Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 13-05-16 09:16 #1
    Προεπιλογή Βοήθεια στις ασκήσεις!!
    Γεια σας, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μου πείτε κάποιες διορθώσεις στο πρόγραμμα μου. Χρησιμοποιώ 2 αλτήρες των 10kg ο ένας, 1 μπάρα των 12kg και έναν ίσιο πάγκο. Είμαι 1,74, 16 χρονών, 60 κιλά. Το πρόγραμμα μου είναι το εξής:


    Τρικέφαλοι: Εκτάσεις τρικεφάλων με μπάρα στον ίσιο πάγκο, εκτάσεις τρικεφάλων με αλτήρα(κάθε φορά 1 χέρι), πιέσεις στον πάγκο με αλτήρες, πιέσεις στο δίζυγο , γαλλικές πιέσεις με αλτήρες

    Πόδια: Squat με έναν αλτήρα, bulgarian squat με αλτήρα, προβολές στο στεπ μπροστά με αλτήρες, οπίσθιες προβολές με αλτήρες, άρσεις με αλτήρες για γάμπες

    Πλάτη: Μονόζυγο με ανάποδη λαβή, όρθια κωπηλατική με μπάρα, άρσεις ώμων με αλτήρες, όρθια κωπηλατική με αλτήρες

    Δικέφαλα: Μονόζυγο, κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης, άσκηση ΄21΄, σφυροειδείς έλξεις, έλξεις με αλτήρες όρθιος εναλλάξ

    Στήθος: Πιέσεις στον πάγκο με αλτήρες, εκτάσεις στον πάγκο με αλτήρες, pullover με αλτήρα, πιέσεις με μπάρα με ανοιχτή λαβή

    Ώμοι: Πιέσεις ώμων με αλτήρες, καθιστές πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες, κάθετες έλξεις ώμων όρθιος, καθιστά ανάποδα flies, άρσεις ώμων με αλτήρες

    Κάνω σε όλα 3 σετ των 9-15 επαναλήψεων.

    Οποιαδήποτε διόρθωση και παρατήρηση δεκτή.
    Ευχαριστώ!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-05-16 18:25 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Αρχικά πρέπει να μας πεις το πρόγραμμα,πως έχεις χωρίσει τις μυικές ομάδες;Για παράδειγμα δευτέρα κάνεις πλάτη-δικέφαλα;κάνεις κάποιο κυκλικό πρόγραμμα;πως λειτουργείς;
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-05-16 18:32 #3
    Προεπιλογή Έτσι όπως τα έγραψα
    Κάνω αυτό το πρόγραμμα 6 μέρες την βδομάδα έτσι όπως το έγραψα με την σειρά, π.χ. Δευτέρα τρικέφαλα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-05-16 17:41 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Για μένα θα πρέπει να χωρίσεις αλλιώς τις ασκήσεις...πιστεύω 6 μέρες είναι πολλές,δοκίμασε ενα 4ημερο πρόγραμμα αρχικά...για παράδειγμα στήθος-δικέφαλαπόδια,πλάτη,ώμοι-τρικέφαλα....δεύτερον σε πολλές μυικές ομάδες κάνεις υπερβολικά σετ....δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ κανόνας αλλά στην θέση σου θα δοκίμαζα το εξής...πλάτη 14-16 σετ,στήθος 12-14,ώμοι 10-12,πόδια 15+,τρικέφαλα 8-10,δικέφαλα,6-10...φτιάξε ένα σπλιντ και βάλτο εδώ να το δούμε!
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-05-16 19:53 #5
    Προεπιλογή Ασκσολόγιο!!!
    Τρικέφαλοι: εκτάσεις τρικεφάλων με μπάρα(κλειστή λαβή), εκτάσεις τρικεφάλων με αλτήρες, πους απς (σχήμα πυραμίδας), kick back, 6 λεπτά plank
    Πόδια: Squat, άρσεις με αλτήρες για γαστροκνημικές, άρσεις γλουτών με βάρος, πρόσθιες προβολές
    Πλάτη: Μονόζυγο με αν. λαβή, όρθια κωπηλατική με μπάρα, κωπηλατική στον πάγκο με αλτήρες, καθιστά ανάποδα flies
    Δικέφαλα: μονόζυγο με επιπλέον βάρος, κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης, άσκηση 21, σφυροειδείς, έλξεις στο μαξιλάρι, ασκήσεις για πήχεις
    Στήθος: Πιέσεις με αλτήρες, εκτάσεις στήθους, πιέσεις πάγκου με ανοιχτή λαβή, πους απς με ανοιχτά χέρια, ασκήσεις για πήχεις
    Ώμοι: πιέσεις ώμων με αλτήρες, πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες, πιέσεις ώμων Άρνολντ, καθιστά ανάποδα flies, 6λ. plank

    Βάζω 3 σετ στην κάθε άσκηση και όσες επαναλήψεις βγαίνουν μέχρι στην τελευταία επανάληψη του τελευταίου σετ να έχω εξαντληθεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-05-16 19:54 #6
    Προεπιλογή
    Συνεχίζω να κάνω 6 μέρες γιατί έχω αρκετό χρόνο
    Απάντηση με παράθεση