Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 16-08-16 19:56 #1
    Προεπιλογή Συμμετοχη σε 5ρι η 10ρι Μαραθώνιο
    Καλησπέρα σε ολη την παρεα. Σκεφτομαι να παρω μερος στον 5ρη η στον 10ρη Μαραθώνιο (δεν ξερω με ποιο κριτηριο να διαλεξω γενικα εχω τρεξει παρα πολλες φορες μονος μου και 5 και 10χλμ). Ειμαι 24χρονων 1.83 93κιλά τρέχω αρκετά χρονια τώρα και μου αρεσει πολυ. Θα παρω μερος στον επομενο οχι σε αυτον του Νοεμβρίου γιατι δεν εχουν μεινει θεσεις. Θελω λιγο τα φωτα σας σχετικα με τις προπονησεις.. αν προπονουμαι για 5ρη καθε ποτε πρεπει να προπονουμαι στο γηπεδο και ποσο πρεπει να τρεχω; Συνηθως 4-5 φορες την εβδομαδα. Επειδη δεν παω γυμναστηριο μονο τρεξιμο εχω πολυ δυνατα ποδια (οταν πηγαινα γυμναστηριο σηκωνα στο leg press και 110κιλά.. και στα χερια με καμψεις αυτοσυγκεντρωσης με τρελή δυσκολία 10 κιλά). Τρέχω 5χλμ σε 30 λεπτα (μπορει και σε 28 λεπτά) σύμφωνα με το GPS του iphone (ειναι ακριβες ξερει κανεις. Τι στοχο πρεπει να εχω αυτο το χρονο σε λεπτα για τα 5χλμ; Δλδ αν προπονουμαι συστηματικα και σωστα ποσος χρονος θα πρεπει να ειναι ο στοχος μου αν τωρα βγαζει τα χιλιομετρα σε 30 λεπτά;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-08-16 22:45 #2
    Προεπιλογή
    Αρχικά ότι κάνεις να το κάνεις για πάρτη σου . Ούτε χρόνους μην κοιτάς ούτε θέσεις εφόσον αυτό είναι το χόμπι σου και όχι το επάγγελμα σου. Όσο αφορά την προπόνηση μπορείς άνετα να γράφεις και 30 χιλιόμετρα την εβδομάδα στην προπόνηση απλά να το κάνεις έξυπνα. Δούλεψε την μια ημέρα ένταση, την επόμενη ρεπό, την επόμενη αντοχή, ρεπό , ενδυνάμωση , ρεπό και πάει λέγοντας. Μην τρελαίνεσαι με τους χρόνους. Θα πας εκεί και θα υπάρχουν άτομα που θα γράφουν κάτω από 3.30 το χιλιάρι οπότε μην σκας. Ένα καλό πέρασμα στο χιλιάρι θα ήταν στα 4.40 ας πούμε αλλά σου ξανά λέω ότι αυτά είναι απλά νούμερα. Κάνε το κέφι σου και άσε τους αριθμούς απέξω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-08-16 12:13 #3
    Προεπιλογή
    Για το τρεξιμο ακουσα οτι βοηθανε κατι καλτσες σαν ποδοσφαιρικες που μοιαζουν συμπιεσης, ισχυει κατι τετοιο; Γιατι γενικα ανα διαστηματα ψιλοποναω στα καλαμια οταν τρεχω. Επισης απο παπουτσια ποια ειναι καλα για τρεξιμο; Εγω βρηκα αυτα και μου αρεσουν πολυ

    http://store.nike.com/gb/en_gb/pd/lu.../pgid-11161727
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-08-16 12:24 #4
    Προεπιλογή
    Η μόνη κάλτσα που μπορεί να βοηθήσει είναι αυτές που δεν έχουν ραφές και αυτό επειδή δε θα σε 'κόβουν' σε κανένα σημείο του ποδιού από τις τριβες. Κάλτσα σαν αυτήν που λες δεν έχω ακούσει ξανά ότι βοηθάει κάπου. Ο πόνος που αναφέρεις είναι πιθανόν από περιοστιτιδα και οφείλεται από τα φορτία που δέχονται τα καλάμια κατά το τρέξιμο. Θέλει πάγο μετά την προπόνηση και χάσιμο βάρους. Όσο για τα παπούτσια δες τι πέλμα έχεις και πάρε το ανάλογο παπούτσι. Από Nike δεν έχω εμπειρία. Προσωπικά με 150 δε θα έπαιρνα με τίποτα nike. Κοίτα σε mizuno asics adidas
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-08-16 13:47 #5
    Προεπιλογή
    Εχω δει πολλους να τρεχουν με αυτες τις καλτσες και στους ολυμπιακους τωρα και εκει που τρεχω και σε πλανα απο αλλους μαραθωνιους αγωνες δρομους κτλ για αυτο ρωτας. Βασικα το θεμα που εχω με τα ποδια μου ειναι οτι ολο στα πελματα εχω η φουσκαλες η θα σκληρυνει.. για μενα τα καλυτερα παπουτσια για να περπαταω ανετα ειναι αυτα με αεροσολες τυπου airmax.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-08-16 15:27 #6
    Προεπιλογή
    Γενικά μη συγκρίνεσαι με άλλους και ειδικά αθλητές επιπέδου ολυμπιάδας.Οι κάλτσες που λες λέγονται συμπιεστικές και δε θα σου προσφέρουν τίποτα. Τώρα αν μετά από κανά 1-2 χρόνια ξεκινάς και τρέχεις τπτ κανά 5ωρο η σε βουνο πολύωρους αγώνες τότε το ξανασυζητάμε.Σε αυτή τη φάση το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό αθλητικό και τπτ άλλο και τώρα με τις εκπτώσεις είναι ευκαιρία. 150 και ειδικά για nike για κανένα λόγο. Με 120 περίπου τώρα θα βρεις τις high end σειρές όλων των εταιρειών αλλά για το 10άρι που θες εσύ και πιο φθηνά μοντέλα άνετα σου ταιριάζουν.Στην προπο τώρα όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μην κάνεις ίδια πράγματα του στυλ 4 φορες τη βδομάδα απο 7χλμ ξερω γω.Κάνε και τα βάρη σου κάνε και διαλλειματικές π.χ. μετά το ζέσταμα 10χ400μέτρα ή 7χ600 ή 4χ1000 και πάει λέγοντας και κάνε και ένα συνεχόμενο τρέξιμο το οποίο θα το πηγαίνεις προοδευτικά δλδ θα ξεκινησεις απο 5χλμ ας πούμε και κάθε βδομάδα η δυο πρόσθετε κανα χλμ.Μετα θα σαι έτοιμος για τον αγώνα σου.Μόλις τον κάνεις χαλαρώνεις αρκετά προπονητικά για 1 βδομάδα και μετά ξεκινάς πάλι χαλαρά και βήμα βήμα.
    Απάντηση με παράθεση