Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 62
  1. 18-01-16 17:04 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ... εχεις δοκιμάσει να κάνεις για ένα διάστημα μηχανήματα? Ειδικά όταν δεν υπάρχει πολύ όρεξη, μόνο το φόρτωμα-ξεφόρτωμα κιλών στις μπάρες είναι άθλος.
    Αντί για ohp κάνε πιέσεις σε μηχάνημα, αντί για φροντ πρέσσα συν curls ή εξτε..

    Γενικά καινούριες ασκήσεις, διαφορετικές κινήσεις.
    Πολυ σωστη αποψη κ ιδεα ,μηχανηματα κ δες το σαν παιχνιδι να σε ευχαριστει. Δοκιμασετο χωρις αγχος κ βλεπεις στην συνεχεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-01-16 20:15 #32
    Προεπιλογή
    Παιδιά για πείτε και καμιά γνώμη για το εξής:

    Το στήθος μου προοδεύει και αναπτύσσεται πολύ σε σχέση με τις άλλες μυικές ομάδες.

    Και αναπτύσσεται με τρόπο που δεν μου αρέσει αισθητικά και οπτικά, δηλαδή φουσκώνει, παίρνει πολλή μάζα, ενώ εγώ το θέλω πιο πλακέ, πιο τετράγωνο , σίγουρα καταλαβαίνετε τι εννοώ.

    Ποιες ασκήσεις ενδείκνυνται για να πάρει αυτό το σχήμα; Και με τι συχνότητα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-01-16 20:24 #33
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    το σχήμα του στήθους είναι και θέμα γονιδιακό...ωστόσο ίσως μερικά ανοίγματα με αλτήρες να σε βοηθήσουν σε αυτό που θέλεις...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-01-16 20:33 #34
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Εγώ γενικά είμαι της άποψης όλες τις μυϊκές ομάδες που γίνεται να τις παίζει 50/50 για λόγους σωματοδόμησης....Δλδ:

    Αν πχ κάνεις 2 ασκήσεις στήθος θα κάνεις : 1 πιέσεις 1 ανοίγματα
    4 ασκήσεις : 2 πιέσεις 2 ανοίγματα

    Αντίστοιχα τρικέφαλα: 1 πιέσεις 1 εκτάσεις

    Τώρα για το στήθος που ρωτάς εγώ θα πρότεινα αναλόγως και τις παρατηρήσεις που έχεις εσύ

    Incline Bench Press με βαράκια ( ή guillotine press με μπάρα αυτό ) και ανοίγματα με βαράκια (προτείνω σε flat bench και όχι με κλίση)....Επίσης εγώ είχα δει πολύ καλά αποτελέσματα με superset cable low to high με pull over....

    Οπότε αν θες να κάνεις 3 ασκήσεις θα πρότεινα αυτές με αυστηρή τεχνική εννοείται
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-01-16 20:37 #35
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ παιδιά! Πάγκο θα τον κόψω και θα πειραματιστώ με τα ανοίγματα. ίσως κρατήσω και το δίζυγο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-01-16 20:43 #36
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    προσωπικά δε θα έκοβα εντελώς τον πάγκο...θα έκανα μία άσκηση πιέσεις σε επικληνή ή ίσιο 2-3 σετάκια και μετά θα επικεντρωνόμουν σε ανοίγματα και βυθίσεις...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-01-16 20:54 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά δε θα έκοβα εντελώς τον πάγκο...θα έκανα μία άσκηση πιέσεις σε επικληνή ή ίσιο 2-3 σετάκια και μετά θα επικεντρωνόμουν σε ανοίγματα και βυθίσεις...
    Για χρόνια ο πάγκος ήταν η κύρια άσκηση στήθους που έκανα. Αρχικά ο επικλινής , εν συνεχεία και ο ίσιος. Επομένως αφού το αποτέλεσμα αυτής της άσκησης δεν είναι για μένα το επιθυμητό πρέπει να την κόψω. Φυσικά και είναι η καλύτερη για στήθος, όμως εγώ ψάχνω αυτή που θα βοηθήσει το στήθος μου να γίνει πιο τετράγωνο και λεπτό και όχι πιο ογκώδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-01-16 21:08 #38
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    δοκιμάζεις και βλέπεις φίλε...αυτό είναι το καλύτερο...συνέχισε γερά!
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-01-16 13:14 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ναι , σαν αγγαρεία , σαν να μου λείπει το κίνητρο.

    Καλά, δεν το βλέπω μόνο για το σώμα, κάποτε με γέμιζε, πχ όταν ήμουν στρατό μου έλειπε και καθόμουν και σχεδίαζα προγράμματα, ανυπομονούσα να ξαναμπώ.

