Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 26
  1. 17-04-16 14:16 #1
    Προεπιλογή Προγραμμα Προπονησης για αρχαριο
    Καλησπερα στο φορουμ,οπως ανεφερα και πριν ειμαι αρχαριος στο χωρο της γυμανιστικης καθως και μικρος 16 χρονων(1,88/90). Εχω ξεκινησει να πηγαινω γυμναστηριο περιπου 2 μηνες και παιζω ενα προγραμματακι ενταξης να το πω που μου εφτιαξαν στις αρχες.Πιστευω ομως οτι ειμαι ετοιμος να αλλαξω προγραμμα λιγο πιο προχωρημενο.Γι αυτο ζηταω την συμβουλη σας αν εχετε να μου προτεινετε κατι εσεις για καποιο προγραμμα.Στο γυμναστηριο πηγαινω 4 ημερες την εβδομαδα.Ευχαριστω για τον χρονο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-04-16 16:11 #2
    Προεπιλογή
    Να κανεις ενα full body 3 φορες την εβδομαδα με βασικες ασκησεις (σκουωτ,πιεσεις με μπαρα σε ισιο παγκο,κοπηλατικες κτλπ)

    Θα σε απασχολησει για 1 με 1μιση χρονο στανταρ θα σου δωσει καλες βασεις για το μελλον,ογκο και δυναμη μετα μολις κολλησεις εντελως πας σε κατι πιο εξιδικευμενο για να δωσεις σχηματα κ μπαλαρισματα

    Γενικα μην ψαχνεις γρηγορες λυσεις να κοιτας ενα προγραμμα που θα κρατησει σε βαθος χρονου,μακαρι να τα ξερα και γω αυτα στα πρωρα χρονια μου με τη γυμναστικη


    Αν επιλεξεις να αρχισεις full body πες μου να σου στειλω μερικα καλες προπονησεις οτι κ αν επιλεξεις
    Always Pushing And Pushin For More
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-04-16 16:58 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστως να μου προτεινεις καποια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-04-16 19:00 #4
    Προεπιλογή
    Ειναι τριημερο καταρχας αρα σου αφηνει χρονο ελευθερο για ξεκουραση που θα τον χρειαζεσαι κ αναγκαστικα οσο ανεβαινουν τ κιλα σε βαθος χρονου κ χρονο για διαβασμα,βολτες κτλπ

    θα πηγαινεις γυμναστηριο Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη ή Τριτη-Πεμπτη-Σαββατο

    Και ειναι ΑΒΑ κ εναλασσεις καθε εβδομαδα οποτε αρχιζεις την Δευτερα με Α,την Τεταρτη με Β και την Παρασκευη με Α κ την επομενη εβδομαδα Δευτερα Β,Τεταρτη Α και Παρασκευη Β δηλαδη την μια βδομαδα ΑΒΑ ,την αλλη ΒΑΒ κ παμε παλι ΑΒΑ κ μετα ΒΑΒ κ ουτο καθεξης

    A
    Σκουωτ 3χ5
    Πιεσεις σε ισιο παγκο(ολυμπιακη μπαρα) 3χ5
    Κοπηλατικη μπαρας 3χ8
    Τρικεφαλα στην τροχαλια με το σχοινι 2χ10
    Δικεφαλα με βαρακια 2χ10
    Γαμπες(οποια ασκηση θες) 2χ15



    Β
    Φροντ Σκουωτ 3χ5
    Πιεσεις μπαρας πανω απο το κεφαλι 3χ5
    Ρουμανικες αρσεις θανατου 3χ8
    Ελξεις στην τροχαλια εμπροσθολαιμιες 3χ8
    Πιεσεις σε ισιο παγκο με κλειστη λαβη(ολυμπιακη μπαρα) 2χ10
    Σφυρια με βαρακια 2χ10
    Κοιλιακοι(οποια ασκηση θες) 2χ15


    Καθε προπονηση θα προσπαθεις να ανεβαζεις 2.5 κιλα στις 3 πρωτες ασκησεις(1.25 σε καθε μερια την ολυμπιακης μπαρα) αν δεν εχει δισκους 1.25 το γυμναστηριο σου, καθε προπονηση θα ανεβαζεις 1 επαναληψη αν πχ Στο σκουωτ εκανες με 40 κιλα 3 σετ απο 5 την επομενη φορα θα προσπαθησεις να βγαλεις και τα 3 σετ απο 6 επαναληψεις και την μεθεπομενη 3 σετ απο 7 επαναληψεις και επειτα θα ανεβασεις 5 κιλα στην ασκηση

    Οτι αλλο θες πες μου μπορει να ξεχασα και τιποτα
    Always Pushing And Pushin For More
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-04-16 19:59 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω,πολυ κατατοπιστικος.Τα σκουωτ στο σμιθ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-04-16 20:01 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    ΓΕΙΑ

    1. Κάνε Starting Strength
    2.
    Τα σκουωτ στο σμιθ?
    OXI

    Καλή επιτυχία στους στόχους σου
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-04-16 20:32 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΕΙΑ

    1. Κάνε Starting Strength
    2. OXI

    Καλή επιτυχία στους στόχους σου
    Εννοειται το σκουωτ με ολυμπιακη μπαρα

    Kαι το starting strengτη πολυ καλο,παρομοιο στυλ απλα ειναι καθαρα προγραμμα δυναμης ενω αυτο που εστειλα εχει και accessories ασκησεις για δικεφαλα/τρικεφαλα/γαμπες
    Always Pushing And Pushin For More
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-04-16 22:41 #8
    Προεπιλογή
    Καποιο καλο starting strenght προγραμμα γιατι ειναι λιγο ανιδεος απο αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-04-16 22:49 #9
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Κοιταξε και το all pro's beginner routine.. με αυτο ξεκινησα και ακομη το συνεχίζω, έχω κανει καλη προοδο στα κιλα που ξεκινησα με αυτά που έχω τώρα, 3 φορές την εβδομάδα ειναι και έχει κυρίως main lifts (squat,deadlift, shoulder overhead press, bench press, bent over row) και καποιες επιπροσθετες απομονωτικές ασκήσεις (κυριως χέρια).
    Oti kαι να κάνεις φροντισε να παιρνεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι για τον στόχο σου, δηλαδη, μπορει να θές να βάλεις ογκο αλλά να μην τρώς αρκετα και κατα συνέπεια να κατηγορίσεις το πρόγραμμα οτι δεν δουλευει.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-04-16 23:02 #10
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    μην κανεις full body κ λοιπα προγραμματα δυναμης ειναι πολυ νωρις ακομα..μαθε πρωτα σωστη τεχνικη κ εκτελεση ασκησεων εξοικειωσου με τα κιλα ,μηχανηματα κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-04-16 23:11 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    http://www.bodybuilding.gr/forum/sho...t-Mark-Ripetoe

    Αυτό είναι το πρόγραμμα...Δες το, μελέτησε και άλλα και κάνε την επιλογή σου...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-04-16 01:16 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην κανεις full body κ λοιπα προγραμματα δυναμης ειναι πολυ νωρις ακομα..μαθε πρωτα σωστη τεχνικη κ εκτελεση ασκησεων εξοικειωσου με τα κιλα ,μηχανηματα κτλ
    Μα με full body θα μαθει πιο γρηγορα τεχνικη ασκησεων αφου θα τις κανεις πιο συχνα.
    Και επισης τι εννοεις με το πολυ νωρις? Δηλαδη ξεκινας με σπλιτ κ αργοτερα το πας σε full body? Αυτο πρωτη φορα το ακουω. Οχι οτι συμφωνω με το να κανει κανεις σπλιτ ετσι κιαλλιως αλλα τουλαχιστον η λογικη "ξεκιναω με φουλ μποντι και υστερα διαχωριζω για να ανεβασω ογκο προπονησης" βγαζει καποιο νοημα, το αντιστροφο οχι διαιτερα..
    Φιλικα παντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-04-16 14:42 #13
    Προεπιλογή
    Τα σκουωτ με μπαρα επιτρεπονται στη ηλικια μου γιατι εχω ακουσει κατι θεωριες οτι σταματαει η αναπτυξη
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-04-16 14:53 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Τα σκουωτ με μπαρα επιτρεπονται στη ηλικια μου γιατι εχω ακουσει κατι θεωριες οτι σταματαει η αναπτυξη

    Μην φοβάσαι τπτ....Δεν σταματάει η ανάπτυξη με τα βάρη, εκτός και αν είσαι ο Σουλεϊμάνογλου αλλά τότε αξίζει Είναι 1,88 είσαι όμως αν δεν θες να παίξεις επαγγελματικα μπάσκετ μην αγχώνεσαι
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-04-16 17:10 #15
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gravekeeper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα σκουωτ με μπαρα επιτρεπονται στη ηλικια μου γιατι εχω ακουσει κατι θεωριες οτι σταματαει η αναπτυξη
    Don't worry be training...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία