Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 07-02-16 17:50 #1
    Προεπιλογή Προπόνηση με Βάρη για Αδυνάτισμα
    Καλησπέρα,

    Έχω κάνει πολλές απόπειρες στο παρελθόν να χάσω βάρος με πολύ αερόβια γυμναστική και αυστηρές δίαιτες και γεγονός είναι ότι λειτουργούν αλλα καταλείγω μετά απο κάποιο καιρό να ξαναπαίρνω τα κιλά καθώς καλώς η κακώς το να τρέχεις κάθε μέρα με σκοπό να καις θερμίδες ενώ παράλληλα να μην τρώς όσο θές δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω επ' αορίστον. Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά μεγαλόσωμος με απο φυσικού μου ανοιχτό στήθος/ώμους/πλάτες.

    Ξαναγράφτηκα λοιπόν σε ένα γυμναστήριο πρίν 1 εβδομάδα αλλά σκέφτομαι να αλλάξω λίγο κατεύθυνση αυτήν την φορά και προκειμένου να μην ξεπατώνομαι στην αερόβια συνεχώς πεινώντας, να κάνω προπόνηση με βάρη και να φτιάξω την διατροφή με σκοπό να χτίσω μύες για να ανεβάσω το Μεταβολισμό μου και να χάσω όλο το περίσσιο λίπος.

    Παρακάτω σας βάζω κάποια στοιχεία μου προκειμένου να ακούσω συμβουλές.

    Υψος: 1.97
    Βάρος : 140 kg
    Εξέταση απο καρδιολόγο/παθολογο: ΟΚ

    Περιοδικότητα προπόνησης: 5 φορές την εβδομάδα
    Μυικές ομάδες: 1 ανά ημέρα (Στήθος/Ώμοι/Χέρια/Πλάτη/Πόδια)
    Τρόπος προπόνησης: 20-30 λεπτά ποδήλατο για ζέσταμα --> 4 ασκήσεις ανά μυική ομάδα (Ημέρα χεριών χ3 δικέφαλα χ3 τρικέφαλα)--> 4 σετ με 12-10-8-6 επαναλήψεις (2 φορές την εβδομάδα κοιλιακούς/ραχιαίους)

    Διατροφή: Λαχανικά, φρούτα, κρέας ψητό βραστό, Protein Shake, ριζογκοφρέτες, βρώμη, γαλα αμυγδάλου, ω3-6-9 συμπλήρωμα.

    Είμαι σε καλό δρόμο? θα μου προτείνατε να αλλάξω κάτι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-02-16 00:52 #2
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Καλησπερα. Καταρχην καλη επιτυχια στο στοχο σου.

    Μπορεις να γραψεις ηλικια και περιφερεια κοιλιας? Αν μπορουσες να βαλεις καμια φωτο θα βοηθουσε επισης. Για το υψος σου τα κιλα δεν ειναι τραγικα,σκεψου οτι ειμαι 5 κιλα ελαφρυτερος με 1,82 υψος. Καταρχην μια συμβουλη,μη βαζεις πολυ δυσκολους στοχους. Μπορει να φανταζεσαι πχ οτι θα φτασεις 95-100 κιλα και θα εισαι τζετ.. Χρειαζεται τρομερη προσπαθεια επιμονη και υπομονη. Αντ αυτου,βαλε ενα στοχο να πεσεις στα 125-120,προσπαθησε να διατηρηθεις εκει για ενα μεγαλο διαστημα,και αν το καταφερεις τοτε εντεινεις τις προσπαθειες σου για να χασεις κι αλλα.

    Δε ξερω τι μεταβολισμο εχεις,αλλα αν γενικως βαζεις πολυ ευκολα κιλα,να ξερεις οτι οσο πιο πολυ πεφτεις τοσο περισσοτερο δυσκολευει η συντηρηση σ αυτα τα κιλα και οι πιθανοτητες να το "αφησεις" λιγο το θεμα στο χαλαρο και να αρχισεις ξανα να ανεβαινεις σε κιλα, αυξανονται. Εννοειται οτι η σωστη διατροφη και ο υγιεινος τροπος ζωης πρεπει οντως να γινει τροπος ζωης για παντα και οχι μονο για το διαστημα που θα κανεις τη διαιτα,ωστε να μην εχεις ανεβασματα παλι. Το καλο ειναι οτι με τα βαρη θα εχεις μεγαλυτερο afterburn,αλλαγη στο μυικο τονο και γενικως το τριπτυχο διατροφη-βαρη-αεροβια οταν εκτελειται σωστα φερνει πολυ καλα αποτελεσματα.

    Το προγραμμα που θελεις να κανεις προσωπικα νομιζω οτι ειναι πολυ καλο. Το μονο που θα αλλαζα ειναι τις μερες προπονησης,δηλαδη θα εβαζα τη μερα ποδιων καπου στη μεση της βδομαδας για να ξεκουραστει λιγο το ανω σωμα. Αυτο που κανω εγω προσωπικα ειναι Στηθος-Πλατη-Ποδια-Ωμοι-Χερια σε περιπτωση που κανω δευτερα-παρασκευη σερι. Αυτο ειναι ομως κατι που θα το βρεις μονος σου εν καιρο γιατι ο καθενας "πιανεται" διαφορετικα σε καθε μυικη ομαδα αρα δουλευει αναλογα. Στο προγραμμα που εχεις πχ δε θα μπορουσα να παιξω πλατη μια μερα μετα απο χερια. Κατα τ αλλα,ολα οκ μου φαινονται
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-02-16 11:22 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    αρκετά κατατοπιστικός ο eddie!δυστυχώς οι στερητικές δίαιτες αυτό έχουν,κρατάνε για λίγο...κάνε μια διατροφή στα μέτρα σου που να μπορείς να την κρατήσεις για μεγάλο διάστημα και με τον καιρό θα έρθουν και τα αποτελέσματα...Μια ερώτηση έχω 20-30 λεπτά ποδήλατο για ζέσταμα προσωπικά μου φαίνονται πάρα πολλά,υπάρχει λόγος που κάνεις τόση ώρα ζέσταμα;
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-02-16 15:55 #4
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Ωπ,εχεις δικιο..Και ηταν απ τα πρωτα που ηθελα να σχολιασω να φανταστεις


    20-30 λεπτα αεροβικη για ζεσταμα ειναι αχρειαστη για να μη πω οτι μπορει να σε παει πισω κιολας. Το καλυτερο που εχεις να κανεις κατα τη γνωμη μου παντα, 5 λεπτα ελλειπτικο αν εχει το gym αλλιως 10 λεπτα ποδηλατο χαλαρο. Τελειωνεις τα βαρη και ξανακανεις αεροβια..Το ποσο εξαρταται απο σενα,τις δυναμεις σου,την ωρα που εχεις αφιερωσει στα βαρη και τον στοχο σου. Νομιζω 30 λεπτα ελλειπτικο η διαδρομος ειναι πολυ καλα,και οσο πεφτεις σε κιλα αν δεις οτι κολλας τοτε αυξανεις τη διαρκεια. Ποδηλατο δε θα το συνιστουσα καθοτι θες πολυ περισσοτερη ωρα και ενταση για να πιασεις το αποτελεσμα που εχει το ελλειπτικο η ο διαδρομος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-02-16 17:52 #5
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Piannino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Έχω κάνει πολλές απόπειρες στο παρελθόν να χάσω βάρος με πολύ αερόβια γυμναστική και αυστηρές δίαιτες και γεγονός είναι ότι λειτουργούν αλλα καταλείγω μετά απο κάποιο καιρό να ξαναπαίρνω τα κιλά καθώς καλώς η κακώς το να τρέχεις κάθε μέρα με σκοπό να καις θερμίδες ενώ παράλληλα να μην τρώς όσο θές δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω επ' αορίστον. Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά μεγαλόσωμος με απο φυσικού μου ανοιχτό στήθος/ώμους/πλάτες.

