Σελίδα 30 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 20282930
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 436 έως 449 από 449
  1. 04-03-17 19:08 #436
    Προεπιλογή
    Η πρόοδος μετριέται με διάφορους τρόπους.
    Ο πιο απλός και πιο εμφανής είναι να αυξάνεις τα κιλά που σηκώνεις, δλδ το μέγιστο φορτίο.

    Πέρα όμως του μέγιστου φορτίου υπάρχει και ο προπονητικός όγκος ο οποίος είναι το πιο σημαντικό. δλδ είναι το συνολικό βάρος που σηκώνεις (kg x reps x sets). σε βάθος χρόνου αυτό που θα πρέπει να σε νοιαζει είναι να ανεβάζεις τον όγκο. αυτό όπως βλέπεις γίνεται ανεβαζόντας 1 ή ακομά και τις 3 από τις παραμέτρους.

    Υπάρχει επίσης η προπονητική πυκνότητα, δλδ πόσα κιλα σηκώνεις σε πόσο χρόνο. επίσης πολύ σημαντικό γτ ουσιαστικά παίρνιες υπόψη το διάλειμμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-03-17 19:10 #437
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρόοδος μετριέται με διάφορους τρόπους.
    Ο πιο απλός και πιο εμφανής είναι να αυξάνεις τα κιλά που σηκώνεις, δλδ το μέγιστο φορτίο.

    Πέρα όμως του μέγιστου φορτίου υπάρχει και ο προπονητικός όγκος ο οποίος είναι το πιο σημαντικό. δλδ είναι το συνολικό βάρος που σηκώνεις (kg x reps x sets). σε βάθος χρόνου αυτό που θα πρέπει να σε νοιαζει είναι να ανεβάζεις τον όγκο. αυτό όπως βλέπεις γίνεται ανεβαζόντας 1 ή ακομά και τις 3 από τις παραμέτρους.

    Υπάρχει επίσης η προπονητική πυκνότητα, δλδ πόσα κιλα σηκώνεις σε πόσο χρόνο. επίσης πολύ σημαντικό γτ ουσιαστικά παίρνιες υπόψη το διάλειμμα.

    Και μια τοποθέτηση για το 2ο σκέλος του προηγούμενου ποστ μου ?
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-03-17 19:31 #438
    Προεπιλογή
    προφανώς κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να ανεβάζει επ'άπειρον τα κιλά που σηκώνει. μπορείς όμως να συνεχίζεις να βελτιώνεσαι σε άλλους τομείς, όπως είναι η τεχνική ή και η ταχύτητα της επανάληψης.

    Αναφορικά τώρα με τους bodybuilders που λες σαν παράδειγμα ότι κάνουν λίγα κιλά σχετικά με το σωματότυπό τους, γενικά ισχύει αλλά δεν είναι ο κανόνας. σίγουρα θα πηγαίνουν και βαριά πολύ κυρίως στις βασικές ασκήσεις, δες coleman,platz, johnnie jackson, αλλά επειδή τους ενδιαφέρει κυρίως η λεπτομέρεια, λογικό είναι να εστιάζουν σε απομονωτικές ασκήσεις που το βάρος σίγουρα περιορίζεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-03-17 19:34 #439
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankol Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανώς κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να ανεβάζει επ'άπειρον τα κιλά που σηκώνει. μπορείς όμως να συνεχίζεις να βελτιώνεσαι σε άλλους τομείς, όπως είναι η τεχνική ή και η ταχύτητα της επανάληψης.

    Αναφορικά τώρα με τους bodybuilders που λες σαν παράδειγμα ότι κάνουν λίγα κιλά σχετικά με το σωματότυπό τους, γενικά ισχύει αλλά δεν είναι ο κανόνας. σίγουρα θα πηγαίνουν και βαριά πολύ κυρίως στις βασικές ασκήσεις, δες coleman,platz, johnnie jackson, αλλά επειδή τους ενδιαφέρει κυρίως η λεπτομέρεια, λογικό είναι να εστιάζουν σε απομονωτικές ασκήσεις που το βάρος σίγουρα περιορίζεται.
    Κάποιος που δεν θέλει ή δεν μπορεί να ανεβάζει κιλά σε κάθε προπόνηση ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ... όμως δε θα έχει βελτίωση γενικότερα?
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-03-17 19:42 #440
    Προεπιλογή
    σίγουρα μπορείς να έχεις βελτίωση. σε αυτό ρόλο παίζει και η διατροφή.
    επίσης τεράστιο ρόλο παίζει το πόσο προσπαθείς. και για να επανέλθω στο αρχικό μου ποστ, από την προπόνηση που κάνεις φαίνεται σα να μην προσπαθείς πολύ.
    κοιτάς ένα πρόγραμμα κατά γράμμα, αυξάνεις κιλά-επαναλήψεις-σετ κατά γράμμα κοκ και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το ευχαριστιέσαι. γτ για μένα προσωπικά, όσο μεγαλύτερη ικανοποίηση μου δίνει κάτι που δοκιμάζω, τόσο πιο πολύ προσπαθώ μετά και έτσι έρχεται η πρόοδος σε βάθος χρόνου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-03-17 19:49 #441
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankol Εμφάνιση μηνυμάτων
    σίγουρα μπορείς να έχεις βελτίωση. σε αυτό ρόλο παίζει και η διατροφή.
    επίσης τεράστιο ρόλο παίζει το πόσο προσπαθείς. και για να επανέλθω στο αρχικό μου ποστ, από την προπόνηση που κάνεις φαίνεται σα να μην προσπαθείς πολύ.
    κοιτάς ένα πρόγραμμα κατά γράμμα, αυξάνεις κιλά-επαναλήψεις-σετ κατά γράμμα κοκ και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το ευχαριστιέσαι. γτ για μένα προσωπικά, όσο μεγαλύτερη ικανοποίηση μου δίνει κάτι που δοκιμάζω, τόσο πιο πολύ προσπαθώ μετά και έτσι έρχεται η πρόοδος σε βάθος χρόνου.
    Δεν έχω την εμπειρία για να κάνω κάτι από μόνος μου που να ξέρω σίγουρα οτι θα με βοηθήσει και θα με βελτιώσει... Προσπαθώ να το πάω κατά γράμμα όπως λες αλλά δεν είναι πάντα το ίδιο... Ευχαριστιέμαι όταν αυτά που υπολογίζονται μου βγαίνουν. Αλλά και όταν δε γίνεται αυτό πάντα δίνω ότι έχω...
    Σε μερικές ασκήσεις πχ ίσιο πάγκο στο στήθος παίζω πάντα οριακά και χωρίς βοηθούς... αν δώ οτι δε μπορώ να σηκώσω οτι έχω σχεδιάσει δε θα τολμήσω να το κάνω... μη σκοτωθούμε κιόλας...
    Δε ξέρω απογοητεύτηκα λίγο με αυτά που μου είπες... (βασικά πολύ)... γενικότερα δε μου είναι και εύκολο ότι κάνω στην κατάσταση που είμαι γενικότερα...
    Δε θέλω να σταματήσω...γιατί μου αρέσει... αλλά αν δε βλέπω και αποτελέσματα θέλει τεράστιο κίνητρο να το κάνω κάτι που στην περίπτωσή μου απο τι μιά στιγμή στην άλλη μπορεί να εξαφανιστεί
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-03-17 03:37 #442
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LuNaT1C Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος που δεν θέλει ή δεν μπορεί να ανεβάζει κιλά σε κάθε προπόνηση ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ... όμως δε θα έχει βελτίωση γενικότερα?
    μην κολας στα κιλα...υπαρχουν πολλοι τροποι στο να βελτιωνεις την προπονηση αρα και την προοδο...
    πχ
    1.μικροτερα διαλειματα ...20δευτερα ας πουμε...
    2.καλυτερο mind connection (καλυτερη τεχνικη)...οταν κανεις μια ασκηση να νιωθεις το μυ που γυμναζεις
    3.καλυτερες ασκησεις ..λες κανεις παγκο κτλ...οκ δεκτο ...σε πιανει ?νιωθεις οτι γυμναστηκες ...?
    προσωπικα εχω σταματησει να κανω παγκο εδω και χρονια και κανω μονο hammer γιατι δουλευω πολυ καλυτερα με τα μηχανηματα..
    4,αλλος τροπος δωσε περισοτερο ογκο ..η μειωσε ογκο στην προπονηση... δεν χρειαζεται να φευγεις απο το γυμναστηριο σκοτωμενος...την καυλα μας κανουμε...
    5.ενα πολυ σημαντικο για μενα που δεν το βλεπω παρα ελαχιστα ...γραψε την προπονηση σου και βαλε στοχους για την επομενη ..
    πχ εστω μια επαναληψη παραπανω...
    6.αλλαξε προγραμμα το σωμα συνηθιζει πολυ ευκολα...

    οποτε υπαρχουν τροποι περα απο το απλα σηκωνε πιο πολλα κιλα..
    και μην απογοητευεσαι θελει πολυ χρονο...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-03-17 12:12 #443
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην κολας στα κιλα...υπαρχουν πολλοι τροποι στο να βελτιωνεις την προπονηση αρα και την προοδο...
    πχ
    5.ενα πολυ σημαντικο για μενα που δεν το βλεπω παρα ελαχιστα ...γραψε την προπονηση σου και βαλε στοχους για την επομενη ..
    πχ εστω μια επαναληψη παραπανω...
    Aυτό με τον στόχο πολύ σημαντικό!

    Το να βάλεις στόχο σε κάθε σχεδόν προπόνηση να βγάζεις έστω μία επανάληψη παραπάνω σε κάθε άσκηση είναι εφικτό. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να προοδεύεις και στα κιλά σιγά-σιγά και λίγα-λίγα.

    Στην προπόνηση συμμετέχει και το μυαλό, αν δεν έχεις ορίσει έναν στόχο θα κάνεις τα ίδια και πάντα θα σου φαίνονται βουνό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-03-17 13:14 #444
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LuNaT1C Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω την εμπειρία για να κάνω κάτι από μόνος μου που να ξέρω σίγουρα οτι θα με βοηθήσει και θα με βελτιώσει... Προσπαθώ να το πάω κατά γράμμα όπως λες αλλά δεν είναι πάντα το ίδιο... Ευχαριστιέμαι όταν αυτά που υπολογίζονται μου βγαίνουν. Αλλά και όταν δε γίνεται αυτό πάντα δίνω ότι έχω...
    Σε μερικές ασκήσεις πχ ίσιο πάγκο στο στήθος παίζω πάντα οριακά και χωρίς βοηθούς... αν δώ οτι δε μπορώ να σηκώσω οτι έχω σχεδιάσει δε θα τολμήσω να το κάνω... μη σκοτωθούμε κιόλας...
    Δε ξέρω απογοητεύτηκα λίγο με αυτά που μου είπες... (βασικά πολύ)... γενικότερα δε μου είναι και εύκολο ότι κάνω στην κατάσταση που είμαι γενικότερα...
    Δε θέλω να σταματήσω...γιατί μου αρέσει... αλλά αν δε βλέπω και αποτελέσματα θέλει τεράστιο κίνητρο να το κάνω κάτι που στην περίπτωσή μου απο τι μιά στιγμή στην άλλη μπορεί να εξαφανιστεί
    Κοίτα υπάρχουν διάφορα τρόποι να κοιτάς την πρόοδο...Ακόμα είσαι στάδιο που μπορεί να σου δώσει η γραμμική πρόοδος...Τέτοια φάση ήταν το Stronglifts 5x5 που έκανες...Δλδ με την πάροδο του χρόνου αύξηση κιλών (ή επαναλήψεων ή σετ ή μείωση του χρόνου). Η πιο εύκολη έννοια είναι η αύξηση των κιλών...αλλά δεν είναι η μοναδική.

    Καλό είναι να ζητάς βοήθεια από κάποιον για να μπορείς να προπονηθείς χωρίς φόβο...Καμιά φορά το άγχος και ο φόβος των κιλών κόβει απτο σώμα...δεν ξέρω να σου πω γιατί αλλά σε μένα το κάνει...Αν δεις ότι δεν έχει βοήθεια προσπάθησε να αυξήσεις επαναλήψεις ή σετ....Μπορείς ακόμα στα ίδια κιλά να αυξήσεις ΕΣΤΩ μία επανάληψη σε ένα σετ (Hepburn method πχ) και ανα προπόνηση-βδομάδα (ό,τι βολεύει-είναι εφικτό να αυξάνεις κάτι).

    Αυτό που σου πε ο pankol ήταν για να σε ωθήσει να προσπαθήσεις παραπάνω όχι για να σε κάνει να απογοητευτείς
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-03-17 13:25 #445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LuNaT1C Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω απογοητεύτηκα λίγο με αυτά που μου είπες... (βασικά πολύ)... γενικότερα δε μου είναι και εύκολο ότι κάνω στην κατάσταση που είμαι γενικότερα...
    Δε θέλω να σταματήσω...γιατί μου αρέσει... αλλά αν δε βλέπω και αποτελέσματα θέλει τεράστιο κίνητρο να το κάνω κάτι που στην περίπτωσή μου απο τι μιά στιγμή στην άλλη μπορεί να εξαφανιστεί
    Ακριβώς όπως είπε και ο όπου, εγω στα γράφω αυτά για να σε ωθήσω να προσπαθήσεις περισσότερο. Απλά όταν δεν βλέπεις πρόοδο σωματική, λογικό είναι να σε παίρνει λίγο από κάτω. Όταν έρθουν τα πρώτα καλά αποτελέσματα, θα δείς και συ ότι η προσπάθεια που καταβάλεις θα αυξηθεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-03-17 20:16 #446
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Σε κάθε προπόνηση από όταν πεταξα τα προγράμματα του γυμναστηρίου και ξεκίνησα τα 5*5 και ότι άλλο έχετε δει στο blog μου πάντα πήγαινα στο γυμναστήριο με ένα χαρτάκι* βλέπε επισύναψη... Πάντα προσπαθώ για το καλύτερο όσο και αν οι καταστάσεις με κρατάνε πίσω... φυσικά κανείς δε μπορεί να καταλάβει το effort μου γιατί βλέποντας μόνο νούμερα βγάζει εύλογα συμπεράσματα. Το λάθος μου που αναγνωρίζω είναι ότι όσες φορές δε μπόρεσα να πιάσω το στόχο μου δε συνέχιζα να κάνω επαναλήψεις με λιγότερα κιλά κτλ κτλ ...
    Μερικές φορές το έκανα αλλά δεν ήταν το κύριο μέλημα μου. Στην πορεία κατάλαβα ότι τα κιλά δε λένε και κάτι... προσπαθώ να κάνω τις ασκήσεις σωστά και ευελπιστώ σε πρόοδο. Το χαρτάκι που θα δείτε από σήμερα είναι χαρακτηριστικό αυτών που λέω .... πήγα σήμερα να κάνω 4*12*15κιλα σε κάθε χέρι σε hammer machine incline press...Ε αυτό που κατάφερα ήταν να κάνω ήταν 2σετ των 9.... και στα υπόλοιπα 2 από 5 και 6 ... απλά συμπλήρωσα σε κάθε σετ άλλες 5 των 10κιλων .... τόσο μπορώ παίδες δυστυχώς. Πάντα όμως πάω με το σκεπτικό να έχω πρόοδο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuNaT1C : 05-03-17 στις 20:21 Αιτία: Μεγάλη φωτογραφία
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-03-17 20:20 #447
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Μεγάλη φωτό πριν


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-03-17 01:27 #448
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Για την ιστορία..η χτεσινή προπόνηση


    Upper Hypertrophy


    Incline Hammer Machine Press
    Ζέσταμα 1*10*5kg, 1*10*10kg
    Working sets 2*9*15kg, 1*5*9*15kg/5*10kg, 1*6*15kg/5*10kg

    Peck Deck
    Working Sets 4*12*20kg

    Μηχάνημα Dips ανοιχτή λαβή
    Working Sets 1*12*25kg, 1*12*30kg, 1*12*35kg

    Seated Cable Row ανοιχτή λαβή
    Ζέσταμα 1*12*20kg, 1*12*30kg
    Working Sets 1*10*55kg, 4*10*50kg

    One Arm Hammer Machinel Row
    Working Sets 4*10*30kg each hand

    Dumbbell Lateral Raise (αντ'αυτού έγινε σε μηχάνημα γιατί δεν έβρισκα χώρο και αλτήρες να την κάνω)
    Ζέσταμα 1*10*20kg, 1*10*30kg
    Working Sets 4*10*50kg

    Seated Incline Dumbbell Curl
    Working Sets 3*12*8kg, 1*12*8kg se Hammer Curls

    Cable Tricep Extension
    Working Sets 2*12*15kg, 2*8*15kg


    Σήμερα έκλεισα 2 χρόνια στο γυμναστήριο...η συνδρομή μου τέλειωσε.
    Δεν έχω κάνει ακόμα ανανέωση.

    Σκέφτομαι να κάνω μερικές προπονήσεις στα διαφορετικά γυμναστήρια της πόλης έτσι απλά να δώ λίγο τι παίζει απο χώρους και μηχανήματα κτλ κτλ ...
    Το πιθανότερο είναι να ανανεώσω σε αυτό που είμαι...θα δείξει...

    Αύριο έχω νοσοκομείο..ελπίζω μαζί με δύναμη να πάρω και λίγι διάθεση.

    Καλή συνέχεια..καλό βράδυ
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-01-22 03:12 #449
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Άνοιξα την εφαρμογή Tapatalk που έχει κάποια forum γενικότερα και ψάχνοντας βρήκα / θυμήθηκα το thread...

    Ελπίζω να είστε όλοι καλά, με υγεία και να περνάτε όσο πιο όμορφα γίνεται!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 30 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 20282930