Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 05-02-16 14:13 #1
    Προεπιλογή Χρειαζομαι βοηθεια σε σχεση με την Διατροφη μου!
    Γεια σας!
    Ειμαι καινουργιος στην γυμναστικη, ξεκινησα πριν 4 μηνες λογο υπερβολικου βαρους, ειχα φτασει τα 92 κιλα το καλοκαιρι και πηρα την πρωτοβουλια να ξεκινησω την διατροφη, λιγα λιγα, ελαττωσα τα junk food και επεσα στα 85 κιλα, μετα πηρα μια δευτερη πρωτοβουλια και ξεκινησα το γυμναστηριο και τωρα βρισκομαι στα 70 κιλα με 1.70 υψος (16 χρονων)

    Τωρα, με βαση ολα αυτα θελω να χασω το λιπος μου και να γραμμωσω (οχι ογκο!). Εχω ακομα μεγαλο στηθος και φαινεται ντροπιαστικο, θελω να δωσω βαση και εκει περα, οг δικεφαλοι μου μου εχουν μεγαλωσει σε μαζα!

    Τφρα εγω χρειαζομαι βοηθεια με βαση την διατροφη.

    Μια βασικη μερα:
    Το πρωινο δεν τρωω κατι λογο χρονου, μπορει να παρω 1 κουλουρι απο το κυλικειο.
    Μεσημεριανο ειναι τα μαγειρευτα της μητερας μου
    Φακες, φασολακια, πατατες στον φουρνο με κοτοπουλο και αλλα διαφορα.
    Τρωω μεσημεριανο και μετα απο την πέψη δηλαδη 2 ωρες τρωω 40 λεπτα πριν το γυμναστηριο 1 μπανανα η 1 μηλο η 2% γιαουρτι με βρωμη.
    Μετα την προπονηση, τρωω 2 αυγα ασπραδια (βραστα) η μαυρο ψωμι του τοστ με τονο.
    Μετα το τελευταιο γευμα 1 φρουτο.

    Πρεπει να αλλαξω το μεσημεριανο με κατι αλλο για να ξεκινησει να φευγει το λιπος η να αλλαξω κατι στην διατροφη μου?
    Επισης το cardio μου ειναι 30 λεπτα διαδρομος τα 25 τρεξιμο και μετα 20 λεπτα ελλειπτικό.

    Επισης οπως ειπα ειμαι 16 χρονων, 1.70, 70 κιλα και με περισσσοτερο απο 25% λιπος

    Ευχαριστω για τον χρονο σας!


    *Επισης αυτο ειναι ενα repost, το εκανα post στο λαθος section!*
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-02-16 22:11 #2
    Προεπιλογή
    Αδερφε σε βρίσκω λάθος το μεγαλύτερο λάθος σου ειναι οτι Δν τρως πρωινό το ξέρεις οτι αν τρως πρωινό καις 10 φορές περισσότερες θερμίδες Όποτε βάλε ενα γεμάτο πρωινό στην διατροφή σου με μπόλικη πρωτεΐνη επίσης υπολόγισε δε καθε γεύμα σου να υπάρχει πρωτεΐνη έπειτα να σου πω ενα κόλπο στον Αεροβιο ο κολλητός μου έχασε 20 κιλά σε έναμισο μηνα οταν έκανε Αεροβιο έπαιζε με τους ρυθμούς δλδ κάνε 2μισι λεπτά γρήγορο περπάτημα σε ανηφορουλα και μετα έναμισο λεπτό γρήγορο τζόκινγκ για 40 λεπτά
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-02-16 23:57 #3
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξέρεις οτι αν τρως πρωινό καις 10 φορές περισσότερες θερμίδες
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-02-16 19:26 #4
    Προεπιλογή Πως να συνεχισω;
    Γεια σας παιδια, ειμαι 70 kg, εχω πεσει απο τα 91 οταν πρωτοξεκινησα γυμναστηριο, πριν 4 μηνες δηλαδη, εχω υψος 1.72. Ηλικια 16

    Ο σκοπος του post ειναι χρειαζομαι βοηθεια στο να χασω το λιπος μου, αλλα αυτη την στιγμη εχω φτασει στο βαρος που θα ηθελα να μεινω σταθερος (70kg) και δεν μπορω, μεσα σε 1 βδομαδα επεσα στα 69 παλι. Η ερωτηση μου τωρα ειναι αν αυξησω της θερμιδες μου θα μπορεσω να χασω και λιπος + να μεινω στο ιδιο βαρος ταυτοχρονα;

    Διατροφη:
    Πρωινο (πριν το σχολειο)
    1 κουπα total 2% γιαουρτι με muesli η μια μπανανα η μια πορτοκαλαδα
    Επομενο Γευμα 2:30 που γυρναω σπιτι
    Μαγειρευτα του σπιτιου, πχ μπιφτεκια, στηθος κοτοπουλου, κοτοπουλο, οσπρια etc.
    Πριν την προπονηση:
    Μια μπανανα η 1 πορτοκαλι
    Μετα την προπονηση:
    4 αυγα μονο τα ασπραδια
    Τελευταιο γευμα:
    1 ποτηρι 2% αμυγδαλενιο γαλα η 2% total γιαουρτι (1 cup) η μαυρο ψωμι του τοστ με τονο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-02-16 12:19 #5
    Προεπιλογή
    κάποιος; :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-02-16 13:52 #6
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο argonbruder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερωτηση μου τωρα ειναι αν αυξησω της θερμιδες μου θα μπορεσω να χασω και λιπος + να μεινω στο ιδιο βαρος ταυτοχρονα;
    Εξαρταται, αν εισαι υπερθερμιδικά η ισοθερμιδικά.

