Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 18-05-15 23:59 #1
    Προεπιλογή Ηλικία vs μυικη ανάπτυξη
    Καλησπέρα σας,

    Είμαι 37 ετών, έχω ύψος 1,86 και βρίσκομαι στα 94κ, θέλω να πάρω όγκο αλλά ταυτόχρονα να στεγνώσω, ποια είναι η άποψή σας?
    Σαν σωματότυπο έχω ανοιχτούς ώμους, στενή μέση και λεπτούς καρπούς.
    Για πάρα πολλά χρόνια ήμουν αδύνατος (68κ) και μετά από κακή διατροφή κατάφερα μέσα σε 3 χρόνια να φτάσω τα 98κ.
    Στην αρχή έπαιξα (λάθος) με πρωτεϊνη όγκου και μετά πήγα σε πρωτεϊνη όγκου με φόρμουλα κρεατίνης, τότε άγγιξα τα 110κ αλλά γέμισα νερά!
    Τώρα έχω σταματήσει να παίρνω πρωτεϊνη όγκου, κρεατίνη και αμινοξέα, παίρνω μόνο καθαρή whey.
    Στην ηλικία που είμαι πιστεύετε ότι θα καταφέρω να κάνω κάτι? (αν ακολουθήσω ένα πρόγραμμα διατροφής και σκληρή προπόνηση)

    Η βοήθειά σας μου είναι απαραίτητη!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-05-15 00:05 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τα μισα απο αυτα με τις πρωτεινες κ τα νερα που γραφεις δεν ισχυουν..ολα αυτα τα κιλα δεν στα εβαλαν οι φορμουλες ογκου ,αλλα οι θερμιδες που συνδιαζες με αυτες τις φορμουλες ογκου..η κρεατινη ειναι ασχετη επισης με τα νερα που γραφεις..οταν εισαι υπερβαρος θα κρατας κ λιπος κ φυσικα θα εχεις κ μεγαλυτερη κατακρατηση υγρων ,αλλα για αυτο δεν ευθυνεται η κρεατινη.

    φυσικα κ μπορεις να κανεις διαφορα σε αυτη την ηλικια ,αλλα πρεπει να το παρεις ζεστα..προπονηση κ διατροφη δεν ειναι αναγκη να ειναι "σκληρες" ,αλλα απλα να ειναι σε σωστη συχνοτητα κ οσο χρειαζεται για να προκαλουν αλλαγη στο σωμα σου..αυτο δεν σημαινει ουτε πεινα απο πλευρας διατροφης ,ουτε να σκας κ στην προπονηση η στα Χ κιλα που θα σηκωνεις.
    αυτο με την σειρα του ,δεν σημαινει οτι θα κανεις "περιπατο" κ στους 2 αυτους τομεις ,αλλα οτι θα εισαι αφοσιωμενος κ συστηματικος..αυτο ειναι το κλειδι ,η διαρκεια.

    το να παρεις ογκο κ να στεγνωσεις θα σου φανει δυσκολο..αν κρινεις οτι εχεις περιτα κιλα ,κοιτα να τα χασεις με μια υποθερμιδικη διατροφη να δεις τι σου μενει απο μυς κ μετα κοιτας να παιζεις ισοθερμιδικα..μια καλη προσεγγιση ειναι αυτη..
    η whey θα σε βοηθισει με τα γευματα κ την προσληψη πρωτεινης σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-05-15 10:08 #3
    Προεπιλογή
    Το αστείο είναι ότι όποιος με βλέπει με κάνει για λιγότερα από 80κ και δεν με πιστεύει ότι αυτή τη στιγμή είμαι στα 94.
    Με την σκέτη κρεατίνη δεν είχα πρόβλημα, με μια πρωτεϊνη που είχε φόρμουλα κρεατίνης μέσα είχα πρόβλημα.
    Κατάφερα να χάσω στη μέση κοντά στους 30 ποντους χωρίς αερόβια, με χρήση νιτρικού και τις ασκήσεις vacuum (πραγματικά κάνουν δουλειά απλά χρειάζεται υπομονή)
    Όσον αφορά διατροφή έχω σταματήσει εδώ και 2 χρόνια τα εξής: παγωτά, γλυκά, αναψυκτικά, ζάχαρη, αλάτι, τηγανιτά, τροφές με πολλά λιπαρά κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-05-15 16:49 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ποσο καιρο κανεις προπονησεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-05-15 17:56 #5
    Προεπιλογή
    Σε μια βδομάδα κλείνω περίπου 2 χρόνια (αν εξαιρέσουμε 2,5 μήνες(όχι συνεχόμενους) που το γυμναστήριο μου παρέμεινε κλειστό)
    Η συχνότητα που πηγαίνω είναι 5-6 φορές τη βδομάδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-05-15 17:59 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν εχεις δει καλο αποτελεσμα ολο αυτο τον καιρο?
    ρωταω γιατι βλεπω αναφερεις κυριως την διατροφη..επισης αν ειχες δει αποτελεσμα πανω σου δεν θα ρωτουσες αν τελικα μπορεις να δεις διαφορα στην ηλικια αυτη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-05-15 18:04 #7
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    αν εκανες προπονηση οπως τα λες εχεις ειδη βαλει στο σωμα σου μεγαλη μυικη μαζα για να μην μπω την μεγαλυτερη που θα βαλεις σε ολη σου την ζωη τα πρωτα δυο χρονια προπονησης εχουμε τα μεγαλυτερα μυικα κερδη απο εκει και περα τα προγματα αρχιζουν να δυσχαιρενουν ως προς την αποκτηση της και κυριως βλετιωνουμε την συνθεση του σωματος μας χωρις δραματικες αυξησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-05-15 18:04 #8
    Προεπιλογή
    Σχήμα βλέπω ότι αρχίζει το σώμα και παίρνει, έχουν αρχίσει να ξεχωρίζουν λιγάκι οι τραπεζοειδής, οι ώμοι, τα φτερά, το στήθος αλλά όλα αυτά σε μικρό βαθμό!
    Γι αυτό ρωτάω για την ηλικία και τη μυική ανάπτυξη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-05-15 18:09 #9
    Προεπιλογή
    Έχω την εντύπωση ότι για περισσότερους από 12 μήνες ο τρόπος με τον οποίο έκανα τις ασκήσεις δεν ήταν ο σωστός για το δικό μου σωματότυπο, είδα ότι για να πάρει το σώμα έστω και λίγο θα πρέπει να ξεπερνάω λιγάκι τα όριά μου! Αν εκείνο το χρονικό διάστημα έκανα τις ασκήσεις όπως έπρεπε θα είχα καλύτερα αποτελέσματα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-05-15 18:11 #10
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    η ηλικια ειναι ενας παραγοντας σημαντικος ηδη η φυσικη παραγωγη τεστο σου εχει αρχισει να παιρνει τον κατηφορο εδω και καιρο θα εχεις σαφως μικροτερες βελτιωσεις αποτι αν ειχες αρχισει προπονηση στα 20 και στα 25 το βλεπω και εγω στο σωμα μου που ειμαι πανω κατω στην ηλικια σου δεν μπορω να τα κανω ολα οπως παλια κουραζομαι πιο ευκολα αν σταματησω καποιο διαστημα φτηνω αιμα να επανελθω κτλ και να σου δωσω ενα παραδειγμα για το οτι αυτο ισχυει στα 35 καποιος που ασχολειται σοβαρα με τον αθλητισμο ειναι συνταξιουχος..σαφως και μπορεις να φτιαξεις σωμα και τωρα αλλα θα το κανεις πιο δυσκολα και ποτε δεν θα πιασεις το πικ του δυναμικου σου οπως θα ηταν στα 30 ας πουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 20-05-15 στις 18:16
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-05-15 18:13 #11
    Προεπιλογή
    Φιλε ξεκινα κανα σοβαρο προγραμμα, αν κανεις κανενα bodybuilding split που μαλλον κανεις, λογικο ειναι να μην βλεπεις αποτελεσματα. Ξεκινα κανα 5χ5 stronglifts η κανενα σοβαρο Upper/lower.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-05-15 20:26 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    κτλ και να σου δωσω ενα παραδειγμα για το οτι αυτο ισχυει στα 35 καποιος που ασχολειται σοβαρα με τον αθλητισμο ειναι συνταξιουχος..
    σχετικα ειναι ολα αυτα.εγω εχω τα καλυτερα αποτελεσματα απο ποτε στο σωμα μου αυτα τα χρονια κ χωρις κουραση κλπ οσον αφορα τις προπονησεις μονο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-05-15 20:52 #13
    Προεπιλογή
    Στις προπονήσεις δεν έχω νιώσει ποτέ κούραση, σίγουρα όμως έχω νιώσει πρήξιμο ή κάψιμο!
    Γενικά προσπαθώ να είμαι καθ όλη τη διάρκεια του γυμναστηρίου σε ένταση με διαλείματα των 30" μεταξύ των σετ (ανεξαρτήτου μυικής ομάδας)
    Υπάρχει τίποτα στο ίντερνετ που να σου προτείνει τις "ιδανικές" μετρήσεις για το πόσο πρέπει να είναι το κάθε μέρος του σώματος. αν γνωρίζουμε το ύψος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-05-15 20:53 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τα διαλλειματα αναμεσα στα σετ ειναι κατι σχετικο αναλογα του προγραμματος..με 30" αεροβια κανεις περισοτερο παρα βαρη.
    το αλλο που ρωτας ειναι ατοπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-05-15 21:06 #15
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικα ειναι ολα αυτα.εγω εχω τα καλυτερα αποτελεσματα απο ποτε στο σωμα μου αυτα τα χρονια κ χωρις κουραση κλπ οσον αφορα τις προπονησεις μονο.
    ναι γιατι απο την αλλη γυμναζεσαι αθροιστικα πολλα χρονια διονυση. και εγω θα συμφωνησω σωματικα ειμαι καλυτερα απο ποτε αλλα αν τυχει και τα αφησω λιγο φτυνω αιμα να επανελθω τωρα παιζουν και αλλα βεβαια μπορει να πιεζεις το σωμα σου περισσοτερο αποτι το πιεζες αλλα χρονια και να βλεπεις καλυτερα αποτελεσματα μετρανε σιγουρα πολλοι παραγοντες η απλα να ξεκουραζεσαι περισσοτερες ωρες μεσα στη μερα αποτι οταν ησουν νεοτερος η ηλικια ειναι σημαντικη αλλα αμα κανεις και ασχημη διατροφη κοιμασαι λιγο και χανεις προπονησεις τα αποτελεσματα θα ειναι φτωχα ακομα και αν εισαι 18 ετων
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία