Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο razor023 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτα που κανεις δυσκολα θα τραυματιστεις. Κανε παντα καλο ζεσταμα. Βεβαια δεν θα εχεις και αποτελεσμα σοβαρο με πους απς και ελαφρια βαρακια. Για τους τραυματισμους δεν ευθυνεται μονο το κακο ζεσταμα αλλα πολλες φορες ειναι αποτελσμα υπερχρησης ενος μυ. Τραυματιζονται και οσοι προπονουνται σκληρα για να ξεπερασουν τα ορια τους. Παραδειγματα υπαρχουν σε ολα τα αθληματα. Σε βλεπω πολυ τρομαγμενο οπως εναν φιλο μου παλιοτερα που δεν εκανε σκουοτ για να μην τραυματισει τα γονατα, δεν εκανε παγκο μην τραυματισει τον αγκωνα και παει λεγοντας. Εξαρταται και απο τον σωματοτυπο σου. Πχ οι εκτομορφοι ειναι πιο ευαλωτοι σε τραυματισμους. Ακομα και αν εχεις καλη τεχνικη μπορει να τραυματιστεις απο την υπερπροσπαθεια που καταβαλλεις. Μεσω της διατροφης παρεχεις στο σωμα σου τα καταλληλα συστατικα ωστε να αναρρωνει μετα απο καθε προπονηση αλλα δεν θα σε σωσει αν ειναι η "κακια η ωρα" που λενε και οι παλιοι.

Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τωρα την ειδα την απαντηση και σε ευχαριστω.Με το ποδηλατο ομως τι γινεται?Θελω να πω κανω σχεδον καθε μερα και βαζω δυνατη αντισταση.Επισης η μονη φορα που εχω τραυματιστει απο γυμναστικη ειναι πριν 2 χρονια οταν προσπαθησα να κανω στο δωματιο μου ενα προγραμμα προπονησης απο το youtube αρκετα δυσκολο και απο μια αποτομη κινηση με ποσεσε το γονατο μου και με ποναγε για 2-3 μηνες μετα οταν το κουραζα πολυ.