Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 14-11-16 19:16 #1
    Question Ιδέες? Αθλια φυσικη κατάσταση μετα απο εκτεταμένο cutting
    Kαλησπέρα, θελω καποια συμβουλη απο πιο εμπειρους εδω.

    Ειμαι 26 χρονων, 1.92 υψος και βάρος 85 κιλά [συνήθως]. Μπήκα σε μια σκληρη φαση cutting [crash diet] για να κάψω τα love handles, την κοιλίτσα και καποιο λιπος στο κατω μερος του στήθους που ειχα μαζέψει απo bulking και κακη διατροφή.
    Μυικός ιστος συνηθισμένος για ενα ατομο που γυμνάζεται καθημερινά.

    Να παω κατευθείαν στο τελος, μετα απο 3 μήνες επιθετικου cutting , σε συνδυασμό με τον καλο μου μεταβολισμό και σε σε συνδυασμό με λιγο cardio εχω κάψει οτι λιπος θελω και θα ειχα την γράμμωση που ηθελα αν δεν ειχα καψει και αρκετό μυικό ιστο..

    Αυτη τη στιγμή ειμαι 66 κιλά και εχω ψιλοαπελπιστεί, γιατι φαίνεται χαλια το σώμα μου [σαν ατομο απο στρατόπαιδο συγκέντρωσης περίπου].

    Δεν εχω ιδέα τι να κάνω αυτη τι στιγμη. Να το λίωσω στο bulking, στην πρωτείνη, και στις compound ασκήσεις [εχω και αρκέτα μειωμένη δυναμη στις ιδιες ασκήσεις που εκανα εύκολα]? Φοβάμαι μεταξυ αλλων οτι λογω μειωμένου μεταβολισμού τωρα θα τα πάρω ολα σε λίπος.
    Το ιδανικό θα ηταν σιγα σιγα με καθαρή δίαιτα να ανεβαζα θερμίδες και να εχτίζα το χαμενο μυικό ιστο. Το θέμα ειναι οτι δεν βλέπομαι αυτη τη στιγμη και μια ισορροπημένη προσέγγιση ποιος ξερει ποσο θα πάρει..

    Δεν εχω ιδεα πραγματικά. Οποιος μπορει να βοηθήσει ας πει γνώμη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-11-16 19:46 #2
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timewarper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδανικό θα ηταν σιγα σιγα με καθαρή διατροφη να ανεβαζα θερμίδες και να εχτίζα το χαμενο μυικό ιστο.

    Στο διορθωσα μιας και την απαντηση την εδωσες σχεδον μονος σου



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timewarper Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μια ισορροπημένη προσέγγιση ποιος ξερει ποσο θα πάρει..

    Οσο παρει
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-11-16 19:47 #3
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timewarper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπέρα, θελω καποια συμβουλη απο πιο εμπειρους εδω.

    Ειμαι 26 χρονων, 1.92 υψος και βάρος 85 κιλά [συνήθως]. Μπήκα σε μια σκληρη φαση cutting [crash diet] για να κάψω τα love handles, την κοιλίτσα και καποιο λιπος στο κατω μερος του στήθους που ειχα μαζέψει απo bulking και κακη διατροφή.
    Μυικός ιστος συνηθισμένος για ενα ατομο που γυμνάζεται καθημερινά.

    Να παω κατευθείαν στο τελος, μετα απο 3 μήνες επιθετικου cutting , σε συνδυασμό με τον καλο μου μεταβολισμό και σε σε συνδυασμό με λιγο cardio εχω κάψει οτι λιπος θελω και θα ειχα την γράμμωση που ηθελα αν δεν ειχα καψει και αρκετό μυικό ιστο..

    Αυτη τη στιγμή ειμαι 66 κιλά και εχω ψιλοαπελπιστεί, γιατι φαίνεται χαλια το σώμα μου [σαν ατομο απο στρατόπαιδο συγκέντρωσης περίπου].

    Δεν εχω ιδέα τι να κάνω αυτη τι στιγμη. Να το λίωσω στο bulking, στην πρωτείνη, και στις compound ασκήσεις [εχω και αρκέτα μειωμένη δυναμη στις ιδιες ασκήσεις που εκανα εύκολα]? Φοβάμαι μεταξυ αλλων οτι λογω μειωμένου μεταβολισμού τωρα θα τα πάρω ολα σε λίπος.
    Το ιδανικό θα ηταν σιγα σιγα με καθαρή δίαιτα να ανεβαζα θερμίδες και να εχτίζα το χαμενο μυικό ιστο. Το θέμα ειναι οτι δεν βλέπομαι αυτη τη στιγμη και μια ισορροπημένη προσέγγιση ποιος ξερει ποσο θα πάρει..

