Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 06-12-16 03:22 #1
    shake Κάποια πρόταση?
    Καλησπέρα σε όλους .
    Μετά από μία πολύ Έντονη σεζόν (Αθλητισμό & Χορό & αρκετό τρέξιμο)
    Ήμουν 120 kg με ύψος 1,80cm και κατάφερα να χάσω 20 κιλά
    Γύρισα που λέτε πίσω στην Αθήνα και στην παλιά μου καθημερινότητα, αλλά τώρα πλέον έχω κολλήσει και θέλω να αρχίσω πιο συστηματική προπόνηση!
    Βλέπω στο φόρουμ αρκετά προγράμματα προπόνησης, αλλά δυσκολεύομαι στο να αποφασίσω με πιο να ξεκινήσω
    Είμαι αρχάριος και γενικά μέχρι τώρα το μόνο που κάνω είναι τρέξιμο 10km σε συνδιασμό με βασικές ασκήσεις Όπως Push Ups.
    Γράφτηκα σε ένα Γυμναστήριο Πρόσφατα και ξεκίνησα αυτήν την εβδομάδα και κάποιες βασικές ασκήσεις με βάρη αλλά δίχως κάποιο στανταρ πρόγραμμα.
    Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα προπόνησης που θα μου προτείνατε?
    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-12-16 04:01 #2
    Προεπιλογή
    Για μενα δεν υπαρχει κατι καλυτερο για εναν αρχαριο απο ενα προγραμμα full body.3 μερες την εβδομαδα μερα παρα μερα και σαββατοκυριακο ξεκουραση με εμφαση σε πολυαρθρικες ασκησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-12-16 04:15 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ns13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μενα δεν υπαρχει κατι καλυτερο για εναν αρχαριο απο ενα προγραμμα full body.3 μερες την εβδομαδα μερα παρα μερα και σαββατοκυριακο ξεκουραση με εμφαση σε πολυαρθρικες ασκησεις.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, , πιστεύεις πως αν το συνδίαζα με καθημερινό τρέξιμο 1-2 ώρες θα ήταν σωστό?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-12-16 14:05 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο takemylife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, , πιστεύεις πως αν το συνδίαζα με καθημερινό τρέξιμο 1-2 ώρες θα ήταν σωστό?
    Νομιζω την καλυτερη απαντηση θα στην δωσει το ιδιο σου το σωμα.Δοκιμαζεις και βλεπεις στην πορεια πως σε παει.Εαν βλεπεις οτι σε παιρνει συνεχιζεις το τρεξιμο σου κανονικα,εαν βλεπεις οτι κουραζεσαι βγαλε μια μερα τρεξιματος η μειωσε τις αποστασεις που τρεχεις.Γενικοτερα πειραματισου μη το φοβασαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-12-16 23:20 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ns13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω την καλυτερη απαντηση θα στην δωσει το ιδιο σου το σωμα.Δοκιμαζεις και βλεπεις στην πορεια πως σε παει.Εαν βλεπεις οτι σε παιρνει συνεχιζεις το τρεξιμο σου κανονικα,εαν βλεπεις οτι κουραζεσαι βγαλε μια μερα τρεξιματος η μειωσε τις αποστασεις που τρεχεις.Γενικοτερα πειραματισου μη το φοβασαι.
    Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα Full body εδώ που να μπορώ να δω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-12-16 23:38 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα!

    Full body επιλέγεις από μία άσκηση για κάθε μυϊκή ομάδα και κάνεις π.χ. 3 φορές την εβδομάδα μέρα παρά μέρα. Κάθε φορά επιλέγεις από διαφορετική άσκηση (δεν κάνεις π.χ. και τις 3 φορές πιέσεις στήθος).

    Ρίξε μία ματιά και στα παρακάτω προγράμματα:

    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...3-ημερων

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...er-Lower-split!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-12-16 00:10 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Full body επιλέγεις από μία άσκηση για κάθε μυϊκή ομάδα και κάνεις π.χ. 3 φορές την εβδομάδα μέρα παρά μέρα. Κάθε φορά επιλέγεις από διαφορετική άσκηση (δεν κάνεις π.χ. και τις 3 φορές πιέσεις στήθος).

    Ρίξε μία ματιά και στα παρακάτω προγράμματα:

    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...3-ημερων

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...er-Lower-split!
    Σε Ευχαριστώ , τώρα μπορώ να πω πως κατάλαβα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-12-16 03:57 #8
    Προεπιλογή
    Εγω κανω το παρακατω και εχω δει τις μεγαλυτερες διαφορες στο σωμα μου απο οποιοδηποτε αλλο εχω κανει(δεν εχω κανει P-P-L και upper/lower).

