Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 19-06-16 02:32 #1
    Προεπιλογή ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
    Καλησπέρα σε όλους !!! Είμαι 31 χρ. , 186εκ. , 96 κιλά . Στόχος σίγουρα η απώλεια βάρους και απο εκεί και πέρα θα ήθελα όγκο ( οχι τρελά πράγματα ) και σίγουρα γράμμωση.Και το ερώτημα είναι το πως ξεκινάμε και τι πρόγραμμα προτείνεται??Απο διατροφή σε γενικά πλαίσια? Πάντα στο παρελθόν γυμναζόμουν εκτός γυμναστηριου, έχω αρκετά ανοιχτές πλάτες , γυμνασμένα πόδια αλλ'α πλέον το πήρα απόφαση να επικεντρωθώ στο γυμναστήριο.Σκοπεύω, αφού είμαι ηδη κανα μήνα στο γυμναστήριο κάνοντας κυκλικές ασκήσεις, να χωθώ δυνατά για να ενθαρυνθώ και απο τα πρώτα αποτελέσματα .

    Υ.Γ. : Το μόνο σημείο που πιστέυω πως δε πρέπει να ζορίσω είναι τα γόνατα , αφού έχω παρελθόν με ρήξη πρόστιου χιαστού.Δεν είχα χειρουργηθεί αφού κανείς γιατρός δε το έκρινε σκόπιμο.Πλεόν έχω μικροενοχλήσεις σε βαθμό που να μην με επηρεάζει πουθενά , αλλά όπως και να χει καλό είναι να μη τα στρεσάρω πολύ.


    Καλώς σας βρήκα και περιμένω τα τιπς σας !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-06-16 15:37 #2
    Προεπιλογή
    Τι έγινε ρε παιδιά?? όλοι είστε οφ λόγω 3μερου?? Εδώ έχουμε φλέγον ζήτημα !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-06-16 17:47 #3
    Προεπιλογή
    Γεια σου ψηλε

    Ξέρεις γιατί δε σου απαντανε;

    Επειδή απ τις αρχές του μήνα έχει ανοιχτεί το ίδιο θέμα από άλλους. Υπάρχουν άρθρα, υπάρχουν ημερολόγια προπόνησης, πολύ πράμα.

    Ωστόσο ο καθένας θέλει το δικό του, μπαίνουν τα συνήθη μέλη γράφουν ο καθένας το κατεβατο να βοηθήσουν τον νέο. Αυτος ως νέος και δη βαριεστημενος, παίρνει κάτι που του ακούγεται καλό και το αλλάζει και λίγο και μετά από κανά μήνα παραπονιέται δε δούλεψε, να πάρω κρεατινη, να πάρω 2 σκουπ πρωτεινη, μήπως να βάλω λίγο μουσκουλαλόνη.

    Για όλους εσάς που θέλετε καθοδήγηση και προσωπική ενασχόληση υπάρχουν οι προπονητές απ το ίντερνετ, ο George Leeman κάνει πολύ καλή δουλειά, κάποιος μπορεί να θέλει καμία Paige Hathaway κτλ

    Αγαπητέ τραγουδιστη των sanctuary, ελπίζω να μη το πήρες προσωπικά απλά σου εξηγήσω γιατί δεν ασχολήθηκε μέχρι τώρα κανέναν, εκτός από εμενα κι εγώ σου βγήκα μλκας. Τι να κάνουμε

    Λες έχεις καλά και γραμμωμενα πόδια. Οκ
    Μπορεί
    Είναι σαν να λες "πόδια δε θέλω να κάνω γιατί κάνω αερόβιο"
    Μετά αποτελειωνεις το χτύπημα λέγοντας για το χιαστό.
    Βασικά αν δυναμωσουν οι μυς γύρω από το γόνατο θα έχεις λιγότερες ενοχλήσεις. Οπότε σου μένει να βρεις ποιες ασκήσεις δε σε ενοχλούν και ταυτόχρονα μπορείς να δυναμώσεις.
    Εχω παράδειγμα γνωστού που ένα χρόνο μετά από τρακαρισμα και σοβαρό χειρουργείο στο γόνατο, ο φυσιοθεραπευτής του έλεγε μόνο εκτάσεις τετρακεφαλων σε μικρό εύρος κίνησης και κάτι ισομετρικες στυλ πιλάτες και το παληκαρι υπέφερε. Μέχρι ένα βράδυ τα έστειλε όλα στον αγυριστο κι άρχισε τα squat. Σήμερα κάνει 150κιλα squat αλλά εκτάσεις στα 20 κιλά υποφέρει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-06-16 17:59 #4
    Προεπιλογή
    Σχετικά με το πρόγραμμα σου

    Είτε κανείς κάτι σε

    Στήθος-ποδια τετρακ
    Πλάτη-ποδια μηριαία δικ
    Ωμους-χερια

    Προσπάθησε να μη βάλεις μεγάλο προπονητικό όγκο στα πόδια, το πιάσιμο της επόμενης μέρας είναι φλεγμονή στο συνδετικό ιστό (αρθρώσεις, συνδέσμους, τένοντες, χιαστούς) και δεν έχει να κάνει με το μυ άμεσα.