    Δεν εχω ιδεα πραγματικά. Οποιος μπορει να βοηθήσει ας πει γνώμη..
    Ρε φιλε διατα εκανες η απεργια πεινας?....αυτο που εοανες στο συμβουλεψε κανεις? Αν οχι...οπως μπαινεις τωρα και ρωτας γιατι δε το εκανες και τοτε?....για ασκησεις δε ξερω αλλα οτι πρεπει να αρχησεις να τρως αυτο το μονο ιγουρο...υπερθερμιδικα (οχι σαβουρα) και μολις φτασεις στο σημειο που θες κανε ισοθερμιδικη! Θα βαλεις και λιγο λιπος στην υπερθερμιδικη αλλα τουλαχιστον ξερεις(λογικα) να το χασεις σωστα μετα...εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα οσον αφορα την διατροφη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-11-16 19:53 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ηταν αναμενομνο να γινει αυτο φιλε, οπως γινεται παντα σε τετοιες περιπτωσεις..
    εκει που λες ομως "συνηθισμενος για ατομο που γυμναζεται καθημερινα" οσον αφορα τον μυικο σου ιστο τι ακριβως εννοεις?
    ειναι δδυσκολο να υποθεσουμε η να σου πει καποιος, αν δεν εχεις φωτο του πριν κ του μετα..
    υποθετω ομως οτι απο μυικοτητα δεν θα ειχες κ πολλα πραγματα για να φτασεις σε αυτο το σημειο, γιατι αν ειχες οσο θα εχανες βαρος με τη μεθοδο του αουσβιτς που εκανες, θα εβλεπες ενα μυικο τονισμο κ θα καταλαβαινες που να σταματησεις..το οτι δεν το ειδες αυτο σημαινει αυτο που εγραψα..

    οποτε, ξεκινας ισοθερμιδικη διατροφη, κ προπονησεις με βαρη κ θα φτιαξεις..θελει χρονο κ υπομονη, κ αν την κανεις το ιδιο λαθος οπως εκανες την "γραμμωση" σιγουρα θα καταληξεις με μπακα..η αρχη που ισχυει σε ολες αυτες τις περιπτωσεις, ειναι αργα κ σταθερα, αλλιως δεν μπορεις να το παρακολουθησεις αν δεν ξερεις κ το χανεις.

    οσο για το αν θα τα παρεις ολα σε λιπος, δεν ισχυει αν κανεις αυτο που σου γραψα..>ισοθερμιδικα<..απλα μην περιμενεις να βαλεις μυς σε λιγο καιρο θελει μηνες, χρονια, κλπ..
    το μυστικο ειναι τα βαρη κυριως σε αυτο το κομματι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-11-16 21:02 #5
    Προεπιλογή
    Nαι μαλλον δεν ειχα ιδιαίτερο μυικό ιστο γιατι δεν ειδα κάποιο σημειο που να ειμαι οσο γραμμωμένος ήθελα.
    Υπάρχει καποιο πρόγραμμα διατροφής ισοθερμιδικό εδω για να κάνω?
    Δέν εχω ιδεα ποσες θερμίδες χρειάζομαι τη μέρα πλεόν. Στην αρχή παντως πριν κάψω τα πάντα ηθελα γυρω στις 2000
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-11-16 21:08 #6
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-11-16 21:18 #7
    Προεπιλογή
    Το BMR calculator μου λεει οτι θελω 1750 θερμίδες τη μερα χωρις ασκηση. Μαζι με το γυμναστήριο και ολα τα αλλα ενα πρόγραμμα των 2000 θερμιδών με balanced macros με καλύπτει? Ή θελω περισσότερο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-11-16 23:44 #8
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timewarper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το BMR calculator μου λεει οτι θελω 1750 θερμίδες τη μερα χωρις ασκηση. Μαζι με το γυμναστήριο και ολα τα αλλα ενα πρόγραμμα των 2000 θερμιδών με balanced macros με καλύπτει? Ή θελω περισσότερο?
    Αναλογα και τι προπονηση κανεις...αλλα δε νομιζω να καις μονο 250...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-11-16 23:46 #9
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Ξεκινα στις 2200-2300 και δες πως παει...εχεις καθιστικη ζωη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-11-16 01:34 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timewarper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το BMR calculator μου λεει οτι θελω 1750 θερμίδες τη μερα χωρις ασκηση. Μαζι με το γυμναστήριο και ολα τα αλλα ενα πρόγραμμα των 2000 θερμιδών με balanced macros με καλύπτει? Ή θελω περισσότερο?
    γενικα να ξερεις τα "μηχανακια" αυτα τις περισοτερες φορες πεφτουν λιγο εξω..το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις ενα rough estimate μεσω ενος απο αυτα, κ να ξεκινησεις εκει γυρω..για αντρα κ με τα στατς που λες, ξεκινα απο 2Κ+ που εγραψε κ ο egblo κ βλεπεις πως σε παει..
    καποια που θα σε βοηθησουν κ καλο ειναι να διαβασεις ειναι τα παρακατω..

    Πως παχαίνουμε;

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Μια ματιά στις δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακα.

    Θερμίδες...Είναι απαραίτητο να τις υπολογίζουμε;

    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-11-16 02:03 #11
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικα να ξερεις τα "μηχανακια" αυτα τις περισοτερες φορες πεφτουν λιγο εξω..το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις ενα rough estimate μεσω ενος απο αυτα, κ να ξεκινησεις εκει γυρω..για αντρα κ με τα στατς που λες, ξεκινα απο 2Κ+ που εγραψε κ ο egblo κ βλεπεις πως σε παει..
    καποια που θα σε βοηθησουν κ καλο ειναι να διαβασεις ειναι τα παρακατω..

    Πως παχαίνουμε;

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...

    Μια ματιά στις δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακα.

    Θερμίδες...Είναι απαραίτητο να τις υπολογίζουμε;
    Ελα ρε μπιφ....γιατι ρε μπιφ? Το σκοτωσες
    Διονυση ηθελα να σε ρωτησω...σε παρομοιες καταστασεις οπως του topic starter δε θα ταν καλυτερο να ξεκινησει με υπερθερμιδικη? Οχι 1000 πανω...αλλα 300 ας πουμε, δε θα ταν ενα συν στο ψυχολογικο μερος να δει λιγα κιλα ποιο γρηγορα σε σχεση με ισοθερμιδικη? Δε ρωταω με υφος αμφισβητησης!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-11-16 14:02 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι αυτο που εγραψες κ απο πανω κ τονισα κ γω, οτι αν οι θερμιδες συντηρησης του ειναι καπου στις 2000, ας βαλει 2.300 δεν θα παθει κατι, κ το παρακολουθει αν δει οτι λιπωνει αποτομα..που δεν το νομιζω δλδ αλλα οκ..αλλιως ειναι μια ελαφρως υπερθερμιδικη σε καποιον που ειναι 30+ κ αλλιως σε καποιον που ειναι 25..
    διαφορετικα, ισοθερμιδικα αν θελει καποιος πιο σιγουρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-11-16 14:06 #13
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αυτο που εγραψες κ απο πανω κ τονισα κ γω, οτι αν οι θερμιδες συντηρησης του ειναι καπου στις 2000, ας βαλει 2.300 δεν θα παθει κατι, κ το παρακολουθει αν δει οτι λιπωνει αποτομα..που δεν το νομιζω δλδ αλλα οκ..αλλιως ειναι μια ελαφρως υπερθερμιδικη σε καποιον που ειναι 30+ κ αλλιως σε καποιον που ειναι 25..
    διαφορετικα, ισοθερμιδικα αν θελει καποιος πιο σιγουρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-11-16 03:20 #14
    Προεπιλογή
    Eχω αρχίσει καθημερινο weight training με compound ασκήσεις [ξεκουραζομαι ΣΚ] και ισως υπερθερμιδική ελαφρά αλλα εντελώς καθαρη διατροφη και ψιλο primitive [αποφεύγω τροφές απο μακαρόνια, ψωμια αλεύρια κτλ και γενικότερα οτιδηποτε με υψηλο γλυκαιμικό δείκτη ή ιδιαίτερα επεξεργασμένο], whey protein 2 scoops τη μέρα και πολυβιταμίνες με 2000mg βιταμίνης C, και ψιλο χαλαρό cardio.
    Θα δούμε εν καιρό.
    Δεν τρώω με το που ξυπνάω βέβαια, το καθυστερώ 4-5 ώρες για να έχω καλυτερο insulin response. Εφόσον παιρνω τις θερμίδες μου δεν ειναι θέμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-11-16 10:49 #15
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Τα μακαρονια εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη?
    Τοτε φαε ολικης αλλα και παλι αν δεν κανω λαθος ειναι μεσαιου. 4-5 ωρες που δεν τρως απο οταν ξυπνησεις μαζι με της 7-8 που θα κοιμασε 13 ωρες χωρις συστατικα ?...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία