Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 11-07-15 14:46 #1
    Το avatar του χρήστη DanaiL

    Εγγραφή
    11-07-2015
    Περ.
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    12
    Smile Βοηθεια, χανω ποντους
    Αρχικα καλησπερα ,ειμαι νεο μελος και χρειαζομαι βοηθεια!

    Ασχολουμαι χρονια με τον αθλητισμο, παρ ολα αυτα ειμαι στον 3ο χρονο που ασχολουμαι με βαρη.

    Οι αναλογιες μου μεχρι και 2 μηνες πριν κυμαινονταν στα 97cm (bust) - 71cm (waist) - 97cm (hips) με 65 κιλα σταθερα

    Χωρις να αλλαξω ιδιαιτερα διατροφικες συνηθειες, κανοντας 5 φορες την εβδομαδα με 2 φορες καθαρα προπονηση ποδιων εχω παρατηρησει αλλαγες ,μεχρι που μετρηθηκα και δικαιωθηκα!

    Πλεον ειμαι στα 95 cm (bust) - 69 cm (waist) - 92,5 (hips) και 63 κιλα

    Δεν φανταζομουν πως θα επεφτα κατω απ τα 70cm στη μεση, αυτο δεν με ενοχλει.
    Αλλα δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να πεσω στην περιφερεια, μιας που κανω διπλη προπονηση ποδιων κι ανεβαζω ιδιαιτερα σε squats κι ο,τι εχει να κανει μ αυτο το σημειο..
    Τι μπορω να κανω για να κερδισω ογκο στην περιφερεια;



    (Επιπλεον εχω σταματησει να παιρνω πρωτεινη, μιας και ανεβαζω πολυ ευκολα μυικη μαζα και γινομαι ολιγον τι μοσχαρι.)


    Συγνωμη για το μεγαλο ποστ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-07-15 15:08 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    περιφερεια εννοεις γλουτων φανταζομαι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-07-15 15:11 #3
    Το avatar του χρήστη DanaiL

    Εγγραφή
    11-07-2015
    Περ.
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Nαι, προφανως!


    Μου κανει τρομερη εντυπωση, γιατι οπτικα βλεπω αλλαγες προς το καλυτερο, ενω το μετρο λεει αλλα...
    Ποτε δεν ειχα ιδιαιτερη περιφερεια, και ποτε δεν επαιρνα βαρος σε αυτο το σημειο, γι αυτο προσπαθω να το φερω σε ενα σημειο που να ειναι ομοιομορφο με το υπολοιπο σωμα, καθως εχω ανοιχτους ομως και πλατη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-07-15 15:18 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι απαραιτητα..μπορει να εχανες απο την περιφερεια στηθους.

    απλα το σωμα σου εχει μπει σε μια διαδικασια recomp κ χανεις λιπος βαζοντας μυς..αναγκαστικα, επειδη τοπικη λιποδιαλυση δεν υπαρχει θα χασεις απο παντου συνολικα, αλλα απο καποια σημεια θα χανεις η πιο ευκολα η πιο δυσκολα.
    στην προκειμενη χανεις ευκολοτερα απο τους γλουτους, αλλα πρακτικα δεν μπορεις να κανεις κατι να το σταματησεις.
    η μονη προσεγγιση ειναι να δωσεις εμφαση στην γυμναστηκη σου σε εκεινο το σημειο για να το ανεβασεις τοσο, οσο χρειαζεται για να ερθει σε καλυτερη αναλογα συμμετριας σε σχεση με τον ανω κορμο.

    οι διπλες ποδιων κ τα σκουατ που κανεις ειναι καλη προσεγγιση για αυτο που θες..απλα θελει χρονο γιατι αποτι καταλαβαινω ειναι ομαδα που lagαρει πανω σου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-07-15 18:34 #5
    Το avatar του χρήστη DanaiL

    Εγγραφή
    11-07-2015
    Περ.
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Aπ' το στηθος εχω χασει εδω και καιρο τωρα ,εχω πεσει ολοκληρο cup..
    Όνομα: RIP_To_All_The_Boobs_Lost_In_Fitness_You_Will_Be_Missed-500x500.jpg Εμφανίσεις: 253 Μέγεθος: 31,7 KB

    Yπαρχουν μηπως καποιες ασκησεις που μπορω να προσθεσω ή να αφαιρεσω, πχ καποια που να οφελει κυριως στον ογκο;
    Συνηθως το προγραμμα μου για το σημειο αποτελειται απο : -> front squats και -> back squats ή στο smith ή με μπαρα, -> Dumbbell split squats, -> Pulley Glute Extensions -> Hip thrusts στο Smith
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-07-15 19:36 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DanaiL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπ' το στηθος εχω χασει εδω και καιρο τωρα ,εχω πεσει ολοκληρο cup..
    ναι, ειναι απο τις "παρενεργειες" της αθλητικης ζωης..τι να κανεις..

    για τις ασκησεις που ρωτας νομιζω εισαι καλυμενη μονο κ μονο απο τα σκουοτ..αποτι καταλαβα εχεις προπονητικη εμπειρια οποτε λογικα θα προπονεισαι σωστα..καποια αλλη ασκηση δεν νομιζω να σου δωσει κατι παραπανω, αλλα ετσι κ αλλιως οτι υπαρχει το κανεις ηδη..
    αυτο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι στις ελαφρυτερες ασκησεις να ανεβαζεις επαναληψεις..περισοτερο γιατι >εδω<
    χρονο θες κ επιμονη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-07-15 19:54 #7
    Το avatar του χρήστη DanaiL

    Εγγραφή
    11-07-2015
    Περ.
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Κορη παλιου bodybuilderά ,εχουν ακουσει τα αυτια μου χρονια τοσα και τοσα πανω σ αυτο το θεμα..
    Eχω προσθεσει τις τελευταιες φορες Donkey Kicks στο Smith που ουτως ή αλλως δεν μπορω να φορτωσω κιλα, οπως επισης προβολες με τα βαρακια που παλι δεν φορτωνω (δε θα μας φυγουν οι ωμου για να δουλεψουμε γλουτους...)

    Θα δειξει η επομενη μετρηση σε λιγο καιρο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-07-15 20:00 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DanaiL Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχουν ακουσει τα αυτια μου χρονια τοσα και τοσα πανω σ αυτο το θεμα..
    ναι ισχυει..αλλα το "παλια" δεν εχει σχεση με το "τωρα" μιας κ πλεον ολα αυτα απασχολουν τους τομεις της ερευνας κ πλεον εχουμε δεδομενα κ οχι εικασιες οπως παλια..
    γενικα το ββ ειναι ενα κομματι γεματο αληθειες κ ψεμματα..μια καλη αναζητηση του καθενος κ με γνωμονα οτι υπαρχει σωστη κριση η οποια ερχεται με την εμπειρια αλλα κ με την γνωση, κ δεν θα πρεπει να μας απασχολουν αυτα τα διαφορα που ακουγονται κατα καιρους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-07-15 21:10 #9
    Το avatar του χρήστη DanaiL

    Εγγραφή
    11-07-2015
    Περ.
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Eννοειται αυτο, δεν το συζητω!

    Οπως επισης, δεν λειτουργουν σε ολους οι ιδιοι μεθοδοι ,οι ιδιες ασκησεις ή η ιδιες διατροφικες συνηθειες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-07-15 01:53 #10
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DanaiL Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μου κανει τρομερη εντυπωση, γιατι οπτικα βλεπω αλλαγες προς το καλυτερο, ενω το μετρο λεει αλλα...
    κράτα αυτο και συνεχισε τη σκληρη δουλειά..όλη εχουμε καποιο σημείο επανω μας το οποιο δεν ειναι τοσο μπροστα οσο τα άλλα ή υπάρχει ανομοιότητα (πχ στο στηθος)..σημασία εχει να σε γεμίζει και να σε ευχαριστεί αυτο που βλέπεις σαν τελικό αποτέλεσμα,και να δουλευεις για να φτάσεις στο στοχο σου

    καλως ηρθες και καλη συνεχεια
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-07-15 02:30 #11
    Προεπιλογή
    Εγώ τρολ το βλέπω το θέμα. Ανδρας ειναι.
    αλλα συνεχίζουμε να βοηθάμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-07-15 19:59 #12
    Το avatar του χρήστη DanaiL

    Εγγραφή
    11-07-2015
    Περ.
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τις απαντησεις, απ' ο,τι φαινεται ισως ειναι απλα το αδυναμο σημειο μου..!

    Εκανα σημερα λιπομετρηση και μου εβγαλε (προ εκπληξεως) 15%
    (Εχει κανεις ιδεα εαν θα πρεπε να ανεβω λιγο ωστε να "γεμισω" το σημειο;

    Οσο για το τρολλ...δεν κατανοω απο που κι ως που σου φαινεται κατι τετοιο!
    Αν η κοιλια στη φωτο φαινεται αντρικη τοτε εχω πολλα περισσοτερα 'θεματα' απ ο,τι νομιζω...
    Απάντηση με παράθεση