    Είτε

    Στηθος-πιεσεις ώμων-τρικ (ημέρα push)
    Πλάτη -πισω ώμοι -δικ. (ημέρα pull)
    Ο,τι βρεις από πόδια ότι μπορείς + κοιλιακούς

    Έχε το νου σου τις πλάγιες δυνάμεις που δέχεται το γόνατο όταν είσαι καθισμένος σε πάγκο

    Διατροφή τα ξέρεις δες άρθρο γραμμωσης

    Καλή επιτυχία

    Υ.Γ.συγνωμη αν σε στεναχωρησα με το προηγούμενο ποστ. Καλές προπονήσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-06-16 21:07 #5
    Προεπιλογή
    Φίλε aepiskeptis ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου !

    Καθόλου δε με στεναχώρισες , ίσα ίσα με βοήθησες ! Αυτό που κρατάω απο τα μνμα σου είναι οτι ξεκινάω το ψάξιμο.Ο λόγος που άνοιξα το θέμα ισως όντως να είναι η βαρεμάρα .
    Ο κύριος λόγος όμως είναι οτι στον τόσο μεγάλο όγκο πληροφορίων η αλήθεια είναι οτι χάνεσαι ! Παρ όλα αυτα θα παλέψω να βγάλω άκρη.Όσον αφορά τη μουσκουλόσκονη και τα μαγικά αποτελέσματα ... είμαι too old for this shit στα 31 μου.

    Όσον αφορά το γόνατο οι μικροενοχλήσεις εμφανίζονται στις στροφικές κινήσεις .Σε εκτάσεις τετρακέφαλων , εκτάσεις μηριαίων , τρέξιμο δεν νίωθω καμία ενόχληση.Προφανώς οτι νέα άσκηση μπει στο πρόγραμμα θα δω κατά πόσο με τσιμπάει.
    Απλα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άσκηση η οποία αντεδύκνειται.Το αν θέλω να γυμνάσω τα πόδια να σ ενημερώσω οτι είναι απο τα βασικά μέρη που θέλω να γυμνάσω και ειδικά τους μυες γύρω απο το γόνατο για να μου φύγει και το ψυχολογικό μια και καλή.Αν μου έλεγες δηλαδή ένα σημείο που θέλω να γυμνάσω ίσως αυτό να είναι τα πόδια !

    Αυτά προς το παρόν , ξεκινάω ψάξιμο , και μη νομίζεις οτι ξεμπλεξες απο τό πρίξιμο μου !

    Χαιρετισμούς !

    ΥΓ.: Αναγνωρίζοντας τον warrel και μάλιστα σαν τραγουδιστή των sanctuary στο νικ , κέρδισες τον σεβασμό μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη warrel : 20-06-16 στις 21:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-08-16 16:27 #6
    Προεπιλογή
    Μπορεί κάποιος να μου πει ένα πρόγραμμα γυμναστικής για το σπίτι με έλξεις και κάμψεις για μυϊκή ενδυνάμωση και γράμμωση.

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-08-16 21:15 #7
    Προεπιλογή
    Βάλε ένα αριθμό συνολικών επαναλήψεων σαν στόχο.
    Βάλε ένα αριθμό επαναλήψεων ανά σετ που ξέρεις σίγουρα ότι και κουρασμένος μπορείς να τις βγάλεις.
    Κάνε σετ μέχρι να φθάσεις το σύνολο των επαναλήψεων που θες.

    Αντί για διάλειμμα κάνε push-ups στο ίδιο μοτίβο, εναλλάξ pull-ups - push-ups.

    Αν δε μπορείς να βγάλεις έλξεις, ξεκίνα να κάνεις μόνο την αρνητική, δλδ μόνο το κατέβασμα, και σιγά σιγά θα δυναμώσεις.

    Όσο πιο συχνά κάνεις τις ασκήσεις, τόσο πιο γρήγορα θα δυναμώσεις σε αυτές. Είναι γρήγορη η πρόοδος, ακόμα και 0 επαναλήψεις να βγάζεις τώρα
    Απάντηση με παράθεση