Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 10-09-15 21:33 #1
    Προεπιλογή Βοηθεια για προγραμμα προπονησης.
    Γεια σας παιδια! Με λενε Πετρο, ειμαι 24 χρονων, 1,75 υψος και 67 κιλα.

    Αρκετα αδυνατος οπως καταλαβαινετε και ακριβως αυτο ειναι το θεμα μου. Θελω να βαλω πανω μου μυικα κιλα και να παρω καποιο ογκο.

    Δεν εχω ομως τη δυνατοτητα να παω γυμναστηριο (ελλειψη χρονου και χρηματος) γι αυτο θελω οποιος εχει την καλοσυνη
    να μου προτεινει καποιο προγραμμα να κανω στο σπιτι μου. Απο εξοπλισμο εχω ενα ζευγαρι αλτηρες, βιδωτους, επισης μπορω να κανω μονοζυγο και
    δυζιγο στο πισω μερος του σπιτιου μου. Ξερω οτι ισως δεν ειναι αρκετος αλλα θα κανω οτι μπορω!

    Να συμπληρωσω επισης οτι ειμαι εντελω αρχαριος.
    Εκτος απο κολυμβηση που κανω 4-5 μηνες το χρονο δεν εχω γυμναστει ποτε με βαρη, ουτε με καποιον αλλο τροπο.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-09-15 22:22 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Δεν θα χρειαστεί μονο πρόγραμμα για να πάρεις ογκο, θα χρειαστεί και να κανεις και διατροφή. Για το πρόγραμμα τώρα περιμενε κάποιον άλλον, πάντως και με μονοζυγο/διζυγο και με διαφορες στάσεις Push ups κάτι μπορει να κάνεις, εξάλλου αν φτασεις σε σημειο να κάνεις μονοζυγο 20 ελξεις + τοτε μπορείς να βάλεις και αντισταση επιπλέον κιλά.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-09-15 22:32 #3
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Και πλήρη εξοπλισμό να είχες και σε γυμναστήριο να πήγαινες αν δεν ακολουθήσεις μία σωστά δομημένη διατροφή, όπως προαναφέρθηκε, δεν πρόκειται να βάλεις πάνω σου μυϊκά κιλά.

    Όσον αφορά το πρόγραμμα με βάση τον εξοπλισμό που διαθέτεις, για να μην επαναλαμβάνομαι, ρίξε μία ματιά εδώ.

    Y.γ. Όπου αναφέρεται μπάρα, μπορείς να χρησιμοποιείς αλτήρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 10-09-15 στις 22:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-09-15 23:54 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!

    Σχετικα με τη διατροφη μου, το ξερω, εχω διαβασει αρκετα και στο σαιτ αυτο και γενικα στο νετ.
    Θα προσπαθησω σταδιακα να αυξησω τη ποσοτητα και τα γευματα που κανω, γιατι μεχρι σημερα εκανα 3 με το ζορι και αυτα μικρα.
    Ελπιζω να παρω κανενα κιλο!!!

    Οσον αφορα το προγραμμα. Να σαι καλα φιλε Χαραλαμπε, πολυ κατατοπιστικο!
    Ναι σε ρωτησω και κατι αλλο. Ειναι καλυτερα να χωριζω τις μυικες ομαδες πχ σε ζευγη και να κανω καποιες ανα μερα, η να κανω full body 3-4 φορες την εβδομαδα?
    Ποιο ειναι πιο αποτελεσματικο η καλυτερο για μενα?
    Ρωταω γιατι βλεπω μερικους τυπους στο youtube που κανουν μονο ελξεις, καμψεις κτλ και προτεινουν το δευτερο τροπο, full body!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος46 : 10-09-15 στις 23:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-09-15 10:09 #5
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Μιας και είσαι αρχάριος, όπως λες, θα μπορούσες να ξεκινήσεις με προγράμματα full body μέρα παρά μέρα (διαφορετικές ασκήσεις κάθε φορά και όχι τις ίδιες) και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και αφού θα έχεις δυναμώσει μπορείς να ακολουθήσεις προγράμματα split ώστε να στοχεύεις σε συγκεκριμένες μυϊκές ομάδες κάθε φορά γυμνάζοντάς τες από κάθε πιθανή γωνία και αναγκάζοντάς τες να πρηστούν και να δυναμώσουν στο μέγιστο.

    Είναι επιλογή του καθενός, βέβαια, τι πρόγραμμα θα ακολουθήσει και τι δουλεύει καλύτερα επάνω του. Μένει απλά να πειραματιστείς...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-09-15 10:32 #6
    Προεπιλογή
    Ωραια, θα κανω αυτο που μου προτεινεις.

    Να ρωτησω και κατι αλλο, μεταξυ των επαναληψεων, των σετ και των ασκησεων ποσο περιπου πρεπει να ειναι το διαλειμμα?

    Ευχαριστω και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πετρος46 : 11-09-15 στις 10:34
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-09-15 11:10 #7
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Θες να κάνεις διάλειμμα και ανάμεσα στις επαναλήψεις;;;

    Γύρω στο 1 λεπτό ανάμεσα στα σετ και γύρω στα 2 λεπτά ανάμεσα στις ασκήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 11-09-15 στις 11:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-09-15 12:21 #8
    Προεπιλογή
    Χαχαχαχα!! Οχι δεν θα κανω διαλειμματα αναμεσα στις επαναληψεις!!!

    Απλα κατι δεν ειχα καταλαβει καλα... σου ειπα πιο αρχαριος δεν υπαρχει....

    Παντως τωρα ειναι οκ, εχω ξεκαθαρισει καποια πραγματα στο μυαλο μου.

    Δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω. Να σαι καλα!
    Απάντηση με παράθεση