Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 01-02-16 17:47 #1
    Προεπιλογή Τροχαλια πλατης vs τροχαλια crossover
    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι αντιμετωπιζω μια διαφορετικοτητα μηχανικης φυσης.
    Ενω στην τροχαλια crossover μπορω να εκτελω πιεσεις τρικεφαλων,face pulls με ολο
    το φορτιο των 80kg, κατι τετοιο ειναι αδυνατο στην τροχαλια πλατης.
    Επισης, στην τροχαλια crossover, μπορω με το ενα χερι να εκτελω κωπηλατικη τα 80kg,
    αλλα και σε ελξεις κλειστης λαβης -παλι με ενα χερι- ολο το φορτιο.
    Σημερα δοκιμασα ελξεις κλειστης λαβης στην τροχαλια πλατης και εβγαλα ανετα 10 επαναληψεις
    τα 80kg αλλα με δυο χερια.Ισως να ειχα και τα 100kg αλλα δοκιμαζα επαναληψεις προγραμματος.
    Σε καμμια περιπτωση ομως δεν θα τα ειχα με ενα.
    Επειτα εκτελεσα πιεσεις τρικεφαλων.Με καμια δυναμη δεν θα ειχα τα 80kg.Τα μισα και με το ζορι (βλεπε log).
    Μου ειναι κοντη κιολας και εβρισκε στα επανω πυρακια.Ενα δραμα που πηγαινε για τραυματισμο.
    Συνεπως, μιλαμε για δυο τροχαλιες της ιδιας εταιρειας (champion) με εντελως διαφορετικη μηχανικη μεταξυ τους.
    Ποια ομως απο τις δυο ειναι πιο κοντα στο φορτιο που ανταποκρινεται η μυικη μαζα του εκαστοτε αθλουμενου;
    Εκτελω ροκανισματα στην τροχαλια με ολο το φορτιο ή οποια αλλη ασκηση χωρις να ειμαι τερας, προφανως.
    Πριν διακοψω για μια αγωγη που επρεπε να ακολουθησω, προσεθετα δισκους στην τροχαλια crossover γιατι αισθανομουν
    πως ηταν λιγα.
    Εχει κανεις αναλογη εμπειρια με τα οργανα του γυμναστηριου του;
    Να προσθεσω οτι η τροχαλια πλατης ολισθαινει με καδενα (μονιμως αγρασαριστη) ενω του crossover με συρματοσχοινο.
    Κλεινωντας να επισημανω οτι οι εν λογω ασκησεις που ανεφερα, στο crossover οταν τις εκτελω, αισθανομαι οτι οι μυες
    δουλευουν σωστα.Αντιθετα στην τροχαλια πλατης βγαινει σαν ενα "σκαλωμα" πανω στην κινηση που σε αποσυντονιζει.
    Δεν τιθεται ζητημα ποσο σηκωνω σε σχεση με καποιον αλλον.
    Επειδη δεν ειναι ελευθερα βαρη ωστε να ξερω τι προοδο εχω γιαυτο και ζητω γνωμες και αποψεις.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-02-16 19:13 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ZipC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ομως απο τις δυο ειναι πιο κοντα στο φορτιο που ανταποκρινεται η μυικη μαζα του εκαστοτε αθλουμενου;
    αυτο που ρωτας συμβαινει σε ολους, σε ολα τα γυμναστηρια..
    κ εγω οταν ειναι πιασμενες οι τροχαλιες του cross, αναγκαστικα παω σε μια τροχαλια πλατης να κανω τρικεφαλα..που φυσικα ειναι πολυ πιο δυσκολα τα κιλα, οποτε σιγουρα θα βαλω πολυ λιγοτερα.
    οσον αφορα την αποκριση, που αναφερεις, δεν ειναι αναγκη να την συσχετιζεις με τα κιλα ως αριθμους, αλλα ως αντισταση.
    η αντισταση σε ενδιαφερει για την προοδο σου κ οχι οι αριθμοι σαν απολυτα, τουλαχιστον σε τετοιου ειδους ασκησεις...οποτε δουλευεις με οσα κιλα ειναι ααραιτητα για να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα, κ στις 2 περιπτωσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-02-16 19:19 #3
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Τώρα το γιατί συμβαίνει αυτό. Μπορεί να φταίει η καδένα σε σχέση με το συρματόσκοινο. Εμείς ας πούμε έχουμε και τροχαλία τρικεφάλων με καδένα η οποία είναι απείρως πιο δύσκολη από τις τροχαλίες του κροσόβερ.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-02-16 19:42 #4
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ZipC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι αντιμετωπιζω μια διαφορετικοτητα μηχανικης φυσης.
    Ενω στην τροχαλια crossover μπορω να εκτελω πιεσεις τρικεφαλων,face pulls με ολο
    το φορτιο των 80kg, κατι τετοιο ειναι αδυνατο στην τροχαλια πλατης.
    Επισης, στην τροχαλια crossover, μπορω με το ενα χερι να εκτελω κωπηλατικη τα 80kg,
    αλλα και σε ελξεις κλειστης λαβης -παλι με ενα χερι- ολο το φορτιο.
    Σημερα δοκιμασα ελξεις κλειστης λαβης στην τροχαλια πλατης και εβγαλα ανετα 10 επαναληψεις
    τα 80kg αλλα με δυο χερια.Ισως να ειχα και τα 100kg αλλα δοκιμαζα επαναληψεις προγραμματος.
    Σε καμμια περιπτωση ομως δεν θα τα ειχα με ενα.
    Επειτα εκτελεσα πιεσεις τρικεφαλων.Με καμια δυναμη δεν θα ειχα τα 80kg.Τα μισα και με το ζορι (βλεπε log).
    Μου ειναι κοντη κιολας και εβρισκε στα επανω πυρακια.Ενα δραμα που πηγαινε για τραυματισμο.
    Συνεπως, μιλαμε για δυο τροχαλιες της ιδιας εταιρειας (champion) με εντελως διαφορετικη μηχανικη μεταξυ τους.
    Ποια ομως απο τις δυο ειναι πιο κοντα στο φορτιο που ανταποκρινεται η μυικη μαζα του εκαστοτε αθλουμενου;
    Εκτελω ροκανισματα στην τροχαλια με ολο το φορτιο ή οποια αλλη ασκηση χωρις να ειμαι τερας, προφανως.
    Πριν διακοψω για μια αγωγη που επρεπε να ακολουθησω, προσεθετα δισκους στην τροχαλια crossover γιατι αισθανομουν
    πως ηταν λιγα.
    Εχει κανεις αναλογη εμπειρια με τα οργανα του γυμναστηριου του;
    Να προσθεσω οτι η τροχαλια πλατης ολισθαινει με καδενα (μονιμως αγρασαριστη) ενω του crossover με συρματοσχοινο.
    Κλεινωντας να επισημανω οτι οι εν λογω ασκησεις που ανεφερα, στο crossover οταν τις εκτελω, αισθανομαι οτι οι μυες
    δουλευουν σωστα.Αντιθετα στην τροχαλια πλατης βγαινει σαν ενα "σκαλωμα" πανω στην κινηση που σε αποσυντονιζει.
    Δεν τιθεται ζητημα ποσο σηκωνω σε σχεση με καποιον αλλον.
    Επειδη δεν ειναι ελευθερα βαρη ωστε να ξερω τι προοδο εχω γιαυτο και ζητω γνωμες και αποψεις.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    τα κιλα του κροσοβερ ειναι ψευδοκιλα το ιδιο συμβαινει και στο δικο μου γυμναστηριο με ολα τα κιλα που εχει κανω καποιες ασκησεις αυτο συμβαινει γιατι τραβανε τα συρματοσκοινα περισοστερες τροχαλιες νομιζω εξι μηχανισμους βλεπω εννοω αυτο που μοιαζει με ρουλεμαν και μπαινει μεσα το καλωδιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-02-16 20:42 #5
    Προεπιλογή
    Ετσι ειναι, η αντισταση των κιλων φτανει στα χερια μας αναλογα με την κινησιολογια κ τον τροπο λειτουργιας του καθε μηχανηματος ,αυξομειωνουμε λοιπον βλεποντας ''πλακες'' κ οχι κιλα.
    Επισης υπαρχουν κ καποια μηχανηματα τροχαλιας πλατης που δεν μπορεις να κανεις πιεσεις τρικεφαλων γιατι πριν ολοκληρωσεις την ασκηση προς τα κατω ,τα βαρη βρισκουν στοπ επανω. Εαν αυτο συμβαινει οριακα ,παιζει ρολο κ το υψος του αθλουμενου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-02-16 22:28 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....κ καποια μηχανηματα τροχαλιας πλατης που δεν μπορεις να κανεις πιεσεις τρικεφαλων γιατι πριν ολοκληρωσεις την ασκηση προς τα κατω ,τα βαρη βρισκουν στοπ επανω...
    Αυτο ακριβως μου συνεβη στη σημερινη προπονηση.
    Αρα ειναι ψιλομονοδρομος η χρηση της τροχαλιας crossover για αρκετες ασκησεις.
    Εναλλακτικα, πατεντα φορτωμα δισκους στο υπαρχον βαρος εως το κραξιμο του γυμναστηριουχου!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-02-16 20:08 #7
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Απλη φυσικη
    Η τροχαλια πλατης εχει 2 ραουλα, στο κροσοβερ 6 αν θυμαμαι καλα
    Αν ειχες μχανημα με 20 ραουλα, θα σηκωνες ενα τονο

    (Συνηθως οταν βλεπουμε κανεναν στο μηχανημα πλατης να κανει τρικεφαλα, λεμε οτι κανει "αντρικα κιλα" )
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-02-16 20:44 #8
    Talking
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλη φυσικη...
    Μηχανικη εννοεις
    Αν ηταν 6 δεν θα το συζητουσα καν.Σε εμενα 3 εχει συνολικα.
    1 ψηλα,στη μεση και χαμηλα.Το υλικο νομιζω ειναι πλαστικο με ενα -πιθανα- κεντρικο
    ρουλεμαν, αν οχι πυρο με καλυμα μεταλλικο.
    Αλλα οπως και να εχει,εχω μια πιο ξεκαθαρη εικονα πλεον.
    Οπως πολυ κομψα ειπε ο beefmeup "η αντισταση σε ενδιαφερει για την προοδο σου κ οχι οι αριθμοι σαν απολυτα".
    Οχι οτι απαξιωνω την θεση οποιου αλλου με τιμησε με την τοποθετηση του,τουναντιον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-02-16 22:15 #9
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ZipC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ηταν 6 δεν θα το συζητουσα καν.Σε εμενα 3 εχει συνολικα.
    .
    3 δε βγαινει με τιποτα
    Γκουγκλαρα μερικες εικονες και παιζουν απο 5 εως 7 ραουλα. Αυριο θα σου πω ποσα εχει το technojym που εχει το γυμναστηριο μου
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-02-16 20:06 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...3 δε βγαινει με τιποτα.....
    Σημερα την τσσεκαρα παλι.
    2 επανω, 1 κατω και φυσικα το ραουλο στην κορυφη απο τις πλακες.
    Αυτο δεν το μετρουσα ως δεδομενο.Εχω και φωτογραφια για την ιστορια.
    Ειναι αρχαια κατασκευη οπως καταλαβαινεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-02-16 20:29 #11
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Δηλαδη 4, σωστα?
    Ναι, και με 4 βγαινει
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-02-16 20:56 #12
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    (για 1 λεπτο εχασα το deadline για να κανω edit. Ξανα γραψιμο )


    Επειδη ξεφυγαμε απο την αρχικη σου ερωτηση, δες κατι που θα βοηθησει να καταλαβεις γιατι της πλατης ειναι πιο "ζορικο" απο το crossover

    Οταν τραβας τη μπαρα στη πλατη, οση αποσταση τη τραβας τοσο σηκωνονται και οι πλακες με τα κιλα. (τραβας μισο μετρο τη μπαρα, σηκωνονυαι μισο μετρο οι πλακες)
    Στο crossover τωρα, τραβωντας ιδια αποσταση τη μπαρα θα δεις οτι οι πλακες σηκωνονται στο μισο υψος. (τραβας παλι μισο μετρο, οι πλακες ομως τωρα σηκωνονται 25 εκατοστα)

    ελπιζω να μη σε μπερδαψα περισσοτερο
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση