Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 25-01-16 02:07 #1
    Προεπιλογή Με βασανιζουν οι σαρδελες, βοηθεια!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις καθαριζω (απο το μεσαιο κοκκαλο) την ωρα που τις τρωω. Εσυ προφανως θελεις να ειναι καθαρισμενες (φιλεταρισμα που λες) γιατι δεν τις τρως στο σπιτι κ θελεις λιγοτερο φασαρια κ διακρητικοτητα;
    Παντως κ στο ψαρεμα που τις χρησιμοποιω καμια φορα ,εκεινη την ωρα τις φιλεταρω ,αλλιως ολοκληρη κ μεσα! Αναλογα το ψαρεμα!
    δε καταλαβα τι εννοεις με τη φασαρια και διακρητικοτητα..εγω ηθελα να πω οτι για να φας ενα γευμα σαρδελες εκεινη τη στιγμη πρεπει να καθαριζεις καμια ωρα ειδικα αμα ειναι και μικρες οπως πηρα προχθες ελληνικες, αλλη φορα που ειχα παρει ηταν μεγαλουτσικες απο ατλαντικο...ειδα που λες οτι τις καθαριζεις την ωρα που τρως αλλα αν προσεξεις θελει λιγο καθαρισμα απ την αρχη γιατι ο ιχθυοπωλης μπορει να εχει αφησει καποια εντοσθια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-01-16 02:11 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλα ντε εγώ έτσι σαν πατατάκια τις τρώω

    Εντωμεταξύ αυτό με τον υδράργυρο τώρα το δα...Εγώ που τρώω κάθε βράδυ δλδ να ανησυχήσω? Μόνο τις μέρες που δεν έχω προπόνηση και έχω φάει σαν μοσχάρι όλη την μέρα αρκούμαι σε ένα cottage
    φιλε θελω και γω να το καθιερωσω να τρωω καθημερινα σαρδελες αλλα εχω αυτο το προβλημα με τη προετοιμασια..τι κανεις εσυ, παιρνεις φρεσκιες και τις βαζει ετσι οπως ειναι στο ταψι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-01-16 02:16 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    φιλε θελω και γω να το καθιερωσω να τρωω καθημερινα σαρδελες αλλα εχω αυτο το προβλημα με τη προετοιμασια..τι κανεις εσυ, παιρνεις φρεσκιες και τις βαζει ετσι οπως ειναι στο ταψι?
    Απο λαϊκή τις παίρνω και τις χώνω με λίγη ρίγανη στο ταψί+λαδόκολα και στον φούρνο....Νομίζω όμως υπάρχει και "σαρδελομάνα" που ειναι μεγαλύτερη σε μέγεθος και νομίζω αυτή θέλει λίγο προετοιμασία οπότε πρόσεξε να πάρεις τις μικρές...

    τώρα για το καθάρισμα που λες δεν ξέρω θα ρωτήσω αύριο που έχει λαική ακριβώς και θα σου πω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_ : 25-01-16 στις 02:18
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-01-16 02:36 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arnold94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε καταλαβα τι εννοεις με τη φασαρια και διακρητικοτητα..εγω ηθελα να πω οτι για να φας ενα γευμα σαρδελες εκεινη τη στιγμη πρεπει να καθαριζεις καμια ωρα ειδικα αμα ειναι και μικρες οπως πηρα προχθες ελληνικες, αλλη φορα που ειχα παρει ηταν μεγαλουτσικες απο ατλαντικο...ειδα που λες οτι τις καθαριζεις την ωρα που τρως αλλα αν προσεξεις θελει λιγο καθαρισμα απ την αρχη γιατι ο ιχθυοπωλης μπορει να εχει αφησει καποια εντοσθια
    Τις μικρες-Ελληνικες δεν νομιζω να υπαρχει ιχθυοπωλης που να τις καθαριζει κατι μεγαλες ισως.(απο εντερα μονο ,οχι φιλεταρισμα που ειναι το θεμα σου)
    Αλλα αφου ειναι τοσο προβλημα για σενα τρεις ειναι οι λυσεις. Α) Η δεν ξανατρως σαρδελες Β) η τις καθαριζεις μια ωρα Γ)η βρισκεις καποιον αλλον-η να στις καθαρισει κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-01-16 03:28 #5

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    αποκλειεται να βρεθει υχθειοπωλης να σου καθαρισει σαρδελα ...που να τον χρυσωσεις ..,
    δεν ειναι κατι τραγικο παντως, καθαριζονται ευκολα ... αλλη λυση ειναι να παιρνεις ετοιμες κατεψυγμενες και καθαρισμενες ... αλλωστε παντα θεωρουσα οτι αν το ψαρι δεν το βλεπεις κατευθειαν απο τη θαλασσα χιλιες φορες να παρεις κατεψυγμενο ... πιο φρεσκο θα ειναι..
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-01-16 15:29 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Φίλε τελικά τις μικρες καθαρισέ τες και βάλτες όπως σου πα πάνω.... Δεν θέλουν "φιλετάρισμα"
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-01-16 20:32 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε τελικά τις μικρες καθαρισέ τες και βάλτες όπως σου πα πάνω.... Δεν θέλουν "φιλετάρισμα"
    οταν εννοεις απλο καθαρισμα πως το εννοεις;...επιση δε σου τυχει ποτε να παρεις μεγαλη σαρδελα με κοκαλο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-01-16 20:33 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beegee Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποκλειεται να βρεθει υχθειοπωλης να σου καθαρισει σαρδελα ...που να τον χρυσωσεις ..,
    δεν ειναι κατι τραγικο παντως, καθαριζονται ευκολα ... αλλη λυση ειναι να παιρνεις ετοιμες κατεψυγμενες και καθαρισμενες ... αλλωστε παντα θεωρουσα οτι αν το ψαρι δεν το βλεπεις κατευθειαν απο τη θαλασσα χιλιες φορες να παρεις κατεψυγμενο ... πιο φρεσκο θα ειναι..
    οι κατεψυγμενες ειναι η καλυτερη περιπτωση αλλα εχει 13ευρω το κιλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-01-16 20:35 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    όχι τι μικρούλες παίρνω που είναι λίγο μεγαλύτερες από γαύρο...

    εντόσθια και ότι έχει απο λέπια, λίγο πλυσιματάκι και όπως σου πα...έχει ένα μικρό κοκκαλάκι το οποίο εγώ το τρώω
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-01-16 20:41 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μεταφερθηκαν καποια ποστ σε ξεχωριστο θεμα, γιατι το αλλο το..ξεκοκαλισαμε..
    δεν αφορα τροπους καθαρισματος το θεμα, αλλα αφορα τις σαρδελες κ τον τονο διατροφικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-01-16 21:56 #11
    Προεπιλογή
    σωστος ο τιτλος beefmeup ετσι ακριβως
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-01-16 22:52 #12
    Προεπιλογή
    Σωστη κινηση Διονυση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-01-16 22:56 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι τι μικρούλες παίρνω που είναι λίγο μεγαλύτερες από γαύρο...

    εντόσθια και ότι έχει απο λέπια, λίγο πλυσιματάκι και όπως σου πα...έχει ένα μικρό κοκκαλάκι το οποίο εγώ το τρώω
    ειναι καποιοι μηνες που ο σκλαβενιτης δε φερνει μικρες-ελληνικες αλλα απο εξω μεγαλουτσικες
    Απάντηση με παράθεση