Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 31
  1. 20-08-15 22:50 #16
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ωραία λοιπόν για δες αυτό (απλά προσάρμοσε τις ποσότητες όπου δεν έχω βάλει):

    Γεύμα 1
    70 gr βρώμης (βάλε γάλα και ό,τι θες από μέλι,φυστικοβούτυρο,ταχίνι, κακάο κλπ κλπ), 8 αυγά βραστά (για να γλυτώσεις την ομελέτα, βράστα απ'το βράδυ μέχρι να φας και να πέσεις για ύπνο θα ναι έτοιμα, τα 6 φάει μόνο το ασπράδι και τα 2 ολόκληρα) + 1 μπανάνα

    Γεύμα 2
    καστανό ρύζι + μία κονσέρβα τόνο + σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο (προτίμησε απο λαχανικά μπρόκολο, σπαράγγια,σπανάκι αλλά και μια αγγουροντομάτα κάνει)

    Εδώ μπορείς να πας για προπόνηση

    post workout
    Εδώ αν θες πιες το scoop (με γάλα) + ένα φρουτάκι

    Γεύμα 3
    100 γρ (μαγειρεμένο) κοτόπουλο + πατάτα (καλύτερα μετά την προπόνηση ΟΧΙ καστανό ρύζι, βάλε πατάτα) (Επίσης απέφυγε τα λιπαρά γτ καθυστερούν την πέψη.

    Γεύμα 4

    100 γρ κοτόπουλο (σύνολο δλδ όχι παραπάνω απτα 200 που είχες) + καστανό ρύζι + σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο

    Γεύμα 5

    Βάλε εδώ το γιαούρτι αν δεν μπορείς άλλο κρέας+κάποιους ξηρούς καρπούς...

    ΥΓ΅: Τα κουάκερ με το γάλα και τα συναφή βάλτα για 2' στον φούρνο μικροκυμάτων, thank me later. Αν θες...πάρε μετά την προπόνηση ΜΙΣΟ scoop και μισό με το γιαούρτι το βράδυ και θα σαι κομπλέ...Υπολόγισε τα με αυτές τις αλλαγές να δούμε τι βγάζει
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-08-15 23:49 #17

    Εγγραφή
    11-08-2015
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    45
    Προεπιλογή
    Με τους υπολογισμους και τις αναλογες ποσοτητες βγαινει περιπου 2600-2700 θερμιδες 210γρ πρωτεινης 290γρ υδατανθρακα 75γρ λιπους
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-08-15 00:23 #18
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Γεύμα 2
    καστανό ρύζι + μία κονσέρβα τόνο + σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο (προτίμησε απο λαχανικά μπρόκολο, σπαράγγια,σπανάκι αλλά και μια αγγουροντομάτα κάνει)
    Βάλε 100 γρ τόνο...όχι μία κονσέρβα

    post workout
    Εδώ αν θες πιες το scoop (με γάλα) + ένα φρουτάκι
    Πιές το με νερό και όχι με γάλα και το μισό scoop, το άλλο μισό στο τελευταίο γεύμα με το γιαούρτι

    Λογικά τώρα έχει μειώσει λίγο την πρωτεϊνη....νομίζω αν το δει και κανά άλλο παιδί πιο ειδικός από μένα, θα το στρώσει ακόμα περισσότερο
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-08-15 00:37 #19

    Εγγραφή
    11-08-2015
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    45
    Προεπιλογή
    Το scoop ξεχασα να σου πω οτι το υπολογισα αθελα μου με νερο οποτε ειμαστε οκ. Μια κονσερβα ειναι 140 γρ οποτε βγαζω τα 40 κομπλε! δεν νομιζω ομως οτι με -40γρ τονο θα μειωθει τοσο πολυ η πρωτεινη!

    Το scoop γτ ακριβως το σπαμε? και κατι ακομα τις μερες χωρις προπονηση το post workout γευμα δλδ το σκουπ με το φρουτο που θα το προσθετω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-08-15 01:00 #20
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Το scoop γτ ακριβως το σπαμε?
    Το σπάμε γτ ούτως η άλλως θα φας και ένα γεύμα μετά την προπόνηση. (Εγώ σκέψου χωρίς scoop μόνο με το γεύμα και στα κιλά σου ήμουνα έπαιρνα αβέρτα)
    Και το σπας για να αυξήσεις την πρωτεϊνη στο γεύμα 5 που ήταν λίγη....


    και κατι ακομα τις μερες χωρις προπονηση το post workout γευμα δλδ το σκουπ με το φρουτο που θα το προσθετω?
    Τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση μπορείς είτε να βγάλεις τα αυγά το πρωί και να πάρεις το scoop ολόκληρο (οικονομία χρόνου κυρίως) ή να μειώσεις τα αυγά και να το κρατάς πάλι σπασμένο δηλ μισό στο γεύμα 1 και μισό στο γεύμα 5 ( ή να μην το πάρεις και καθόλου). Οι ανάγκες τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση θα είναι μικρότερες εξάλλου.

    Το φρούτο είτε το βγάζεις είτε αν νιώσεις ότι πεινάς μπορείς να το φας...Απ'το να σαβουρώσεις τίποτα καλύτερα ένα φρουτάκι
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-08-15 01:04 #21

    Εγγραφή
    11-08-2015
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    45
    Προεπιλογή
    Μαλιστα καταλαβα, νομιζω ησουν πληρως κατατοπιστικοτατος! Σιγουρα οι αναγκες μου τις μερες χωρις προπονηση θα ειναι μειωμενες οποτε θα πρεπει να προσαρμοσω αναλογα και τη διατροφη μου!

    ΥΓ. Το μισο σκουπ που λες το διαλυω στην ιδια ποσοστητα νερου με το ολοκληρο η σε λιγοτερη γτ θα γινει νερουλο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-08-15 01:24 #22
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια είναι δεν έχω πάρει ποτέ κάποιο συμπλήρωμα διατροφής οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω...αλλά φαντάζομαι θα έχει οδηγίες ή μπορείς να ρωτήσει εκεί που το πήρες

    Γενικά...επειδή είδα την φωτό με τα ψώνια....μην αγοράζεις αυτά που αγόρασες....Υπάρχουν πιο φθηνά που κάνουν την ίδια δουλειά....Πληρώνεις την φίρμα....
    Και για κρέας προσπάθησε να κατεβαίνεις στην αγορά έχει πιο φθηνό απ'τον χασάπη της γειτονιάς.

    Δεν αναφέρω εδώ συγκεκριμένες μάρκες προϊόντων για να μην κάνω διαφήμιση....Αλλά ειδικά αν είσαι Αθήνα δεν θα χεις πρόβλημα να βρεις φθηνότερα πράγματα...Υπάρχει ρύζι καστανό (γνωστή μάρκα) που ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ όλα τα supermarket το βάζουν σε προσφορά (1,68 ευρώ το μισό κιλό) και βράζει σε 10'
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-08-15 01:27 #23

    Εγγραφή
    11-08-2015
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    45
    Προεπιλογή
    Σιγουρα θα ψαξω και θα βγω στην αγορα για τα επομενα ψωνια καθως θα κηνυγαω προσφορες.. κρεας εννοειται! Για τονο καμια ιδεα? πολυ ακριβη η συσκευασια των 3 ειδικα της γνωστης μαρκας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-08-15 01:51 #24
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Δοκίμασε γνωστό γερμανικό supermarket που υπάρχει σε κάθε γειτονιά...έχει μια μάρκα με καψες...δεν τρώγεται και με τρελή ευχαρίστηση αλλά με λίγη τριμμένη ντομάτα απο πάνω είναι κομπλέ (ρίγανη,λεμόνι κλπ κλπ)
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-08-15 02:09 #25

    Εγγραφή
    11-08-2015
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    45
    Προεπιλογή
    Απο αυτο σκεφτομουν και τις σαλατες, τις τρικολορε που εχει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-08-15 02:12 #26
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ναι....για οικονομία χρόνου είναι πολύ καλή ιδέα...

    Για οικονομία χρημάτων πρέπει να πας λαϊκή....αλλά θα έχεις πλύσιμο, καθάρισμα κλπ κλπ


    Εγώ απο κεί έπαιρνα σπανάκι, λάχανο και καρότο....Η τρικολόρε δεν μάρεσε....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-08-15 19:22 #27

    Εγγραφή
    11-08-2015
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    45
    Προεπιλογή
    Να σημειωσω οτι αυτες τις μερες πηγα για ψωνια και το ρυζι που λες οτι βρισκεις σε τοσο χαμηλη τιμη δεν το βρηκα. (αν θες μπορεις να μου στειλεις πμ)

    Επισης να αναφερω οτι σε γνωστο καταστημα το οποιο ειναι μονο για επαγγελματιες βρηκα τονο καθαρο βαρος χωρις το νερο 1300γρ 14,50 ευρω περιπου, βεβαια ακομα δεν τον εχω δοκιμασει αλλα σαν ποσοτητα συμφερει και με το παραπανω καθως και αυγα 5ευρω την καρτελα απο λαικη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-09-15 16:46 #28

    Εγγραφή
    11-08-2015
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    45
    Προεπιλογή
    up για λιγες συντομες ερωτησεις..

    α)Απο χθες ακολουθω το παραπανω προγραμμα με καποιες παραλαγες με πολλα νερα και σε καθε γευμα σαλατα, ειναι φυσιολογικο το οτι νιωθω χορτασμενος πριν ξεκινησω το επομενο γευμα? Δηλαδη δεν μπορω να πω οτι το τρωω επειδη πειναω. Μηπως ειναι δειγμα οτι εχω βαλει παραπανω θερμιδες απο οσες χρειαζομαι η απλα ειχα μαθει να τρωω λιγοτερα γευματα-περισσοτερη ποσοτητα και τωρα απλα νιωθω οτι τρωω παρα πολυ επειδη τρωω συχνα?

    β)Ηδη απο χθες ενα γρηγορο παραδειγμα στον μεταβολισμο μου ειναι οτι παρατηρησα οτι πηγα αρκετες φορες τουαλετα 2-3 καθως και σημερα το ιδιο. Να ανησυχω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-09-15 16:53 #29
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Galaxea Εμφάνιση μηνυμάτων
    up για λιγες συντομες ερωτησεις..

    α)Απο χθες ακολουθω το παραπανω προγραμμα με καποιες παραλαγες με πολλα νερα και σε καθε γευμα σαλατα, ειναι φυσιολογικο το οτι νιωθω χορτασμενος πριν ξεκινησω το επομενο γευμα? Δηλαδη δεν μπορω να πω οτι το τρωω επειδη πειναω. Μηπως ειναι δειγμα οτι εχω βαλει παραπανω θερμιδες απο οσες χρειαζομαι η απλα ειχα μαθει να τρωω λιγοτερα γευματα-περισσοτερη ποσοτητα και τωρα απλα νιωθω οτι τρωω παρα πολυ επειδη τρωω συχνα?

    β)Ηδη απο χθες ενα γρηγορο παραδειγμα στον μεταβολισμο μου ειναι οτι παρατηρησα οτι πηγα αρκετες φορες τουαλετα 2-3 καθως και σημερα το ιδιο. Να ανησυχω?
    Όχι δεν σημαινει ότι τρως περισσοτερο ή πολλές θερμιδες, αν παλιοτερα έτρωγες όπως λές λιγα γευματα με μεγάλες ποσοτητε το βρίσκω λογικο να νιώθεις ότι δεν πεινάς αν κάνεις ανα 2-3 ώρες γευματα, αυτό που έχω παρατηρησε είναι ότι όταν τρωω φαγητά με πολύ fiber νιώθω χορτάτος για μπόλικη ώρα, φάε όσα γευματα χρειαζεσαι ακομη και αν νιώθεις χορτάτος μέχρι να φτάσεις τις θερμιδες της ημέρας, το αν είναι πολλε΄ς οι θερμιδες που καταναλώνεις θα το δείξει το ζυγισμα μετα από 1-2 εβδομάδες.

    β) Να μην ανησυχείς, τα κόπρανα αυτά το πιο πιθανο είναι να προερχονται από φαγητά που έφαγες την προηγουμενη μέρα και απλά κάνει χώρο για να χωρέσουν τα επομενα, παιρνει ώρες ακομη και μέρες νομιζω μέχρι να βγάλεις αυτά που έφαγες εκεινη την ημέρα.

    Πάντως περιμενε και καποιον άλλον , anyway, η αποψη μου είναι να μην ανησυχεις..
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-09-15 15:58 #30
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    α)Απο χθες ακολουθω το παραπανω προγραμμα με καποιες παραλαγες με πολλα νερα και σε καθε γευμα σαλατα, ειναι φυσιολογικο το οτι νιωθω χορτασμενος πριν ξεκινησω το επομενο γευμα? Δηλαδη δεν μπορω να πω οτι το τρωω επειδη πειναω. Μηπως ειναι δειγμα οτι εχω βαλει παραπανω θερμιδες απο οσες χρειαζομαι η απλα ειχα μαθει να τρωω λιγοτερα γευματα-περισσοτερη ποσοτητα και τωρα απλα νιωθω οτι τρωω παρα πολυ επειδη τρωω συχνα?
    Μια χαρά είναι αυτό....Εγώ ΠΟΤΕ δεν πεινάω στον όγκο-υπερθερμιδική διατροφή....Είναι μέχρι να συνηθήσει το σώμα σου και ο οργανισμός σου στην νέα κατάσταση...Θα δεις οτί μετά από καιρό θα συνηθήσεις να πεινάς ανά 2-3 ώρες....Τουλάχιστον εγώ αυτό πάθαινα...

    β)Ηδη απο χθες ενα γρηγορο παραδειγμα στον μεταβολισμο μου ειναι οτι παρατηρησα οτι πηγα αρκετες φορες τουαλετα 2-3 καθως και σημερα το ιδιο. Να ανησυχω?
    Κι εγώ γύρω στις 2 φορές πήγαινα....Βέβαια παρακολούθα λίγο τον τρόπο που βγαίνουμε....Δηλαδή αν είναι συνέχεια ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑ ίσως κάτι πρέπει να αλλάξεις....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία