Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 68
  1. 13-12-15 11:22 #16
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Ουσιαστικά μία φορά την εβδομάδα είναι η κάθε μυϊκή ομάδα στο πρόγραμμα της Luna.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-12-15 13:50 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    βασικά μία μυική ομάδα θα πέφτει δύο φορές μερικές φορές,για παράδειγμα έχει στήθος-δικέφαλα δεύτερα και κυριακή...όμως εννοείτε πως δεν είναι λάθος,ιδικά αφού αφήνει αρκετές μέρες περιθώριο είναι μια χαρά...θα προτιμούσα βέβαια να έχει τα πόδια μόνα τους αλλά αυτό δεν είναι must μια χαρά είναι το πρόγραμμα...περιμένουμε τις ασκήσεις και τα σετ φιλε!
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-12-15 21:19 #18
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικά μία φορά την εβδομάδα είναι η κάθε μυϊκή ομάδα στο πρόγραμμα της Luna.
    Του LuNa...

    Θα σας ανεβάσω σύντομα εικόνες με το πρόγραμμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-12-15 23:46 #19
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς έχασα την τελευταία σελίδα του προγράμματος οπότε θα δείτε μόνο την μία μέρα που διπλώνει και την διαφοροποίηση των ασκήσεων...
    Μεθαύριο που θα ξαναπάω αν θυμηθώ θα βγάλω ξανά αυτό που μας λείπει






    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 363 Μέγεθος: 226,6 KBΌνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 380 Μέγεθος: 311,1 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-12-15 00:11 #20
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Συγνώμη!!!

    Μία χαρά φαίνεται το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές! Στους ώμους μόνο επέλεξε πιέσεις είτε με μπάρα είτε με αλτήρες, δεν χρειάζεται και με τους δύο τρόπους. Έτσι μπορείς να προσθέσεις πλάγιες άρσεις με αλτήρες για την πλάγια μοίρα των ώμων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-12-15 00:16 #21
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Χαράλαμπε το συγγνώμη γιατί? *(α κατάλαβα ! no problem !!! )
    Το είχα ρωτήσει αυτό που λες οτι μου φαίνεται οτι κάνω την ίδια άσκηση και μου είπανε οτι ειναι οκ , αυτή πιάνει αρκετά σημεία...
    Και σε μένα δεν μου κάνει λογικό, θα την αλλάξω με κάποια άλλη... *ούτως ή άλλως όταν έχω όρεξη και δύναμη ακόμα κάνω και κάτι έξτρα...το οποίο πιθανά δε χρειάζεται και κάνει περισσότερο κακό απο ότι καλό !
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-12-15 00:32 #22
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Οι ώμοι αποτελούνται από 3 μοίρες και καλό θα ήταν να έκανες από μία άσκηση για κάθε μία. Ρίξε μία ματιά εδώ και δες στο τέλος ποιες ασκήσεις είναι για κάθε μοίρα.

    Γνώμη μου πάντως: είναι περιττές οι πιέσεις και με τους δύο τρόπους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-12-15 00:52 #23
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Ναι και μένα δε μου κάνει λογικό...
    Νομίζω οτι προς το παρών έχω αναπτύξει αρκετά το σημείο που όταν έχεις το χέρι σου σε γωνία 90 μοίρες για να κάνεις flex το δικέφαλο ο ώμος φαίνεται γυμνασμένος προς τα πίσω...

    ο μέσος δελτοειδής είναι ? (αν και με τις ασκήσεις που βλέπω οτι κάνω πιό πολύ...το μπροστά σημείο νομίζω είναι ! )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuNaT1C : 14-12-15 στις 00:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-12-15 01:20 #24
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Πονάνε τα μάτια μου με το πρόγραμμα

    Λοιπόν, δε θα σου πω να κάνεις starting strength -κάνε starting strenth, κάνε starting strength- για να μην πιάσουμε πάλι τις γνωστές συζητήσεις περί του ποιο πρόγραμμα είναι το καλύτερο.

    Θα σου κάνω όμως μερικές διορθώσεις.

    Πρώτον μην κάνεις ποτέ διατάσεις στην προθέρμανση. Δεύτερον μην κάνεις 40 δευτερόλεπτα διάλειμμα. Κάνε όσο χρειάζεσαι για να βγάλεις τα σετ σου (όχι και πάνω από 3 λεπτά αφού είσαι αρχάριος).

