Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 13-08-16 03:20 #1
    Προεπιλογή Πρόγραμμα Όγκου και Διατροφή.
    Καλησπέρα στην παρέα, μόλις έκανα την εγγραφή μου στην σελίδα σας για να μου δώσετε τα φώτα σας και συμβουλές.
    Είμαι 25 χρονών ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το bodybulding (ασχολούμουν δηλαδή) είμαι γύρο στα 73-75 κιλά και ύψος 1.73, δόξα σοι ο θεός το σώμα μου ακόμα καλά κρατεί αλλά.... λόγο δουλειάς (δουλεύω στα everest πλέον, οπότε με όλη αυτή την σαβούρα εκεί μέσα δύσκολα να κρατηθείς σε φόρμα) αποφάσισα να ξανά μπω στο παιχνίδι δυναμικά λοιπόν..

    Λίγα λόγια για μένα:

    Γυμναστήριο πήγαινα μέχρι και πριν από 3 μήνες και τον τελευταίο χρόνο έκανα κυρίως αίθουσες 6 μέρες την εβδομάδα, (yoga, power bars, pilates, trx, λίγο crossfit που και που, ορθοσωμική και tabata) το πρόγραμμά μου είχε ως εξ εις:

    Όνομα: Screenshot_3.png Εμφανίσεις: 1390 Μέγεθος: 219,4 KB

    Δεν έκανα τόσο πολύ βάρη γιατί ήθελα να κάνω αντοχή στην δύναμη και να προετοιμαστώ για τον επόμενο χειμώνα να ακολουθήσω τα προγράμματα στον mp Balatsinos για personal and group exersice trainer, δυστυχώς όλα αυτά σταμάτησαν για μένα μέχρι και πριν από 3 μήνες κατόπιν θανάτου του Πατέρα μου (όπου και ξεκίνησα το κάπνισμα, και τώρα θέλω να μπω σε πρόγραμμα για να το κόψω πάλι)

    Τι ζητάω:

    Θέλω να πάρω τα πάντα! Στην κυριολεξία! Βλέπω το σώμα μου μέρα με την μέρα να χαλάει και ξενερώνω την ζωή μου, έχω παραγγείλει βιολογικά προϊόντα για να ξεκινήσω να φτιάχνω μπάρες πρωτεΐνης για να τις τρώω στην δουλειά και να σταματήσω τα ανθυγιεινά και λιπαρά τρόφιμα του everest. Όμως αυτή την φορά αντί να ακολουθήσω τυφλά βήματα αποφάσισα πριν ρωτήσω κάποιον διατροφολόγο ή γυμναστή (και για λόγους οικονομίας φυσικά) να κάνω μια προσπάθεια στο φόρουμ σας. Θα ακουστεί λίγο χαζό τώρα όταν θα αναφέρω ότι είμαι πρόθυμος να δώσω 300+ ευρό σε τροφές και συμπληρώματα που θα μου προτείνετε αλλά έτσι είναι...

    Θέλω να μου δώσετε συμβουλές διατροφής, συμπληρώματος, προγράμματος και ύπνου, οτιδήποτε θεωρείτε χρήσιμο που πρέπει να γνωρίζω και να ακολουθήσω.
    Όπως επίσης, αμινοξέα, bcaa, cla, zma κτλ. τι είναι αυτά και γιατί τα χρειάζομαι, έπαιρνα κάποια από αυτά αλλά δεν είχα ιδέα πια είναι η χρήση τους.
    Θέλω να επεκτείνω τον όγκο μου για 3-4 ή και παραπάνω μήνες και στην πορεία να δουλέψω γράμμωση. Links από xtr.gr θα βοηθήσουν πολύ, ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-08-16 22:19 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η αληθεια ειναι οτι αν αρχισεις, θα δεις οτι δεν ειναι κ καμια επιστημη.
    αυτα τα προγραμματα που παραθετεις, ειναι απαραδεκτα.
    θα πρεπει να επικεντρωθεις σε καποιες βασικες ασκησεις με βαρη,κ σιγουρα να αλαξεις ολο το προπονητικο split..καλυτερα να κανεις κατι σε upper/lower.
    διατροφικα τωρα απλα πρεπει να βρεις που θα κινηθεις με τις θερμιδες σου..μια καλη λυση ειναι να υπολογισεις την πρωτεινη χ1.5 του σωματικου σου βαρους, τα λιπαρα στο 30% των θερμιδων που θα βγαλεις κ ο,τι περισεψει να ειναι υ/ας..αυτο φυσικα ειναι ενα γενικο τυφλοσουρτι δικο μου, κ στην πορεια μπορει να χρειαστει να κανεις αλλαγες, αλλα για μενα ειναι 101 για αρχαριο η μη.

    διαβαζεις

    Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...


    Πως παχαίνουμε;

    Upper/Lower split!


    facts

    τα συμπληρωματα δεν θα σου κανουν καποια σοβαρη διαφορα στο πως θα δειξει στο τελος το σωμα σου..αυτα που ειναι χρησιμα ειναι μια σκονη πρωτεινης, ισως μια κρεατινη, καμια πολυβιταμινη αν θεωρεις οτι κανεις ελλειπη διατροφη.
    κ μετα αν θες ενεργεια πριν την προπονηση κατι σε prewo..

    τα βιολογικα ειναι μια μαλακια κ μιση, κ σου ειναι κ αυτα αχρηστα.

    τα λεφτα πλεον δεν ειναι για να τα σπαταλαμε σε μαλακιες οποτε κατσε διεθεσε λιγο χρονο να διαβασεις καποια πραγματα που ειναι δωρεαν εδω στο φορουμ (αλλα κ αλλου) κ εδω ειμαστε

    καλη συνεχει ευχομαι στην προσπαθεια να κοψεις το τσιγαρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-08-16 01:08 #3
    Προεπιλογή
    Είσαι πολύ ωραίος, αυτά τα προγράμματα τα έκανα δεν τα κάνω πλέον και ούτε θα τα έκανα πάλι λόγο δουλειάς και έλειψες χρόνου, απλά δεν κατάλαβα από πια άποψη τα θεωρείς απαράδεκτα.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα καθίσω να διαβάσω αυτά που μου έστειλε και ότι απορία έχω θα ξανά γράψω εδώ.
    Τώρα όσο αφορά τον ύπνο (zma κτλπ, χρειάζονται?) και τα γεύματα μόνο.. μπάρες προτείνεις ανά 3-4 ώρες είναι καλά; Κύριο γεύμα δύσκολα να έχω με τα ωράρια που κάνω στο μαγαζί :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-08-16 20:45 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ισα ισα αυτα τα προγραμματα που ανεφερα ειναι καλυτερα οταν δεν εχεις πολυ χρονο διαθεσιμο στην βδομαδα για να κανεις περισοτερες προπονησεις.
    δλδ, αν κανεις 1 upper, 1 lower κ 1 full body μεσα στη βδομαδα θα εισαι κομπλε, σε σχεση με το προγραμμα που παραθετεις..
    δλδ θα πηγαινεις μονο 3 φορες γυμναστηριο.

    γενικα, αφου θες να επανελθεις σε μια κατασταση καλο ειναι να μην κανεις τετοιο ββ σπλιτ οπως το παραθετεις, δεδομενο οτι στην φαση που εισαι θα εχεις πιο γρηγορα αποτελεσματα με αυτα που σου ειπα..
    καλο ειναι το ββ σπλιτ, κ εγω εχω κανει χρονια, αλλα οχι για αυτο που θες..οποτε θα το αφηνα για αλλη περιοδο, αλλα αυτο ειναι αποψη μου φυσικα.

    οσον αφορα τη διατροφη σου, με ενα συμπληρωμα πρωτεινης κ λιγη βρωμη σε σκονη, μεσα σε ενα σεηκερ εχεις κατι κοντα σε πληρες γευμα..συνοδευομενο με 2 κουταλιες απο φυστικοβυτυρο για λιπαρα..οποτε αν εχεις 2 τετοια "γευματα" μαζι σου στη δουλεια, συν καμια μπαρα πρωτεινης για μια στο τοσο θα εισαι οκ..
    εκει που δουλευεις, εχετε κ σαλατες αν δεν απατωμαι..φτιαχνεις μια, πετας ενα τονο κονσερβα μεσα, η σαρδελες κ παλι εισαι κομπλε..μην το παρακανεις με τους τονους ομως, δεν ειναι για πολυ.
    κ κανα γιαουρτι 2%, ειναι καλη κ γρηγορη λυση μαζι με μια πηγη υ/α.

    το ζμα ειναι οκ για το υπνο, αλλα κ σκετο μαγνησιο μπορεις να παρεις που ουσιαστικα ειναι αυτο που κανει ολη τη δουλεια..απλα να ειναι chelated, γιατι ειναι η πιο βιοδιαθεσιμη μορφη αυτη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-09-16 02:38 #5
    Προεπιλογή
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα
    Απάντηση με παράθεση