    Monday
    Squat
    Incline Bench Press
    Dumbbell Row
    Barbell Curls

    Wednesday
    Deadlift
    Overhead Press
    Pull-Ups
    Parallel Bar Dips

    Friday
    Leg Press
    Bench Press
    Pulldowns
    Hammer Curls

    Συγγνωμη που ειναι στα αγγλικα αλλα ετσι το χω στο pc και βαριεμαι να μεταφραζω
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-12-16 13:40 #9
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Ναι αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, αφου εισαι αρχαριος πρεπει να σου δειξει καποιος τις ασκησεις οπως squat, deadlift, bench press Κλπ. Για μενα βρες απευθυνσου 2-3 μηνες σε εναν καλο personal ή μεσω του φορουμ, αμα εχεις λεφτα, γιατι στα γυμναστηρια κοροιδευουν δε στα εξηγουν. Ενω για να τα μαθεις μονος σου θες καιρο κ μπορει να τραυματιστεις, στο μεσοδιαστημα. Ετσι θα μαθεις καλα τις ασκησεις κ για μια ζωη κ θα μπορεις μετα να ανεβαζεις αφοβα σε κιλα κ πιο απαιτητικα προγραμματα. Καμια φορα τσιγκουνευομαστε τα λεφτα και την παταμε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bodybuilder wannabe : 07-12-16 στις 13:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-12-16 17:53 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ns13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω κανω το παρακατω και εχω δει τις μεγαλυτερες διαφορες στο σωμα μου απο οποιοδηποτε αλλο εχω κανει(δεν εχω κανει P-P-L και upper/lower).

    Monday
    Squat
    Incline Bench Press
    Dumbbell Row
    Barbell Curls

    Wednesday
    Deadlift
    Overhead Press
    Pull-Ups
    Parallel Bar Dips

    Friday
    Leg Press
    Bench Press
    Pulldowns
    Hammer Curls

    Συγγνωμη που ειναι στα αγγλικα αλλα ετσι το χω στο pc και βαριεμαι να μεταφραζω
    Σε Ευχαριστώ , Ξέρω καλά αγγλικά οπότε δεν έχω θέμα και με λίγη βοήθεια από το google τα καταλαβαίνω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bodybuilder wannabe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, αφου εισαι αρχαριος πρεπει να σου δειξει καποιος τις ασκησεις οπως squat, deadlift, bench press Κλπ. Για μενα βρες απευθυνσου 2-3 μηνες σε εναν καλο personal ή μεσω του φορουμ, αμα εχεις λεφτα, γιατι στα γυμναστηρια κοροιδευουν δε στα εξηγουν. Ενω για να τα μαθεις μονος σου θες καιρο κ μπορει να τραυματιστεις, στο μεσοδιαστημα. Ετσι θα μαθεις καλα τις ασκησεις κ για μια ζωη κ θα μπορεις μετα να ανεβαζεις αφοβα σε κιλα κ πιο απαιτητικα προγραμματα. Καμια φορα τσιγκουνευομαστε τα λεφτα και την παταμε
    Ναι συμφωνώ μαζί σου, συγκεκριμένα στο γυμναστήριο που πήγα πρόσφατα, μόνο που δεν με έβρισαν όταν τους ζήτησα να μου δείξουν 1-2 ασκήσεις Προς το παρόν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για Personal οπότε κάθομαι και τα μελετάω στο youtube
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-12-16 18:10 #11
    Προεπιλογή
    Κοίταξε στο γυμναστήριο στα ομαδικά προγράμματα γράφει κάτι σε power body, fit n core, πιο σωστά ρώτα πιο ομαδικό χρησιμοποιούν βαρακια και μπαριτσες.

    Θα δεις γρήγορα αποτελέσματα μαζί με μία καλή διατροφή και η γυμνάστρια θα ασχοληθεί περισσότερο μαζί σου. Εάν έχει άντρα και κοπέλα που το κάνει πήγαινε και στους δύο, ίσως ο άντρας να ασχοληθεί μαζί σου.

    Θα σε βοηθήσει να μάθεις σκουοτ και αρσεις.

    Με αρκετό διάβασμα και πολύ youtube θα μπορεσεις να περάσεις και στα ελεύθερα πιο βαριά κιλά.

    Επίσης επειδή όπως κατάλαβα δεν έχεις επαφή με βαρη, μείνε μακριά από σκουοτ, αρσεις και τη Σμιθ.
    Επιπλέον, ο,τι μηχανήματα χρησιμοποιείς θα ήταν καλό να έχουν ανεξάρτητη κίνηση σε αριστερή, δεξιά πλευρά. Οπότε και στα πόδια θα ήταν καλό να εκτελείς τις ασκήσεις με καθένα μόνο του.
    Και πρόσεξε στις πιέσεις πάγκου, να Μ.Η.Ν. έχεις τους αγκώνες στο ίδιο ύψος με τους ώμους.

    Καλή αρχή
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-12-16 18:23 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε στο γυμναστήριο στα ομαδικά προγράμματα γράφει κάτι σε power body, fit n core, πιο σωστά ρώτα πιο ομαδικό χρησιμοποιούν βαρακια και μπαριτσες.