    Τρίτον, άσε τα καθίσματα στο Σμιθ και κάνε ελεύθερα σκουωτ βαθιά μάθε να εκτελείς τώρα που είναι νωρίς. Αν έχεις πρόβλημα βάθους πρέπει να δουλέψεις την ευλυγισία ισχίων και αστραγάλων επίσης τώρα που είναι νωρίς. Στους ώμους ξεκίνα το πρόγραμμά σου με overhead press (δηλαδή πιέσεις ώμων με μπάρα όρθιος) και στην πλάτη καλό θα ήταν να βάλεις άρσεις θανάτου. Ξαναλέω, μάθε να εκτελείς αυτές τις ασκήσεις σωστά τώρα που είναι νωρίς.

    Επίσης μην κάνεις ένα σωρό σετ κοιλιακούς κάθε μέρα. Μια μέρα κάνε 6 σετ ή δύο μέρες κάνε από 4 σετ και πολύ είναι.

    Και τέλος προτείνω να μην κάνεις πυραμίδα 12 - 10 - 8 κλπ αλλά όλα τα σετ τον ίδιο αριθμό επαναλήψεων πχ 3Χ8.

    Τώρα, αν έχεις διάθεση να ψαχτείς περισσότερο ψάξε για κάποιο πρόγραμμα upper/lower ή full body (όπως το stronglifts ή το starting strength).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billy89 : 14-12-15 στις 01:24
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-12-15 01:27 #25
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    εγω προτείνω stronglifts....Όταν κολλήσεις στο stronglifts το ξανασυζητάμε
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-12-15 01:29 #26
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Δε κάνω διατάσεις ούτε ζέσταμα ... περπατάω περίπου 10 λεπτά για να φτάσω στο gym
    Και στο τέλος κάνω λίγο κοιλιακούς/ραχιαίους... όχι αυτά που λέει


    Για τα καθίσματα το φοβάμαι, έχω πλήρη ρήξη έσω μηνίσκου εδώ και κανα χρόνο και δεν έχω κάνει τίποτε παρά μόνο ενδυνάμωση και ποδήλατο (έξω στο δρόμο... όχι στατικό )
    Γιατί όρθιος στους ώμους ?
    Σχετικά με τις άρσεις θανάτου κάνω λίγες στο τέλος της πλάτης...

    Πηγαίνω κάποιους μήνες δεν νομίζω να λέγομαι και ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ... απλά μέχρι τώρα κάνω περίπου ότι μου λένε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-12-15 01:39 #27
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν 2 είδη αρχαρίων. Η μια κατηγορία αρχαρίου είναι αυτός που μόλις πάτησε στο γυμναστήριο και δεν ξέρει να εκτελεί τις ασκήσεις. Η δεύτερη κατηγορία αρχαρίου (novice - τεχνικός όρος) που χρησιμοποιείται για την επιλογή προγράμματος προπόνησης καθορίζεται ανάλογα με τα κιλά που σηκώνεις στις 3 βασικές ασκήσεις (squat, deadlift, bench press).

    Τώρα, από τη στιγμή που έχεις προϋπάρχοντα τραυματισμό δε μπορώ να ανακατευτώ και μάλιστα εξ αποστάσεως. Ακόμα όμως και με αυτό το δεδομένο, το πρόγραμμά σου δε μου αρέσει, και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι εξειδικευμένο πάνω σου, με βάση τον τραυματισμό σου.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-12-15 01:58 #28
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Προεπιλογή
    Και τι θα μπορούσα να κάνω αντ'αυτού?
    Δε σου αρέσει για πιο λόγο? Τι κάνει ? ή τι δεν κάνει ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-12-15 02:09 #29
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Έχει ένα σωρό σετ σε βοηθητικές ασκήσεις χωρίς να περιλαμβάνει τις βασικές που σου προανέφερα και επίσης δεν έχει καμία οδηγία για το πώς αυξάνεις κιλά - πώς σημειώνεις πρόοδο.

    Σου πρότεινα ήδη τι θα μπορούσες να κάνεις αντί αυτού αλλά σου ξαναλέω - δε μπορώ να σου δώσω οδηγίες λόγω του τραυματισμού σου.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-12-15 23:25 #30
    Το avatar του χρήστη LuNaT1C

    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περ.
    Ioannina
    Μηνύματα
    532
    Thumbs up
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία