Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 06-10-15 13:39 #1
    Προεπιλογή Full body workout vs Απομόνωση μυών ?Γνώμες
    Καλημέρα σε όλους,
    Πριν μερικούς μήνες έκανα crossfit για λίγο καιρό αλλά λόγο προπόνησεων μπάσκετ και δουλειάς δεν έβγαινε. Επειδή μετά ήθελα όγκο έκανα full body work outs 3-4 φορές τη βδομάδα που δούλεψε (δηλαδή push ups(πολλές παραλαγές) ,μονόζυγο ,squat ή deadlift ,barbell thrusters ,overhead presses,κοιλιακούς,και κάποιες ασκήσεις για ώμους ,δικεφαλα και τρικέφαλα ενδιάμεσα).Δυστηχώς επειδή έπαθα υπερκόπωση με τις προπονήσεις αυτές και του μπάσκετ μαζί χτυπώντας με στα καλάμια έλεγα να χαλαρώσω τα προγράματα και πλέον να κάνω πρόγραμμα 3-4 βδόμαδα για τους μεμονομένους μυς.Πχ Δευτέρα στήθος - πλάτη 2-3 ασκήσεις αντίστοιχα.Τετάρτη πόδια 5-6 ασκήσεις Παρασκευή δικέφαλα -τρικέφαλα 2-3 ασκήσεις πάλι για κάθε μυ.Κάπου να βάλω και κοιλιακούς/ραχιαίους ίσως μια μέρα με τους ώμους.Επειδή μου φαίνονται μεγάλα τα κενά για τους μυς στις ημέρες θα δουλέψει?

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-10-15 15:07 #2
    Προεπιλογή
    Σου φαινονται μεγαλα τα κενα διαστηματα για τους μυς αλλα ενδιαμεσα εχεις κ προπονησεις μπασκετ ,δωσε κ καμια μερα για ξεκουραση!
    Καταρχην πρωτα δινεις εμφαση στο αθλημα που σε ενδιαφερει (προφανως μπασκετ) κ τ βαρη τα κανεις συμπληρωματικα που θα σε βοηθησουν κ στο μπασκετ ,αλλα οσο αντεχεις. Οταν αισθανεσαι οτι καταβολιζεσαι αρκετα ,τα ρυθμιζεις αναλογα χωρις να αισθανεσαι τυψεις. Κ η διατροφη σου αναλογη εννοειται ,οχι οπως εγω μικρος που επαιζα μπασκετ 4 ωρες χωρις αρκετο νερο κ μετα ημουν σε ημιαρωστη κατασταση μεχρι να συνελθω. Και ηθελα να παρω κ ογκο μετα με τα βαρη! Ολα μαζι κ πολυ δεν γινονται , συνδιαστικα ομως κ σωστα γινονται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-10-15 17:46 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου φαινονται μεγαλα τα κενα διαστηματα για τους μυς αλλα ενδιαμεσα εχεις κ προπονησεις μπασκετ ,δωσε κ καμια μερα για ξεκουραση!
    Καταρχην πρωτα δινεις εμφαση στο αθλημα που σε ενδιαφερει (προφανως μπασκετ) κ τ βαρη τα κανεις συμπληρωματικα που θα σε βοηθησουν κ στο μπασκετ ,αλλα οσο αντεχεις. Οταν αισθανεσαι οτι καταβολιζεσαι αρκετα ,τα ρυθμιζεις αναλογα χωρις να αισθανεσαι τυψεις. Κ η διατροφη σου αναλογη εννοειται ,οχι οπως εγω μικρος που επαιζα μπασκετ 4 ωρες χωρις αρκετο νερο κ μετα ημουν σε ημιαρωστη κατασταση μεχρι να συνελθω. Και ηθελα να παρω κ ογκο μετα με τα βαρη! Ολα μαζι κ πολυ δεν γινονται , συνδιαστικα ομως κ σωστα γινονται.
    Σ'ευχαριστώ πολυ Χρήστο.Θα το κάνω μου ξανάδωσες κουράγιο και δύναμη.
    Απάντηση με παράθεση