    Θα δεις γρήγορα αποτελέσματα μαζί με μία καλή διατροφή και η γυμνάστρια θα ασχοληθεί περισσότερο μαζί σου. Εάν έχει άντρα και κοπέλα που το κάνει πήγαινε και στους δύο, ίσως ο άντρας να ασχοληθεί μαζί σου.

    Θα σε βοηθήσει να μάθεις σκουοτ και αρσεις.

    Με αρκετό διάβασμα και πολύ youtube θα μπορεσεις να περάσεις και στα ελεύθερα πιο βαριά κιλά.

    Επίσης επειδή όπως κατάλαβα δεν έχεις επαφή με βαρη, μείνε μακριά από σκουοτ, αρσεις και τη Σμιθ.
    Επιπλέον, ο,τι μηχανήματα χρησιμοποιείς θα ήταν καλό να έχουν ανεξάρτητη κίνηση σε αριστερή, δεξιά πλευρά. Οπότε και στα πόδια θα ήταν καλό να εκτελείς τις ασκήσεις με καθένα μόνο του.
    Και πρόσεξε στις πιέσεις πάγκου, να Μ.Η.Ν. έχεις τους αγκώνες στο ίδιο ύψος με τους ώμους.

    Καλή αρχή
    Σε Ευχαριστώ, Προς το παρόν το αποφεύγω το γυμναστήριο μέχρι να μάθω ένα δύο πράγματα πρώτα, είμαι σαν την μύγα μέσα στο γάλα εκεί μέσα, και προπονούμαι έξω, Τρεξιμο , μονόζυγο, δίζυγο κοιλιακούς , push ups κτλ .
    Το κακό είναι οτι επειδή παραείμαι αρχάριος για να βγάλω 10 μονόζυγο κάνω 5 σετ των 2 γιατί αλλιώς δεν...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-12-16 18:42 #13
    Προεπιλογή
    Μία χαρά 5*2, μη το συζητάμε και
    10*1 κι ένα λάστιχο να σε τραβάει προς τα πάνω.
    Όλα αυτά δουλεύουν.


    Μην είσαι υπεραπαιτητικος απ την αρχή.

    Τώρα για το squat.

    Είναι πολύ εύκολο να το κάνεις σωστά, πιο εύκολο απ τον πάγκο για την ακρίβεια.

    Squat σημαίνει κάθισμα προφανώς

    Οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις είναι η ισορροπία όταν κατεβαίνεις κι η κίνηση των γοφών/γονατων.

    Δες box squat και κάνε ακριβώς αυτό με αλτήρες αντί για μπάρα και πίσω σου ένα πάγκο .

    Μόλις το μάθεις αντί να κάθεσαι, απλά θα ακουμπας τον πάγκο και θα ανεβαίνεις.

    Να βρεις κάποιον να σε τσεκαρει για την κίνηση των γονάτων, γοφών και να θυμάσαι κοιλιακοι, πλάτη , γλουτοι σφιγχτοι και το στήθος έξω.

    Επίσης , δες step up

    Κι όταν ανεβαίνεις σκάλες δοκίμασε 2-2 τα σκαλοπάτια βάζοντας όλο το βάρος στο μπροστινό πόδι κι ο κορμός όσο πιο όρθιος μπορείς, και
    να κρατιεσαι απ την κουμπαστή .

    Τακε care
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-12-16 18:53 #14
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο takemylife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Ευχαριστώ, Προς το παρόν το αποφεύγω το γυμναστήριο μέχρι να μάθω ένα δύο πράγματα πρώτα, είμαι σαν την μύγα μέσα στο γάλα εκεί μέσα, και προπονούμαι έξω, Τρεξιμο , μονόζυγο, δίζυγο κοιλιακούς , push ups κτλ .
    Σιγα για ελληνικο γυμναστηριο μιλαμε, οχι για το Gold's Gym στο LA. Πολλοι ασκουμενοι, ειναι είτε υπερβαροι είτε σε κακη φυσικη κατασταση κ πανε για να βελτιωθουν. Δεν ειναι ντροπη να πας, ντροπη ειναι να το παρατησεις μετά τον πρώτο μηνα
    Επισης, για καποιο λογο οι γυμναστριες συμπαθουν περισσοτερο, τυπους που δεν εχουν μεγαλη επαφη κ τους βοηθανε

    Το γυμναστηριο λειτουεγει παντα καλυτερα, περα από τον "ανταγωνισμο" που υπαρχει κ λειτουργει ευεργετικα είναι πιο ευχαριστα απο το να κανεις μονος σου.

    *Ανταγωνισμος μπορει να ειναι οτι πχ εσυ βλεπεις τον αλλον που εχει καλο σωμα ή κανει πολλα κιλα κ θες να τον φτασεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bodybuilder wannabe : 07-12-16 στις 18:56
    Απάντηση με παράθεση