    Ξαναγράφτηκα λοιπόν σε ένα γυμναστήριο πρίν 1 εβδομάδα αλλά σκέφτομαι να αλλάξω λίγο κατεύθυνση αυτήν την φορά και προκειμένου να μην ξεπατώνομαι στην αερόβια συνεχώς πεινώντας, να κάνω προπόνηση με βάρη και να φτιάξω την διατροφή με σκοπό να χτίσω μύες για να ανεβάσω το Μεταβολισμό μου και να χάσω όλο το περίσσιο λίπος.

    Παρακάτω σας βάζω κάποια στοιχεία μου προκειμένου να ακούσω συμβουλές.

    Υψος: 1.97
    Βάρος : 140 kg
    Εξέταση απο καρδιολόγο/παθολογο: ΟΚ

    Περιοδικότητα προπόνησης: 5 φορές την εβδομάδα
    Μυικές ομάδες: 1 ανά ημέρα (Στήθος/Ώμοι/Χέρια/Πλάτη/Πόδια)
    Τρόπος προπόνησης: 20-30 λεπτά ποδήλατο για ζέσταμα --> 4 ασκήσεις ανά μυική ομάδα (Ημέρα χεριών χ3 δικέφαλα χ3 τρικέφαλα)--> 4 σετ με 12-10-8-6 επαναλήψεις (2 φορές την εβδομάδα κοιλιακούς/ραχιαίους)

    Διατροφή: Λαχανικά, φρούτα, κρέας ψητό βραστό, Protein Shake, ριζογκοφρέτες, βρώμη, γαλα αμυγδάλου, ω3-6-9 συμπλήρωμα.

    Είμαι σε καλό δρόμο? θα μου προτείνατε να αλλάξω κάτι?
    για γραψε μια τυπικη μερα διατροφης γιατι αυτα που γραφεις οτι τρως δειχνουν οκ αλλα οι ποσοτητες θα καθορησουν αν χασεις η βαλεις κιλα παντως το κλειδι της πιτυχιας φιλε ειναι η συνεπεια και η συνεχεια αν κανεις διαιτα ενα μηνα αυστηρη και τρως τον αμπακα για τεσσερεις μην απορεις που εισαι ο ιδιος
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-02-16 14:41 #6
    Προεπιλογή Food
    Οκ μια τυπική μέρα μου:

    1) Πρωί = Capuccino me αγρόγαλο 0% ζαχαρίνη, τορτίγια με τόνο, μαρούλι, ντομάτα ή τορτίγια με γαλοπούλα, Milner, μαρούλι ντομάτα
    2) Μεσιμέρι = Τίποτα
    3) Πρίν την προπόνηση (6:30 απογευμα) = 2 αυγά, μισή κουταλιά γλυκού φυστικοβούτυρο, 4 φράουλες με 1 μικρο κεσεδάκι τοταλ 0%, 4 αμύγδαλα
    4) Μετά την προπόνηση = σαλατα (μαρούλι, ντοματίνια, αγγούρι, βαλσάμικο) με 1 ολόκληρο στήθος κοτόπουλο
    5) Αν πεινάσω πάλι πριν κοιμηθώ ή κάνω υπομονή η τρώω άλλο 1 τοταλ 0% με αμύγδαλα ή φράουλες.

    Κάθε μέρα τρώω το παραπάνω με μικρές παραλαγές (πχ προσθέτω λίγο πίτουρο βρώμης στο γιαούρτι, αντι για κοτόπουλο τρώω γαρίδες βραστές ή μπιφτέκια, ή γαλοπούλα, ή μοσχάρι άπαχο, αντί για φράουλες βατόμουρα ή μισή μπανάνα κτλ.)

    Έχω παραγγείλει και σκόνη πρωτείνης περιμένω να μου έρθει την παρασκευή για να την ενσωματώσω στην διατροφή μου μαζί με συμπλήρωμα ω3-6-9
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-02-16 15:07 #7
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    για τα κιλά σου μου φαίνονται λιγα αυτά που τρώς, θα μπορούσες να χάσεις κιλά και με περισσοτερο φαγητο, τώρα δεν τρώς ουτε 1500 θερμιδες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 11-02-16 στις 15:13
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση