Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 02-09-15 23:40 #1

    Εγγραφή
    02-09-2015
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή Θα ήθελα την γνώμη σας
    Καλησπέρα σε όλους..είμαι νέος και στο forum αλλά και στο γυμναστήριο.Πάω περίπου 1 μήνα(για χτίσιμο μυών)..Είμαι 16 χρονών 62 κιλά και 1.78-1.80.

    Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το πρόγραμμα και εαν έχετε κάποια συμβουλή

    Πηγαίνω 4-5 φορές την εβδομάδα(περίπου 45 λεπτά κάθε φορά) και κάνω τις εξής ασκήσεις κάθε φορά:

    Κάνω "Κυκλικά" 4 σετ:
    Κωπηλατική στο μηχάνημα (ανοιχτή λαβή) 15-20
    Έλξεις τροχαλίας-Εμπροσθολαίμιες 15-20
    Πιέσεις στήθους(μηχάνημα) 15-20
    Μηχάνημα δικεφάλων 15-20
    Πιέσεις μηχανής(για τους ώμους)15-20
    Για τα πόδια:
    Εκτάσεις τετρακέφαλων με μηχάνημα 15-20
    Πρέσσα ποδιών 15-20
    Κάμψεις ποδιών 15-20

    Όσο για την διατροφή..τώρα προσπάθω να παίρνω περισσότερες πρωτείνες και σε λίγο θα πάρω συμπληρώματα βιταμινών

    Και έχω μία ακόμη απορεία.Τα κιλά είναι όσα γράφει στην πλάκα(π.χ 70=70 kg) ή πάει κάπως αλλιώς;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-09-15 08:03 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ANWNYMOS14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα προσπάθω να παίρνω περισσότερες πρωτείνες
    ;
    Εκτός τις πρωτεινες, υδατανθρακα-λιπαρά τρώς? Δεν είναι αρκετη η μεγαλη ποσοτητα πρωτεΐνης για να βάλεις ογκο
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-09-15 09:49 #3
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    ANWNYMOS14

    Καλησπέρα σε όλους..είμαι νέος και στο forum αλλά και στο γυμναστήριο.Πάω περίπου 1 μήνα(για χτίσιμο μυών)..Είμαι 16 χρονών 62 κιλά και 1.78-1.80.

    Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το πρόγραμμα και εαν έχετε κάποια συμβουλή

    Πηγαίνω 4-5 φορές την εβδομάδα(περίπου 45 λεπτά κάθε φορά) και κάνω τις εξής ασκήσεις κάθε φορά:

    Κάνω "Κυκλικά" 4 σετ:
    Κωπηλατική στο μηχάνημα (ανοιχτή λαβή) 15-20
    Έλξεις τροχαλίας-Εμπροσθολαίμιες 15-20
    Πιέσεις στήθους(μηχάνημα) 15-20
    Μηχάνημα δικεφάλων 15-20
    Πιέσεις μηχανής(για τους ώμους)15-20
    Για τα πόδια:
    Εκτάσεις τετρακέφαλων με μηχάνημα 15-20
    Πρέσσα ποδιών 15-20
    Κάμψεις ποδιών 15-20

    Όσο για την διατροφή..τώρα προσπάθω να παίρνω περισσότερες πρωτείνες και σε λίγο θα πάρω συμπληρώματα βιταμινών

    Και έχω μία ακόμη απορεία.Τα κιλά είναι όσα γράφει στην πλάκα(π.χ 70=70 kg) ή πάει κάπως αλλιώς;
    Λίγα κιλά για το ύψος σου! Όπως αναφέρθηκε παραπάνω δεν χρειάζεσαι μόνο τις πρωτεϊνες...

    Το πρόγραμμα αυτό να υποθέσω ό,τι στο έβγαλε ο γυμναστής σου σαν πρόγραμμα προσαρμογής μιας και ξεκινάς για πρώτη φορά γυμναστήριο; Αν ναι, δεν μπορεί να εκφέρει άποψη κάποιος ακόμη γι' αυτό!

    Τώρα, όσον αφορά το τελευταίο σκέλος της ερώτησής σου, καμιά φορά αναγράφονται και σε λίβρες (π.χ. 70 λίβρες (lb) = περίπου 32 κιλά (kg)).
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-09-15 10:42 #4

    Εγγραφή
    02-09-2015
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

    Βασικά προσπαθώ να παίρνω περισσότερες πρωτεϊνες,δεν τρώω μόνο πρωτεϊνες.Γενικά η διατροφή μου περιλαμβάνει κοτόπουλο(κυρίως στήθος),ψάρια,αυγά,μακαρόνια,μοσχάρι,φρούτα.Γλυκά τρώω μόνο μια φορά την εβδομάδα αλλά το πρόβλημα είναι ότι τρώω πιτόγυρα κάθε εβδομάδα αλλά δεν πιστεύω να επηρεάζει αρνητικά...
    Όσο για το πρόγραμμα...όχι ακριβώς.Μου είχαν δείξει μερικά μηχανήματα επέλεξα μερικά από αυτά και γενικά για το πόσες φορές/ώρες εγώ το καθορίζω από μόνος μου.Και για τα κιλά το ίδιο και το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν είναι λίβρες ή κιλά ώστε να ξέρω πόσα κάνω περίπου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ANWNYMOS14 : 03-09-15 στις 10:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-09-15 11:39 #5
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Όταν λέω δεν χρειάζεσαι μόνο τις πρωτεϊνες δεν εννοώ ό,τι δεν τρως και υδατάνθρακες! Απλώς, προφανώς, χρειάζεσαι υδατάνθρακες και λίπη σε μεγαλύτερη ποσότητα απ' όσο τρως μέχρι τώρα (πάντα με βάση το ύψος και τα κιλά σου).

    Σαν ένθερμος υποστηρικτής του "παν μέτρον άριστον" πιστεύω ό,τι δεν βλάπτει να παρεκτρέπεσαι έστω και μία φορά την εβδομάδα εφ' όσον όλη την προηγούμενη είσαι...υπόδειγμα!

    Τώρα, όσον αφορά το πρόγραμμα, αφού έχεις θέσει ως στόχο το "χτίσιμο" μυών πιστεύω πως τα ελεύθερα βάρη να κυριαρχούν σε συνδυασμό με τα μηχανήματα θα σου δώσουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα από το να γυμνάζεσαι μόνο με μηχανήματα! Όμως, αν κάνεις κάθε μέρα τα ίδια και δεν έχεις μέρες ανάπαυσης πως θα επιτρέψεις στους "οικοδόμους" να προλάβουν να "χτίσουν" τους μυς με τα κατάλληλα "δομικά υλικά" (διατροφή) που τους τροφοδοτείς;

    Κάνε μία αναζήτηση στην κατηγορία "προγράμματα γυμναστικής" για να πάρεις μία ιδέα πως πρέπει να γυμνάζεις τις μυϊκές ομάδες όσο πιο σωστά γίνεται.

    Γιατί δεν ρωτάς σε τι μονάδα μέτρησης βάρους αναγράφονται οι πλάκες στα μηχανήματα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 03-09-15 στις 11:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-09-15 12:56 #6
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ANWNYMOS14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

    Βασικά προσπαθώ να παίρνω περισσότερες πρωτεϊνες,δεν τρώω μόνο πρωτεϊνες.Γενικά η διατροφή μου περιλαμβάνει κοτόπουλο(κυρίως στήθος),ψάρια,αυγά,μακαρόνια,μοσχάρι,φρούτα.Γλυκά τρώω μόνο μια φορά την εβδομάδα αλλά το πρόβλημα είναι ότι τρώω πιτόγυρα κάθε εβδομάδα αλλά δεν πιστεύω να επηρεάζει αρνητικά...
    Όσο για το πρόγραμμα...όχι ακριβώς.Μου είχαν δείξει μερικά μηχανήματα επέλεξα μερικά από αυτά και γενικά για το πόσες φορές/ώρες εγώ το καθορίζω από μόνος μου.Και για τα κιλά το ίδιο και το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν είναι λίβρες ή κιλά ώστε να ξέρω πόσα κάνω περίπου.
    Φιλε αν τρώς μονο πρωτεινες χωρις καθολου υδατανθρακα και λιπαρα πολύ φοβάμαι ότι οι θερμιδες που καταναλώνεις δεν παιζει να είναι πάνω από 2000. Με καλαμάκι του freddoccino θα τον δείς τον όγκο αν καταναλώνεις μονο πρωτεινούχα φαγητά. Φτιάξε την διατροφή σου
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-09-15 14:01 #7

    Εγγραφή
    02-09-2015
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    Το ξέρω...ο κύριος στόχος μου είναι να βάλω λίγα κιλά.Απλά δεν ανέφερα κάποιες τρόφες,πχ ψώμι,τυρί,αλλαντικά,μακαρόνια,πατάτες,λαχάνικα,όσπρια κλπ.,γενικά επειδή δεν έκανα και την πιο σωστή διατροφή τόσα χρόνια,προσπαθώ να την κάνω πιο σωστή+ότι διάβασα για τις πρωτεινες.

    Συνήθως πάω 4 μερες την εβδόμαδα(1 μερα ξεκούραση μέσα στην εβδομάδα+ΣαββατοΚύριακο).
    Μιας και δεν είχα ξανά ασχοληθεί με την γυμναστική(μόνο με μονόζυγο και κάτι βαράκια που έχω στο σπίτι(11kg),ξεκίνησα μόνο με τα μηχανήματα όπως και μου πρότειναν αλλά μπορεί να τα εντάξω στο μέλλον.

    Όπως είχα πει είμαι καινούργιος στο forum..θα κοιτάξω μερικά άλλα προγράμματα,ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση