Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 11-04-16 00:47 #1
    Προεπιλογή Αξιολόγηση προγράμματος
    Μετά την κατατοπιστικοτατή βοήθεια στο θέμα της διατροφής θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το πρόγραμμα που ακολουθώ.
    Γενικότερα να πω πως είμαι 23, 1.71, 56 κιλά, γυμναζομαι εδώ και περίπου 2 χρόνια αλλά ασκήσεις με βάρη κάνω μόνο τους τελευταίους 3 μήνες.
    Το πρόγραμμα που έχω στο γυμναστήριο μου φαίνεται πολύ "τυποποιημένο" αλλά δε ξέρω μήπως έτσι χρειάζεται να είναι στην αρχή.
    Έχουμε και λέμε:
    1. Στήθος Δικεφαλοι Ώμοι
    Chest press 3x10
    Βυθισεις 3χ12
    Εκτάσεις σε οριζόντιο πάγκο με αλτήρες 3χ10
    Biceps curl 3x10
    Τροχαλία 3χ10
    Shoulder press 3x10
    Εκτάσεις με αλτήρες 3x10

    2. Πόδια κοιλιακοί ραχιαίοι
    Leg press 1-1 πόδι 3χ12
    Lying leg curl 3x12
    Απαγωγους 3χ20
    Προσαγωγούς 3χ20
    Εκτάσεις γλουτιαιων 3χ15
    Γαμπες στο leg press 3x15
    Squat 4x10
    Ροκανισματα με 5 kg 4 max
    Άρσεις ποδιών 3χ15
    Πλάγιους στον πάγκο ραχιαιων 3χ15
    Ραχιαιους 3χ15

    3. Πλάτη Τρικεφαλοι Ώμοι
    Έλξεις εμπροσθολαιμιες 3χ12
    Έλξεις Β λάθη 3χ10
    Seated row 3x10
    Εκτάσεις στη τροχαλία 3χ12
    Triceps extensions 3x10
    Προτάσεις με αλτήρες 3χ12
    Shoulder press 3x10

    4. Πόδια Κοιλιακοί Ραχιαίοι
    Leg extensions 3x12
    Leg curl 3x12
    Plie squat με αλτήρες 3χ15
    Προβολές με αλτήρες 3χ15
    Εκτάσεις προσαγωγών στη τροχαλία 3χ15
    Εκτασεις γλουτιαιων 3χ12
    Γαμπες όρθια 3χ15
    +ασκήσεις κοιλιακών και ραχιαιων όπως την 2η μέρα.

    Από λίπος πάω καλά (αν εξαιρέσουμε τα πιο επίμονα σημεία στα πόδια-εξου και κανω 2 μερες ) αλλά θεωρώ πως το αερόβιο που κάνω σε συνδυασμό με την ανασύσταση που συμβαίνει στους πρωτάρηδες θα φύγει σύντομα :Ρ
    Σε κάθε προπόνηση ποδιων κάνω 10 λεπτά προθέρμανση-15 αποθεραπεία
    Και τις υπόλοιπες μέρες 30 λεπτά διάδρομο με εναλλαγές σε ταχύτητα και κλίση.
    Στόχος είναι να φύγει όσο λίπος γίνεται και να ξεκίνησω να αποκτω μυϊκή μάζα.

    Ελπίζω να μην γίνομαι υπεραναλυτικη και σας κουρασα :Ρ
    Περιμένω γνωμες-διορθωσεις-προτασεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-04-16 01:46 #2
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μηχανήματα, μηχανήματα, μηχανήματα, 3 σετ των 10 - 12 λες και είναι ο χρυσός κανόνας, 1500 σετ, σκουωτ 7η άσκηση (γιατί, για να κάνεις με 15 κιλά ενώ ήδη είσαι ψόφια?) γενικά από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις...
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-04-16 09:43 #3
    Προεπιλογή
    Α τόσο καλά... Να σου πω την αλήθεια εγώ έχω δει διαφορά στο σώμα μου, αλλά φαντάζομαι στην αρχή ότι εντονότερο κι αν έκανα θα είχε αποτελέσματα..

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-04-16 10:51 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σκουωτ 7η άσκηση (γιατί, για να κάνεις με 15 κιλά ενώ ήδη είσαι ψόφια?)
    αυτο δεν ειναι κ τοσο θεμα..μπορει να λειτουργησει πολυ αποτελεσματικα με τις προηγουμενες ασκησεις σαν pre-exhaust τεχνικη..
    εγω το χρησιμοποιω πολλες φορες, οταν ειναι πιασμενο το half-rack κ δεν θελω να περιμενω..
    εχω παρατηρησει οτι για αυτες τις φορες που το χρησιμοποιω, εχω καλυτερα αποτελεσματα στην επομενη προπονηση ποδιων στην ασκηση αυτη, καθως κ καλυτερα αποτελεσματα οσον αφορα την κινηση/εκτελεση της μεσα στην ιδια την προπονηση με τις υπολοιπες ασκησεις πρωτες..
    αν ο στοχος δεν ειναι η δυναμη σε απολυτους αριθμους, θεωρω οτι μια χαρα μπορει να γινεται κ ετσι ανα καποιες προπονησεις..

    στο συγκεκριμενο προγραμμα αφου η κοπελα κανει 2 φορες ποδια την βδομαδα, ενα upper/lower θα της πηγαινε καλυτερα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-04-16 19:10 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο δεν ειναι κ τοσο θεμα..μπορει να λειτουργησει πολυ αποτελεσματικα με τις προηγουμενες ασκησεις σαν pre-exhaust τεχνικη..
    εγω το χρησιμοποιω πολλες φορες, οταν ειναι πιασμενο το half-rack κ δεν θελω να περιμενω..
    εχω παρατηρησει οτι για αυτες τις φορες που το χρησιμοποιω, εχω καλυτερα αποτελεσματα στην επομενη προπονηση ποδιων στην ασκηση αυτη, καθως κ καλυτερα αποτελεσματα οσον αφορα την κινηση/εκτελεση της μεσα στην ιδια την προπονηση με τις υπολοιπες ασκησεις πρωτες..
    αν ο στοχος δεν ειναι η δυναμη σε απολυτους αριθμους, θεωρω οτι μια χαρα μπορει να γινεται κ ετσι ανα καποιες προπονησεις..

    στο συγκεκριμενο προγραμμα αφου η κοπελα κανει 2 φορες ποδια την βδομαδα, ενα upper/lower θα της πηγαινε καλυτερα..
    Πολλές άγνωστες λέξεις χαχαχαχ
    Μένω στο upper/lower όμως που ειπες..μπορείς να με διαφωτίσεις τι παίζει με αυτό;
    Προτεινετε να κάνω κάποιες αλλαγές στο πρόγραμμα που ήδη έχω η να του πω να μου το αλλάξει; Γενικότερα ποια πράγματα πρέπει να έχει ένα πρόγραμμα και τι όχι;
    Χρειάζομαι την εμπειρία σας

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-04-16 19:14 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    χμμ ναι λογικο..
    για το προγραμμα διαβαζεις εδω
    υπαρχουν διαφορες παραλλαγες εκτελεσης του, αναλογα τους στοχους σου..μην μεινεις δλδ στο 5χ5 οσον αφορα τα σετ κ τις επαναληψεις..διαβασε κ λιγο παρακατω το θεμα, κ θα δεις τι εννοω..ουσιαστικα ειναι 4 προπονησεις ανα βδομαδα, με 2 για ανω κορμο κ 2 για ποδια (κατω κορμο)..

    αυτο που εγραφα για τα ποδια κ το καθισμα ειναι, πως καμια φορα σε καποιες βασικες ασκησεις μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τεχνικες προ-κοπωσης, κ να μην τις κανουμε πρωτες σαν βασικες ασκησεις που ειναι ,αλλα τελευταιες, η καπου στην μεση..αυτο βοηθαει σε διαφορα επιπεδα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-04-16 22:55 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμμ ναι λογικο..
    για το προγραμμα διαβαζεις εδω
    υπαρχουν διαφορες παραλλαγες εκτελεσης του, αναλογα τους στοχους σου..μην μεινεις δλδ στο 5χ5 οσον αφορα τα σετ κ τις επαναληψεις..διαβασε κ λιγο παρακατω το θεμα, κ θα δεις τι εννοω..ουσιαστικα ειναι 4 προπονησεις ανα βδομαδα, με 2 για ανω κορμο κ 2 για ποδια (κατω κορμο)..

    αυτο που εγραφα για τα ποδια κ το καθισμα ειναι, πως καμια φορα σε καποιες βασικες ασκησεις μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τεχνικες προ-κοπωσης, κ να μην τις κανουμε πρωτες σαν βασικες ασκησεις που ειναι ,αλλα τελευταιες, η καπου στην μεση..αυτο βοηθαει σε διαφορα επιπεδα..
    Θα κάτσω να το ψάξω λίγο παραπάνω απλα με τρομάζει λίγο να πηγαίνω στα τυφλά αφού ξεκινάω τώρα! Θα τη βρω την άκρη όμως, αφού θέληση υπάρχει μπόλικη! Ευχαριστώ για τη βοήθεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-04-16 22:57 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν πηγαινεις στα τυφλα, σιγα..
    απλα διαβασε λιγο το θεμα να παρεις μια ιδεα κ μετα αφου καταληξεις καπου , μπορεις να ποσταρεις εδω περα το προγραμμα που εβγαλες για σενα να δουμε αν μπορουμε να το κανουμε καπως καλυτερο..
    ο,τι θες εδω ειμαστε..
    Απάντηση με παράθεση