    Παίζουν ρόλο και πολλά πχ όσο μεγαλώνεις φεύγουν και οι αντοχές και η πολλή όρεξη, γυρνάς βράδυ κουρασμένος, λες που να αλλάζω, να βγαίνω στο κρύο κλπ πράγματα που στα 20-25 δεν τα σκεφτόμουν καν.

    Σ ευχαριστώ πάντως εννοείται πως βοηθάς!
    Φιλε πως σε νιωθω...

    Εγω μεχρι σε περσοναλ πηγα μπας και παρω φορα αλλα ακομη κατηφορα παω...ειχα καποιο αποτελεσμα για 2 μηνες καθως προσεχα διατροφη αλλα μετα παλι σκατα.

    Φαντασου ποσο αγγαρεια το βλεπω π στην πρπο δεν πριζομαι καποιες φορες...δεν συγκεντρωνομαι στο μυ.

    Πιστευω οτι τα παρακατω ισως βοηθησουν

    1/ οπως ειπε και η λιλα, κανε μηχανηματα γιατι οντως δεν απαιτουν πολλη ενεργεια και δεν σε κουραζουν ψυχολογικα περισσοτερο.. αλλο να φορτωνεις,ξεφορτωνεις κιλα κτλ και να δουλευουν σταθεροποιητες και αλλο να εισαι σε πιο "βολικη "κατασταση.

    2/αρχισε να βλεπεις βιντεακια με προπονηση. Εμενα αυτο μ ειχε δωσει αρκετο ερεθισμα πριν 2 χρονια π επαθα παλι το ιδιο, δηλαδη βαριομουν να κανω προπο

    3/ πηγαινε με παρτενερ π να ειναι ιδια η καλυτερα επιπεδα απο εσενα...σιγουρα θα σε παρακινει να κανεις προπο.

    4/παρε καποιο συμπληρωμα που θεωρεις οτι σε βοηθαει πχ νιτρικο ωστε μαζι με placebo να σ δινει ωθησει να θες να δωσεις πονο.

    5/αλλαξε εντελως φιλοσοφια προπονησης, και προγραμμα. Πχ αν εκανες σπλιτ, κανε πανω κατω σωμα, η push pull legs η οτιδηποτε. Παιξε επαναληψεις και οχι κιλα βαρια. Τα βαρια κιλα σε κουραζουν και ψυχολογικα, ιδιως πταν βλεπεις οτι πεφτεις. Εγω οταν δεν σηκωνα βαρια κιλα παγκο,μετα η πρπο στηθους μ πηγαινε χαλια, γιατι ενιωθα αδυναμος..με εδιχνε καπως

    Οπως και να εχει, ελπιζω να ξαναβρεις την θεληση για προπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-01-16 13:36 #40
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για χρόνια ο πάγκος ήταν η κύρια άσκηση στήθους που έκανα. Αρχικά ο επικλινής , εν συνεχεία και ο ίσιος. Επομένως αφού το αποτέλεσμα αυτής της άσκησης δεν είναι για μένα το επιθυμητό πρέπει να την κόψω. Φυσικά και είναι η καλύτερη για στήθος, όμως εγώ ψάχνω αυτή που θα βοηθήσει το στήθος μου να γίνει πιο τετράγωνο και λεπτό και όχι πιο ογκώδες.
    το πως θα κατσουν πανω οι μυες σου δεν ειναι ιτς απ του γιου ειναι θεμα γεννετικο καθαρα αναλογα πως ειναι δομημενος ο θωρακας σου δεν μπορουν ολοι να εχουν το τετραγωνο στηθος με την μεγαλη επιφανεια του ριβς η του λοθντγκρεν για τετραγωνα στηθια θελει μεγαλη επιφανεια θωρακα και φυσικα ν γεμιζει και σωσταπχ εγω εχω μεγαλο θωρακα οσο και να προσπαθησω δεν μπορω να κανω την περιφημη γραμμη που δημιουργηται οταν το ενα βυζι ειναι κοντα στο αλλο και αυτο γιατι τα δικα μου βυζια εχουν αποσταση το ενα με το αλλο αλλα και γιατι στο μεσο σημειο του θωρακα γεμιζω δυσκολα παιρνω κυριως κατω εξω και πανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-02-16 20:52 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο procop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε πως σε νιωθω...

    Εγω μεχρι σε περσοναλ πηγα μπας και παρω φορα αλλα ακομη κατηφορα παω...ειχα καποιο αποτελεσμα για 2 μηνες καθως προσεχα διατροφη αλλα μετα παλι σκατα.

    Φαντασου ποσο αγγαρεια το βλεπω π στην πρπο δεν πριζομαι καποιες φορες...δεν συγκεντρωνομαι στο μυ.

    Πιστευω οτι τα παρακατω ισως βοηθησουν

    1/ οπως ειπε και η λιλα, κανε μηχανηματα γιατι οντως δεν απαιτουν πολλη ενεργεια και δεν σε κουραζουν ψυχολογικα περισσοτερο.. αλλο να φορτωνεις,ξεφορτωνεις κιλα κτλ και να δουλευουν σταθεροποιητες και αλλο να εισαι σε πιο "βολικη "κατασταση.

    2/αρχισε να βλεπεις βιντεακια με προπονηση. Εμενα αυτο μ ειχε δωσει αρκετο ερεθισμα πριν 2 χρονια π επαθα παλι το ιδιο, δηλαδη βαριομουν να κανω προπο

    3/ πηγαινε με παρτενερ π να ειναι ιδια η καλυτερα επιπεδα απο εσενα...σιγουρα θα σε παρακινει να κανεις προπο.

    4/παρε καποιο συμπληρωμα που θεωρεις οτι σε βοηθαει πχ νιτρικο ωστε μαζι με placebo να σ δινει ωθησει να θες να δωσεις πονο.

    5/αλλαξε εντελως φιλοσοφια προπονησης, και προγραμμα. Πχ αν εκανες σπλιτ, κανε πανω κατω σωμα, η push pull legs η οτιδηποτε. Παιξε επαναληψεις και οχι κιλα βαρια. Τα βαρια κιλα σε κουραζουν και ψυχολογικα, ιδιως πταν βλεπεις οτι πεφτεις. Εγω οταν δεν σηκωνα βαρια κιλα παγκο,μετα η πρπο στηθους μ πηγαινε χαλια, γιατι ενιωθα αδυναμος..με εδιχνε καπως

    Οπως και να εχει, ελπιζω να ξαναβρεις την θεληση για προπο.
    Με καταλαβαίνεις φίλε!

    Έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα και φιλοσοφίες προπόνησης όλα αυτά τα χρόνια. Με σπλίτ φυσικά ξεκίνησα κι εγώ τα πρώτα χρόνια.

    Όσο για παρτενέρ οι περισσότεροι που είχαμε ξεκινήσει μαζί είτε κάναμε κατά καιρούς σταμάτησαν, άλλαξαν τζυμ, πόλη, χώρα, ξερεις πως πάνε αυτά καθώς περνάνε τα χρόνια και μεγαλώνουμε...

    Συμπληρώματα τα έχω σταματήσει κυρίως για οικονομικούς λόγους, προτιμώ να τα δίνω για καλό κρεατάκι.

    Σ ευχαριστώ πάντως εύχομαι και σε σένα όρεξη για δυνατές προπόνες!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πως θα κατσουν πανω οι μυες σου δεν ειναι ιτς απ του γιου ειναι θεμα γεννετικο καθαρα αναλογα πως ειναι δομημενος ο θωρακας σου δεν μπορουν ολοι να εχουν το τετραγωνο στηθος με την μεγαλη επιφανεια του ριβς η του λοθντγκρεν για τετραγωνα στηθια θελει μεγαλη επιφανεια θωρακα και φυσικα ν γεμιζει και σωσταπχ εγω εχω μεγαλο θωρακα οσο και να προσπαθησω δεν μπορω να κανω την περιφημη γραμμη που δημιουργηται οταν το ενα βυζι ειναι κοντα στο αλλο και αυτο γιατι τα δικα μου βυζια εχουν αποσταση το ενα με το αλλο αλλα και γιατι στο μεσο σημειο του θωρακα γεμιζω δυσκολα παιρνω κυριως κατω εξω και πανω
    Έχεις δίκιο σ αυτό.
    πάντως εγώ δεν θέλω να το γεμίσω- το αντίθετο να το αδειάσω θέλω και να γίνει πλακέ χωρίς να φουσκώνει πολύ.
    και μια λύση πιστεύω είναι να πέσω σε λίπος ώστε να φύγει κι απο το στήθος που γενικά ως σημείο του σώματος μαζεύει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-05-16 19:07 #42
    Προεπιλογή
    Παίδες έχει να μου προτείνει κανείς ένα 3ήμερο πρόγραμμα γρήγορο ευέλικτο και αποδοτικό που να στοχεύει καθαρά σε μυική υπερτροφία; δε με ενδιαφέρει δύναμη κλπ μόνο η εικόνα του σώματος
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-05-16 20:06 #43
    Προεπιλογή
    A.
    1)Bp 6*4*ξεκίνα με κιλά που να βγαζεις 8 επαν και κάθε εβδ πρόσθετες 2.5 ανά πλευρά. Μόλις φτάσεις σε κιλά που δε βγαζεις 6*4* αφαιρεθεί 10 κιλά ανά πλευρά και κανείς reset.
    2)Military press 4*8* το ίδιο για 12 επαν
    3)dips 3*failure*bw όταν βγαζεις πάνω από 15επαν, βάλε αλτηρα στα πόδια
    4)diamond push ups 3*failure* πέρνα ένα λάστιχο από την πλάτη σου

    Β.
    1)chin ups 6*4* το ίδιο με πάνω για τα κιλά παντού
    2)bent over rows 4*8*
    3)pull downs 3*12* κιλά για 15
    4)inverted rows 3*failure ίδια λογική με λάστιχο να σε τραβάει προς το πάτωμα

    Γ.
    1.squat 6*4*
    2.rdl ή dl 4*8*
    3.step up 3*failure ανά πόδι reps>15 => +αλτηρα. Δοκίμασε αλτηρα και στο ίδιο χέρι με πόδι που ανεβαίνει και αντίθετο χέρι.
    4.super sets διπλή τροχαλία πιέσεις τρικ-ελξεις δικεφαλων ένα ένα χέρι 3*12* κιλά για 15

    Σε κάθε προπόνηση ή αρχή ή τέλος κοιλιακούς κάθε φορά διαφορετική άσκηση. Πάρε bcaa + creatine για intro workout
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-05-16 20:10 #44
    Προεπιλογή
    Πιο ευέλικτο είναι κάτι σε
    Push-pull ή upper-lower ή
    Ένα στήθος-πλατη, πόδι-ώμοι, πλατη-στηθος, ώμοι-ποδια

    Το πρώτο με σύνθετες, το δεύτερο με απομονωτικες ή σύνθετες αλλά 4*8, 3*10+
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-06-16 18:51 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    A.
    1)Bp 6*4*ξεκίνα με κιλά που να βγαζεις 8 επαν και κάθε εβδ πρόσθετες 2.5 ανά πλευρά. Μόλις φτάσεις σε κιλά που δε βγαζεις 6*4* αφαιρεθεί 10 κιλά ανά πλευρά και κανείς reset.
    2)Military press 4*8* το ίδιο για 12 επαν
    3)dips 3*failure*bw όταν βγαζεις πάνω από 15επαν, βάλε αλτηρα στα πόδια
    4)diamond push ups 3*failure* πέρνα ένα λάστιχο από την πλάτη σου

    Β.
    1)chin ups 6*4* το ίδιο με πάνω για τα κιλά παντού
    2)bent over rows 4*8*
    3)pull downs 3*12* κιλά για 15
    4)inverted rows 3*failure ίδια λογική με λάστιχο να σε τραβάει προς το πάτωμα

    Γ.
    1.squat 6*4*
    2.rdl ή dl 4*8*
    3.step up 3*failure ανά πόδι reps>15 => +αλτηρα. Δοκίμασε αλτηρα και στο ίδιο χέρι με πόδι που ανεβαίνει και αντίθετο χέρι.
    4.super sets διπλή τροχαλία πιέσεις τρικ-ελξεις δικεφαλων ένα ένα χέρι 3*12* κιλά για 15

    Σε κάθε προπόνηση ή αρχή ή τέλος κοιλιακούς κάθε φορά διαφορετική άσκηση. Πάρε bcaa + creatine για intro workout
    Σε ευχαριστώ αεπισκέπτη!
    Εξηγώ τα boldαρισμένα: Δεν έπιασα ακριβώς τη διαδικασία του reset: αφαιρώ τα 10 κιλά ανά πλευρά και προσθέτω εκ νέου σε αυτά 2.5 με το ίδιο σχήμα σετ/επαν. ή αλλάζω;
    Οι boldαρισμένες ασκήσεις με ποιες θα μπορούσαν να αντικατασταθούν;
    It's a non supps way

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο ευέλικτο είναι κάτι σε
    Push-pull ή upper-lower ή
    Ένα στήθος-πλατη, πόδι-ώμοι, πλατη-στηθος, ώμοι-ποδια

    Το πρώτο με σύνθετες, το δεύτερο με απομονωτικες ή σύνθετες αλλά 4*8, 3*10+
    Θα επανέλθω σε αυτό το ποστ σύντομα!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία