Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 29-07-15 03:50 #1
    Προεπιλογή Προγραμμα προπονησης για απωλεια κιλων
    Γεια σας παιδια, εδω και μια εβδομαδα ξεκοκκαλιζω το φορουμ ωστε να στησω ενα πλανο με σωστες βασεις για τους στοχους μου μιας και βρισκομαι στο απολυτως αρχικο σταδιο..

    Επειδη τις τις επομενες μερες προκειται να ξεκινησω το γυμναστηριο, παραλληλα με την διατροφη που εχω ξεκινησει να ακολουθω με σκοπο να χασω τα πολλα παραπανισια κιλα που εχω.. Επειδη ακριβως τα κιλα ειναι πολλα, θελω να γυμναστω παραλληλα καταλληλα ωστε να εχω την ελαχιστη δυνατη χαλαρωση καθως θα μειωνεται το σωματικο βαρος..

    Παραθετω εδω μερος απο το thread που εχω δημιουργησει στην κατηγορια της διατροφης, με λεπτομερειες της περιπτωσης μου:


    Ειμαι 28 χρονων, 145 κιλα, 1.78 υψος.. Πριν ενα χρονο πηγα σε διατροφολογο (αρχισα στα 145 κιλα), ακολουθησα συγκεκριμενη διατροφη και αρχισα το περπατημα και σταδιακα ελαχιστο ελαφρυ jogging καθως επεφταν τα κιλα.. Μετα απο 6 μηνες καταφερα να χασω 23 κιλα και τα επιπεδα ενεργειας μου ειχαν βελτιωθει κατα πολυ και η αισθηση ξεφουσκωματος ηταν πλεον ιδιαιτερα αισθητη..

    Δυστυχως τους τελευταιους 6 μηνες πατησα το rewind και εκανα ακριβως το αντιθετο, αφεθηκα και με ακριβεια χιλιοστου σε 6 μηνες πηρα ακριβως ολα τα κιλα που ειχα χασει, επιστρεφοντας ξανα στην αρχη..

    Πεισμωμενος πια αρχισα εδω και λιγες μερες παλι την προσπαθεια με την ιδια θεληση και περισσοτερη αποφασιστικοτητα, ευελπιστωντας να ολοκληρωσω αυτην τη φορα τον στοχο μου χωρις να σταματησω στη μεση.. Η βασικη διαφορα θα ειναι η προσθηκη του γυμναστηριου στην εβδομαδιαια ρουτινα, καθως την πρωτη φορα η μονη γυμναστικη που εκανα ( και με ειχε βοηθησει κι αυτο πολυ ) ηταν το τακτικο περπατημα στο γηπεδο Ευα Χριστοδουλου στο Αιγαλεω.


    Εχω διαβασει τα προγραμματα μελων του φορουμ, οντας ομως αρχαριος ( ειχα ασχοληθει με τα βαρη στα 16 μου για 1μισι χρονο ) , νιωθω ακαταλληλος να διαλεξω ενα προγραμμα και να το ακολουθησω καθως δεν μπορω να ξερω απο ποιες ασκησεις θα εχω τα μεγιστα οφελη συμφωνα με τον στοχο μου και τις αναγκες μου..

    Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη. Αντε καλη μου αρχη.

    Μητσος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-07-15 12:06 #2
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Μιας και θα ξεκινήσεις γυμναστήριο, την καλύτερη απάντηση για ένα ολοκληρωμένο πλάνο προπόνησης το οποίο θα σε βοηθήσει να πετύχεις τον στόχο σου θα στην δώσει σίγουρα ο γυμναστής σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-07-15 14:47 #3
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tzimakos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επειδη τις τις επομενες μερες προκειται να ξεκινησω το γυμναστηριο, παραλληλα με την διατροφη που εχω ξεκινησει να ακολουθω με σκοπο να χασω τα πολλα παραπανισια κιλα που εχω.. Επειδη ακριβως τα κιλα ειναι πολλα, θελω να γυμναστω παραλληλα καταλληλα ωστε να εχω την ελαχιστη δυνατη χαλαρωση καθως θα μειωνεται το σωματικο βαρος..

    Μητσος
    Καλως όρισες και σου εύχομαι καλη δυναμη στους στόχους σου γιατι θα την χρειαστείς.
    Οσον αφορά αυτό που έχω βαλει σε κοκκινο χρώμα, θα σου πρότεινα απλά να χάσεις σιγα σιγα τα κιλά ας πούμε κανα κιλο το μήνα, μην στοχεύεις για τρελα πράγματα τυπου 5-6 κιλά τον μήνα διοτι έτσι σιγουρα θα καταληξεις με καποια χαλαρωση στο δέρμα ιδιως αν εισαι μπολικα κιλά.
    Οι περισσοτεροι από την μανια που τους κουβαλάει να χάσουν γρηγορα τα κιλά και σε συντομο χρονικο διάστημα καταληγουν με χαλαρώσεις διοτι απλούστατα δεν τρωνε απολύτως τιποτα νομιζωντας οσον πιο λιγο φας τοσο περισσοτερο λιπος θα χάσεις αλλά δεν είναι έτσι, σιγα σιγά με αφοσιωση και κρατα αν μπορείς ένα ημερολογιο το οποιο βοηθάει σε κάποιο βαθμο.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-07-15 15:25 #4
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή
    αν βγεις απτο τριπακι τις διαιτας-διατροφης κλπ κ μαθεις τι πρεπει κ ποσο να τρως θα σου ειναι πιο ευκολο ολο αυτο κ ετσι θα χεις και διαρκεια,αλλιως θα σε κουρασει πιστευω κ θα κανεις πισωγυρισμα οπως εγινε.
    εγω σε αυτο το κομματι θα εστιαζα πιο πολυ,ειναι κυριως εγκεφαλικο το θεμα.
    τωρα απο γυμναστικη πιασε ενα οποιοδηποτε προγραμμα η ακομα καλυτερα για αρχη μπες σε καποιο ομαδικο ενδυναμωσης μεχρι να ριξεις καποια κιλα.
    καλη αρχη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-07-15 03:01 #5
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες..

    @Χαραλαμπος δυστυχως εχω συνδρομη στο πλεον αποτυχημενο γυμναστηριο και τα προγραμματα οπως και οι γυμναστες ειναι κονσερβοπραμα, γι αυτο και αναζητω συμβουλες απο εμπειροτερους στο αθλημα (εσας).. Προς θεου δεν ειπα να μου βγαλετε προγραμμα, απλα θελω να σας συμβουλευτω να κατατοπιστω ωστε να δημιουργησω ενα συνολο ασκησεων στα μετρα μου..

    @Feth σωστο αυτο που λες σιγουρα, απλα αν το παω με ρυθμο 1 κιλο το μηνα μιλαμε για τετραετες πλανο κατ'ελαχιστον.. Να πω την αληθεια δεν εχω ακουσει για απωλεια κιλων τοσο αργη ξανα, και τα 23 κιλα που εχασα σε 5 μηνες μεσα κανοντας παραλληλα μονο περπατημα δεν ειχα καποια εμφανη χαλαρωση, ποσο μαλλον τωρα που στο προγραμμα θα μπουν και τα βαρη.. Σιγουρα ειναι απαραιτητοι τοσο πολυ αργοι ρυθμοι?

    @humanoid Σιγουρα το να φτασω να μυριζομαι τι ακριβως πρεπει να τρωω και να μου γινει αυτοματος μηχανισμος ειναι το καλυτερο και μακαρι με τον καιρο να το καταφερω..

    Οσο για την γυμναστικη να σου πω την αληθεια επειδη στα 16 μου που ειχα ασχοληθει για εναμισι χρονο με τα βαρη μου ειχε ταιριαξει τοσο πολυ και την εβρισκα τοσο οσο κανενα αλλο αθλημα που ειχα δοκιμασει μεχρι τοτε, θα προτιμουσα προπονηση με βαρη γιατι σιγουρα θα με βοηθησει πολυ περισσοτερο ψυχολογικα απο καποιο ομαδικο μιας και ειναι η πορωση μου, συν οτι πιστευω ομαδικο τωρα στα 145 κιλα δεν νομιζω να βγαλω.. Την προηγουμενη φορα πηγα σε ομαδικο και το εβγαλα οταν ειχα φτασει στα 123 και παλι ποναγε μεχρι και το μουστακι μου ( αξυριστος τοτε )

    Εκτος βεβαια κι αν δεν υπαρχει κανενα προγραμμα με βαρη να ειναι καταλληλο για μενα και τους στοχους μου και ειναι απολυτως ακαταλληλα τα βαρη για μενα σ αυτο το σταδιο..
    Αν συμβαινει κατι τετοιο θα απογοητευτω πολυ βεβαια καθως ειναι η αγαπημενη μου ασκηση, αλλα θα στραφω αλλου αναγκαστικα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tzimakos : 30-07-15 στις 03:07
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-07-15 10:17 #6
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Έχεις ένα δικιο, να σου πω την αληθεια δεν είδα τα κιλά σου που έγραψες γι'αυτό και το εγραψα, τι να σου πώ αν δεν είχες χαλάρωση χάνωντας τόσα κιλά τότε προφανως θα είσαι οκ χάνωντας τόσα ξανα, μπορείς όμως όταν εχασες αρχικά αυτά τα κιλά να μην είδες χαλαρωση επειδή δεν ήσουν αρκετα χαμηλα σε σωματικο λίπος (εικασίες κάνω : P )

    Μπορείς σαφως να ενταξεις και βάρη στο πρόγραμμα σου αλλά εκει που πρεπει να δώσεις προσοχη είναι η διατροφή σου, διοτι το χασιμο κιλων είναι κατά μεγαλο ποσοστη η διατροφή διοτι μπορεί να ξεσκιζεσαι στο gym και να ακολουθείς ένα γαμαουα πρόγραμμα αλλά να τρως υπερθερμιδικά να μην βλέπεις διαφορα και να νομιζεις ότι φταίει το πρόγραμμα ενώ ουσιαστικά το πρόβλημα είναι στην διατροφή (κυριως στην πρόσχηψη θερμιδων)
    Για προγράμματα αν εισαι αρχαριος κοιτα κάποια πρόγραμμα για αρχαριους στο φορουμ και απλά ακολουθησετο για κάποιο χρονικο διαστημα, πειραματισου και δές αν έχεις τα επιθυμητα αποτελέσματα σε συμφωνια πάντα με μια καλή ισοθερμιδικη/υποθερμιδική διατροφή.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-07-15 10:28 #7
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    δυστυχως εχω συνδρομη στο πλεον αποτυχημενο γυμναστηριο και τα προγραμματα οπως και οι γυμναστες ειναι κονσερβοπραμα
    Φαινόμενο...σπάνιο!!!

    Εκτος βεβαια κι αν δεν υπαρχει κανενα προγραμμα με βαρη να ειναι καταλληλο για μενα και τους στοχους μου και ειναι απολυτως ακαταλληλα τα βαρη για μενα σ αυτο το σταδιο..
    Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει κάτι τέτοιο!!! Τα βάρη, όπως και κάθε άλλη μέθοδος προπόνησης, θα σε βοηθήσουν να χάσεις λίπος. Συνδύασέ τα μαζί με αερόβια άσκηση. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις για παράδειγμα 3 μέρες με βάρη την εβδομάδα μέρα παρά μέρα και 3 μέρες αερόβια στις ενδιάμεσες μέρες, όπου μαζί με σωστή διατροφή σίγουρα θα βλέπεις σιγά-σιγά σημαντικές αλαγές στο σώμα σου. Αρκεί, βέβαια, όλα τα παραπάνω να τα ακολουθείς αυστηρά και να μην κάνεις...εκπτώσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-07-15 17:15 #8
    Προεπιλογή
    @Feth : Εννοειται το μεγιστο βαρος το δινω στη διατροφη, με αυτη ειχα κανει την περισσοτερη δουλεια την προηγουμενη φορα με αυτην, και τωρα, ελπιζω ακομα καλυτερη με την ενταξη και της προπονησης με βαρη.. Εννοειται αρχαριο θα θεωρησω τον εαυτο μου μιας και εχει περασει πολυς καιρος.. Οποτε λες να διαλεξω πολυ γενικα ενα οποιοδηποτε προγραμμα για αρχαριους για αρχη και να δω πως θα παει, ετσι?


    @Χαραλαμπος : 3 φορες την εβδομαδα ( οταν μπορω και 4 ), πηγαινω για περπατημα στο γηπεδο γυρω στα 5 χιλιομετρα τη φορα.. Μπορει να θεωρηθει αυτο το αεροβιο μερος της γυμναστικης μου η χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο οπως jogging? Αν και εχω διαβασει πως το jogging ή τρεξιμο σε ατομα των κιλων μου μονο καταπονηση των οστων και των κλειδωσεων εχει να προσφερει, καθως επισης πως το περπατημα ειναι αποτελεσματικοτερο στο ποσοστο απωλειας λιπους..
    Να πω εδω πως απο τη στιγμη που αρχισα το περπατημα στο γηπεδο, οταν ανεβαινω σε διαδρομο γυμναστηριου θελω να τιναξω τα μυαλα μου στον αερα απ τη βαρεμαρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-07-15 18:05 #9
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    3 φορες την εβδομαδα ( οταν μπορω και 4 ), πηγαινω για περπατημα στο γηπεδο γυρω στα 5 χιλιομετρα τη φορα.. Μπορει να θεωρηθει αυτο το αεροβιο μερος της γυμναστικης μου η χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο οπως jogging?
    Ασφαλώς και μπορεί να θεωρηθεί μέρος της αερόβιας άσκησής σου το περπάτημα, φρόντισε να είναι έντονο περπάτημα όμως! Θα μπορούσες να εντάξεις και στατικό ποδήλατο στην προπόνησή σου.

    Αν και εχω διαβασει πως το jogging ή τρεξιμο σε ατομα των κιλων μου μονο καταπονηση των οστων και των κλειδωσεων εχει να προσφερει, καθως επισης πως το περπατημα ειναι αποτελεσματικοτερο στο ποσοστο απωλειας λιπους..
    Εξυπακούεται ό,τι θα ξεκινήσεις σε χαλαρούς ρυθμούς και όσο θα προοδεύεις τότε θα ανεβάζεις ρυθμούς.

    Να πω εδω πως απο τη στιγμη που αρχισα το περπατημα στο γηπεδο, οταν ανεβαινω σε διαδρομο γυμναστηριου θελω να τιναξω τα μυαλα μου στον αερα απ τη βαρεμαρα..
    Δεν πρέπει να είσαι ο μόνος.
    Απάντηση με παράθεση