Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 03-06-15 00:34 #1
    Προεπιλογή Προπόνηση Κολυμβητήριο (πρωί) & Βάρη (Απόγευμα)
    Καλησπέρα,

    Έχω μια Quick Question.

    Κάθε μέρα πλεόν , πάω πολύ πρωί νωρίς, κολυμβητήριο ,ξεκίνησα εδώ και 1 εβδομάδα ( ανεβάζω αντοχή ήδη σιγά σιγά,καθώς πρώτη μέρα μόνο που δεν βούλιαξα).
    Κάνω κυρίως ελεύθερο, και όταν κουράζομαι ύπτιο όσο μπορώ πιο "σύντομα" χωρίς πολύ ξεκούραση. (όντας ότι γνωρίζω,καθώς παλιά έκανα 8 χρόνια κολύμπι).

    Το θέμα είναι, αν επηρρέαζει το πρόγραμμα που έχω στα βάρη.5 φορές την εβδομάδα Βάρη και περίπου 4-5 φορές την εβδομάδα κολύμπι ,με Σ/Κ για ξεκούραση.

    Παίζει ρόλο στην γυμναστική , θα χάσω μύες κτλ;

    Από διατροφή αν με ρωτήσετε,έχω κομμένα,πλέον ποτά,(δεν καπνίζω και ποτέ επιπλεόν),λιπαρά πχ γύρους κτλ κομμένα,αναψυτικά κομμένα,και γενικότερα ότιδήποτε πολύ λαδερό, πολύ νερό ,ψωμί μαύρης αλέσεως ή πολύσπορο ουσιαστικά ,απλά έχει με 2 παραλαγές, πρωτέινη σαν συμπλήρωμα,και κανονικά γεύματα ημέρας μικρά καθαρά για το σώμα ώστε να κινείται ο μεταβολισμός.

    Τι λέτε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-06-15 01:23 #2
    Προεπιλογή
    Επειδή ασχολούμαι με το τριαθλο και εδώ και μερικούς μήνες έχω ξεκινήσει και βάρη για ενδυνάμωση θα σου πω ότι μετά από μια καλή προπόνηση κολύμπι δε θα συνιστούσα να κάνεις βάρη. Θα πρότεινα να την αφήνεις ξεχωριστά συν ότι την προηγούμενη της προπόνησης και την επόμενη δεν είναι καλό να παίζεις ώμους και στήθος. Θα τα επιβαρύνεις πάρα πολύ και μπορεί να βγάλεις τραυματισμό.
    Εάν μπαίνεις πισίνα και κάνεις ένα χαλαρό πρόγραμμα τότε δε νομίζω να έχεις θέμα στο να κάνεις και βάρη την ίδια ημέρα. Εγώ μετά από δυνατή προπόνηση περίπου 4 με 5 χιλιόμετρα κάνω περίπου 30 ώρες να συνέλθω και να ξανά μπω πισίνα με την ίδια δύναμη στους ώμους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bocanegra180 : 03-06-15 στις 01:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-06-15 01:53 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bocanegra180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ασχολούμαι με το τριαθλο και εδώ και μερικούς μήνες έχω ξεκινήσει και βάρη για ενδυνάμωση θα σου πω ότι μετά από μια καλή προπόνηση κολύμπι δε θα συνιστούσα να κάνεις βάρη. Θα πρότεινα να την αφήνεις ξεχωριστά συν ότι την προηγούμενη της προπόνησης και την επόμενη δεν είναι καλό να παίζεις ώμους και στήθος. Θα τα επιβαρύνεις πάρα πολύ και μπορεί να βγάλεις τραυματισμό.
    Εάν μπαίνεις πισίνα και κάνεις ένα χαλαρό πρόγραμμα τότε δε νομίζω να έχεις θέμα στο να κάνεις και βάρη την ίδια ημέρα. Εγώ μετά από δυνατή προπόνηση περίπου 4 με 5 χιλιόμετρα κάνω περίπου 30 ώρες να συνέλθω και να ξανά μπω πισίνα με την ίδια δύναμη στους ώμους.

    4-5 χλμ. ;ντάξει είπαμε.

    Ξεκίνησα με 250 μέτρα κια πλέον έχω φτάσει στα 450 στα 45 λεπτά περίπου, δεν "αντέχω" κουράζομαι πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-06-15 22:40 #4
    Προεπιλογή
    Με 450 μέτρα σε 45 λεπτά περισσότερη ώρα προφανώς ξεκουράζεσαι παρά κολυμπάς αλλά αυτό θα φτιάξει γρήγορα.Το πρόγραμμα σου είναι βαρύ αν και δεν ξέρω ηλικία ή τι άλλες ασχολίες έχεις κατά τη διάρκεια της ημέρας.Όταν αρχίσεις να κολυμπάς "κανονικά" θα χρειαστείς νομίζω πολύ φαΐ για να ανταπεξέλθεις
    Το θέμα είναι ο λόγος για τον οποίο επέλεξες αυτό το πρόγραμμα.Αν σου αρέσει γενικώς να αθλείσαι και περνάς καλά μ'αυτό κράτησε το έτσι.Αν όμως θέλεις να βάλεις μύες η συχνότητα του κολυμβητηρίου μάλλον δε βοηθάει
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-06-15 23:32 #5
    Προεπιλογή
    να σε ρωτησω δυο πραγματα.πρωτον η κολυμβηση στην θαλασσα εχει μεγαλη διαφορα? και δευτερον λες δεν ειναι για να βαλεις μυς αν κανεις εντατικα με την καταλληλη διατροφη θα γραμμωσεις ή θα χασεις τους μυς?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-06-15 23:32 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Arkouda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 450 μέτρα σε 45 λεπτά περισσότερη ώρα προφανώς ξεκουράζεσαι παρά κολυμπάς αλλά αυτό θα φτιάξει γρήγορα.Το πρόγραμμα σου είναι βαρύ αν και δεν ξέρω ηλικία ή τι άλλες ασχολίες έχεις κατά τη διάρκεια της ημέρας.Όταν αρχίσεις να κολυμπάς "κανονικά" θα χρειαστείς νομίζω πολύ φαΐ για να ανταπεξέλθεις
    Το θέμα είναι ο λόγος για τον οποίο επέλεξες αυτό το πρόγραμμα.Αν σου αρέσει γενικώς να αθλείσαι και περνάς καλά μ'αυτό κράτησε το έτσι.Αν όμως θέλεις να βάλεις μύες η συχνότητα του κολυμβητηρίου μάλλον δε βοηθάει
    ήδη 3η προπόνηση σήμερα και ενώ τις προάλλες έκανα και ύπτιο κτλ. σήμερα έκανα 450 μέτρα καθαρά με μόνο ελεύθερο αλλά λιγότερη ώρα 30 λεπτά χρονομετρημένα. Έχω ακόμα θέμα με τις ανάσες μου.
    ήδη νιώθω βελτίωση,φαί μια ζωή τρώω πολύ και πολλά γεύματα οπότε από τέτοια περίπτωση νιώθω οτι καλύπτομαι.

    Με αρέσει πολύ αυτό που κάνω και το γουστάρω,είμαι 24 χρονών με 1,81 ύψος και 84 κιλά,τα οποία τα έχω βάλει πιστεύω σαν "καθαρά" ήμουν 82 πρίν 1 μήνα,και όλα αυτά με προσοχή στην διατροφή κτλ.

    Οι άλλες ασχολίες είναι βόλτες καμιά φορά με ποδήλατο,και δουλειά "σχετικάξεκούραστη" δουλειά,δεν κουράζομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-06-15 00:07 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dafnousaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σε ρωτησω δυο πραγματα.πρωτον η κολυμβηση στην θαλασσα εχει μεγαλη διαφορα? και δευτερον λες δεν ειναι για να βαλεις μυς αν κανεις εντατικα με την καταλληλη διατροφη θα γραμμωσεις ή θα χασεις τους μυς?
    Η κολύμβηση στη θάλασσα έχει αρκετή διαφορά με αυτή στη πισίνα. Υπάρχει διαφορετική άνωση στο νερό και άλλος βαθμός δυσκολίας. Εννοείται ότι και στην θάλασσα γίνονται πολύ καλές προπονήσεις. Όσο για το αν γραμμώσεις ή αν χάσεις μυς αυτό είναι καθαρά στη διατροφή και στην προπόνηση. Σίγουρα θα έχεις γραμμωση σαν αποτέλεσμα αλλά πρέπει να προσέχεις και τη διατροφή για να μην "λιώσεις" ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-06-15 00:17 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetranGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ήδη 3η προπόνηση σήμερα και ενώ τις προάλλες έκανα και ύπτιο κτλ. σήμερα έκανα 450 μέτρα καθαρά με μόνο ελεύθερο αλλά λιγότερη ώρα 30 λεπτά χρονομετρημένα. Έχω ακόμα θέμα με τις ανάσες μου.
    Μην ανησυχείς φίλε μου. Η αντοχή θα έρθει με τη σωστή προπόνηση , διατροφή και ξεκούραση. Φτιάξε την τεχνική με τις ανάσες και σε 3-4 μήνες θα φτάσεις 1+ χιλιόμετρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-06-15 00:34 #9
    Το avatar του χρήστη stef.

