Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 68
  1. 16-12-15 16:20 #31
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ένα σωρό σετ σε βοηθητικές ασκήσεις χωρίς να περιλαμβάνει τις βασικές που σου προανέφερα και επίσης δεν έχει καμία οδηγία για το πώς αυξάνεις κιλά - πώς σημειώνεις πρόοδο.

    Σου πρότεινα ήδη τι θα μπορούσες να κάνεις αντί αυτού αλλά σου ξαναλέω - δε μπορώ να σου δώσω οδηγίες λόγω του τραυματισμού σου.
    σορυ αλλα μαλλον διαβαζουμε αλλο προγραμμα! δεν θα πω αν ειναι καλο η οχι αλλα εγω βλεπω κ πιεσεις για στηθος κ σκουωτ κ χακ σκουωτ για ποδια..
    δεν εχει αρσεις θανατου ε και??!υπαρχει καποιο στερεοτυπο που λεει οτι πρεπει να κανει καποιος αρσεις παντα?!
    δεν εχει λες οδηγιες για να αυξανεις κιλα!!! μα οι επαναληψεις στο προγραμμα αυτο το σκοπο εχουν,να αυξανεις κιλα!

    επισης απο που προκυπτει οτι ο αρχαριος φαινεται απο το ποσα κιλα σηκωνει στις βασικες???

    τωρα για τον φιλο αφου εχει θεμα καλυτερα να κανει ενα προγραμμα με ασκησεις που δεν θα επιδεινωνουν το προβλημα ιδιως στα ποδια κ μαλλον πρεπει να
    απευθυνθεις σε πιο ειδικους
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-12-15 22:03 #32
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    σορυ αλλα μαλλον διαβαζουμε αλλο προγραμμα! δεν θα πω αν ειναι καλο η οχι αλλα εγω βλεπω κ πιεσεις για στηθος κ σκουωτ κ χακ σκουωτ για ποδια..
    δεν εχει αρσεις θανατου ε και??!υπαρχει καποιο στερεοτυπο που λεει οτι πρεπει να κανει καποιος αρσεις παντα?!
    Το πρόγραμμα είναι μια φωτοτυπία από αυτές που δίνουνε σε όλους στα γυμναστήρια. Για μένα ο κάθε υγιής αρχάριος πρέπει να περάσει από τις τέσσερις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις squat, bench press, deadlift και overhead press μέχρι να ανέβει σε κιλά και μυική μάζα και μετά αποφασίσει με τι θα συνεχίσει (bodybuilding, powerlifting κλπ).

    Οι τόσες απομονωτικές ασκήσεις για χέρια για στήθος κλπ για έναν αρχάριο είναι άχρηστες.

    Γενικά δεν θα πρότεινα καμία άσκηση στο σμιθ αλλά ειδικά διαφωνώ πλήρως με τα καθίσματα. Η φυσιολογική κίνηση του σώματος (η πιο αποδοτική για την άρση βάρους αν θέλεις) δεν μπορεί να αντιγραφεί στο σμιθ που βγάζει από την εξίσωση τον παράγοντα ισορροπία. Και αν ένας προχωρημένος μπορεί ίσως να το χρησιμοποιήσει έχοντας μάθει κάποια πράγματα για το σώμα του, για έναν αρχάριο διαφωνώ κάθετα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχει λες οδηγιες για να αυξανεις κιλα!!! μα οι επαναληψεις στο προγραμμα αυτο το σκοπο εχουν,να αυξανεις κιλα!
    Ναι αλλά πόσα κιλά? Στην τύχη? Ένα πρόγραμμα πρέπει να ορίζει την αύξηση κιλών είτε ως απόλυτο νούμερο είτε ως ποσοστό της 1 mr. Η να έχει κάποια οδηγία τέλος πάντων, κάτι που να εξασφαλίζει ότι θα έχεις πρόοδο. Πχ στην πυραμίδα να σου πει: βάζεις τόσα κιλά στο πρώτο σετ και μετά ρίχνεις τόσες επαναλήψεις και αυξάνεις χ% του βάρους του πρώτου σετ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης απο που προκυπτει οτι ο αρχαριος φαινεται απο το ποσα κιλα σηκωνει στις βασικες???
    Αν δεν το ξέρεις αυτό δεν φταίω εγώ. Δες εδώ έναν ορισμό http://www.bodybuilding.gr/training/...e-texas-method

    Γενικά όμως το μετράμε με βάση την 1 RM στις βασικές.

    Το επίπεδο του καθενός έχει πολύ μεγάλη σημασία διότι η κάθε κατηγορία μπορεί να δει τα πιο γρήγορα αποτελέσματα με διαφορετικό πρόγραμμα.

    Θα μου πεις ότι αυτά που γράφω αναφέρονται σε προπονήσεις δύναμης και ότι κάποιος προχωρημένος μπορεί να μην κάνει τις βασικές. Συμφωνώ αλλά το παιδί εδώ είναι αρχάριος γενικώς χωρίς αμφιβολία.

    Επίσης, είτε κάποιος κάνει "δύναμη" είτε "σωματοδόμηση", αν έχει 70 κιλά μονή στον πάγκο (που πάνω κάτω τον κάνουν όλοι) είναι αδιαμφισβήτητα αρχάριος.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-12-15 22:35 #33
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    ειπα οτι δεν εξεταζω το προγραμμα αν ειναι καλο η οχι,ουτε εμενα μου αρεσει αλλα για αλλους λογους..συφωνω για το σμιθ

    ο καθενας μπορει να εχει προοδο αν εχει στοχους χωρις να χρειαζεται να λυσει εξισωσεις εξαλλου προοδος δεν επιτυγχανεται μονο ανεβαινοντας σε κιλα
    αλλα κ με αλλους τροπους

    το αν καποιος ειναι αρχαριος η προχωρημενος δεν ειναι θεμα μονο του ποσα κιλα σηκωνει αλλα κ αλλων παραγοντων
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-12-15 00:20 #34
    Προεπιλογή
    Αφου εχεις θεμα με τα γονατα μιλα με τον ιατρο σου και μην κανεις του κεφαλιου σου... φιλος ν π εχει μηνισκο δεν κανει καθολου λεγ εξτεντιον γιατι τον ενοχλει, αυτο αποτελει ενα παραδειγμα για να σου πω οτι μπορει ακομη και μια ασκηση σε μηχανημα να σε επιβαρυνει.

    Τωρα για τα κιλα που σηκωνει καποιος δεν το θεωρω απαραιτητα και προσδιοριστικο παραγοντα του ποσο advanced εισαι στο ββ αλλα σε δυναμη περισσοτερο..

    Για εμενα προχωρημενος ειναι αυτος π εχει βαλει σοβαρα κιλα μυικα πανω του σε ενα διαστημα πχ 2-3 χρονια προπο..

    Γιατι υπαρχουν και θαμωνες στα gym με 5+ χρονια και απο αναπτυξη μηδεν..

    Ασχετα απο τα παραπανω, συμβουλεψου ενα ιατρο και μαλιστα αυτον π σου εκανε διαγνωση...

    Το προγραμμα δεν το σχολιαζω, καν
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-12-15 01:08 #35
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    ο μηνίσκος έχει σταματήσει να με ενοχλεί εδώ και καιρό...
    έκανα αυτό που μου είπε ο γιατρός..να το πάμε συντηρητικά και να δυναμώσω το πόδι ώστε να μην πηγαίνει το βάρος στο γόνατο...

    so far so good...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-12-15 00:32 #36
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LuNaT1C Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς έχασα την τελευταία σελίδα του προγράμματος οπότε θα δείτε μόνο την μία μέρα που διπλώνει και την διαφοροποίηση των ασκήσεων...
    Μεθαύριο που θα ξαναπάω αν θυμηθώ θα βγάλω ξανά αυτό που μας λείπει





    Συνημμένο Αρχείο 100371Συνημμένο Αρχείο 100372Όνομα: 5-6.jpg Εμφανίσεις: 305 Μέγεθος: 153,3 KB



    Έκανα attach και την 5-6 μέρα του προγράμματος



    Θα ήθελα απο εσάς τους πιό έμπειρος σε διόρθωση ασκήσεων/σετ/επαναλήψεων...καθώς και σειρά των ασκήσεων...
    Δηλαδή με τι είναι καλύτερο να ξεκινάω και με ποιά να τελειώνω για την κάθε μυική ομάδα !

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuNaT1C : 25-12-15 στις 00:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-12-15 03:21 #37
    Banned
    Εγγραφή
    29-10-2015
    Μηνύματα
    17
    Προεπιλογή
    πρέπει να κανείς δικέφαλα εκτός απο παρασκευοσαββατοκυριακο που κάνεις ξεκουραση
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-12-15 04:01 #38
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Μέρα παρά μέρα πηγαίνω...και κάνω τις μέρες με την σειρά...
    Είπα να μην αφιερώσω ξεχωριστή μέρα για δικέφαλο/τρικέφαλο και να το ενσωματώσω με άλλες μυικές ομάδες για να φτάνει στο σημείο να κάνω τα πάντα 2 φόρες τι βδομάδα...

    Αλλιώς πριν μου έβγαινε μια φορά στις 10 μέρες το κάθε τι περίπου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-01-16 17:15 #39
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Μετά από μια αποχή περίπου μιας βδομάδας (γιορτών + γρίπης) σκέφτομαι αν και δεν είμαι τελείως καλά ακόμα να πάω γυμναστήριο...
    Τι μου προτείνετε να κάνω μετά από τόσες μέρες? Να μπω δυνατά να κάνω πάλι μια μυική ομάδα ή ένα λίγο απ'όλα για αρχή?

    Επίσης μιας και το παραπάνω πρόγραμμα που σας είχα ποστάρει είναι να αλλαχτεί... Να το αφήσω πάλι στην διάθεση των παιδιών του γυμναστηρίου *(γυμναστών) να μου βγάλουν προγραμματάκι ή να φτιάξω ένα δικό μου πιο στοχευμένο και ίσως και πιο σωστό? *(με την βοήθειά σας εννοείται..)
    Μήπως να στραφώ σε κάτι του στυλ 5x5 ?

    Η απαντήσεις σας είναι πολύτιμες καθώς νομίζω οτιδήποτε άλλο θα αποτελέσει χαμένο χρόνο και τσάμπα κόπο... όχι οτι βιάζομαι για κάτι... Απλά να κάνουμε σωστά πραγματάκια και όχι ότι νάναι...


    Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-01-16 23:19 #40
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    για μένα το καλύτερο είναι να φτιάξεις ένα δικό σου πρόγραμμα αν βέβαια έχεις και τις στοιχειώδεις γνώσεις...εσύ ξέρεις το σώμα σου καλύτερα,ξέρεις που υστερείς οπότε πιστεύω πως μπορείς να φτιάξεις ένα πρόγραμμα ποιο πολύ στα μέτρα σου...μια βδομάδα δεν είναι τρομερή αποχή κάνε κανονικά το πρόγραμμα σου...
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-01-16 10:10 #41
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Μιας και το προηγούμενο πρόγραμμα το είχα πάνω από 4-5 week αλλάξαμε το πρόγραμμα... Μια από τα ίδια ξανά. Θα σας το ποστάρω για να μου πείτε παρατηρήσεις.

    Όνομα: uploadfromtaptalk1452668397187.jpg Εμφανίσεις: 193 Μέγεθος: 119,4 KBΌνομα: uploadfromtaptalk1452668985011.jpg Εμφανίσεις: 209 Μέγεθος: 75,0 KBΌνομα: uploadfromtaptalk1452668999456.jpg Εμφανίσεις: 192 Μέγεθος: 62,4 KB

    Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-01-16 11:02 #42
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    μην έχεις σαν κανόνα κάθε 4-5 βδομάδες αλλάζω πρόγραμμα...ένα πρόγραμμα μπορεί να κρατήσεις και πάνω από 3 μήνες,εφόσον συνεχίζεις με το πρόγραμμα αυτό να έχεις πρόοδο το κρατάς...όπως και να έχει αφού το άλλαξες...αφού μάλιστα έχεις και στήθος-τρικέφαλα μαζί μετά τα στήθος, 8-9 σετ να κάνεις τρικέφαλα είσαι μια χαρά...διάλεξε 3 ασκήσεις από 3 σετ...ακόμα υπάρχει κάποιο συγκεκριμένος λόγος που έχεις πιέσεις σε οριζόντιο με μπάρα και μετα έχεις αλτήρες πάλι σε οριζόντιο;κράτα μια πίεση σε οριζόντιο,μία σε επικληνή,βάλε μετά κατακληνή ή βυθίσεις και μετά κανά άνοιγμα με αλτήρες...πάνω κάτω στα δικέφαλα θα πρότεινα το ίδιο,κράτα 6-9 σετ αφού τα έχεις μετά από πλάτη...πόδια θα προτιμούσα τα καθίσματα να είναι ελεύθερα αλλά αν σε βολέβει στο σμιθ οκ...από εκεί και πέρα για μένα αφού θες να γυμνάζεις τον μυ δύο φορές διάλεξε ένα πρόγραμμα upper/lower.... δε μπορείς να έχεις 17 σετ στήθος και μετά από 3 μέρες να παίζεις άλλα τόσα στήθος πάλι...θέλει σωστό διαχωρισμό....ή κάνε uper/lower λοιπόν ή κράτα ένα 3ημερο/4ημερο σπλιντ
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-01-16 11:07 #43
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Είναι κλασσικό πρόγραμμα "cookie-cutter"...Δηλαδή πρόγραμμα κονσέρβας που δίνουν σε όλα τα γυμναστήρια

    Η γνώμη μου είναι ξεκίνα απ'τα βασικά....

    Εγώ θα προτείνω ένα απ'τα 3:

    1) Starting Strength
    2) Stronglifts 5x5
    3) Candito Linear

    και τα 3 είναι δωρεάν και κατά την γνώμη μου πολύ καλύτερα απ'τα κλασσικά των γυμναστηρίων...Με καλή διατροφή θα έχεις μια χαρά αποτελεσματα
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-01-16 11:11 #44
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Είμαι στην δουλειά θα σας απαντήσω από το σπίτι. Ευχαριστώ πολύ.

    Θα μπορούσατε να μου παραθέσετε links από τα 3 προγράμματα που αναφέρονται στο last post ?

    Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Loosers in mind have no life...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-01-16 11:20 #45
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    1) Starting Strength : http://www.powerliftingtowin.com/starting-strength/
    2) Stronglifts 5x5 :http://stronglifts.com/5x5/ και http://www.powerliftingtowin.com/stronglifts-5x5/
    3) http://www.canditotraininghq.com/fre...ngth-programs/ (τσέκαρε το Candito Linear...όχι το Candito 6 week) δες το και απο δώ αν σε βολεύει

    http://www.powerliftingtowin.com/can...inear-program/


    και ένα 4ο πρόγραμμα για να έχει άλλη μια επιλογή

    4) http://www.powerliftingtowin.com/jas...ovice-routine/

    Καλή δουλειά....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία