Θέμα: Αδυναμια

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 26-07-16 07:20 #1
    Wink Αδυναμια
    Καλημερα ειμαι 23 ετων 180 και 80 κιλα
    Καποτε ειχα ξεπερασει τα 80 κατα 6-7 κιλα και φυσικα προσπαθουσα για μυικο ογκο. (γενικα λιπος δεν εχω λιγο θα λεγα ).
    Το προβλημα μου ειναι οτι οταν ειχα ξαν'ασχοληθει με το σωμα μου εντατικα ειχα το ζητημα της ζαλαδας-αδυναμιας ευκολη κοπωση,
    λογο στιγματος πιθανοτατα παροτι επερνα βιταμινες και εβαζα στη διατροφη φακες,ρεβυθια,συκωτι,μπροκολο
    που εχουν σιδηρο αλλα οχι για διαστημα πανω απο 3 μηνες το οποιο νομιζω ειναι αρκετο για να παρει σιδηρο το αιμα/σωμα
    .επερνα το Felicine 5mg το οποιο καπως με επερνε απτα αστερακια αλλα και παλι δεν ειχα ολη μου την δυναμη,τις ωρες που πιεζομουν

    Πραγματικα λιγες φορες εχω την δυναμη μου .( μηπως πρεπει επιτελους να παω σε διατροφολογο?).
    Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευχαριστη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-07-16 01:07 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο John_Kps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα ειμαι 23 ετων 180 και 80 κιλα
    Καποτε ειχα ξεπερασει τα 80 κατα 6-7 κιλα και φυσικα προσπαθουσα για μυικο ογκο. (γενικα λιπος δεν εχω λιγο θα λεγα ).
    Το προβλημα μου ειναι οτι οταν ειχα ξαν'ασχοληθει με το σωμα μου εντατικα ειχα το ζητημα της ζαλαδας-αδυναμιας ευκολη κοπωση,
    λογο στιγματος πιθανοτατα παροτι επερνα βιταμινες και εβαζα στη διατροφη φακες,ρεβυθια,συκωτι,μπροκολο
    που εχουν σιδηρο αλλα οχι για διαστημα πανω απο 3 μηνες το οποιο νομιζω ειναι αρκετο για να παρει σιδηρο το αιμα/σωμα
    .επερνα το Felicine 5mg το οποιο καπως με επερνε απτα αστερακια αλλα και παλι δεν ειχα ολη μου την δυναμη,τις ωρες που πιεζομουν

    Πραγματικα λιγες φορες εχω την δυναμη μου .( μηπως πρεπει επιτελους να παω σε διατροφολογο?).
    Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευχαριστη!

    Συμβουλεψου γιατρο, γιατι παρατεταμενη αισθηση κουρασης μονο καλο δεν μπορει να ειναι,αλλα επισης επιδη πολλες παθησεις εχουν σαν συμπτωμα την "κουραση" δεν μπορεις να σε και σιγουρος χωρις εξετασεις.



    Σαν γενικη συμβουλη , απλα πηγαινε του χαλαρα. Το ββινγ μαραθωνιος ειναι, οχι σπριντ οποτε δεν σε πιεζει και κανεις. Προσπαθησε να χεις κρεας στην διατροφη σου, και γενικος να τρεφεσαι σωστα και να αποφευγεις τα πολλα απ εξω, διοτη τα φαγητα απ εξω δεν εχουν βιταμινες και ιχνοστοιχεια, και μπορουν μακροπροθεσμα να σου προκαλεσουν διαφορες ελλειψεις η οποιες μπορουν να προκαλουν αδυναμιες κλπ.
    \

    Οτι και να κανεις ομως, συμβουλεψου γιατρο - μονο αυτος θα σου πει με σιγουρια το σωστο για σενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-07-16 12:48 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Μόνο γενικές αιματος θα σου δειξουν τι ακριβως συμβαίνει - πιθανόν να ειναι απο ελειψη σιδηρου αλλα οπως ειπε ο φιλος πιο πανω ειναι πολλών αιτιων συμπτωμα η αδυναμία. Πανε σ'εναν παθολόγο να σε κατευθύνει καταλληλα.

    Γενικά εχε κατα νου οτι φακες,όσπρια κτλ. δεν εχουν απορροφησιμο σίδηρο πλην ενος μονοψηφιου ποσοστου και δεν κανουν καμια ιδιαιτερη διαφορα - ακομα και αν κατεβαζεις γραμμαρια απο βιτ.C μαζι - ο απορροφησιμος (αιμικός) σιδηρος βρισκεται σε ζωικά προιόντα και κυριως μοσχαρισιο συκώτι, συκωτάκια πουλερικών,γαριδες/καλαμάρια, αυγο,γαλοπουλα κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-07-16 14:35 #4
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    λιγο off topic μιας και το καλυψατε το παιδι

    Nikολα, αν ομως συνδυασεις ας πουμε φακές με ενα απο τα φαγητα που γραφεις οτι ο σιδηρος σε αυτα ειναι πιο απορροφησιμος(ψαρικα,συκωτια) απο τα αλλα δεν θα καταληξει σε καλυτερη απορροφηση του σιδηρου απο φακες/φασολια κλπ ?

    δλδ φακες/φασολια/ξηροι καρποι σε συνδυασμο με ενα απο τα προαναφερθεντα φαγητα = καλυτερη απορροφηση του σιδηρου απο τις φακες κοκ σωστα ;
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-07-16 23:26 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Ναι ετσι ειναι - αν συνδιαστουν η αποροφηση μπορεί ν'αυξηθει πάρα πολυ.
    Απάντηση με παράθεση