Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 32
  1. 24-10-16 16:03 #1
    Προεπιλογή Δεν πέφτουν αλλο τα κιλά.
    Γεια σας παιδιά. Ξεκίνησα στις 10 Ιουλίου Διατροφή υψηλή σε πρωτεΐνη με λίγους υδατάνθρακες στα 134 κιλά με ύψος 1,85 και κατάφερα μέχρι και σήμερα να φτάσω στα 111κιλά . Καθ'όλη την διάρκεια της διατροφής κάνω και βάρη 4 φορές την εβδομάδα.( Οχι αερόβια). Παίρνω πρωτεΐνη αμινοξέα, λιποδιαλυτες.και πολυβιταμηνες. Έχει 3μισή εβδομάδες να πέσει ο αριθμός στην ζυγαριά. (προσπάθησα μέχρι και να αυξήσω λιπαρά και υδατάνθρακες έβαλα ένα κιλό και μετά το έχασα εύκολα Αλλα πάλι στα 111.

    Τρώω 5-6 φορές ανά 3ης ώρες 100-150γρ πρωτεΐνη λαχανικά και ελάχιστους υδατάνθρακες(σε 2 γεύματα μονο)

    Εχω ακούσει ότι είναι λογικό να γίνει αυτό μετά από καιρό Αλλα τόσο πολύ;

    Εχω κάνει εξετάσεις θυρεοειδούς δεν έχω κάτι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-10-16 16:09 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Γραψε την διατροφη σου.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-10-16 16:18 #3
    Προεπιλογή
    9:00 4 ασπράδια αυγών
    12:00 πρωτεΐνη isolate
    15:00 κοτόπουλο ή μοσχάρι ή χοιρινό με λαχανικά και ρύζι καστανό ή γλυκοπατατα
    18:00 κοτόπουλο ή μοσχάρι ή χοιρινό με σαλάτα
    21:00 κοτόπουλο ή μοσχάρι ή χοιρινό ή πρωτεΐνη iso
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-10-16 16:23 #4
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Σαν πολυ λιγο δεν τρως ? Δεδομενου οτι το ρυζι ειναι 100 -150 γραμμαρια , δεν τα βλεπω να βγαινουν πανω απο 1200 θερμιδες, τα οποια, κατα την γνωμη μου ειναι πολυ λιγα για τα κιλα σου, υποσιτισμος θα ελεγα.
    Ισως ο λογος που δεν πεφτουν να οφειλεται στο οτι τρως παρα πολυ λιγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 24-10-16 στις 16:26
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-10-16 16:28 #5
    Προεπιλογή
    Αυτό με τις 2000 θερμίδες δούλευε στην αρχή απο τα 134 στα 120. Μετά χρειάστηκε να μειωθούν για να φτάσω τα 111. Και πάλι έχανα σχεδόν κιλό την εβδομάδα. Τώρα ούτε γραμμάριο.

    Και όπως είπα και στο πρώτο ποστ προσπάθησα να αυξήσω υδατάνθρακες και λιπαρά

    Μήπως πρέπει να αλλάξω εντελώς την Διατροφή μου; σε κάτι διαφορετικό;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgosx93 : 24-10-16 στις 16:31
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-10-16 17:00 #6
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Προσωπικα δεν ειμαι φαν των πολλων γευματων ανα ημερα, δοκιμασε λιγοτερα γευματα κ να αφηνεις αρκετες ωρες νηστικος να κανεις καυσεις, στο υπαρχον λιπος. Μειωσε υδατανθρακα κ οχι εντονη ασκηση οσο εισαι σε διαιτα, γιατι αυξανει την πεινα.

    Αν τρως 5-6 γευματα τη μερα-δηλαδη δινεις συνεχως καυσιμο στον οργανισμο, τοτε γιατι αυτο να καψει το λιπος κ να χασεις περιττο βαρο;. 2-3 γευματα τη μερα 11 το πρωι με 7 το απογευμα

    Επισης μη στηριζεσαι στα ισοζυγια θερμιδων που βγαζει το ιντερνετ, ειναι υπερβολικα ψηλα τα νουμερα. Εμενα μου βγαζει 3000 θερμιδες για συντηρηση (με μετρια ασκηση)-κατι το οποιο δεν ισχυει. Για να χασω λιπος ετρρωγα 1700 τις μερες χωρις γυμναστικη και 2300 τις μερες με γυμναστικη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bodybuilder wannabe : 24-10-16 στις 17:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-10-16 18:30 #7
    Προεπιλογή
    Και κάπως έτσι θα κατέβω σε κιλά Αλλα μονο χάνοντας μυϊκή μάζα ή κάνω λάθος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-10-16 18:33 #8
    Προεπιλογή
    ^ στο πρώτο κομμάτι του ποστ σου, πρέπει να ξανακανεις τη φυσική της Β γυμνασίου.

    Σορρυ αλλά έτσι είναι

    6 γεύματα *400θερμιδες= 2400
    2 γεύματα*1200θερμιδες=2400

    Τι εννοεις να μένει νηστικός να κάνεις καύσεις;

    Καύση είναι το θερμικό φαινόμενο χώνευσης, η θερμότητα που εκλύεται κατα τη χώνευση του φαγητού.

    Λιπαρά οξέα από τις λιποαποθηκες ελευθερώνονται και αποθηκεύονται σε όλη τη διάρκεια της ημέρας. Το ισοζύγιο μετράει .

    Κι εγώ 3 γεύματα κάνω τις καλές μέρες, αλλά πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί, έτσι που το λες δημιουργίες τον ίδιο ψυχαναγκασμό που δημιουργούσαν πριν 10-15 χρόνια με τα πολλά μικρά γεύματα.

    Νηματοθετα σταματά να κάνεις δίαιτα .

    Κυκλική πρόσληψη θερμίδων/υδατανθρακα
    Τις ημέρες που κάνεις βάρη φάε αρκετό υδατάνθρακα.
    Τις ημέρες που δεν κάνεις φάε λίγο , ανεβαζοντας λίγο το λίπος.

    Παράδειγμα
    ημέρα προπόνησης 250γρ υδατάνθρακα, 150γρ πρωτεινη, 50γρ λίπος=2050
    Ημέρα ξεκούρασης 100γρ υδατάνθρακα, 200γρ πρωτεινη, 70γρ λίπος=1830 θερμίδες.

    Και κάνε βάρη με μεγαλύτερη ένταση
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-10-16 19:19 #9
    Προεπιλογή
    Άρα βάση της διατροφής που ακολουθούσα τόσο καιρό μου λέτε να παραμείνω στα πολλά γεύματα και να αυξήσω γενικά τους υδατάνθρακες κατά 150γρ. Φτάνοντας τις 1800-2000 θερμίδες από 1300-1400 που ήμουν και κατά αυτόν τον τρόπο θα ξεκολλήση η ζυγαριά; εδώ δοκίμασα να φάω λίγο παραπάνω 1 εβδομάδα και ανέβηκα αμέσως ένα κιλό
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-10-16 12:22 #10
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι ακριβως ετσι. Θα δωσεις στον οργανισμο ενεργεια θα αποβαλει καποια, καποια θα αξιοποιησει και θα αποθηκευσει. Δε σημαινει οτι αμα του δωσω 2000 θερμιδες θα καψει απευθειας σε ενα 24 ωρο, αλλα μπορει κ σε 30-40 ωρες, αν ηταν ετσι τοτε αν ετρωγες 1999 θα πεθαινες. Επισης δεν εχουμε ολες τις μερες εντονη δραστηριοτητα πχ πολλοι τα Σα/κα πανε μονο για καφε κ ψωνια κ τρωνε οπως ολες τις αλλες μερες. Επομενως εχουμε πλεονασμα παντα θερμιδων για να ζουμε, απο προηγουμενες μερες. Οταν τρως μεσα σε 8 ωρες κ κανεις κ γυμναστικη, αναγκαστικα ο οργανισμος μετα θα καψει περισσοτερο λιπος γιατι θα εχει εξαντληθει το γλυκογονο κ καθε αλλη μορφη διαθεσιμης ενεργειας.

    Γενικα ειμαι κατα των πολλων γευματων, και για ενα 2ο λογο. Πιστευεις ειναι ΠΟΛΛΟΙ αυτοι που τηρουν τις ποσοστητες που ΛΕΝΕ με μαθηματικη ακριβεια; Θα σου πω εγώ τι κανει ο μεσος ορος. Νομιζει παντα οτι τρωει λιγοτερο απο οσο τρωει ή τσιμπολογαει κ αλλα πραγματα εξτρα ή συμπληρωματικα, μετα τη πρωτη εβδομαδα διατροφης. Οποτε τα πολλα γευματα σε κανουν επιρρεπη στο να φας κ περισσοτερη σαβουρα. Ενώ αμα τρως μονο 2 ή 3 θα φας αναγκαστικα τα απαραιτητα που χρειαζεσαι κ δε θα εχεις ευκαιριες να ξεφυγεις διατροφικα.

    Και τελος ειναι πολλοι αυτοι που υπερεκτιμουν τη σωματικη τους δραστηριοτητα και τις θερμιδες που νομιζουν οτι καινε κατα τη διαρκεια του γυμναστηριου. Συνηθες λαθος, νομιζει ο αλλος οτι επειδη εκανε μια χαλαρη προπονηση εκαψε 1000 θερμιδες κ παει κ πλακωνεται στα πιτογυρα ή τρωει 2 κιλο ρυζι με κρεας. Ενω συνηθως οι περισσοτεροι καινε καπου 300-500 θερμιδες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bodybuilder wannabe : 25-10-16 στις 12:30
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-10-16 16:48 #11
    Προεπιλογή
    εBber

    Οι λόγοι που αποτυγχάνει δίαιτα δεν έχουν καμία σχέση με το προηγούμενο ποστ σου.

    Επίσης κάτι έχεις κατανοήσει διαισθητικά και μερικώς.
    Όταν είσαι σε θερμιδικα έλλειμμα ο οργανισμός τραβάει απ τις αποθήκες. Για το πόσο θα τραβήξει εξαρτάται από τις ανάγκες του ανά χρονική στιγμή.
    Εξετάζεις το ενεργειακό ισοζύγιο σε χρονικό διάστημα. Προφανώς αν 3 μέρες έχεις έλλειμμα 300 θερμίδες και 4 μέρες έχεις περίσσεια 300 θερμίδες, στις 7 ημέρες έχεις περίσσεια +300 θερμίδες. Τώρα τα άλλα που λες είναι ανεξάρτητοι ψυχολογικοί λόγοι. Ή ψυχολογία δεν είναι θετική επιστήμη, σαν το κροσ φιτ ένα πράγμα.


    Νηματοθετα

    Διάβαζε τα ποστ μέχρι τέλους. Και κάνε πιο σωστές ερωτήσεις γιατί με αυτά που γράφεις σε βλέπω να τρως 1000θερμιδες.

    Κάνε βάρη ή δραστηριότητα με μεγαλύτερη ένταση από αυτή που κάνεις μέχρι τώρα.

    Υπάρχει κάτι που ονομάζεται ισορροπία. Ή φύση έχει φετίχ με την ισορροπία. Οι φυσικοτετοιοι ορίζουν ευσταθής, μετασταθεις
    Και ασταθείς καταστάσεις . Το σωματικό βάρος περνάει από μετασταθεις καταστάσεις και αράζει σε ευσταθεις για αρκετό καιρό.

    Το κιλό που ανέβασες σε μία εβδομάδα ήταν ή νερά ή φαγητό στα έντερα. Για να βάλεις 1 κιλό λίπος σε μία εβδομάδα θέλει πολύ μεγάλη καθημερινή προσπάθεια.

    Βλέπω 3 περιπτώσεις

    Α. Είτε θα πρέπει να αποκτήσεις κάποιες γνώσεις για να μπορεσεις να χειραγωγείς το βάρος σου κατά βούληση και τώρα και τα επόμενα χρόνια της ζωής σου

    Β. Θα πας σε κάποιο επαγγελματία να σε βοηθήσει. Το κακό σε αυτή την περίπτωση είναι όταν σταματησετε τι θα γίνει

    Γ. Να κολλήσεις εδώ που είσαι . Να κουραστεί ψυχολογικά, να κατηγορήσεις τα γονίδια σου ξέρω εγώ τι και να το παρατήσεις.

    Τα Β κ Γ δεν είναι επιλογές για σένα .

    Πιασε την ενότητα της διατροφής και στρωσου.

    Και το βασικότερο όλων

    Κάνε πιο έντονη δραστηριότητα από αυτή που κάνεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 25-10-16 στις 16:51
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-10-16 23:58 #12
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω πάρα να εφαρμόσω!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-10-16 01:56 #13
    Προεπιλογή
    Διάβασε και ο,τι απορία έχεις ρώτα, υπάρχουν πολλά μέλη με γνώσεις και διάθεση.

    Να είσαι υπομονετικός και επίμονος

    Είμαι σίγουρος οτι θα τα καταφέρεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-12-16 21:15 #14
    Προεπιλογή Low carb low fat
    Ειμαι 185 υψος 106 κιλα. Και για να μπω σε λεπτομέριες
    Περιφέρεια κοιλιας 114. Μπρατσο 38 στο μπουτι 65 και γυρο απο την πλάτη στηθος 123 λαιμος 45.

    Μετα απο πολλες προσπάθειες και λιώσιμο στο γυμναστήριο με βάρη καταφερα να πέσω απο τα 134 στα 106. Και μιας που ειμαι κολλημένος στα 106 ενάμιση μήνα ειπα να μπω σε κετο.

    Τρωω μονο πρωτεΐνη 5 γευματα απο τα οποια το πολυ 10γρ υδατάνθρακες. Και πολυβιταμηνες και εχτρα c.
    Και επειδη η πρωτεΐνη που τρωω ειναι αρκετή για να φτασω τα 2 γρ ανα κιλο δεν τρωω λαχανικά παρα μονο κρεας αυγα whey ψαρι πολυβιταμηνες.

    Απο οτι διαβασα στο κετο χρειάζεται 60% λιπος 40% πρωτεινη και ελάχιστους υδατάνθρακες

    Η απορια μου ειναι η εξής. Υπαρχει προβλημα αν κανω low carb low fat. Δηλαδή αυτο το 60 λίπος να γινει 10%
    Γιατι ειναι απαραίτητο στην κετο να εχουμε τοσο μεγάλο ποσοστό λίπος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-12-16 22:18 #15
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Λογικο να χεις κολλησει με τη "διατροφη" που κανεις.

    Ασε την κετο και παιξε carb-cycling.

    Ο υδατανθρακας ειναι φιλος σου αν τον χρησιμοποιεις σωστα...κι οχι μονο στην απωλεια λιπους,αλλα επισης στο ορμονικο συστημα,στις επιδοσεις στο γυμναστηριο,στο πώς φαινεσαι κ.ά.

    Αληθεια,που την ειδες αυτη τη διατροφη που κανεις?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία