Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 04-10-15 15:58 #1
    Προεπιλογή Tips για διατροφή εκτός σπιτιού
    Καλησπέρα και πάλι. Αφού άνοιξα ένα θέμα στα προγράμματα προπόνησης, είπα να ανοίξω και εδώ. Με stats 1.77m και 66kg και με προφανή έμφαση στον όγκο πόσες θερμίδες ανά ημέρα θα ήταν κατάλληλες να καταναλώνω και πόσα gr πρωτεΐνης; Επίσης λόγω σχολής σχεδόν καθημερινά υποθέτω πως θα βολεύει να παίρνω μαζί μου φαγητό. Γενικά μια υποτυπώδης διατροφή που είχα στο μυαλό μου είναι κάπως έτσι: 7.00-7.30 Δημητριακά με γάλα, μπανάνα ή κουλουράκια μαζί με 1.5 scoop πρωτεΐνης, 10.00 Τυρόπιτα 13.00 Κρουασάν 16.00 Σουβλάκι ή κάτι παρόμοιο αν είμαι έξω αναγκαστικά, αλλιώς καλό μεσημεριανό στο σπίτι με γιαούρτι 17.00-17.30 προπόνηση 19.00-19.30 Φρούτα 21.30-22.00 Βραδινό με γιαούρτι. Βασικά το θέμα μου κυρίως είναι όταν δεν είμαι σπίτι και αναγκάζομαι να παίρνω σκουπιδάκια όπως κρουασάν. Τι φαγητό να προσπαθώ να παίρνω μαζί μου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-10-15 16:17 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Κανεις δεν μπορεί να σου πεί ποσες θερμιδες θα χρειαστείς, δεν γνωρίζουμε ούτε τι κάνεις, ούτε για ποσο το κάνεις ούτε σε τι ένταση το κάνεις. Μπές στο section με τις διατροφές, υπάρχει ένα τοπικ με ονομα ευρεση θερμιδων και bmr , κατεβασέτο βάλε τα στοιχεια σου (υψος, γένος, κιλά κ.ο.κ) θα σου βγάλει ένα ποσο κάτω των 2000 θερμιδων, έπειτα πολλαπλασιασετο με την καθημερινη σου δραστηριοτητα θα σου έχει διπλα να επιλέξεις (μέτρια, έντονη, πολύ εντονη κλπ) θα σου βγάλει ένα νούμερο πάνω από 2000, σε αυτό το νούμερο πρόσθεσε άλλες 400-500 θερμιδες μιας και εισαι για όγκο . Με 140-150 γραμμαρια πρωτεινη θα εισαι υπερκαλύμενος για να μην σου πω και με λιγοτερα.. απλά τον υδατανθρακα βάλτον στον θεό.. και φρόντισε να καταναλώνεις καμια 70-80 γραμμάρια από λιπαρά. Απαξ και βρείς ποσες θερμιδες χρειαζεσαι μετα είναι απλά μαθηματικά

    Τα 80 γραμμαρια λιπαρά είναι 720 θερμιδες
    τα 150 γραμμαρια πρωτεΐνης είναι 600 θερμιδες αν π.χ οι θερμιδες που σου βγάλει είναι 2800 (μαζι με αυτές που προσθεσες) τοτε πάμε 2800-720-600-=1480 ε αυτό το 1480 το κάνουμε διαιρεση με το 4 το οποιο είναι οι θερμιδες που αντιστοιχει σε 1 γραμμαριο υδατανθράκων και μας βγάζει 370 γραμμαρια carbs. ΤΑ νουμερα είναι τελειως τυχαια απλά σου δείχνω πως θα βρείς τους υδατάνθρακες που πρεπει να καταναλώσεις.

    Τωρα με φαγητά τυπου κρουασαν και με τετοια δεν πάς πουθενα.. φτιάξε φαγητο σε ταπερακια και πάρτο μαζί μονο αυτό μπορώ να σκεφθω, αν από την άλλη δεν έχεις την πειθαρχια να το κάνεις τοτε μην μπαινεις καν στον κοπο να κάνεις τα παραπάνω βηματα μιας και δεν γνωρίζεις ποσες θερμιδες είναι τα φαγητά που αγοράζεις... Και κατά την γνώμη μου καλυτερα να επερνες κάτι με πρωτεινη απ'εξω παρα να αγοραζες την μαλακια το κρουασαν που δεν σου προσφέρει απολύτως τιποτα πέρα από ζαχαριτσα
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-10-15 16:33 #3
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    αμα εισαι εξω προτιμσε κανα μιλκακι που αναγραφει ακριβως ποσες θερμιδες παιρνεις με τα σουβλακια και τα τιαυτα μπορει να υπαρχει τεραστια αποκλιση κρουασαν ουτε στον εχθρο μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-10-15 16:50 #4
    Προεπιλογή
    Επειδή έχω linux δεν δουλεύει το πρόγραμμα. Το γκούγκλαρα και βρήκα ένα άλλο και λέει 2.675 για να διατηρήσω το βάρος μου, οπότε πρόσθεσα 400 θερμίδες όπως μου είπες. Οπότε συνολικά στο περίπου βγαίνουν 3075 θερμίδες καθημερινά. Πω, είναι πολλές.... Μήπως ξέρεις κάποιο φαγητό τύπου cheat meal με πολλές θερμίδες, γιατί στο σημείο που είμαι δεν νομίζω να πειράζει να τρώω και λίγη σαβούρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-10-15 16:56 #5
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μοίρασε τις θερμίδες σου στις ώρες που σε βολευουν και κάνε 2 η 3 γεύματα υπολογισμενα παρα 6 ο,τι να ναι. Τις περισσότερες θερμίδες βάλτες κοντα στην προπόνηση. Αν πεινας μεσα στη μερα και θες να φας κάτι του τυπου κρουασάν η τυροπιτα φρόντισε να μην ξεπερνας το ημερήσιο θερμιδικο σου πλάνο. Το μιλκο free είναι καλη λύση σε αναλογια πρωτεινης θερμιδων αλλά δεν πολυχορταινει.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-10-15 17:00 #6
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nev96 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω linux δεν δουλεύει το πρόγραμμα. Το γκούγκλαρα και βρήκα ένα άλλο και λέει 2.675 για να διατηρήσω το βάρος μου, οπότε πρόσθεσα 400 θερμίδες όπως μου είπες. Οπότε συνολικά στο περίπου βγαίνουν 3075 θερμίδες καθημερινά. Πω, είναι πολλές.... Μήπως ξέρεις κάποιο φαγητό τύπου cheat meal με πολλές θερμίδες, γιατί στο σημείο που είμαι δεν νομίζω να πειράζει να τρώω και λίγη σαβούρα.
    Και αυτές οι θερμιδες είναι η αρχη... όταν ανεβεις κιλά θα πρεπει να ανεβάσεις παράλληλα και τις θερμιδες. Αν δεν μπορείς να τρώς τόσο τότε αγορασε καποιο mass gainer ή φτιαξε τα δικά σου shakes με whey+ξηρους καρπους+αυγα+βρώμη τα οποια πάνω κάτω θα σου προσφέρουν όσες θερμιδες θα σου πρόσφερε ένα mass gainer με την διαφορα ότι αν φτιαξεις τα δικά σου shaker θα έχεις μηδαμινή ποσοτητα ζάχαρης σε σχεση με αυτή των mass gainer. Πάντως το φαγητο οωπς και να έχει δεν το γλυτώνεις αν θέλεις να βάλεις κιλά φίλε..

    Όχι δεν γνωριζω, αλλά από οσο σε βλεπω εσυ δεν κοιτάς να φάς λιγη σαβουρα αλλά θέλεις να αναλωθείς στην σαβούρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 04-10-15 στις 17:02
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-10-15 17:06 #7
    Προεπιλογή
    Έχω μια πρωτείνη όγκου. Το κακό επίσης είναι ότι δεν έχω ιδέα από πόσες θερμίδες αποτελούνται αυτά που τρώω. Πχ: 1.5 scoop πρωτεινης ογκου πόσες θερμίδες έχει; Η ένα γεμάτο πιάτο μακαρόνια με σάλτσα και 2-3 κεφτεδάκια που τρώω τώρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-10-15 17:08 #8
    Προεπιλογή
    @billy89 αν το κάνω έτσι όπως το λες όμως, αυτά τα 2-3 γεύματα θα πρέπει να είναι τεραστίων διαστάσεων...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-10-15 17:14 #9
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Μαθηματικα είναι φιλε, πάνω η πρωτεινη γ΄ραφει ποσες θερμιδες είναι το 1 σκουπ, αν εσυ παιρνεις 1,5 τοσο δύσκολο είναι να υπολογισεις ποσες θερμιδες είναι ? Για τα μακαρονια και γενικώς για τα φαγητά δεν υπάρχει μέτρο μέτρησης γεματο πιάτο, μισο πιάτο κλπ.. τα μετράς με γραμμάρια, τα κεφτεδακια αν δεν τα εχεις φτιαξει εσυ ο ιδιος πάλι δεν γνωρίζεις ποσες θερμιδες εχουν, τα κατεψυγμένα τύπου υφαντης κλπ.. δεν αναγράφουν θερμιδες επάνω οποτε δεν μπορείς να γνωρίζεις.

    Οσο γι'αυτο που σου ειπε ο billy καλη εναλλακτικη είναι, φυσικά και θα είναι μεγαλά, ποιο το πρόβλημα σε αυτό ? κιλά δεν θέλεις να βάλεις? Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να τρως πρωινο μεγαλων διαστασεων και γενικά να τρως φαγητά μεγαλων διαστασεων όταν βρίσκεσαι σπιτι και έξου αναλώσου σε κανα γάλα.. π.χ εγω θα έπινα κανα λίτρο γάλα έξω... γυρω στα 35 γραμμαρια πρωτεΐνης και γυρω στα 2500 mg λεύκινης.. τουμπανος.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-10-15 17:22 #10
    Προεπιλογή
    Οκ θα το δω,ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-10-15 17:46 #11
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Αντί για τυρόπιτα ή κρουασάν να προτιμάς κανένα σάντουιτς με μαύρη μπαγκέτα που να περιέχει καπνιστή γαλοπούλα, τυρί, μαρούλι, ντομάτα και μαγιονέζα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-10-15 18:10 #12
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Γιατί τι έχει το κρουασάν?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-10-15 18:35 #13
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    billy89

    Γιατί τι έχει το κρουασάν?
    Αλεύρι σίτου, κρέμα κακάο 30% (ζάχαρη, φυτικά έλαια, νερό, αποβουτυρωμένο κακάο σκόνη, 7%, άπαχο γάλα σκόνη, αλκοόλη, γαλακτωματοποιητής (γαλακτικοί εστέρες των μονο- και διγλυκεριδίων των λιπαρών οξέων), αρωματικές ύλες, πηκτικό μέσο (αλγινικό νάτριο), συντηρητικό (σορβικό κάλιο 0,1%)), μαργαρίνη (φυτικά λίπη, νερό αλάτι, γαλακτωματοποιητής (μονό και διγλυκερίδια των λιπαρών οξέων), μέσο οξίνησης (κιτρικό οξύ), συντηρητικό (σορβικό κάλιο 0,1%)), ζάχαρη, σταθεροποιητής (μονό και διγλυκερίδια των λιπαρών οξέων), κρόκος αυγών, μαγιά, σιρόπι γλυκόζης - φρουκτόζης, άπαχο γάλα σκόνη, αλάτι, αρωματικές ύλες, πρωτείνες γάλακτος, συντηρητικό (προπιονικό ασβέστιο 0,1%).
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-10-15 18:40 #14
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Το πρόβλημα ποιο είναι? Είναι κάτι απο αυτά μη ελεγμενο?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-10-15 18:41 #15
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Στο ερώτημά σου απάντησα μόνο! Δεν είπα κάτι άλλο...
    Απάντηση με παράθεση