Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 12-06-16 00:16 #1
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή Σπιτικό "snickers" πρωτείνης
    Όνομα: IMG_20160611_230109.jpg Εμφανίσεις: 917 Μέγεθος: 156,7 KB

    Σπιτικές μπάρες πρωτεΐνης (το 70% των υλικών ήταν βιολογικής καλλιέργειας) που στη γεύση ξεπερνάνε κατά πολύ το snickers.
    Αποτελείται αποκλειστικά από σύνθετους υδατάνθρακες και είναι απίστευτα χορταστικές.
    Δεν χρειάζεται μπλέντερ. Δυστυχώς ακριβή ποσότητα δε μέτρησα καθώς έβαζα με το μάτι τα υλικά.
    Υλικά:
    ρίχνουμε σε ένα πάρα πολύ βαθύ και ευρύχωρο πιάτο (μεγάλη σαλατιέρα πχ)
    -Φυστίκια αράπικα (τα καθαρίζετε εκείνη την ώρα-δεν τα αλέθουμε,τα βάζουμε ολόκληρα). Βάλτε μπόλικα. Από μια σακούλα των 2 ευρώ,έβαλα τα μισά.
    -Νιφάδες βρώμης (προτιμήστε χύμα βιολογικές-είναι πιο φθηνές από του σούπερ και σίγουρα πιο υγιεινές). Έβαλα 5 σκουπ νιφάδες (χρησιμοποίησα σκουπάκι της MP).
    -αρκετή ζάχαρη καρύδας (βιολογική - αυτό είναι το μυστικό της επιτυχίας που θα κάνει τις μπάρες να μοιάζουν γευστικά στην καραμέλα που έχει το σνίκερς) Αρκετή ποσότητα (περίπου 150 γρ)
    -4 σκουπς πρωτείνης ορού γάλακτος από την mp native whey (92αρα) με γεύση φράουλα
    -2 σκουπς πρωτείνης ορού γάλακτος από την mp true whey γεύση salted caramel
    -1 φρούτο μπανάνας (βιολογικό καλύτερα - το κόβετε φέτες)
    -2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο
    -150 ml (στο περίπου) ρόφημα ρυζιού με καρύδας (βιολογικό επίσης- αν δεν βρείτε σε κατάστημα με είδη υγιεινής διατροφής και βιολογικών προϊόντων,τότε βάλτε γάλα αγελάδας)
    -1 σκουπ έτοιμο αλεύρι βρώμης γεύση βανίλιας (από mp) (δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητο αυτό)
    Το μείγμα το πλάθετε με τα χέρια (αφού πλυθείτε) για 5 λεπτά μέχρι η σκόνη να απορροφηθεί και η ζάχαρη καρύδας να απλωθεί παντού και φυσικά να λιώσει πλήρως η μπανάνα.
    Παίρνετε ένα φορμάκι (σαν αυτό στην φώτο μου) κατά προτίμηση και αφού βάλετε μια λαδόκολλα ή ζελατίνα από κάτω,απλώνετε το μείγμα και το τυλίγετε με τη λαδόκολλα ή τη ζελατίνα και από πάνω. Το ισιώνετε από πάνω από τη λαδόκολλα με το χέρι.
    Το αφήνετε στην κατάψυξη για 2 ώρες. Μετά τρώτε λίγο και μετά στην συντήρηση του ψυγείου. Την άλλη μέρα θα έχει αφυδατωθεί κάπως και θα έχει δέσει ακόμα καλύτερα. Την 2η μέρα ακόμα πιο καλά. Θα σας κρατήσει τουλάχιστον 3-4 μέρες. Είναι τέλεια γευστικά και σου δημιουργούν απίστευτο κορεσμό και προπαντός δεν πεινάς άμεσα γιατί δεν έχει συμβατική ζάχαρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-06-16 00:38 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Σαν να ηξερες οτι θα σου ζητησουν συνταγη προφητη ιων

    γαμηστερο φαινεται πάντως.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-06-16 00:52 #3
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν να ηξερες οτι θα σου ζητησουν συνταγη προφητη ιων

    γαμηστερο φαινεται πάντως.
    Ε ναι,να έβαζα μια φώτο σκέτη και να σας αφήσω με την απορία;
    Δε λέει τίποτα η εμφάνιση. Αν το φας είναι από άλλο πλανήτη.
    Επίσης είδα εκ των υστέρων ότι υπάρχει θρεντ με συνταγές. Αν θέλει κάποιος μοντερειτορ να το βάλει εκεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-06-16 00:55 #4
    Προεπιλογή
    Ελα ρε Ιωανα μπραβο ,φοβερο το δημιουργημα σου , μονο εαν χρειαστει να κοψεις ενα κοματι κ να το φας αργοτερα εκτος ψυγειου ,διατητειται σε στερεη μορφη; Η μαλακωνει κ κολαει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-06-16 01:06 #5
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε Ιωανα μπραβο ,φοβερο το δημιουργημα σου , μονο εαν χρειαστει να κοψεις ενα κοματι κ να το φας αργοτερα εκτος ψυγειου ,διατητειται σε στερεη μορφη; Η μαλακωνει κ κολαει;
    Καλησπέρα κ.Χρήστο.
    Δυστυχώς είναι ημι-κολλώδες σε εμένα ακόμα και μετά από 2 ώρες κατάψυξης. Την 2η μέρα καλυτερεύει λόγω αφυδάτωσης (γίνεται δηλαδή ποιο στέρεα μπάρα). Οπότε στις αναλογίες που παρέθεσα,ναι,θα μαλακώνει και θα κολλάει. Και μάλιστα κολλάει πάρα πολύ λόγω της ζάχαρης από καρύδα που δίνει ένα γνώρισμα σαν την καραμέλα που έχει η Mars ή η snickers.
    Όμως ξέρω που οφείλεται. Αν αντί για 150ml ροφήματος που προτείνω (ρόφημα ρύζι-καρύδας ή πλήρους αγελαδινού γάλακτος),βάλεις λιγότερο (πχ 50 ml -βλέποντας και κάνοντας) τότε θα βγει στέρεο.
    Θα ξεχάσετε τι πάει να πει ζαχαροπλαστείο και γλυκό αν φτιάχνετε αυτό. Γι'αυτό το μοιράστηκα μαζί σας. Πιστεύω θα ξετρελαθείτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-06-16 01:29 #6
    Προεπιλογή
    Μαλιστα..οπως κ να ειναι ειναι καλο. Κ μια κ ανεφερες για την ζαχαρη ινδικης καρυδας ,το Πασχα στο σπιτι στο χωριο εχω μια μεγαλη μουρια που γινεται χαμος με τα πεσμενα μουρα. Ειναι τοσα πολλα που δεν προλαβαινω να τα καθαριζω κ παρακαλαω κ τα πουλια να ερχονται να τρωνε οσα μπορουν
    Φετος λοιπον αποφασισα να αξιοποησω ενα μικρο μερος ,οσα μπορουσα απο αυτα. Αφου απετυχα σε μια παρτιδα σε προσπαθεια αποξυρανση τους (55 ευρω το κιλο τα ειχα δει σε γνωστο επιλεκτικο παντοπωλειο στον Πειραια κ δεν πιστευα στα ματια μου) ,καποιος μου δινει την ιδεα να τα κανουμε μαρμελαδα.
    Οι βρασεις σε μεγαλη κατσαρολα γινοντουσαν η μια μετα την αλλη...πανικος δλδ.
    Το αποτελεσμα ηταν περα των προσδοκιων ,απιστευτη γευση με οσο το δυνατον λιγοτερο γλυκια ,δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις τετοιο πραγμα στο εμποριο. Στην πρωτη παρτιδα χρησιμοποιησα μια ποσοτητα που ειχα ινδικης καρυδας ,κ στις υπολοιπες καστανη ζαχαρη που αγορασα απο εκει. Η Ινδικη εδωσε ακομη καλυτερη γευση ,κατι σαν καβουρδισμενο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-06-16 01:40 #7
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Πωωω απίστευτη θα ήταν. Είναι πανάκριβα τα μούρα (είτε αποξηραμένα,είτε κατεψυγμένα είτε..) το ξέρω από πρώτο χέρι. Να σε πληροφορήσω ότι μια τέτοια μαρμελάδα στο εμπόριο κάνει 6 ευρώ το μικρό βαζάκι. Πάντως μη βάζεις καστανή ζάχαρη γιατί "δηλητηριάζεις" το σπουδαίο αυτό σουπερ food. Η καστανή δεν διαφέρει από την λευκή. Η ζάχαρη από άνθη καρύδας είναι μια κατηγορία μόνη της,ειδικά αν είναι και βιολογική. Είναι να τρως άφοβα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-06-16 02:01 #8
    Προεπιλογή
    Ναι; Θεωρησα οτι η καστανη ειναι καλυτερη απο την λευκη γιαυτο την προτιμησα. Δεν ειναι χαμηλοτερου γλυκαιμικου δεικτη απο την ασπρη; Την λιγη Ινδικης καρυδας που ειχα την ειχα απο την Αθηνα ,που να βρεις στο χωριο τετοια; Την αλλη φορα ρωτησα εκει εναν γνωστο που εχει ας πουμε σουπερ μαρκετ ,εαν εχει κανελα Κευλανης κ με κοιταξε σαν εξωγηινο
    Ασπρη ζαχαρη 1 ευρω το κιλο
    Καστανη 2,5
    Ινδικης καρυδας 10