    Φαε ισοθερμιδικά, κάνε βάρη και 3-4 μέρες αεροβιο και θα χάσεις οτι ειναι, απλά μην περιμενεις να χάσεις λιπος μεσα σε 2-3 εβδομάδες, θέλει τον χρονο του.
    Μετα την προπονηση φάε και κανα κροκο ρε c, ελεος, 16 χρονων εισαι...
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-02-16 12:53 #7
    Προεπιλογή
    Οταν λες ισοθερμιδικα; Τι εννοεις; Μπορεις να μου το εξηγησεις σε παρακαλω;

    Στις 27 του μηνα αλλαζει το προγραμμα μου και εχω πει στον δασκαλο μου να μου βαλει ενα πιο βαρυ προγραμμα, τωρα το προγραμμα μου δεν ειναι κατι συγκλονιστικο, 27 κλεινω 5 μηνες στο γυμναστηριο, μπορεις να μου προτεινεις τι ασκησεις να του πω να μου βαλει.

    Cardio κανω παντα οταν εχω προπονηση, 25-35 λεπτα HIIT κανω!

    Οκ εγινε, ευχαριστω πολυ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-02-16 14:04 #8
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Εννοώ να τρως οσες θερμιδες χρειαζεσαι ώστε να συντηρησεις τα παρων σου κιλά, δηλαδη ούτε να χάσεις ούτε να πάρεις.
    Τωρα το ποσες θερμιδες ειναι αυτές, θα το κρίνεις εσύ μέσα απο ζυγισμα.

    π.χ φάε εναν "χ" αριθμο θερμιδων για ενα διαστημα 2 εβδομάδων, και καποιο πρωινο ανεβα πάνω σε μια ηλεκτρονική ζυγαριά αφού έχεις πάει τουαλέτα και πριν φάς/πιεις τίποτα και δές αν έχεις πάρει/χάσει κάτι.

    Πριν ξεκινήσεις να τρως ενα σταντταρ αριθμο θερμιδων ζυγισου με τα ιδια δεδομενα που γράφω απο πάνω (πρωι/νηστικος/και αφου έχεις πάει τουαλέτα) και απλά μετα απο τις 2 εβδομάδες συγκρινε τα νούμερα. Αν έχεις πάρει τοτε κατεβασε 200-300 θερμιδες και αν έχεις χάσει κάνεις το αντιθετο.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-02-16 14:25 #9
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξέρεις οτι αν τρως πρωινό καις 10 φορές περισσότερες θερμίδες

    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-02-16 15:39 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ να τρως οσες θερμιδες χρειαζεσαι ώστε να συντηρησεις τα παρων σου κιλά, δηλαδη ούτε να χάσεις ούτε να πάρεις.
    Τωρα το ποσες θερμιδες ειναι αυτές, θα το κρίνεις εσύ μέσα απο ζυγισμα.

    π.χ φάε εναν "χ" αριθμο θερμιδων για ενα διαστημα 2 εβδομάδων, και καποιο πρωινο ανεβα πάνω σε μια ηλεκτρονική ζυγαριά αφού έχεις πάει τουαλέτα και πριν φάς/πιεις τίποτα και δές αν έχεις πάρει/χάσει κάτι.

    Πριν ξεκινήσεις να τρως ενα σταντταρ αριθμο θερμιδων ζυγισου με τα ιδια δεδομενα που γράφω απο πάνω (πρωι/νηστικος/και αφου έχεις πάει τουαλέτα) και απλά μετα απο τις 2 εβδομάδες συγκρινε τα νούμερα. Αν έχεις πάρει τοτε κατεβασε 200-300 θερμιδες και αν έχεις χάσει κάνεις το αντιθετο.
    να'σαι καλα, ευχαριστω για της απαντησεις, σχετικα με τι ασκησεις μπορω να κανω για την ηλικια μου, ξερεις τιποτα να μου πεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-02-16 15:45 #11
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Προσωπικά θα εκανα κανα προγραμμα δυναμης οπως το starting strength (ψαξε στο google θα το βρεις) αποτελειται κυριως απο πολυαρθρικές ασκήσεις squat,deadlift,bench press, shoulder overhead press, bent over row, δηλαδη θα προσπαθούσα να μαθω την τεχνική απο τις βασικές ασκήσεις και σε συνδυασμο με διατροφη θα κανεις προοδο και στα κιλά που θα σηκώνεις αλλά θα δεις και διαφορά στην συσταση του σωματος σου αν τα κάνεις ολα σωστα.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-02-16 16:06 #12
    Προεπιλογή
    Ειμαι μολις 16 και δεν θελω να βλαψω το υψος μου, θελω να ψηλωσω ακομα, αν κανω αυτα δεν θα επιρεασει το υψος μου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-02-16 16:18 #13
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Πολυ αμφιβαλλω, οσο ειναι να το πάρεις θα το πάρεις, εαν θα ψηλώσεις στο προκαθορισμενο υψος συμφωνα με το dna σου έχει να κανει με αλλους παραγοντες, διατροφή,υπνος, γονιδια και οχι αν θα σηκώσεις 30-50 κιλά σε squat kai deadlift.
    Απλά φρόντιζε να κανεις σωστα τις ασκήσεις(απο αποψη τεχνικής)
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-02-16 20:09 #14
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, να'σαι καλα!
    Απάντηση με παράθεση