ας καταγραψω κι εγω για κανα ετος (αν ειμαι τυχερος) τις προπονησεις μου.

♂, '84er, 1.69-1.70m, 70-78kg αναλογως την διαθεση να ασχοληθω με τη διατροφη.

strength training αποκλειστικα, επανερχομαι μετα απο διαιτα (που επρεπε να γινει).

στο πλαισιο προπονησεων (χωρις peaking δηλαδη, απλα το τυπικο μαξαρισμα που απαιτει το προγραμμα), η καλυτερη επιδοση με το τελος του Texas Method (bw 78kg) τον Iανουαριο του '15 ηταν:
Squat: 2x1@167.5
Bench Press: 1x127.5, [F]x127.5
Deadlift: 3x1@197.5
Στο καθισμα την δεδομενη μερα δεν ηθελα να προσπαθησω για 3η μονη, ο παγκος στην 2η μονη ειχα fail οποτε δεν πηρα 3η προσπαθεια, η αρση κομπλε με τη διαφορα οτι οσες φορες εχω βαλει τα 200kg δεν εχω καταφερει ποτε να τα ξεκολλησω (milestone anyone?).

με το περας της διαιτας δοκιμασα καποιες μονες για να δω απο που θα ξεκινησω (bw 70kg):
Squat: 1x165
Bench Press: [1+F]x115
Deadlift: 1x175
στο καθισμα ειχα ενα RPE 9.0-9.5 ενω μεσολαβησε και το πραγματικο λειτουργικο σετ (3x155), στον παγκο προσπαθησα να κανω και 2η επαναληψη αλλα την εχασα, η αρση ηταν τεχνικα αθλια με RPE 10.0.

οι διαφορες στα κιλα απο Ιανουαριο σε Αυγουστο δεν εχουν σχεση αποκλειστικα με τη διαιτα αλλα κυριως με το οτι στο μεσοδιαστημα εχασα γυρω στις 9 εβδ. προπονησεων λογω τραυματισμου. απο τη στιγμη που επανηλθα στο καθισμα δεν εχασα τιποτα σε σχεση με την υπερθερμιδικη περιοδο του Μαιου-Ιουνιου, στον παγκο εχασα 7.5 κιλα και στην αρση γυρω στα 5.

Το πλανο ελεγε να ξανατρεξω Texas αλλα μετα απο συζητηση με τον training partner ειπα να δωσω μια ευκαιρια σε ενα προγραμμα απο τον Greg Nuckols.
ο στοχος ειναι απλα να επανελθω στα κιλα που ειχα περσυ τον Ιανουαριο, με μικροτερο bw (max 75kg).

Δεν μπορω να αξιολογησω το προγραμμα αυτη τη στιγμη, αυτο που με αφορα κυριως ειναι οτι:
α. ειναι τριημερο οποτε με βολευει.
β. περαν των βασικων εχω χωρο να βαλω και καποιες συγκεκριμενες βοηθητικες που μου αρεσουν.
γ. μαξαρει ανα 4 εβδομαδες που για το επιπεδο μου ειναι ικανοποιητικο. στο Texas καθε εβδομαδα ειχε μαξαρισμα γεγονος που απο ενα σημειο και μετα ειναι δυσκολο να γινει λογω μαζεμενης κουρασης. το Sheiko που προσπαθησα να τρεξω μετα το Texas ειχε μαξαρισμα μετα απο 9 εβδομαδες γεγονος που (για το επιπεδο μου παντα) ηταν αρνητικο γιατι εχανα επαφη με τα κιλα (ειδικα στην αρση) καθως επισης οτι δεν μπορω να κανω τοσο μακροχρονιο προγραμματισμο λογω ζωης, υποχρεωσεων, random (και μη) τραυματισμων κτλ.
δ. αν το ξεκινησεις χαλαρα οπως στην περιπτωση μου (τα 1RM μου αυτη τη στιγμη ειναι ανετα) εχεις περιθωρια μετεξελιξης του προγραμματος καθως το excel (που δεν μπορω να ανεβασω, beef θα τα στειλω στο email σου μπας και μπορεις εσυ) εχει αρκετες παραλλαγες για καθε κινηση.