    Εγγραφή
    21-05-2013
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    333
    Προεπιλογή
    Εχει δοκιμασει κανεις κολυμπι με τρεξιμο??
    δηλαδη 4 προπονησεις πολυ καλες τρεξιμο την εβδομαδα + 2-3 κολυμπι πιο χαλαρα (1,5 - 2 km σε 1 ωρα κ κατι)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-06-15 01:41 #10
    Προεπιλογή
    Για αρκετό διάστημα η προπόνηση μου είναι πρωί κολύμβηση γύρο στα 4km και βράδυ τρέξιμο περίπου στα 15km. Υπάρχει περίοδος που παίζω με 3 ημέρες τρέξιμο σκέτο και άλλες 3 κολύμπι σκέτο και την 7η ημέρα ξεκούραση. Επίσης υπάρχει διάστημα που μπαίνει και το ποδήλατο μέσα στο πρόγραμμα. Με τέτοια προγράμματα όμως θέλει υπερβολικό φαγητό για να μην χαθεί ότι υπάρχει επάνω στο σώμα σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-06-15 23:09 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bocanegra180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανησυχείς φίλε μου. Η αντοχή θα έρθει με τη σωστή προπόνηση , διατροφή και ξεκούραση. Φτιάξε την τεχνική με τις ανάσες και σε 3-4 μήνες θα φτάσεις 1+ χιλιόμετρα.
    Tεχνική δεν την φοβάμαι έκανα χρόνια ,και θυμάμαι όλα έγιναν αυτόματα,το θέμα είναι στην αντοχή δηλαδή επηρρεάζει την τεχνική μου στην κίνηση την ορθή στο σώμα μου.
    Εγώ ήδη είμαι προσωπικά ευχαριστημένος που με την τρίτη προπόνηση τα πήγα τόσο καλύτερα,δεν το περίμενα.

    Πρωί έχει κλειδώσει το πρόγραμμα κολύμπι και απόγευμα βάρη, κάθε μέρα.Πλην Σ/Κ .
    Μου έκαναν και προσφορά στην Τούμπα οπότε χαρούμενος είμαι

    Η διατροφή πρέπει λίγο να δώ ,περί "καψίματος" γιατί θα χρειαστεί μάλλον τροποποίηση ή κάποιο συμπλήρωμα πρωτείνης γιατί δεν προλαβαίνω και αλλίως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-06-15 00:22 #12
    Προεπιλογή
    Σήμερα φτάσαμε τα 500 μέτρα εντός 40 λεπτών.Ντάξει παλεύεται σχετικά με πιο γρήγορο ρυθμό και πιο πολύ τεχνική να τα θυμηθώ λίγο.

    Απλά έχω ένα θέμα,από αριστερά δεν μπορώ να πάρω ανάσα,στο ελεύθερο με τραβάει η ωμοπλάτη ,τι λέτε ότι μπορεί να είναι ;κάνω και εκτάσεις κτλ. αλλά με βλέπω να χρειάζομαι κανά deep tissue massage για να ανοίξω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-06-15 01:31 #13
    Προεπιλογή
    Όπως το είπες φίλε. Χρειάζεσαι μασάζ δυνατό να χαλαρώσει το σημείο. Ίσως και καμιά φυσικοθεραπεία. Βγάζεις και από τις δύο μεριές κεφάλι? Και ανά πόσες χεριές. . . Επίσης κοίτα να κάνεις πολύ καλές διατάσεις και πριν και μετά την προπόνηση. Μπορεί να έχεις μυϊκό σπασμο σε εκείνο το σημείο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-06-15 11:33 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bocanegra180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως το είπες φίλε. Χρειάζεσαι μασάζ δυνατό να χαλαρώσει το σημείο. Ίσως και καμιά φυσικοθεραπεία. Βγάζεις και από τις δύο μεριές κεφάλι? Και ανά πόσες χεριές. . . Επίσης κοίτα να κάνεις πολύ καλές διατάσεις και πριν και μετά την προπόνηση. Μπορεί να έχεις μυϊκό σπασμο σε εκείνο το σημείο.
    Αυτό εννοώ ότι αριστερά δεν μπορώ να το βγάλω με τραβάει πίσω στην ωμοπλάτη και ξανα βάζω το κεφάλι μέσα,για να πάρω από την άλλη από τον πόνο.

    Οι διατάσεις είναι Must στην ζωή μου ,με τόσο που κάθομαι μπροστά σε υπολογιστή κτλ. οπότε δεν τις ξεχνάω.

    Περίπου ανά 4 χεριές περίπου με σταθερό ρυθμό,δηλαδή χωρίς να αλλάξω και να πάω στις 6 χεριές, ή να πάω στις 10 ή στις 2, σταθερά στις 4.Όταν φτάνω όμως στα τελευταία μέτρα να το πώ έτσι δηλαδή εκεί στα 450-500 ,τότε ανά 2 χεριές παίρνω ανάσα γιατί κοντεύω να βουλιάξω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-06-15 12:48 #15
    Προεπιλογή
    Δοκίμασε σε μια προπόνηση ανά 2 χεριές σταθερά και μόνο από τη μία μεριά το κεφάλι. Πιστεύω θα σε βολεύει καλύτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία