Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 34
  1. 20-07-16 14:26 #1
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή προγραμμα γραμμωσης.
    Καλησπερα,εχω καποιες αποριες σχετικα με το προγραμμα γραμμωσης.(διατροφης-γυμναστικης).
    Τους πρηγουμενους 3 μηνες αγοραζα προγραμματα ογκου απο εναν ειδικο(50Ε ο μηνας)και δεν θελω να ξανα χαλασω τα χρηματα μου ξανα για κατι που μπορω να κανω και μονος μου.Θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε να φτιαξω το δικο μου προγραμα διατροφης για γραμμωση.Καταρχας η απορια μου ειναι τι ακριβως πρεπει να προσεξω?αφηνω ποσοτητα πρωτεινης ιδια και αφερω υδατανθρακα και λιποι?Θα κανω γραμμωση για 1 μηνα μπορει και λιγοτερο ισα ισα για να "στεγνώσω" αλλα και να διατηρησω την μυικη μου μαζα.Επισης και στην γυμναστικη.Πρεπει να αλλαξω κατι η να κρατησω ιδιες ασκησεις απλα λιγοτερα κιλα περισσοτερες επαναληψεις και πιο πολλα αεροβια?Ελπιζω να με βοηθησετε,ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-07-16 14:43 #2
    Προεπιλογή
    Στα προγράμματα γραμμωσης τι αλλαγές έχουν γίνει από τον κύριο/κυρια που αγοράζες μέχρι τώρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-07-16 15:37 #3
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα προγράμματα γραμμωσης τι αλλαγές έχουν γίνει από τον κύριο/κυρια που αγοράζες μέχρι τώρα;
    Μονο 3 μηνες εχω αγορασει και αυτο για ογκο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-07-16 15:54 #4
    Προεπιλογή
    Φίλε Βασίλη, η γράμμωση είναι 99% θέμα διατροφής
    Στο gym απλά φτιάχνεις μύες και δυναμώνεις. Δεν υπάρχει επιλογή γράμμωσης στο gym (προσωπική μου γνώμη).
    Αυτό που λες για λίγα κιλά πολλές επαναλήψεις=γράμμωση, δεν ισχύει.
    Λίγα κιλά πολλές επαναληψεις=καλύτερο πρήξιμο.

    Οπότε θα σου πρότεινα να δώσεις βάση 99% στην διατροφή σου, περιόρισε τον υδατάνθρακα, περιόρισε το λίπος, αύξησε την πρωτείνη και δες αποτελέσματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-07-16 16:03 #5
    Προεπιλογή
    Οι επαναλήψεις πάνω από 12 δεν προκαλούν γραμμωση.
    Προκαλούν 2 πράγματα
    Α.αυξημενη αιμάτωση, δλδ πρήξιμο.
    Β.καποια ποσότητα από ελεύθερα λιπαρά οξέα οδηγούνται στα μιτοχόνδρια στις ίνες βραδυας σύσπασης.

    Προπόνηση
    Από τη στιγμη που θα μειώσεις θερμιδες, το σώμα θα τείνει να χάσεις βάρος. Το λίπος ειναι πολύτιμο για τον οργανισμό είναι αποθηκευμένη περίσσεια ενέργειας για περιόδους έλλειψης. οπότε τεινει να μειώνει μυϊκή μαζα. εκτός εάν δίνεται το απαραίτητο ερέθισμα να διατηρηθεί η μυϊκή μαζα.
    Με το παραπάνω σκεπτικό. Είμαι της αποψης, οι προπονήσεις να είναι σύντομες στο 45' με βαριά κιλά κυρίως 1-6 επαν και λίγα σετς στις 8-12.

    Οποτε τα κιλά δεν τα μειωνεις, αντίθετα τα αυξάνει. Μειωνεις ασκήσεις ή/κ σετς και κοβεις ασκήσεις απομόνωσης αν πχ κάνεις 3 σε 1 ή αν κάνεις 3 ασκήσεις απομόνωσης με 3 σετς στην καθεμιά κανείς από 1-2 σετς στην καθεμιά.


    Διατροφή.

    Τι ποσότητες ετρωγες, πόσα κιλά είσαι, ύψος, λίπος;

    *Αν δεν κάνω λάθος είσαι έφηβος. Δε νομίζω οτι είναι καλή ιδέα εφηβος να κάνει γραμμωση, καλύτερη διατροφή εννοείται, διαφορετικη διατροφή κι αυτό.
    Αυτό που νομίζω είναι καλή ιδέα για έναν έφηβο που ασκείται είναι περισσότερο φαγητό περισσότερη δραστηριότητα όχι απαραίτητα άσκηση, αλλά δραστηριότητα.

    Ο,τι δεν έγραψα σωστά ρώτα το αν θες
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-07-16 16:24 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Βασίλη για μένα είναι λάθος επιλογή η γράμμωση ΑΥΤΗ τη στιγμή....Για να γραμμώσεις πρέπει να έχεις μία σεβαστή ποιοτική μάζα να την γραμμώσεις....Εκμεταλεύσου την περίοδο που βρίσκεσαι για να βάλεις μάζα....

    Επικεντρώσου στις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (squat, deadlifts και bench press) φάε αρκετά και κοιμήσου πολύ και μετά από 1 1,5 χρόνο συζητάς για γράμμωση....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-07-16 16:37 #7
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη για μένα είναι λάθος επιλογή η γράμμωση ΑΥΤΗ τη στιγμή....Για να γραμμώσεις πρέπει να έχεις μία σεβαστή ποιοτική μάζα να την γραμμώσεις....Εκμεταλεύσου την περίοδο που βρίσκεσαι για να βάλεις μάζα....

    Επικεντρώσου στις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (squat, deadlifts και bench press) φάε αρκετά και κοιμήσου πολύ και μετά από 1 1,5 χρόνο συζητάς για γράμμωση....
    Χμ οκ,απλα σκευτομουν να κανω γραμμωση εστω και για μια βδομαδα μονο(ετσι και αλλιως καιω πολυ γρηγορα)να στεγνωσω λιγο να χασω λιγο περιτο λιπος που εχω βαλει και μετα παλι μονο ογκο.Δεν θελω να πεσω πανω απο 2 κιλα απλα ισα ισα λιγο να φανουν παρακανω κοιλιακοι και πι υπολοιποι μυς.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-07-16 16:39 #8
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επαναλήψεις πάνω από 12 δεν προκαλούν γραμμωση.
    Προκαλούν 2 πράγματα
    Α.αυξημενη αιμάτωση, δλδ πρήξιμο.
    Β.καποια ποσότητα από ελεύθερα λιπαρά οξέα οδηγούνται στα μιτοχόνδρια στις ίνες βραδυας σύσπασης.

    Προπόνηση
    Από τη στιγμη που θα μειώσεις θερμιδες, το σώμα θα τείνει να χάσεις βάρος. Το λίπος ειναι πολύτιμο για τον οργανισμό είναι αποθηκευμένη περίσσεια ενέργειας για περιόδους έλλειψης. οπότε τεινει να μειώνει μυϊκή μαζα. εκτός εάν δίνεται το απαραίτητο ερέθισμα να διατηρηθεί η μυϊκή μαζα.
    Με το παραπάνω σκεπτικό. Είμαι της αποψης, οι προπονήσεις να είναι σύντομες στο 45' με βαριά κιλά κυρίως 1-6 επαν και λίγα σετς στις 8-12.

    Οποτε τα κιλά δεν τα μειωνεις, αντίθετα τα αυξάνει. Μειωνεις ασκήσεις ή/κ σετς και κοβεις ασκήσεις απομόνωσης αν πχ κάνεις 3 σε 1 ή αν κάνεις 3 ασκήσεις απομόνωσης με 3 σετς στην καθεμιά κανείς από 1-2 σετς στην καθεμιά.


    Διατροφή.

    Τι ποσότητες ετρωγες, πόσα κιλά είσαι, ύψος, λίπος;

    *Αν δεν κάνω λάθος είσαι έφηβος. Δε νομίζω οτι είναι καλή ιδέα εφηβος να κάνει γραμμωση, καλύτερη διατροφή εννοείται, διαφορετικη διατροφή κι αυτό.
    Αυτό που νομίζω είναι καλή ιδέα για έναν έφηβο που ασκείται είναι περισσότερο φαγητό περισσότερη δραστηριότητα όχι απαραίτητα άσκηση, αλλά δραστηριότητα.

    Ο,τι δεν έγραψα σωστά ρώτα το αν θες
    Ειμαι 16 ετων 65 κιλα 1.80 υψος. Τρωω καθε μερα 3250 θερμιδες.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-07-16 16:44 #9
    Προεπιλογή
    Επόμενως είσαι υποβαρος. Τι να γραμμώσεις σε αυτά τα κιλά.

    Το πιο πιθανό είναι ότι τρως λάθος φαγητά και οικοδομή να δουλευες.

    Να μαντεψω 100γρ βρώμη τη μέρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-07-16 16:45 #10
    Προεπιλογή
    Για 1.80 ύψος μου φαίνεται είσαι πολύ λίγα κιλά
    Εγώ είμαι 1.86 και 82-83 κιλά και μου φαίνονται λίγα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-07-16 16:49 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Είσαι 15 κιλά κάτω απ'το ύψος σου...Δεν χρειάζεται να χάσεις άλλο αν δεν φαίνονται οι κοιλιακοί σου τώρα απλά δεν έχεις κοιλιακούς (γυμνασμένους εννοώ).

    Βάλε μάζα...Δεν χρειάζεσαι γράμμωση αυτή τη στιγμή....

    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...t-Mark-Ripetoe

    Κάνε αυτό το πρόγραμμα από βάρη

    Και φάε...αλλά ΟΧΙ αυτά που σου χει δώσει ο ειδικός...Προφανώς ΔΕΝ κάνουν δουλειά...Δεν νομίζω να τρως 3250 θερμίδες και να σαι τόσα λίγα κιλά....Αν συμβαίνει αυτό ή δεν τις τρως κάθε μέρα ή κάτι άλλο παίζει....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_ : 20-07-16 στις 16:54
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-07-16 19:10 #12
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    φιλε εχεις μια ολοσωμη φωτογραφια?κοντινη γιατι αν στο αβαταρ εισαι εσυ κατι δεν μου κολαει φαινεσαι πιο μυικος και θα σε εκανα παραπανω απο 65 κιλα μερικες φορες η εικονα δεν συμβαδιζει με τα κιλα μας οποτε στα χαρτια ενω εισαι αδυνατος αν σε δει καποιος να πει οτι εισαι οκ.εισαι 1.80 η εισαι 1,76 και το κανεις 1,80?γιατι πολλοι λενε 1.80 και δεν ειναι ουτε με ψιλοτακουνα τοσο
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-07-16 21:17 #13
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε εχεις μια ολοσωμη φωτογραφια?κοντινη γιατι αν στο αβαταρ εισαι εσυ κατι δεν μου κολαει φαινεσαι πιο μυικος και θα σε εκανα παραπανω απο 65 κιλα μερικες φορες η εικονα δεν συμβαδιζει με τα κιλα μας οποτε στα χαρτια ενω εισαι αδυνατος αν σε δει καποιος να πει οτι εισαι οκ.εισαι 1.80 η εισαι 1,76 και το κανεις 1,80?γιατι πολλοι λενε 1.80 και δεν ειναι ουτε με ψιλοτακουνα τοσο
    φιλε στην εικονα ναι εγω ειμαι.1.80 ειμαι ακριβως
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-07-16 21:19 #14
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι 15 κιλά κάτω απ'το ύψος σου...Δεν χρειάζεται να χάσεις άλλο αν δεν φαίνονται οι κοιλιακοί σου τώρα απλά δεν έχεις κοιλιακούς (γυμνασμένους εννοώ).

    Βάλε μάζα...Δεν χρειάζεσαι γράμμωση αυτή τη στιγμή....

    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...t-Mark-Ripetoe

    Κάνε αυτό το πρόγραμμα από βάρη

    Και φάε...αλλά ΟΧΙ αυτά που σου χει δώσει ο ειδικός...Προφανώς ΔΕΝ κάνουν δουλειά...Δεν νομίζω να τρως 3250 θερμίδες και να σαι τόσα λίγα κιλά....Αν συμβαίνει αυτό ή δεν τις τρως κάθε μέρα ή κάτι άλλο παίζει....
    Φιλε εχω γυμνασμενους κοιλιακους.γυμναζομαι ενα χρονο περιπου απο παλια ειχα καλους κοιλιακους τωρα πολυ καλυτερους απλα επειδη ειμαι κανα 3μηνο ογκο και εβαλα λιγο λιπακι που ειναι και λογικο βεβαια.Γραμμωση εννοω για μια βδομαδα το πολυ ουτε,γιατι πιστευω με το που μπω γραμμωση θα το καψω κατευθειαν καιω πολυ γρηγορα,ισα ισα να φανουν λιγο οι κοιλιακοι θελω και λιγο παραπανω φλεβικοτητα και μετα παλι ογκο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-07-16 21:20 #15
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βαρβάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 1.80 ύψος μου φαίνεται είσαι πολύ λίγα κιλά
    Εγώ είμαι 1.86 και 82-83 κιλά και μου φαίνονται λίγα
    Ξερω οτι ειμαι λιγα κιλα γ υτο προσπαθω και να αναιβωΤο προηγουμενο καλοκαιρι ζυγιζα ακριβως 52κιλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία