Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 18-06-16 04:06 #1
    Lightbulb Ήρθε η ώρα <- Needs help
    Γεια χαρά σε όλους

    Από τότε που ήμουν πιτσιρικάς (έως τώρα που -μεταξύ μας- τριανταπενταρίζω) έλεγα θα αρχίσω γυμναστήριο, αλλά φευ... Το περισσότερο που άντεξα ήταν 2-3 μήνες. Κύριος λόγος είναι ότι μισώ τις μοναχικές δραστηριότητες. Από τη γυμναστική μέχρι τον αυνανισμό, αν και στο τελευταίο επιδίδομαι με μεγάλη επιτυχία, όχι τόσο με την κυριολεκτική σημασία της λέξης (και καλά) όσο με την άσκοπη δαπάνη χρόνου σε άχρηστα πράγματα.

    Επειδή όμως ήρθε η ώρα που αγανάκτησα με τον εαυτό μου και τη γενικότερη παραίτησή μου, θα το βάλω στο πρόγραμμά έστω και σαν αγγαρεία. Σαν αγγαρεία δηλαδή. Όμως ελπίζω ότι λίγο οι ενδορφίνες που θα ανεβούν στον εγκέφαλο, λίγο που θα φουσκώσουν τα μπρατσάκια και που θα ανοίξουν οι πλατούλες, το αποτέλεσμα θα με αποζημιώσει σε ένα βαθμό και θα το συνεχίσω.

    My story -> Είμαι αδύνατος στα χέρια και έχω όχι ανοιχτές πλάτες. Τα πόδια μου είναι εντάξει. Δεν είναι γυμνασμένα αλλά είναι όσο ογκώδη πρέπει. Νομίζω τα πόδια είναι καλά από θέμα εμφάνισης. Ωστόσο, έχω κοιλιά!! 1.80, 86 κιλά και τα 15 στάνταρ είναι στην κοιλιά. Επίσης παίζει θεματάκι στη μέση. Κοίλες δύο μεσοσπονδύλιων δίσκων στην οσφυική μοίρα (Ο2 μέχρι Ο4).

    My goals -> Θέλω να φτιάξω το σώμα μου (γενικό) και πιο συγκεκριμένα νομίζω ότι αυτό που χρειάζομαι κάπως άμεσα είναι να πάρω όγκο σε χέρια, πλάτη, στήθος και να χάσω τον πατσά.

    Limitations -> Δουλεύω πολλά βράδια (12-14 το μήνα), έχω πολύ περιορισμένο χρόνο, πονάει συνεχώς η μέση μου, δεν έχω κίνητρο (και ως εκ τούτου αν δεν δω άμεσα αποτελέσματα -το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο- απογοητεύομαι).

    Η γνώμη σας μετράει -> Ακούω τι έχετε να μου προτείνετε. Προτιμώ να συμβουλευτώ εσάς παρά τον γυμναστή του γυμναστηρίου γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι σαν τη γνώμη των ανθρώπων που έχουν μεράκι για κάτι, δεν υπάρχει
    Και να θυμάστε ότι αν δεν δω σχετικά άμεσα αποτελέσματα, δυστυχώς, απογοητεύομαι, εγκαταλείπω και ένα χρόνο μετά ξανακάνω το ίδιο post με άλλο username (αστειεύομαι).

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-06-16 12:35 #2
    Προεπιλογή
    Λες ''ηρθε η ωρα''! Ηρθε ομως; Οταν λες οτι εαν δεν δεις αμεσα αποτελεσματα απογοητευεσαι κ τα παρατας ,μονο ψυχικη δυναμη δεν δειχνει αρχικα για να κανεις κατι καινουργιο για τον εαυτο σου.
    Αντιπροσωπευεις ομως ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που δεν το ''εχουν' με την γυμναστικη αλλα αποφασιζουν να την βαλουν μεσα στο προγραμμα της ζωης τους ,εστω κ στο ποσοστο που μπορουν για ωφελη στον εαυτο τους. Κ σε πληροφορω μια χαρα τα καταφερνουν πολλοι απ αυτους.
    Παμε σε σενα τωρα Πρωτα ξεκινας ''μαλωνοντας κ ντομπαροντας'' τον εαυτο σου οτι αυτη τη φορα θα εισαι πιο αποφασιστικος κ δεν θα τα παρατησεις ευκολα. Μετα θα πρεπει να οργανωσεις τις προπονησεις σου κ την διατροφη σου συμφωνα με τα ωραρια της εργασια σου κ γενικα τον χρονο σου ,ειδικα με το θεμα της διατροφης. Γιατι το ξερεις φανταζομαι ,χωρις να ειναι σωστη αυτη σχεδον δεν κανεις τπτ.
    Οσο για δαπανη χρονου σε αχρηστα πραγματα οπως λες ,μην νομιζεις....ολοι μας επιδιδομαστε αμα ειναι να παιρνουμε κ καποιες χαρες ,αλλα μεχρι καποιο σημειο φυσικα μην μας γυρισει αρνητικα.
    Εαν μπορουσες να ειχες κ συμπαρασταση καποιου φιλου σου η δικου σου ανθρωπου θα ηταν πιο ευκολα κ με ενδιαφερον για σενα ,πχ εναν πορτενερ στο γυμναστηριο.
    Απο θεμα προγραμματων κ διατροφης μπορεις να παρεις πολλες ιδεες απο εδω μεσα ,οσο για τις κοιλες που εχεις ο μονος αρμοδιος να σου πει ,ειναι ο γιατρος. Αυτος θα σου πει τι ειδους κ ποσο γυμναστικη μπορεις να κανεις.
    Καλη αρχη με δυναμη κ αποτελεσματα σου ευχομαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-06-16 13:38 #3
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Καταρχάς ξεκινώντας προπόνηση θα δεις άμεσα αποτελέσματα, δε θα γίνεις φίτνες μόντελ αλλά θα δεις αλλαγές τον πρώτο καιρό. Στη συνέχεια η πρόοδος θα γίνει πιο δύσκολη.

    Αυτά που πρέπει να κάνεις είναι τα εξής: Πρώτον να βάλεις ένα στόχο στο γυμναστήριο και όχι απλά να "γυμνάζεσαι". Σίγουρα ο στόχος σου είναι να αποκτήσεις ένα ωραίο σώμα γενικά αλλά μη μείνεις εκεί. Ασχολήσου με το αντικείμενο διάπλαση (bodybuilding) ή δύναμη (strength training), ενημερώσου και βάλε ειδικότερους μικροπρόθεσμους στόχους. Αυτό θα σε αποτρέψει από το να βαρεθείς πριν μπεις στο κλίμα.

    Δεύτερον να βρεις ένα σωστό πρόγραμμα προπόνησης και ένα γυμναστήριο στο οποίο μπορείς να το εφαρμόσεις. Μην περιμένεις από τους γυμναστές να σου βγάλουν πρόγραμμα.

    Όσον αφορά τη μέση σου, να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα για τον πόνο δεν ευθύνονται οι κήλες αλλά μυικές ανισορροπίες που έχεις και πρέπει να διορθώσεις. Η αρχή θα γίνει με έναν καλό πιστοποιημένο φυσικοθεραπευτή αλλά θα πρέπει να δουλέψεις και πολύ μόνος σου σύμφωνα με τις οδηγίες του.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-16 01:37 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.

    Σχετικά με τη διατροφή, αυτό που κάνω, καθώς ούτε να μαγειρεύω ξέρω ούτε χρόνο έχω [δουλεύω και φοιτώ/φυτό παράλληλα, συν το πως ότι φτιάχνω μόνος μου δεν το ευχαριστιέμαι (ψυχαναλυτικού τύπου κουβέντα, θα την κάνουμε άλλη φορά)], είναι 4 φορές την εβδομάδα ψητό συνοδευμένο με λίγο λαδερό (πχ φασολάκια ή μπριαμ) ή χόρτα και διάφορες βραστές αηδίες τύπου κολοκυθάκια, 2 φορές λαδερό (γεμιστά για την ακρίβεια που είμαι εθισμένος) και 1 φορά κάποιο άλλο μαγειρευτό, που μπορεί να είναι και μουσακάς αν και γενικά τα αποφεύγω αυτά. Τα πρωινά συνήθως τσιμπάω ένα τοστάκι με χυμό και τα βράδια στη δουλειά 2 καλαμάκια κοτόπουλο με μια πίτα κομμένη και μια λάχανο-καρότο. Ψωμί σπάνια θα φάω πέραν του τοστ. Μέρα παρά μέρα θα φάω κανένα παγωτό (να δω και γω χαρά στο στόμα μου) και φυσικά φρουτάκια για να φουσκώνει το στομάχι κ να μην τρώω μ*****ες. Θα την παλέψω με αυτή τη διατροφή ή να εγκαταλείψω από τώρα;

    Όσον αφορά το πρόγραμμα, έχει τόσα πολλά μέσα να διαβάσω που χάνομαι... Δεν ξέρω από που να αρχίσω, που να τελειώσω και, το ουσιαστικότερο, τι θα ήταν κατάλληλο για εμένα. Διάβασα είναι η αλήθεια πολλά,όμως η πολλή πληροφορία με στουμπώνει.

    Το αρχικό που θα ήθελα να μάθω όμως είναι αν θα μου συστήνατε το πρόγραμμα που ασκείς όλο το σώμα σε μία προπόνηση ή το πρόγραμμα που σε κάθε προπόνηση επικεντρώνεσαι σε συγκεκριμένες μυικές ομάδες και αν το ποδήλατο βοηθάει στην καύση πατσά ή πρέπει να κάνω διάδρομο (που μου επιβαρύνει τη μέση).

    Και πάλι ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση