Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 25-07-15 13:46 #1
    Προεπιλογή Ασκήσεις για γράμμωση
    Καλημέρα σας, ως έμπειροι στο χώρο του bodybuilding θα ήθελα τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου. Πάω γυμναστήριο 3 χρόνια σχεδόν αλλά δεν κάνω συγκεκριμένη διατροφή. Τρώω βέβαια 5 γεύματα, 1 κάθε τρεις ώρες, προσέχω να μην έχουν λιπαρά και πολλούς υδατάνθρακες. Έχω ύψος 1,84 και είμαι 81 κιλά. Τώρα μπαίνω φοιτητής και λογικά δεν θα έχω χρόνο για γυμναστήριο (διάβασμα, βόλτες κοκ).
    Σκέφτηκα να βάλω μονόζυγο και να κάνω επίσης squats, push-ups, κοιλιακούς και ραχιαίους. Επίσης, τώρα που θα ζήσω μόνος μου μπορώ να πάω σε διαιτολόγο να μου βγάλει πρόγραμμα διατροφής.
    Η απορίες μου είναι οι εξής:
    α) Μπορώ με αυτά τα μέσα μόνο να πετύχω γράμμωση; Δεν με ενδιαφέρει να γίνει τέλεια, κάτι σαν αυτό θέλω https://www.google.gr/search?q=%CE%B..._4ZeFoENm6M%3A

    β) Θα με βόλευε να την κάνω τη γυμναστική το πρωί (πριν τη σχολή) και μετά να τρώω πρωινό. Είναι καλή ιδέα ή καλύτερα να την κάνω το βράδυ;

    γ) Ισχύει ότι μία φορά τη βδομάδα μπορώ να τρώω ένα από τα 5 γεύματα ότι θέλω (π.χ. πατατόγυρος) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα; Όχι ότι με ενδιαφέρει, αλλά όλο και κάπου να είσαι καλεσμένος πρέπει να φας..

    δ) Πόσο περίππου θα μου πάρει (αν τηρώ αυστηρά το πρόγραμμα) για να την αποκτήσω;

    ε) Μετά τη γράμμωση πρέπει να συνεχίσω να τρώω με αυστηρό πρόγραμμα ή είναι τα πράγματα πιο χαλαρά;

    Αυτά..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-07-15 14:00 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bodybuilder1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας, ως έμπειροι στο χώρο του bodybuilding θα ήθελα τη γνώμη σας για την περίπτωσή μου. Πάω γυμναστήριο 3 χρόνια σχεδόν αλλά δεν κάνω συγκεκριμένη διατροφή. Τρώω βέβαια 5 γεύματα, 1 κάθε τρεις ώρες, προσέχω να μην έχουν λιπαρά και πολλούς υδατάνθρακες. Έχω ύψος 1,84 και είμαι 81 κιλά. Τώρα μπαίνω φοιτητής και λογικά δεν θα έχω χρόνο για γυμναστήριο (διάβασμα, βόλτες κοκ).
    Σκέφτηκα να βάλω μονόζυγο και να κάνω επίσης squats, push-ups, κοιλιακούς και ραχιαίους. Επίσης, τώρα που θα ζήσω μόνος μου μπορώ να πάω σε διαιτολόγο να μου βγάλει πρόγραμμα διατροφής.
    Η απορίες μου είναι οι εξής:
    α) Μπορώ με αυτά τα μέσα μόνο να πετύχω γράμμωση; Δεν με ενδιαφέρει να γίνει τέλεια, κάτι σαν αυτό θέλω https://www.google.gr/search?q=%CE%B..._4ZeFoENm6M%3A

    β) Θα με βόλευε να την κάνω τη γυμναστική το πρωί (πριν τη σχολή) και μετά να τρώω πρωινό. Είναι καλή ιδέα ή καλύτερα να την κάνω το βράδυ;

    γ) Ισχύει ότι μία φορά τη βδομάδα μπορώ να τρώω ένα από τα 5 γεύματα ότι θέλω (π.χ. πατατόγυρος) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα; Όχι ότι με ενδιαφέρει, αλλά όλο και κάπου να είσαι καλεσμένος πρέπει να φας..

    δ) Πόσο περίππου θα μου πάρει (αν τηρώ αυστηρά το πρόγραμμα) για να την αποκτήσω;

    ε) Μετά τη γράμμωση πρέπει να συνεχίσω να τρώω με αυστηρό πρόγραμμα ή είναι τα πράγματα πιο χαλαρά;

    Αυτά..
    Δεν είναι καλο να κόψεις τα λιπαρά σου σε περιοδο γράμμωσης, πάντα θα ενα 20-25% των ολικών σου θερμιδων να προερχονται από λιπαρά, όσο για τους υδατάνθρακες δεν είναι απαραιτητο να τους κόψεις τελειως για να γραμμώσεις, και με υδατάνθρακες μπορείς να γραμμώσεις.

    Αν δεν έχεις χρόνο για γυμναστηριο και δεδομένου ότι τρως υποθερμιδικά ναι μεν θα χάσεις κιλά αλλά κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ένα ποσοστο από τα κιλά που θα χάσεις δεν θα είναι μυς , οπότε προσπάθησε να εντάξεις το γυμναστηριο στην καθημερινή σου ρουτίνα.

    β) κάνε την γυμναστική σου οποτε σε βολευει είτε πρωι είτε βράδυ είτε μεσημέρι. Δεν θα επωφεληθείς κάπου κανωντας την το βράδυ σε σχεση με το πρωι ή το μεσημερι εκτός και αν την κάνεις με άδειο στομάχι.
    γ) Δεν ξέρω
    δ)Δεν μπορεί να σου δώσει κάποιος απαντηση σε αυτό, αλλά κατά την γνώμη μου θα δείς κάποια αλλαγη στο σωματικος σου λίπος σε κανα 2μηνο λαμβανωντας υποψην ότι κάνεις καλη διατροφή και τρως υποθερμιδικά ή ισοδερμδικά+cardio.
    ε) Μετα την γρ'αμμωση και αφού φτάσεις στο επιθυμητο αποτέλεσμα βάζεις καινουργιο στόχο και αλλάζεις αντιστοιχα την διατροφή σου και όλα τα υπολοιπα (θερμιδες, προπονηση κ.ο.κ)
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-07-15 14:03 #3
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    α) Squats εννοείς χωρίς μπάρα; Να ανεβοκατεβαίνεις με το βάρος του σώματος μόνο; Χλωμό το βλέπω γενικά χωρίς τον απαραίτητο εξοπλισμό (μπαρα, αλτήρες, πάγκο).

    β) Δεν νομίζω πως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ώρα που κάνεις προπόνηση. Το μόνο καλό της πρωϊνής προπόνησης είναι ό,τι θα καις περισσότερο λίπος λόγω του ό,τι θα είσαι νηστικός.

    γ) Είμαι φαν αυτής της άποψης για να μη χάνει κανείς το στοίχημα γενικά, όπως, επίσης, είμαι φαν της φράσης "Παν μέτρον άριστον".

    δ) Σε αυτό δεν νομίζω ό,τι μπορείς να πάρεις σωστή απάντηση. Κάνε εσύ σωστή προπόνηση και διατροφή και ό,τι αποτέλεσμα είναι να έρθει, θα έρθει...

    ε) Αν θες να διατηρείς ένα καλό σώμα πρέπει να κάνεις τρόπο ζωής και τις ανάλογες θυσίες.

    Αυτά από εμένα, σωστά ή λάθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-07-15 18:06 #4
    Προεπιλογή
    Χαράλαμπος
    Απάντηση με παράθεση