Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 01-11-15 17:14 #1
    Προεπιλογή Η αθλητικη μου δραστηριοτητα,αποριες
    Καλησπερα σε ολους,

    Ειμαι 30 χρονων,85 κιλα,1.81 υψος και ακολουθω καθαρη διατροφη κοντα στις 3600 θερμιδες οπως υπολογισα με ενα πρoγραματακι που υπαρχει στο forum.
    Ειμαι αθλητης μπασκετ σε επιπεδο εθνικης κατηγοριας και οι προπονησεις μου ειναι καθημερινες κοντα στην 1 μιση ωρα εκτος δευτερας,πεμπτης και σαββατου.την κυριακη ειναι ο αγωνας.
    επειδη αγαπω παρα πολυ τα βαρη-διατροφη και επειδη μου αρεσει το καλογυμνασμενο σωμα κανω βαρη καθημερινα εκτος κυριακης.να σας πω εδω οτι ποτε δεν επιδιωκα ουτε και θελω να φθασω σε επιπεδο bodybuilder αλλα θελω να φθασω σε επιπεδο sport fitness.
    βαρη κανω αρκετα χρονια αλλα σε επιπεδο γυμναστηριου,διατροφης κανω κοντα στους 2 μηνες και μπορω να πω οτι εχω δει θεαματικα αποτελεσματα.
    το προγραμμα μου στα βαρη το εχω χωρισει σε σπλιτ 1 μυικης ομαδας ανα ημερα και εχει ως εξης:
    δευτερα στηθος,τριτη πλατη,τεταρτη χερια(δικεφαλο τρικεφαλο),πεμπτη ποδια,παρασκευη ωμους και το σαββατο κανω λιγο στηθος και λιγο πλατη.οι ασκησεις συνηθως ειναι 5-6 τα σετ 4 και οι επαναληψεις ειναι συνηθως 12-15.2 φορες την εβδομαδα κοιλιακους ραχιαιους.
    πολλοι ισως σκεφτητε οτι πρεπει τα βαρη που κανω να με βοηθανε στο μπασκετ αλλα θελω να ξεκαθρισω οτι δεν με ενδιαφερει να κανω βαρη για το μπασκετ με ενδιαφερει καθαρα η μυικη αναπτυξη,γραμμωση και το καλογυμνασμενο σωμα.
    οι αποριες μου ειναι αρκετες αλλα ανοιγω αυτο το θεμα θελωντας απο καποιους πιο εμπειρους καποιες συμβουλες διορθωσεις και τυχον λαθοι που εχω.
    η βασικη μου απορια η εξης:ειναι προβλημα το οτι κανω 1 μυικη ομαδα την εβδομαδα?θα με εμποδισει απο το να δω τα αποτελεσματα που θελω?
    θελω η προπονηση με βαρη να κραταει κοντα στην 1 με 1μιση ωρα ανα ημερα.
    οσον αφορα τα συμπληρωματα χρησιμοποιω γνωστη φορμουλ πρωτεινης whey η οποια εχει και κρεατινη μεσα και bcca αμινοξεα και με βολεβει πολυ.1 σκουπ περνω μετα τα βαρη.ολη την αλλη προσληψη πρωτεινης την εχω απο τη διατροφη.
    δεκτες καθε ειδους κριτικες.

    ευχαριστω πολυ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-11-15 17:55 #2
    Προεπιλογή
    Μην κανεις τετοιο προγραμμα δε θα σε ωφελισει. Ψαγε για starting strength, 5x5 stronglifts, lyle mcdonal upper/lower. Παρε ενα απο αυτα και καντο με πολυ φαι καθως οπως βλεπω στη φωτο σου εισαι πολυ λεπτος.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-11-15 21:58 #3
    Προεπιλογή
    Με το συγκεκριμενο προγραμμα οπως ειπα εχω δει καλα αποτελεσματα,γιατι δεν θα με οφελησει;δηλαδη αναλογα με το υψος μου ποσα κιλα πρεπει να γινω;θα ψαξω τα προγραμματα που μου ειπες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-11-15 23:30 #4
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Αναλογικά με το ύψος σου είσαι μια χαρά σε κιλά! Δεν υπάρχει πρόγραμμα που δεν ωφελεί, γι' αυτό άλλωστε έχεις δει και αποτελέσματα όπως λες με αυτό που ήδη κάνεις. Από 'κει και πέρα ουσιαστικά μόνο τα πόδια γυμνάζεις μία φορά την εβδομάδα, τον υπόλοιπο κορμό τον γυμνάζεις δύο φορές μέσα στην εβδομάδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-11-15 23:52 #5
    Προεπιλογή
    ναι ποδια κανω μια φορα την εβδομαδα λογω μπασκετ για να μην εχω μεγαλη επιβαρυνση.
    να κανω μια ερωτηση που ξεχασα:σε ποσο καιρο και πως μπορω να καταλαβω οτι το προγραμμα που κανω δεν με βοηθαει?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosamcro : 01-11-15 στις 23:58
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-11-15 23:57 #6
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καντο με πολυ φαι καθως οπως βλεπω στη φωτο σου εισαι πολυ λεπτος.
    1,81 ύψος 85 κιλά καλός πρέπει να είναι ρε Φαίνεται και χαμηλά σε λίπος

    @leosamcro

    Εννοείται στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Κρις, ψάξε τα προγράμματα που σου είπε.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-11-15 00:02 #7
    Προεπιλογή
    μεχρι στιγμης το προγραμμα που κανω εκτος του οτι μου εδωσε καποια καλα αποτελεσματα ειναι και ανετο απο αποψη χρονου διοτι οπως ειπα θελω το προγραμμα να κραταει μαξιμουν 1μιση ωρα.
    για παραδειγμα παω γυμναστηριο η ωρα 5 και θελω να τελειωνω κατα της 6-6.30 διοτι στης 8 εχω μπασκετ και δεν θελω να αργω στα βαρη.οποτε φοβαμαι οτι με προγραμμα full body η 2 μυικων ομαδων θα αργω πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-11-15 00:16 #8
    Προεπιλογή
    Με fullbody squat 3x5, bench 3x5, deadlift 1x5 και squat 3x5, ohp 3x5, row 3x5 και μια φορα chinups με κιλά δε νομίζω να σου παίρνει ούτε 1,5 ώρα.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-11-15 00:33 #9
    Προεπιλογή
    3 ασκησεις μονο την μερα?και δηλαδη στηθος θα κανω μονο ισιο παγκο?και τι κιλα πρεπει να βαζω για 5 επαναληψεις?ποσες φορες την εβδομαδα θα το κανω αυτο?μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-11-15 00:48 #10
    Προεπιλογή
    Γι'αυτο σου λεω πατα starting strength by Mark Ripttoe και θα σου φυγουν ολες οι αποριες.. Και επισης πατα how to squat with Mark Ripttoe, how to bench with Mark Ripttoe, how to deadlift with Mark Ripttoe να μαθεις τεχνικη .
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση