Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 59
  1. 30-09-15 14:38 #1
    Προεπιλογή Προπόνηση για όγκο με σπλιτ
    Καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει γυμναστική σοβαρά τους τελευταίους 4 μήνες μετά από αποχή 1 και χρόνου. Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω τα αποτελέσματα που θα ήθελα, ειδικά τον τελευταίο καιρό και βλέπω μια στασιμότητα στα κιλά και στις επαναλήψεις που μπορώ να κάνω. Κάνω 5ήμερο σπλιτ προσπαθώντας κάποιες μυικές ομάδες να τις γυμνάσω 2 φορές την εβδομάδα. Δευτέρα: στὴθος,τρικέφαλα. Τρίτη: Πλὰτη. Τετάρτη: δικέφαλα,τρικέφαλα. Πέμπτη: στήθος, πόδια Παρασκευή: δικέφαλα,ώμους. Σάββατο:deadlift, πάγκο, καθίσματα. Stats: 1.77 66 kg. Η στασιμότητα που βλέπω δεν ξέρω αν ευθύνεται στο φαγητό ή σε λάθος πρόγραμμα, οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.
     

  2. 30-09-15 15:13 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nev96 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει γυμναστική σοβαρά τους τελευταίους 4 μήνες μετά από αποχή 1 και χρόνου. Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω τα αποτελέσματα που θα ήθελα, ειδικά τον τελευταίο καιρό και βλέπω μια στασιμότητα στα κιλά και στις επαναλήψεις που μπορώ να κάνω. Κάνω 5ήμερο σπλιτ προσπαθώντας κάποιες μυικές ομάδες να τις γυμνάσω 2 φορές την εβδομάδα. Δευτέρα: στὴθος,τρικέφαλα. Τρίτη: Πλὰτη. Τετάρτη: δικέφαλα,τρικέφαλα. Πέμπτη: στήθος, πόδια Παρασκευή: δικέφαλα,ώμους. Σάββατο:deadlift, πάγκο, καθίσματα. Stats: 1.77 66 kg. Η στασιμότητα που βλέπω δεν ξέρω αν ευθύνεται στο φαγητό ή σε λάθος πρόγραμμα, οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.
    Κιλά παίρνεις?
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
     

  3. 30-09-15 15:35 #3
    Προεπιλογή
    Όταν ξεκίνησα πρέπει να ήμουν γύρω στα 61-62 αλλά έφτασα γρήγορα στα 64-65 γιατί ανέκτησα τους χαμένους μύες. Αυτό το δίμηνο πρέπει να έχω πάρει 1 κιλό μόνο, αν και τώρα τελευταία έχω μπει σε mood να τρώω ότι βρίσκω μπροστά μου. Επίσης, να προτιμώ να κάνω λίγες επαναλήψεις και περισσότερα κιλά η πολλές με λιγότερα; Το λέω αυτό γιατί νιώθω τους μύες μου σχετικά σφιχτούς αλλά χωρίς τον απαιτούμενο όγκο.
     

  4. 30-09-15 15:58 #4
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Φίλε μου, με αυτόν τον ρυθμό προπόνησης είναι λογικό να έχεις στασιμότητα! Δεν δίνεις στο σώμα σου τον κατάλληλο χρόνο να ξεκουραστεί και να αναρρώσει όπως πρέπει ύστερα από μία σκληρή προπόνηση. Επομένως, δοκίμασε ένα καλύτερο σπλιτ με δύο έως τρεις μέρες μέσα στην εβδομάδα χωρίς προπόνηση με βάρη.

    Επίσης, να προτιμώ να κάνω λίγες επαναλήψεις και περισσότερα κιλά η πολλές με λιγότερα; Το λέω αυτό γιατί νιώθω τους μύες μου σχετικά σφιχτούς αλλά χωρίς τον απαιτούμενο όγκο.
    Να προτιμάς ένα εύρος επαναλήψεων από 8-12. Ο όγκος δεν θα έρθει από τις επαναλήψεις αλλά από το φαγητό.
     

  5. 30-09-15 16:03 #5
    Προεπιλογή
    Μάλλον έχεις δίκιο. Απλώς είχα στο μυαλό μου ότι αν χτυπάω το στήθος και τα χέρια δύο φορές την εβδομάδα θα δω πιο γρήγορα αποτελέσματα. Ειδικά για το στήθος για κάποιο λόγο μου φαίνεται πως δεν αρκεί η μια φορά.
     

  6. 30-09-15 16:09 #6
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Για εμένα σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα!
     

  7. 30-09-15 16:16 #7
    Προεπιλογή
    Σωστό κι αυτό. Και τι εναλλακτικό πρόγραμμα προτείνεις;
     

  8. 30-09-15 17:13 #8
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Ένα παράδειγμα ενός σπλιτ με 4 μέρες προπόνησης και 3 μέρες ανάπαυσης:
    Δευτέρα: Στήθος, Δικέφαλοι
    Τρίτη: Αναπαυση ή άλλη δραστηριότητα εκτός βάρη.
    Τετάρτη: Πλάτη, Τρικέφαλοι
    Πέμπτη: Ανάπαυση ή άλλη δραστηριότητα εκτός βάρη.
    Παρασκευή: Πόδια (τετρακέφαλοι, οπίσθιοι μηριαίοι, κνήμες).
    Σάββατο: Ώμοι, Τραπεζοειδής.
    Κυριακή: «Και ο Θεός είχε συντελεσμένα κατά την έβδομη ημέρα τα έργα του, που έκανε· και αναπαύθηκε την έβδομη ημέρα από όλα τα έργα του, που έκανε» (Γένεση 2:2)
     

  9. 30-09-15 17:18 #9
    Προεπιλογή
    Χμ. Είσαι σίγουρος ότι ένα τέτοιο πρόγραμμα μπορεί να αποδώσει στο μέγιστο; Σε ρωτάω γιατί μπορώ να διαθέσω παραπάνω μέρες, δεν υπάρχει θέμα χρόνου.
     

  10. 30-09-15 17:38 #10
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Αυτό που κάνεις τώρα αποδίδει στο μέγιστο; Γιατί έχεις την λανθασμένη εντύπωση ό,τι το πολύ είναι και καλύτερο; Οι μυς σου θα αναπτυχθούν κατά την διάρκεια των ημερών που έχεις ανάπαυση. Το πολύ βλάπτει όσο και το καθόλου! Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το "σφηνώσεις" στο μυαλό σου. Ή, λοιπόν, θα κάνεις προπόνηση ή υπερπροπόνηση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Η επιλογή είναι δική σου.
     

  11. 30-09-15 17:46 #11
    Προεπιλογή
    νομιζω οτι δεν ειναι λαθος με το να χτυπας δυο φορες την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα..βαση πρεπει να δωσεις στην διατροφη.
    Μια ελλειπης διατροφη μπορει να οδηγει το σωμα σου σε καταβολισμο και ετσι να μην μπορει να αναπτυχθει..
    Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret
     

  12. 30-09-15 17:47 #12
    Προεπιλογή
    Οκ, θα το δοκιμάσω αυτό το πρόγραμμα.
     

  13. 30-09-15 17:48 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που κάνεις τώρα αποδίδει στο μέγιστο; Γιατί έχεις την λανθασμένη εντύπωση ό,τι το πολύ είναι και καλύτερο; Οι μυς σου θα αναπτυχθούν κατά την διάρκεια των ημερών που έχεις ανάπαυση. Το πολύ βλάπτει όσο και το καθόλου! Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το "σφηνώσεις" στο μυαλό σου. Ή, λοιπόν, θα κάνεις προπόνηση ή υπερπροπόνηση με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Η επιλογή είναι δική σου.
    δεν υπαρχει υπερπροπονηση μονο υποαναρωση
    Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret
     

  14. 30-09-15 18:02 #14
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    chris12234

    νομιζω οτι δεν ειναι λαθος με το να χτυπας δυο φορες την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα.
    Σωστά το νομίζεις! Τίποτα δεν είναι λάθος αρκεί να θυμάται κανείς την παρακάτω εξίσωση:

    άσκηση+διατροφή+ανάπαυση=αποτέλεσμα!
     

  15. 30-09-15 21:12 #15
    Προεπιλογή
    Μα αν γυμνάζεις δύο φορές την εβδομάδα μια μυική ομάδα αναγκαστικά μειώνεται και η ανάπαυση. Εσύ chris δηλαδή τι προτείνεις;
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία