Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 15-10-16 14:34 #1
    Προεπιλογή Πρόγραμμα διατήρησης λόγω τραυματισμού.
    Χαιρετώ όλα τα μέλοι του forum.Λοιπόν...πριν απο μερικές μέρες (10) πάνω στα νεύρα μου έκανα μια μεγάλη μα**κία.Έριξα κάτι κλοτσομπούνια σε μια τζαμαρία και τώρα έχω τρείς αρτηρίες ραμμένες στα δάχτυλα του δεξιού χεριού στον παράμεσο,μέσο και δείκτη αλλά και ένα κομμένο τένοντα στο δείκτη.Στην αρχή απογοητεύτικα αλλά τώρα λεω να ξεκινήσω πάλι καμιά προπονησούλα έτσι για το γα**το μέχρι να μπορώ να ξεκινήσω πάλι κανονικά.Φυσικά και θα κάνω μόνο με το ένα χέρι και ότι μπορώ στα πόδια και στον κορμό.Έχεται στο νου σας κανα πρόγραμμα ? Η αν υπάρχει κανένας που να είχε κάποιο παρόμοιο τραυματισμό να μου πει τι έκανε για να διατηρηθεί σε αυτό το διάστημα?Ααα και κάτι άλλο,βάροι κάνω μόνο στο σπίτι με βασικό εξοπλισμό(πολυπάγκο μπάρες,αλτήρες,σκουατ ρακ κλπ)...Thanks...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-10-16 14:54 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Αρχικά περαστικά φιλαράκι

    Απο όσο είχα δει τις φωτό σου και τα νούμερα που ανέφερες είσαι πολύ καλά σωματικά και σε δύναμη....Αν θυμάμαι καλά είσαι και μικρός σε ηλικία οπότε και 1 μηνα να μείνεις εντελώς εκτός με πρόγραμμα και επιμονή, διατροφή και ξεκούραση θα επανέλθεις μέσα σε 2-3 βδομάδες το πολύ....

    Τώρα ό,τι έγινε-έγινε μην το σκέφτεσαι και στεναχωριέσαι....Το θέμα είναι να είσαι γερός και να χεις διάρκεια....

    Δοκίμασε σπριντάκια, πηδήματα σε ύψωμα αν δεν μπορείς να κάνεις squat, άπειρες προβολές χωρίς βάρος....κοιλιακούς,ραχιαίους για κορμό...

    Τώρα για άνω σώμα είναι λίγο περίεργο...προσπάθησε να βρεις καμιά λαβή που να δένει στο χέρι χωρίς να χρειάζεται να κρατάς το βάρος δεν ξέρω....

    Αν μπορείς να κάνεις κουβαλάς βάρος χωρίς να το κρατάς...Δλδ να το φορτώνεις με το ένα χέρι πάνω σου...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-10-16 15:50 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε...
    Για πόδια σκέφτομαι front squats με τα χέρια να σχιματίζουν Χ ,curls,extentions.Όσων αφορά το άνω σώμα έκει τα πράγματα δυσκολεύουν κατά πολύ.Αλλά ίσως αυτό να είναι μια ευκαιρία να ανεβάσω λίγο την αριστερή μου πλευρά μιας και είμαι δεξιός.Ίσως να κάνω αυτό εδω το απόγευμα:

    Front squat 4x6-10

    Superset
    Leg curls 2x12-15
    Leg Ext. 2x12-15

    Superset
    Πιέσεις στήθους αλτήρα 2χ8-10
    Κοπιλατική αλτήρα 2χ10-12

    Superset
    Πιέσεις ώμων αλτήρα 2x4-6
    Τρικέφαλα αλτήρα 2x8-10
    Δικέφαλα σε επίκλινη αλτήρα 2x10-12

    Θα δώ πως θα πάει και μετά βλέποντας και κάνοντας.Γιατί όπως λέει και το όνομα σου...όπου υπάρχει θέληση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-10-16 16:20 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Μπορείς και χωρίς καθόλου χέρια μπροστινά squat, ακόμα και back squat αλλά δεν θα μπορείς να φορτώσεις κιλά...χμμμμ άρσεις μένα ένα χέρι....zercher squat.... Γενικά στο κάτω σώμα έχεις επιλογές....

    και άνω σώμα μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα όπως κωπηλατικές αλλά θα χρειαστείς με κάποιο τρόπο να δένεις βαράκι στο χέρι χωρίς να χρησιμοποιείς την παλάμη σου για λαβή....Αν θες να πάρεις λάστιχα...μπορείς να κάνεις τπτ ανοίγματα χωρίς να τα κρατάς....Θα βρεις τρόπο να συντηρηθείς μέχρι να ναι κομπλέ το χέρι σου....

    Απόσο έχω καταλάβει έχεις θέμα μόνο στα δάχτυλα...οπότε μία ακόμα λύση είναι βάρη για καρπούς και δένοντας τα στο χέρι να κάνεις μεγάλο αριθμό επαναλήψεων πιέσεις ώμων, εκτάσεις, τρικέφαλα, δικέφαλα κλπ κλπ Δεν ξέρω βέβαια αν θα λειτουργεί και για πιέσεις στήθους....

    Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβοί αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, εξάλλου και αφού δέσει το χέρι δεν θα πάνε χαμένα...θα βρεις τρόπο να τα χρησιμοποιήσεις....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_ : 15-10-16 στις 16:22
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση