Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 08-10-15 13:23 #1
    Question Αντικαθιστώντας την καφεΐνη
    Καλημέρα παιδιά
    Τα τελευταία δύο χρόνια βασίζομαι υπερβολικά στην καφεΐνη (γενικότερα) και ειδικότερα στην προπόνηση με βάρη. Μου προσφέρει το τσίτωμα και την εγρήγορση που χρειάζομαι αλλά κυρίως ψυχολογική προετοιμασία και αυτοπεποίθηση. Άρχισα με καφέ, συνήθως έφτιαχνα 1-2 ώρες πριν την προπόνηση αλλά (εφόσον έπινα και με ζάχαρη) είχε επιπτώσεις στην προπόνηση καθώς ένιωθα ανακατοσούρα στο στομάχι και τάση για έμετο σε πιο σύνθετες ασκήσεις.
    Τον τελευταίο χρόνο δοκίμασα preworkouts, NO Xplode 2.0 ( ) , C4 και τώρα Stacker Rush. Απίστευτα τσιτώματα, απίστευτη ψυχολογία! Παρ'ολα αυτά για όρισμένους λόγους θέλω να σταματήσω εντελώς την καφεϊνη, τουλάχιστον για μερικούς μήνες και να την αντικαταστήσω με κάτι άλλο που να μπορεί να προσφέρει κάτι ανάλογο πριν την προπόνηση ακόμα και αν είναι υποτυπώδες ως δράση ή ακόμα και αν λειτουργεί ως placebo μόνο Τι επιλογές έχω? Έχετε κάτι στο νου? Κάτι νόμιμο και υγειινό
    Μερικές επιλογές που βγαίνουν "εκτός":
    1. Καφεΐνη φυσικά αφού θέλουμε να την αντικαταστήσουμε. (όπως και γκουαρανίνη και τα λοιπά καθώς είναι τα ίδια)
    2. Αλκοόλ. Μειώνει αρκετά την αθλητική απόδοση (ζαλάδα, προβλήματα συντονισμού κινήσεων) αλλά ότι σε ανεβάζει ψυχολογικά, ναι το κάνει

    Κάτι που θα ακουστεί περίεργο είναι πως πια χρησιμοποιώ αναβράζουσες βιταμίνες αντί για χάπι καθώς νιώθω αμέσως ένα ωραίο αίσθημα διαύγειας που μπορώ να πω πολλές φορές έχει ξεπεράσει τον καφέ, όμως δεν κρατάει πολύ. Επομένως ένα ποτήρι αναβράζουσες βιταμίνες θα μπορούσε να αντικαταστήσει το ποτήρι του preworkout και τουλάχιστον στο μυαλό θα αισθάνομαι πως έχω βρει αντικαταστάτη αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα.

    Καμία πρόταση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-10-15 19:27 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μπορεις να δοκιμασεις ενα συνδιασμο τυροσινης, με λαδι καρυδας κ κακαο..
    το τελευταιο βεβαια περιεχει καφεινη, αλλα ειναι λιγη..λιγοτερο απο 15μιλι ανα κουταλακι αν δεν απατωμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-10-15 20:00 #3
    Προεπιλογή
    Α μάλιστα δεν έχω ξανα ακούσει κάτι παρόμοιο. Μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω? Σε τι μορφή? Υπάρχει κάποια φόρμουλα? Σε τι αναλογία και ποσότητα? Το έχεις δοκιμάσει? Πόση ώρα πριν την προπόνηση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-10-15 20:08 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι, εχουμε ξανακανει αναφορες στο φορουμ, κ αρκετα χρονια πισω.
    λαδικα καρυδας σε υγρη μορφη, 2 κουταλιες της σουπας ειναι καλα.
    κακαο ενα κουταλακι γλυκου, αλλα πρεπει να βρεις καλο κακαο, οχι αυτο το φτηνιαρικο του εμποριου.
    κ τυροσινη αναλογα..1μιση-2 γρ, αλλα αν θες ξεκινας απο 1γρ κ βλεπεις...κατα τον ιδιο τροπο μπορεις κ να ανεβεις.
    επισης μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις κ gaba που ειναι φτηνο κ εγω εχω δει καλη διαφορα με την χρηση του.

    κ το θεμα της τυροσινης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-10-15 20:17 #5
    Προεπιλογή
    Ωραία τυροσίνη λογικά μπορώ να βρω σε χάπι να δοκιμάσω
    Λάδι καρύδας και gaba θα τα κοιτάξω αργότερα.
    Κακάο (εννοείς ρόφημα [κακαο και νερο] ή τη σκόνη κατευθείαν στο στόμα? ) είχα ξαναδοκιμάσει και ένιωθα μια μικρή δυσφορία. Δεν θυμάμαι πώς , λογικά με ζάχαρη, γι'αυτό μάλλον, οπότε θα ξαναδοκιμάσω χωρίς ζάχαρη.
    Για το panax ginseng τι πιστεύεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MusclesOfShadow : 08-10-15 στις 20:21
    Απάντηση με παράθεση