Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 29-08-16 18:34 #1
    Προεπιλογή Συμπληρώματα Πρωτείνης
    Καλησπέρα παιδιά....είμαι νέος στο forum και στα βάρη και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα αν κάποιος έχει κάποια άποψη.Είμαι 21 ετών και άρχισα πριν περίπου από 6 μήνες βάρη περίπου 4-5 φορές την εβδομάδα. Από συμπληρώματα παίρνω μόνο whey protein γνωστής εταιρείας. Το πρόβλημα είναι πώς περίπου 2 μήνες άρχισε τριχόπτωση τόσο βαριά που πλέον ξυρίζω το κεφάλι μου. Να πεις πώς έχω κληρονομικότητα να καταλάβω...άλλα αν δείτε τους άντρες συγγενείς (πατέρας, παππούδες, θείοι) άθικτη τριχοφυΐα μέχρι τα γεράματα και από την άλλη οι γυναίκες μαλλί σαν βούρτσα. Ένας δερματολόγος που με εξέτασε μου είπε πώς παρατηρείτε τον τελευταίο καιρό έντονη τριχόπτωση στους νέους από συμπληρώματα πρωτεΐνης, δεν τον πολυπίστευα γιατί μου φαίνεται λίγο γελοίο αλλά ακριβώς τα ίδια μου είπε και μια φαρμακοποιός. Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-08-16 18:48 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Οταν τρως δηλαδη κοτοπουλο ή πινεις γαλα δεν εχεις τριχοπτωση? αυτα που σου ειπαν οτι ευθυνεται η πρωτεινη ειναι τερμα για τερμα μπουρδες.
    Εχω την εντυπωση πως η τριχοπτωση εχει να κανει εν μερει με αυξημενη DHT , και οχι με την whey αυτη καθεαυτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 29-08-16 στις 18:56
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-08-16 19:29 #3
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας δερματολόγος που με εξέτασε μου είπε πώς παρατηρείτε τον τελευταίο καιρό έντονη τριχόπτωση στους νέους από συμπληρώματα πρωτεΐνης, δεν τον πολυπίστευα γιατί μου φαίνεται λίγο γελοίο αλλά ακριβώς τα ίδια μου είπε και μια φαρμακοποιός. Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο;
    Στον κόσμο των "γιατρών" που ρώτησες, ναι, παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-08-16 19:51 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν τρως δηλαδη κοτοπουλο ή πινεις γαλα δεν εχεις τριχοπτωση?
    Το κοτοπουλο ειχε κατηγορηθει παλια οτι εκανε στηθος στους αντρες ,για τριχοπτωση οχι

    Aντε να δουμε τι αλλο θα πουνε για τα συμπληρωματα πρωτεινης! Οχι φιλε μου δεν επιρεαζουν την τριχοπτωση ,αντιθετως εαν περιεχουν κ βιταμινες Β βοηθανε. Εαν ομως εχεις επιρεαστει η εχεις υπονοιες σταματατες για λιγο για να δεις οτι τπτ δεν θα αλλαξει.
    Οπως ειπε κ ο Feth η αυξημενη DHT εικαζεται οτι ευθυνεται σε μερικες περιπτωσεις. Δεν εχεις ακουσει που λενε οι φαλακροι ειναι πιο αρενωποι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-08-16 20:46 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.625
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας δερματολόγος που με εξέτασε μου είπε πώς παρατηρείτε τον τελευταίο καιρό έντονη τριχόπτωση στους νέους από συμπληρώματα πρωτεΐνης, δεν τον πολυπίστευα γιατί μου φαίνεται λίγο γελοίο αλλά ακριβώς τα ίδια μου είπε και μια φαρμακοποιός. Παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο;
    Ο κλάδος των γιατρών και των φαρμακοποιών έχουν εκπαιδευτεί από τις σπουδές τους ότι αποδεκτά είναι μόνο τα σκευάσματα που γίνονται από φαρμακοβιομηχανίες καθώς έτσι συντηρούν τον κλάδο τους.
    Φυσικά περνάνε στα ψιλά γραμματα ότι για κάθε φάρμακο, υπάρχουν και αντενδείξεις ή παρενέργειες.
    Νομίζω ότι οι άνθρωποι της νέας γενιάς έχουν αρχίσει να εξελίσσονται σε αυτο το κομμάτι για αυτό βλέπεις ότι σε μεγάλα φαρμακεία πωλιούνται και συμπληρώματα.
    (Οι γιατροί δεν έχουν κέρδος από αυτην την βιομηχανία καθώς τα ποσοστά επι πωλήσεων σε συγκεκριμένες εταιρίες φαρμάκων μέσω ιατρικών επισκεπτών είναι πολύ ισχυρό καρτέλ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-08-16 20:57 #6
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Ειναι μεχρι οι εταιριες συμπληρωματων διατροφης να ξεκινησουν δωρεαν συνεδρεια σε εξωτικους προορισμους και διαφορα δωρακια εαν πιασουν τους στοχους, μετα να δεις ποσες συνταγογραφησεις θα γραφουν με συμπληρωματα πρωτεινης στον καθε ενα και ποσο καλο θα κανει σε καθε παθηση οποιουδηποτε.
    Απάντηση με παράθεση