    Πραγματι τα μουρα ειναι πολυ ωφελιμα κ αν κ τους παρακαλαω να φανε μερικα φρεσκα πανω απο το δενδρο ολοι τα κοιτανε απαξιωτικα κ λενε δεν τους αρεσουν.
    Αλλα ας αφησουμε τα μουρα γιατι θα χαλασουμε το θεμα σου με τις μπαρες ,κ σορρυ εγω μπερδευτηκα κ νομιζα οτι ηταν θεμα με φωτο απο φαγητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-06-16 21:22 #9
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Όχι,η καστανή και η λευκή ζάχαρη διαφέρουν ελάχιστα (η μελάσα κάνει τη διαφορά). Είναι πολύ απλές ενώσεις και οι δύο και ως προς την ταχύτητα μεταβολισμού τους δεν αλλάζει κάτι.
    Ωστόσο έκανα νέα παρτίδα γλυκού και έβαλα αυστηρά 100 ml ρόφημα ρυζιού-καρύδας και βγήκε εξαιρετικό,δεμένο και στέρεο χωρίς να κολλάει! Προφανώς πριν έβαζα πολλά υγρά.

    Όνομα: protein bar image - Αντιγραφή.jpg Εμφανίσεις: 778 Μέγεθος: 190,8 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 15-06-16 στις 21:30
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-06-16 22:50 #10
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Πάει κιωλας το 1ο? τι εισαι σε snickers diet?
    Λες να βαλω chocolate nut απο mp αντι για φράουλα γευση? και λεω αντι για salted caramel να εβαζα κανα σιροπι καραμελας. Επιφυλακτικος για το αποτελεσμα παντως
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-06-16 00:59 #11
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάει κιωλας το 1ο? τι εισαι σε snickers diet?
    Λες να βαλω chocolate nut απο mp αντι για φράουλα γευση? και λεω αντι για salted caramel να εβαζα κανα σιροπι καραμελας. Επιφυλακτικος για το αποτελεσμα παντως
    Δεν έχω φάει γλυκό εδώ και 10 μέρες. Μόνο τέτοιο τρώω και δεν έχω ανάγκη για κάτι άλλο σε γλυκό.
    Δοκίμασε τα. Το chocolate nut θα είναι μπόμπα. Το σιρόπι καραμέλας είναι κι αυτό από mp (στυλ σταγόνες); Αν ναι,θα βγει καλό. Εγώ σε αυτό το 2ο μείωσα ελαφρώς την βρώμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-06-16 10:39 #12
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω φάει γλυκό εδώ και 10 μέρες. Μόνο τέτοιο τρώω και δεν έχω ανάγκη για κάτι άλλο σε γλυκό.
    Δοκίμασε τα. Το chocolate nut θα είναι μπόμπα. Το σιρόπι καραμέλας είναι κι αυτό από mp (στυλ σταγόνες); Αν ναι,θα βγει καλό. Εγώ σε αυτό το 2ο μείωσα ελαφρώς την βρώμη.
    Οχι δεν ειναι, εχω βεβαια αλλα ειναι πολύ μαπα ρε φιλε.. δεν μου καθεται καθολου καλα στο στομα με οτι και να το συνδυασω. Ελεγα γι΄'αυτο των σουπερμαρκετ : P
    η chocolate nut ειναι οντως μπομπα
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-06-16 11:38 #13
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Σιρόπι καραμέλα από σούπερ;; Όχι φυσικά. Άλλαξε δρόμο και πήγαινε σε κάποιο κατάστημα με είδη υγιεινής διατροφής (ή βιολογικά προιόντα) και ζήτα τους χύμα ζάχαρη καρύδας (βιολογική). Η συσκευασμένη είναι κάπως πιο ακριβή. Μόνο με την πρωτεΐνη που έχεις πάλι θα βγει καλό. Ούτε σιρόπια ούτε τίποτα. Αν θες μια ωραία επιπρόσθετη φυσική γλυκύτητα,δοκίμασε να βάλεις κομμάτια από χουρμάδες απύρηνους (χωρίς κουκούτσι) που είναι σαν αμβροσία πάλι από τέτοιο κατάστημα. Εκεί θα βρεις και το ρόφημα ρύζι καρύδας (isola bio λέγεται η εταιρία). Θα σου κοστίσουν κάπως έχε υπόψιν,αλλά το αποτέλεσμα ως προς την σχέση θρεπτικότητας για σωματοδόμιση και γευστικότητας δε συγκρίνεται με τίποτα. Επίσης από τέτοια καταστήματα έχω βρει και πιο φτηνές από το σούπερ μάρκετ νιφάδες βρώμης επίσης βιολογικές. Αναλόγως σε ποια πόλη είσαι,ψάξε να βρεις ένα τέτοιο κατάστημα και αν είναι καλός στις τιμές τσίμπα τα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 16-06-16 στις 11:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-06-16 09:15 #14
    Προεπιλογή
    Πω πω σούπερ φαίνεται


     6s plus 
    Απάντηση με παράθεση