Θέμα: Crossfit & Cycling

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 05-05-15 16:25 #1
    Προεπιλογή Crossfit & Cycling
    Καλησπέρα ομάδα! Έχω μια απορία την οποία θέλω να μοιραστώ μαζί σας και όποιος ξέρει
    κάτι παραπάνω να με βοηθήσει. Εδώ και ένα χρόνο περίπου κάνω Crossfit. Μπήκα σιγά-σιγά
    στο άθλημα σαν αρχάριος και με την βοήθεια ενός πολύ καλού προπονητή ανέβηκα επίπεδο
    σε ευλυγισία-αντοχή-δύναμη και έφτιαξε το σώμα μου και γενικά η υγεία μου.
    Έχω όμως και αγάπη για το ποδήλατο που κάνω από πολύ μικρός. Το άφησα όμως επειδή
    άρχισα Crossfit νομίζοντας πως θα επιβαρύνω το σώμα μου. Επειδή όμως μου έλειψε θέλω
    να αρχίσω πάλι. Θα είναι, λοιπόν, υπερβολικό αν έκανα 3-4 μέρες την εβδομάδα Crossfit και
    2 μέρες ποδήλατο, περίπου 50 χλμ.? Θα επιβαρύνω πολύ τους μύες μου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-15 12:04 #2
    Banned
    Εγγραφή
    22-04-2015
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    καλος προπονητης και crossfit ειναι αντιφατικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-05-15 13:21 #3
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ με puzzykillah. Κροσφιτ 1 χρονο; Απορω πως δν χτυπησες ακομη. Πραγματικα απορω, εδω αρσιβαριστες δεν τελειοποιουν ποτε την κινηση και πανε οι κροσφιταδες και την κανουν ετσι. Ε δε γινεται θα χτυπησεις.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-05-15 14:23 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Αυτός ο μηδενισμός είναι δυστυχώς προνόμιο του λαού μας παντού. Θα διαφωνήσω κάθετα. Υπάρχουν καλοί κ κακοί σε όλους τους τομείς. Υπάρχουν κ αξιόλογοι στο crossfit, απλά επειδή είναι μόδα το κάνει η Σάρα κ η Μάρα γι αυτό κ υπάρχουν κ αρκετοί τραυματισμοί. Μπορεί να είναι λίγοι οι πολύ καλοί, αλλά υπάρχουν κ υποθέτω πως θα καθοδηγούν σωστά ώστε να μην τραυματιστείς. Όσο για τις κινήσεις από άρσης βαρών εκεί συμφωνώ, θέλει πολύ καιρό ενασχόληση μόνο κ μόνο για να βγαίνει σωστά η τεχνική. Απλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα τόσο εύκολα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-05-15 12:14 #5
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά μην τρελαθούμε, δεν σηκώνω 150 και 200 κιλά για να τραυματιστώ τόσο εύκολα.
    Εμαθα την τεχνική με πλαστική μπάρα, με έβαλε να το κάνω πάνω από 50 φορές για να το μάθω.
    Και έπειτα με μια μπάρα άδεια και σιγά σιγά πρόσθετα κιλά. Πάντως αν δεν δοκιμάσει κάποιος
    δεν μπορεί να πει. Γιατί υπάρχουν πολλοί φαν του Bodybuilding που απορρίπτουν όλες τις άλλες
    μεθόδους εκγύμνασης, λες και οι κάμψεις δικεφάλων π.χ. είναι ο καλύτερος τρόπος εκγύμνασης
    αυτού του μυ. Τέλοσπάντων άλλο είναι το θέμα. Ξεφύγαμε λίγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-05-15 14:19 #6
    Προεπιλογή
    Χρηστο καλησπερα!Εκανα crossfit περιπου 13 μηνες ωσπου το αφησα γ ν γυρισω στα βαρη λογω ωραριου κυριως επδ δεν προλαβαινα προπονησεις.Θεωρω οτι ειναι πολυ επιβαρυμενο γ το σωμα το προγρ π ανεφερες καθως ηδη 4 φορες την εβδομαδα cf θεωρουντε αρκετες.Αποψη μου ειτε 3 φορες cf κ 2 ποδηλατο ειτε μονο cf 4 φορες κ μια ποδηλατο .
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-05-15 15:30 #7
    Προεπιλογή
    Με πλαστικη μπαρα δε γινεται να μαθεις τεχνικη. Επιπλεον, δεν ειναι τα κιλα που σε τραυματιζουν ειναι οι επαναληψεις γιατι και να ξερεις τεχνικη, δεν εχει στο νου να τη διατηρεις απο μερικες επαναληψεις και μετα καθως εχεις στο νου απλα να βγαλεις τα ρεπς. Η τεχνικη για να μαθευτει θελει πολλα χρονια και ως τοτε χαμηλες επαναληψεις. Just sayin
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-05-15 22:18 #8
    Banned
    Εγγραφή
    22-04-2015
    Μηνύματα
    34
    Προεπιλογή
    η σαρα και η μαρα κανει το οτιδηποτε,δεν ειναι εκει το θεμα
    το οτιcrossfit κανουν τα ψωνια ειναι γνωστον αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα
    το προβλημα ειναι στο κροςφιτ μονο του,δεν υπαρχουν προπονητες,μονο ατομα που πληρωσαν για ενα σεμιναριο,αυτο
    καθαρη εκμεταλευση
    υπαρχουν βεβαια και αυτοι που ειπαν να βγαλουν κανα φραγκο απο ολη αυτη την ιστορια πιο ευκαιριακα,π.χ. ο Ιακωβου

    το κροςφιτ ειναι τελειως γτπ,δλδ ποσο μυαλο θελει για να βαλεις καποιον να κανει clean press(με λαθος τεχνικη) και να εχεις τον κριτη μπροστα του στο 1 μετρο
    Απάντηση με παράθεση