Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 10-02-16 14:07 #1
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή Homemade soft king με βρωμη-ταχινι-μελι-κανελα
    Αν κρινεται αναγκαιο μεταφερετε το!

    Σ'ενα μπολ ριχνουμε 1κ.γ. μπεικιν-2κ.γ.κανελα-0,5 κ.γ. σοδα μαγειρικη-1 βανιλια-λιγο αλατι-1 κουπα αλευρι( φαριναπ-απλο ο,τι θελετε)-2 κουπες βρωμη χτυπημενες στο μουλτι.
    Σ'ενα αλλο μπολ χτυπαμε 0,5 κουπα μαυρη ζαχαρη-200γρ. Βουτυρο λιωμενο-1 αυγο-2 κ.σ. μελι-2 κ.σ. ταχινι.
    Αφου χτυπησουμε καλα το δευτερο μπολ προσθετουμε το πρωτο μειγμα αργα στο δευτερο ανακατεβοντας καλα. Θ'ανακατευεται δυσκολα αλλα no prob.
    Αφου γινουν ενα τα βαζουμε σε μικρες μεριδες (1 κ.σ. ειναι αρκετη) γιατι θα απλωσουν,σε αντικολλητικο ή σε ταψι με λαδοκολλα.
    Σε προθερμασμενο 180βαθμους για 8 λεπτα αυστηρα για να'ναι μαλακα σαν soft king- 10λεπτα αν τα θελετε μπισκοτα. Οσο πιο πολυ μειγμα βαλετε τοσο πιο πολυ ωρα ψησιμο θελει. Με 1κ.σ. λιγο απλωμενη (ισα-ισα) βγαινει τζαμι.

    Παραλλαγες: τριμμενη κουβερτουρα-σταγονες κουβερτουρας-ξηρους καρπους ή super foods-λευκη ή μαυρη κουβερτουρα στην μεση...φαντασια να'χουμε!
    Με αυτες τις αναλογιες μας παιρνει μεχρι 100-120 γρ. Πρωτεινη αν θελουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nive : 10-02-16 στις 14:11
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-02-16 14:45 #2
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Mια χαρά,εγώ θα κάνω τις παραλλαγές μου σε καποια υλικα (πχ αλευρι ντινκελ αντι για απλο,0%βουτυρο κλπ)

    Πρωτέινη,εγω που θελω να δοκιμασω με σοκολατα-καρυδα που εχω,ποτε προτεινεις να ρίξω τη σκονη μεσα νικο?..θα χρειαστεί μηπως και λιγο γάλα πρασινο να αραιώσει το μιγμα ? ευχαριστώ πολυ
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-02-16 15:02 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Νίκο θα την δοκιμάσω κι εγώ την συνταγή γτ φαίνονται πολύ ωραία οπτικά

    Τάσο βγαίνω λίγο off topic αλλά το αλεύρι ντίνκελ απο φούρνο το προμηθεύεσαι κανονικά; Ήθελα να το δοκιμάσω να φτιάξω κανά ψωμάκι γτ τρώω το πρωί 2 φετούλες
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-02-16 15:26 #4
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Τασο τη βαζεις κανονικα στο πρωτο μειγμα. Λογικα θα παρασφιξει οποτε ριξε λιγο γαλα.
    Εγω με 100γρ. πρωτεινη με γευση φυστικοβουτυρο () προσεθεσα λιγοτερο απο μια κουπα!!!! Με το ματι....
    Παιδες ειναι πραγματικα δυνατα το πρωι με ενα ποτηρι γαλα. Εμενα μου βγηκαν και μεγαλα...

    Υ.γ. αν θες μπορεις να βαλεις εκτος της πρωτεινης στο πρωτο μπολ και αλλα 2 ασπραδια στο δευτερο (συν το ενα ολοκληρο αυγο) !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nive : 10-02-16 στις 15:28
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-02-16 18:50 #5
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Μια χαρά.. 100γρ είναι μπόλικα.. Άλλα φαντάζομαι και ανά μπισκότο θα έχει αρκετή ποσότητα!!! Το βούτυρο 200γρ είναι πάρα πολύ βέβαια...!!! Θα αγοράσω κάποιο με χαμηλά λιπαρά..


    Θεληση:το αλεύρι το παίρνω από γνωστό μου με μαγαζί.. Συσκευασία 1κιλο αγρόκτημα Αντωνοπουλου Κ έχω κατάσταλαξει σ αυτό.. Ότι άλλο θες στείλε πμ..

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-02-16 00:00 #6
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Τασο τα'χω φτιαξει και με 150 και ηταν οκ. Απλα η συνταγη λεει 200.
    Αν αναλογιστεις πως με αυτες τις αναλογιες βγαινουν περιπου 12 μπισκοτα δεν ειναι και πολυ η πρωτεινη ανα μπισκοτο.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-02-16 00:50 #7
    Προεπιλογή
    Παιδια εχει ξανααναφερθει αλλα δεν θυμαμαι ,εαν βαζουμε πρωτεινη σε σκονη σε ολα αυτα τα σκευασματα που ψηνονται στον φουρνο ,χανει καποια απο την αξια της;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-02-16 12:18 #8
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    H iso από όσο γνωρίζω Κ. Χρήστο δε κάνει να ψήνεται στο φούρνο Κ γενικά σε συνταγές.. Γιατί έχει υποστεί ήδη μεγάλη επεξεργασία.. Τώρα για τις υπόλοιπες φαντάζομαι όσο περισσότερο μαγειρεύονται όλο Κ κάποια αλλοίωση μικρή θα γίνεται... Ίσως Κ οχι

    Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-02-16 18:46 #9
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Χμμμμ....δεν το'ξερα αυτο.
    Beef....sobral για πειτε!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση