Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 14-03-16 23:12 #1
    Προεπιλογή Skinny Fat!? Το πλάνο μου για προπόνηση και διατροφή
    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ!


    Καλησπέρα,

    Κατά καιρούς έχω διαβάσει άπειρα άρθρα από το φόρουμ σας. Πάντα με ενδιέφερε πως να χάσω λίπος ή πως να βάλω μυϊκή μάζα. Έχω μάθει αρκετά από εσάς αλλά πότε δεν τα έκανα πράξη. Ίσως να μου έλειπε η θέληση. Εδώ και 4 μέρες έχω ξεκινήσει ένα δικό μου πρόγραμμα και για αυτό το λόγο αποφάσισα να φτιάξω αυτό το άρθρο, διότι αν και το forum έχει άπειρες πληροφορίες, καμία δεν ταυτίζόταν 100% με την περίπτωση μου.


    Αρχικά λίγα στοιχεία για τον εαυτό μου:

    Ηλικία: 23
    Ύψος: 1,78
    Κιλά: 80-83 (εχω να ζυγιστώ 2-3 εβδομάδες)
    Δουλεία: Δουλεύω από το σπίτι μου (παραθέτω τη δουλειά μου γιατί άλλες θερμίδες χρειάζεται και καει ένας οικοδόμος και άλλες εγώ. Περνάω την περισσότερη ώρα στην καρέκλα του γραφείου μου).
    Η μυϊκη μάζα μου: Δεν είχα πότε μυϊκη μάζα. Δεν έχω κάνει και πολλά βάρη στη ζωή μου.
    Το λίπος μου: Πάντα είχα αρκετό λίπος, στην κοιλιά, στα ψωμάκια, στο στήθος, στα πόδια. Κάτω από τα ρούχα ωσόσο πάντα φαινόμουν αδύνατος έως και κοκαλιάρης. Από οτι έχω καταλάβει μάλλον είμαι skinny fat. Έχω πραγματικά υπερβολικό λίπος για τα κίλα μου. Τους τελευταίους 6-7 μήνες πήρα περίπου 10-15 κιλά. Ωστόσο και πρίν είχα σχεδόν το ίδιο λίπος. Πάντα είχα λίπος.

    Πιστεύω να έχετε σχηματίζει μία εικόνα για το πως είμαι και πώς ζώ. Πάμε τώρα στο πλάνο που έφτιαξα και έχω βάλει στόχο να το ακολουθήσω. Έχω φτιάξει
    ένα ημερολόγιο 90 ημερών, καταγράφοντας καθημερινά την προπόνηση που θα κάνω και το κάθετι που τρώω. Σήμερα βρίσκομαι στην 4η μέρα
    :


    Διατροφή που θα ακολουθήσω: Η διατροφή μου ήταν πάντα "αηδίες". Μου άρεσαν τα αναψυκτικά, τα γλυκά και τα junk, αν και ποτέ δεν έτρωγα μεγάλες ποσότητες. Κατανοώ για ποιο λόγο είναι έτσι το σώμα μου. Έχω βάλει στόχο να τρώω μόνο καλές πρωτεϊνες από κοτόπουλο, αυγά, τόνο και σαλάτες. Κομμένες οι παλιές συνήθειες. Το αλκόολ το έχω κόψει 2 χρόνια.

    Συμπληρώματα που θα παίρνω: Ξέρω οτι θα πείτε ότι δεν τα χρειάζομαι όντας αρχάριος. Ωστόσο ήδη έχω πάρει 2 κουτία L-carnitine(60 chewing capsules each), παίρνοντας 2 τη μέρα (500mg each capsule). Επίσης έχω 120 κάψουλες guarana ( 300mg caffeine each capsule). Για την guarana δεν είμαι σίγουρος αν θα την συνεχίσω γιατί μάλλον την αγόρασα κάπως βιαστικά πάνω στην τρέλα μου. Ίσως βέβαια λίγη καφείνη να τονώσει τον μεταβολισμό μου.
    Τέλος έχω και μια καλή whey protein, που είχα αγοράσει το καλοκαίρι αλλά ποτέ δεν χρησιμοποίησα. Θα παίρνω ένα scoop μετά τα βάρη μου. Ισως και μετά την αερόβια ; Αν θέλετε μάρκες για όλα αυτά ευχαρίστως να δώσω.

    Αριθμός γευμάτων: Ξέρω οτι θα μου προτείνατε μικρά και τακτά γεύματα. Ωστόσο πραγματικά μπορώ να τρώω μόνο ένα γεύμα τη μέρα. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα ωστόσο το θέμα της πείνας. Πάντα έτρωγα μονο 1 γεύμα τη μέρα και πραγματικά στον λόγο μου δεν πεινάω. Θα προσπαθήσω να συνδιάζω σαλάτες και πρωτείνες στο γεύμα μου και φυσικά πολύ πολύ νερο.

    Η σωματική άσκηση : Γυμναστήριο δεν θα πάω. Δουλεύω όλη μέρα και θα γυμνάζομαι ενδιάμεσα. ΑΕΡΟΒΙΑ Έχω ένα στατικό ποδήλατο (θα κάνω όσο περισσότερο μπορώ σε μέτρια ένταση, όπως έχω μάθει από σας οτι είναι ιδανικότερο για την κάυση λίπους). Την πρώτη μέρα έκανα 20', τη δεύτερη 30', την τρίτη 60' και σήμερα 120'. Υπερβολικό ίσως. Ποδήλατο θα κάνω κάθε μέρα ή έστω 5 φορες την εβδομάδα το λιγότερο ΒΑΡΗ Έχω ένα βαράκι με δίσκους. Συνολικά φτάνει τα 10 κιλά. Νομίζω είναι ότι πρέπει για μένα. Αυτή τη στιγμή τα 7 κιλά για μένα είναι το max μου. Ίσως αργότερα να πάω και στα 10. Κατανοώ ότι στο γυμναστήριο έχω περισσότερες επιλογές, αλλα πιστεύω οτι μπορώ να κάνω κάποιες ασκήσεις για τις μεγάλες μυϊκες ομάδες. Push ups, κοιλιακούς, δικέφαλους, τρικέφαλους ώμους, στήθος, πλάτη , οτι μπορώ με το βαράκι. 3 φορες την εβδομάδα.

    Στόχος: Να μην τα παρατήσω, όπως τόσες άλλες φορές. Και ευελπιστώ σε 87 μέρες το ημερολόγιο μου να έχει γραμμένες μονάχα καλές τροφες, πολύ
    προπόνηση και ελπίζω τα αποτελέσματα να φανούν στον καθρέφτη και όχι στην ζυγαριά. Ξανατονίζω ότι πέρσυ ήμουν 65 κιλά (80 τώρα) αλλά το σώμα μου και πάλι ήταν σχεδόν ίδιο με τώρα.

    PS1: Ελπίζω οτι πόσταρα το άρθρο στο σωστό μέρος του φόρουμ.
    PS2: Αυτό που ζητάω από σας είναι η γνώμη σας, η συμβουλή σας, και το τι πιστεύετε οτι μπορώ να καταφέρω μέσα σε αυτές τις 90 μέρες αν ακολουθήσω το πλάνο μου αυστηρά.

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vengeance : 14-03-16 στις 23:25
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-03-16 23:21 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αρχικα καλες οι πληροφοριες, αλλα γενικα το ζητουμενο που θες πασχει.
    δεν γυμναζεσαι, αρα δεν μπορεις να εχεις αυτα που θες σωματικα..
    ξεκιναμε απο εκει,κ το κραταμε..
    οποτε..αν θες να αλλαξεις σωματικα πρεπει να γυμναστεις..τα 7 κιλα που λες πως ειναι καλα για εναν ανδρα 80 κιλων ειναι αστεια, το λιγοτερο.
    το οτι πηρες καπου 20 κιλα σε 2 χρονια, δειχνει μονο οτι ξεφυγες με την διατροφη σου κ ετρωγες, οπως γραφεις μονο αηδιες..
    τα συμπληρωματα σου ειναι αχρηστα..
    τα πολλα γευματα δεν ειναι μονοδρομος, αν διαβαζες καλα τα αρθρα θα το εβλεπες κ αυτο..με 2-3 γευματα την μερα κ κανα σεηκ πρωτεινης εισαι καλυμενος.

    αλλα ολα αυτα, αν γυμναζεσαι,κ δεν εννοω με 7 κιλα βαρακια..οποτε ειναι ενα μεγαλο "αν".
    φτιαξε την διατροφη σου, ξεκινα γυμναστικη κ θα διορθωθουν ολα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-16 23:26 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Φίλε μου θα συμφωνήσω με τον beef....

    Επίσης όταν λες 1 ΓΕΥΜΑ τι εννοείς;

    Εντάξει το βασικότερο είναι οι θερμίδες δεν λέω, είτε τις κάνεις σε 2 είτε σε 25 γεύματα, αλλά βρε αδερφέ...θες τουλάχιστον 2 γεύματα ένα πριν την γυμναστική και ένα μετά....

    καύσιμο πριν και καύσιμο μετά....

    Αλλά γενικά με 7 kg βαράκι μην περιμένεις πολλά....imo πήγαινε gym....

    Όπως και να χει καλή τύχη στους στόχους σου
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-03-16 23:48 #4
    Προεπιλογή
    Wow. Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση.

    Για τον @beefmeup : Αρχικά να τονίσω ότι ο στόχος μου δεν είναι να γίνω bodybuilder ή να αποκτήσω μεγάλο όγκο ή γράμμωση. Κατανοώ τους λόγους που είναι έτσι το σώμα μου όπως τόνισα και στο άρθρο. Αυτό που θέλω είναι ένα υγιές σώμα χωρίς πολύ λίπος και με κάποια μυϊκη μάζα. Όντας λοιπόν τελείως αγύμναστος, και με πολύ λίπος και εφόσον όντως ένα 7κιλο με ζορίζει πιστεύεις οτι η καθημερινή αερόβια και ή άσκηση με αυτά τα λίγα βάρη (που εμένα με ζορίζουν και ντρέπομαι για αυτό ) και η ριζική αλλαγή της διατροφής μου θα φέρει αποτέλεσμα σε 90 μέρες;Όσο για τα συμπληρώματα κυρίως με βοηθούν στη θέληση. Σαν να έχω μια ψευδαίσθηση οτι με βοηθάνε και για αυτό κάνω περισσότερη άσκηση .

    Για τον @Όπου_υπάρχει_θέληση_: Τα ίδια που είπα και στον beefmeup αφού συμφωνείτε . Όσο για το 1 γεύμα μπορώ να τρώω όντως 1 το πολύ 2 τη μέρα.
    Ξανατονίζω ωστόσο ότι ο στόχος μου δεν είναι να αποκτήσω μεγάλο όγκο ή γράμμωση. Απλά να φτιάξω το σώμα μου σε φυσιολογικά πλαίσια ( υγιές σώμα )
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-03-16 23:56 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γενικα να ξερεις, ειναι δυσκολο να γινεις bodybuilder που γραφεις, ακομα κ οταν σηκωνεις παραπανω κιλα.
    θελει πολλα χρονια κ αρκετη προσπαθεια, για τους περισοτερους.
    οποτε μενουμε σε αυτο που γραφεις περι μυικης μαζας κ λιγοτερο λιπος=ασκηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-03-16 23:57 #6
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Και με 7 κιλά που λές ζοριζεσαι μετα απο καποια στιγμη πρεπει να ανεβασεις κιλά, δεν θα κανεις μια ζωη 7 και 10 κιλά, έχεις 2 επιλογές η γυμναστηριο ή αγοράζεις μια ολυμπιακη μπάρα και καμια 70-80 κιλά για αρχη (και 2,5 κιλά) και ξεκινάς βασικές ασκήσεις. squat/deadlif/Shoulder overhead press/bent over row κλπ κλπ και σε συνδυασμο με λιγη αεροβια/διατροφη θα χάσεις λίπος.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-03-16 00:09 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά με το πλάνο μου πιστεύω οτι θα έχω αποτελέσματα. διότι το Πριν και το Μετά θα έχουν χαώδη διαφορά.

    ΠΡΙΝ
    πιτσες,κρεπες και σουβλακια και αναψυκτικα καθε μερα. Μηδενικη αεροβια και μηδενικη ασκηση με βαρη.

    ΜΕΤΑ
    Εχοντας περασει 90 μερες με μονο καλες πρωτεινες και σαλατες, 1 ωρα ποδηλατο καθε μερα, 3 φορες την εβδομαδα ασκηση με τα βαρακια μου. Και whey protein + τα συμπληρωματα που ανεφερα(δωσουν δεν δωσουν αποτελεσμα).

    Αυτό το πρόγραμμα θα το ακολουθήσω για 90 μερες και αυτό που ζητάω από εσας είναι να μου πείτε τι πιστεύετε οτι θα έχω καταφέρει οταν φτασω στη 90η μερα. Προφανως μετά θα αναβαθμίσω τα βάρη μου αν αποφασισω (ελπιζω ναι) να συνεχισω.

    PS: Συγνωμη παιδια, το μονο που θέλω είναι να έχω στο μυαλό μου την πιθανή εικόνα του εαυτού μου μετά απο 90 μερες για να πάρω περισσοτερη θέληση και κίνητρο. Αυτός είναι και ο λόγος που έφτιαξα το αρθρο αυτο.
    Λοιπον ; τι πιστεύετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-03-16 00:14 #8
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Βαλε και τιποτα λιπαρά στην διατροφη σου.. δεν θελει μονο πρωτεινη
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-03-16 00:16 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλε και τιποτα λιπαρά στην διατροφη σου.. δεν θελει μονο πρωτεινη
    Φτιάχνω μια τέλεια πέστο με ελαιόλαδο και συνοδεύω το κοτόπουλο μου. Βασικα την συνταγή την πήρα από αυτό εδώ το φόρουμ
    Πιστεύω τα λιπαρά που χρειάζομαι θα τα παίρνω απο εκεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-03-16 00:18 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Κοίτα πάντα απ'το ΤΠΤ στο ΚΑΤΙ θα έχεις μια βελτίωση, αυτό είναι δεδομένο....

    Η βελτίωση αυτή θα διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο και έχει σχέση με πολλούς παράγοντες... (βλέπε ύπνος, άγχος κλπ κλπ)

    Με αυτά που αναφέρεις ότι θα κάνεις σίγουρα μπορείς να έχεις βελτίωση...Εμένα η δικιά μου συμβουλή είναι να προσπαθείς κάθε φορά και λίγο παραπάνω για να αναγκάσεις το σώμα σου να "προσαρμοστεί" σ'αυτό το κάτι παραπάνω που του ζητάς....

    Έτσι έρχεται η βελτίωση...Δλδ αν για παράδειγμα έκανες 40 push-ups μια μέρα προσπάθησε την επόμενη φορά να κάνεις 41 (ή παλι 40 σε λιγότερο χρόνο)....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-03-16 00:24 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα πάντα απ'το ΤΠΤ στο ΚΑΤΙ θα έχεις μια βελτίωση, αυτό είναι δεδομένο....

    Η βελτίωση αυτή θα διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο και έχει σχέση με πολλούς παράγοντες... (βλέπε ύπνος, άγχος κλπ κλπ)

    Με αυτά που αναφέρεις ότι θα κάνεις σίγουρα μπορείς να έχεις βελτίωση...Εμένα η δικιά μου συμβουλή είναι να προσπαθείς κάθε φορά και λίγο παραπάνω για να αναγκάσεις το σώμα σου να "προσαρμοστεί" σ'αυτό το κάτι παραπάνω που του ζητάς....

    Έτσι έρχεται η βελτίωση...Δλδ αν για παράδειγμα έκανες 40 push-ups μια μέρα προσπάθησε την επόμενη φορά να κάνεις 41 (ή παλι 40 σε λιγότερο χρόνο)....
    Συμφωνώ! Σε μια απο τις πολλες αποτυχημενες προσπαθειες που είχα κάνει στο παρελθόν να φτιάξω λίγη μυϊκη μάζα αρχικά δεν μπορούσα να κάνω ούτε 1 push u(p) . Είχα φτάσει να μπορώ να κάνω έως και 50-60 σερί. Τώρα πιστεύω το πολύ 10. Ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα το κάνω έτσι.

    Με προβληματίζει το ποδήλατο τώρα, διότι θα είναι η βασική μου άσκηση ( ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1 ΩΡΑ +++ ). Πιστευέτε ότι 1 ωρα+ σε μέτρια ένταση είναι όντως το ιδανικότερο για την περίπτωση μου (καψιμο λίπους). Ακόμη , θα βοηθούσε να πίνω whey πριν ή μετα το ποδήλατο ?? (συνήθως ξεκινάω την αερόβια το πρωί οταν ξυπνάω. Πέρνω μια καρνιτίνη και μετα απο 30 λεπτα ξεκινάω με άδειο στομάχι.)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-03-16 02:19 #12
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μαν το κακό με την περίπτωσή σου είναι ότι έχεις βγάλει ένα πλάνο και δεν θες να το αλλάξεις.

    Ουσιαστικά δεν θέλεις συμβουλές, θέλεις motivation.

    Και αυτό δεν είναι κακό. Απλώς το πλάνο που έβγαλες έχει ορισμένα προβλήματα εξαιτίας των οποίων δε θα δεις τα αποτελέσματα που περιμένεις.

    1) Διαχωρίζεις τις τροφές σε καλές και κακές και νομίζεις ότι οι καλές θα σε αδυνατίσουν - βελτιώσουν ενώ οι κακές σου πρόσθεταν λίπος. Στην πραγματικότητα είναι απλά θέμα ποσοτήτων. Οι κρέπες και τα σουβλάκια δεν είναι αυτές καθαυτές κακές τροφές. Απλώς έχουν πολλές θερμίδες. Κάνοντας όμως 1 γεύμα δε νομίζω ότι οι θερμίδες είναι το πρόβλημά σου.

    2) Το ποδήλατο δεν ενδείκνυται γι' αυτό που θέλεις να κάνεις. Σε διαβεβαιώ ότι και 4 ώρες τη μέρα να κάνεις δε θα δεις αξιοπρόσεκτη αλλαγή στη σύσταση του σώματός σου. Το πολύ πολύ από skinny fat να πας σε σκέτο skinny.
    Τα βαράκια από την άλλη είναι μια αρχή αλλά πίστεψέ με σε ελάχιστο καιρό δε θα σε φτάνουν τα 10 κιλά ούτε για πλάκα ειδικά όταν θα θέλεις να γυμνάσεις μεγάλες μυικές ομάδες. Για να προοδεύσεις και να φτάσεις ένα μέτριο - ικανοποιητικό επίπεδο η άνοδος σε κιλά είναι μονόδρομος.

    Για να κλείσω, αν με τίποτα δεν θέλεις ή δε μπορείς να πας γυμναστήριο θα πρέπει να φτιάξεις ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα με ασκήσεις με το βάρος του σώματος και να γυμνάζεις όλο το σώμα κάθε φορά που προπονείσαι. Αυτό θα σου δώσει ερέθισμα για ανάπτυξη, για λίγο καιρό όμως.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-03-16 02:27 #13
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα φιλε μου. Διάβαζα έτσι περιληπτικά τα παραπάνω. Αυτο που μου έκανε εντυπωση είναι το ότι δεν γυμνάζεσαι. Ξεκινά ενα απλο και γρήγορο full body programm 3 φορές την εβδομάδα. Τρωγε σωστά και ή διάφορα δεν θα αργήσει να έρθει
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-03-16 03:42 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Διαχωρίζεις τις τροφές σε καλές και κακές και νομίζεις ότι οι καλές θα σε αδυνατίσουν - βελτιώσουν ενώ οι κακές σου πρόσθεταν λίπος. Στην πραγματικότητα είναι απλά θέμα ποσοτήτων. Οι κρέπες και τα σουβλάκια δεν είναι αυτές καθαυτές κακές τροφές. Απλώς έχουν πολλές θερμίδες. Κάνοντας όμως 1 γεύμα δε νομίζω ότι οι θερμίδες είναι το πρόβλημά σου.
    Ευχαριστώ για την απάντηση . Καταλαβαίνω τι εννοείς. Ωστόσο αν με δεις στο δρόμο θα με περάσεις για λεπτό- κανονικό. Ποτέ δεν έτρωγα μεγαλες ποσότητες. Μπορεί να έτρωγα μια φορά τη μέρα, αλλα να ήταν μια κρέπα με 2-3 σοκολάτες και μπισκότα. Έτσι ειμαι λεπτοκαμωμένος χωρίς μύες αλλά με πολύ λίπος κάτω από τα ριχτά μου ρούχα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Το ποδήλατο δεν ενδείκνυται γι' αυτό που θέλεις να κάνεις. Σε διαβεβαιώ ότι και 4 ώρες τη μέρα να κάνεις δε θα δεις αξιοπρόσεκτη αλλαγή στη σύσταση του σώματός σου. Το πολύ πολύ από skinny fat να πας σε σκέτο skinny.
    Τα βαράκια από την άλλη είναι μια αρχή αλλά πίστεψέ με σε ελάχιστο καιρό δε θα σε φτάνουν τα 10 κιλά ούτε για πλάκα ειδικά όταν θα θέλεις να γυμνάσεις μεγάλες μυικές ομάδες. Για να προοδεύσεις και να φτάσεις ένα μέτριο - ικανοποιητικό επίπεδο η άνοδος σε κιλά είναι μονόδρομος.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς. Σκεφτόμουν ότι με τόση αερόβια θα χάνω λίπος και οτι τα βάρη σε συνδιασμό με την πρωτεϊνη θα μου έδιναν κάποιο όγκο για αρχή. Άλλωστε η μυϊκη μου μάζα αυτή τη στιγμή είναι 0. Κάνοντας 3 μήνες βάρη + πρωτεϊνη κατι θα πάρω πιστεύω. Αν σε 90 μέρες από τώρα εxω κάψει το 30% του λίπους που έχω τώρα και εχω αποκτήσει 10% περισσότερη μυϊκη μάζα θα ήμουν ευχαριστημένος με την εικόνα μου για αρχή.

    Μιλάμε για 90 μερες πάντα. Μετά συμφωνω απόλυτα μαζί σου ότι για να δω παραπάνω βελτίωση πρέπει να ασχοληθώ με μεγαλύτερα βάρη. Baby steps λοιπον. Πρώτος μου στόχος να χάσω σε 90 μέρες όσο περισσότερο λίπος μπορώ και να έχω βάλει έστω και λίγη μάζα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vengeance : 15-03-16 στις 03:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-03-16 03:55 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThomasK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φιλε μου. Διάβαζα έτσι περιληπτικά τα παραπάνω. Αυτο που μου έκανε εντυπωση είναι το ότι δεν γυμνάζεσαι. Ξεκινά ενα απλο και γρήγορο full body programm 3 φορές την εβδομάδα. Τρωγε σωστά και ή διάφορα δεν θα αργήσει να έρθει
    Σε ευχαριστώ, το ελπίζω. Μόλις ξεκίνησα πριν 4 μέρες. Καθημερινή αερόβια και κάτι βάρη 3-4 φορες την εβδομάδα.

    Κάτι άλλο, που αφορά την καρνιτίνη. Ο λόγος που την πήρα είναι γιατί διάβασα ότι βοηθάει το λίπος να περάσει στα μιτοχόνδρια και να μετατραπεί σε ενέργεια. Έτσι σκέφτηκα "τέλεια θα κάνω πολύ αερόβια και θα καιώ πιο εύκολα το λίπος με καρνιτίνη" Πιστεύετε οτι θα με βοηθήσει; Με προβλημάτισε ο beefmeup που είπε οτι μου είναι άχρηστη. Καταλαβαίνω ότι τα συμπληρώματα δεν κάνουν θαύματα αλλά όντως δεν θα με βοηθήσει καθόλου;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία