Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 24-04-15 14:42 #1
    Προεπιλογή Αντιμετώπιση χαλάρωσης στη κοιλιακή χώρα
    Καλησπέρα σας,

    Γράφω πρώτη φορά στο Forum παρόλο που το παρακολουθεί πολλούς μήνες. Είμαι 1,84 και 85 κιλά τώρα.
    Είμαι 32 εοτών, παλαιότερα έκανα bodybuilding (ερασιτεχνικό) αλλά για καμιά 7ετία + το σταμάτησα και πήρα καμιά 7-8 κιλά . Επανήλθα το 2013 και όλα καλά με την ανάκτηση της μυικής μάζας και την απώλεια βάρους αλλά με ένα πρόβλημα. Γύρω απο τη κοιλιά έχω μια χαλάρωση ανεξήγητη. Χωρίς να έχω κοιλιά και πολύ λίπος έχω μια φοβερή χαλάρωση. Δεν ξέρω αν είναι δέρμα ή λίπος να πώ την αλήθεια, αλλά ενώ σε όλο το σώμα είμαι οκ με γράμμωση κτλ, στη περιοχή της κοιλιάς έχω θέμα.

    Να πώ οτι κάνω πολύ προσεκτική διατροφή και αερόβια + βάρη. Μήπως είμαι στην ηλικία που δεν μπορώ να απαλλαγώ πια με αυτό και δεν έχει νόημα να προσπαθώ?

    Ευχαριστώ πολύ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-04-15 14:46 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι αυτο για την ηλικια δεν ισχυει ,ετσι κ αλλιως μικρος εισαι.
    απο την αλλη τα κιλα που λες οτι πηρες δεν ειναι κ τοσα που μπορει να δικαιολογουν τετοια αποτελεσμα.
    οποτε η αληθεια ειναι ,πως ειναι δυσκολο να υποθεσουμε τι ακριβως εχει γινει χωρις φωτο.

    ισως ειναι ιδεα σου κ τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι?
    μπορει δλδ να εχει λιπακι ακομα εκει γυρω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-04-15 15:50 #3
    Προεπιλογή
    Πιθανόν ναι. Πιθανόν να είναι λιπάκι και όχι χαλάρωση όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Απλά θεωρώ οτι πλέον το έχω "τερματίσει" το θέμα και δεν σηκώνει κι άλλη καύση λίπους , οπότε εικάζω μήπως είναι χαλάρωση.
    Επίσης παρατηρείτε μόνο σε αυτό το σημείο και πουθενά αλλού στο σώμα μου.

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-05-15 13:57 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john1sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν ναι. Πιθανόν να είναι λιπάκι και όχι χαλάρωση όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Απλά θεωρώ οτι πλέον το έχω "τερματίσει" το θέμα και δεν σηκώνει κι άλλη καύση λίπους , οπότε εικάζω μήπως είναι χαλάρωση.<br>
    Επίσης παρατηρείτε μόνο σε αυτό το σημείο και πουθενά αλλού στο σώμα μου.<br>
    <br>
    Ευχαριστώ
    <br>
    <br>Κοίτα επειδή το περνάω τώρα αυτό το θέμα εχώ να πω τα εξής. Κατ' αρχήν είμαι κι εγω στην ιδια ηλικια (31) αλλα προέρχομαι από μεγάλη απώλεια κιλών. Κοντεύω τα 20 πλέον και τα έχασα από μέσα από τις γιορτές των χριστουγέννων μέχρι σήμερα. Οπότε έχω κι εγώ χαλάρωση στην κοιλιά. Κατ' αρχήν χωρίς φωτό με σιγουριά δεν μπορούμε να πούμε τπτ. Δεύτερο το θέμα ότι έχεις τερματίσει την απώλεια λίπους αυτό είναι κάτι που εμείς που από χοντροί γινόμαστε αδύνατοι σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε αντικειμενικά γιατι συγκρινόμαστε με το πριν και μας φαινόμαστε τελείως στεγνοί αλλά είμαι σίγουρος πολύς κόσμος εδώ μέσα θα σου πει πως η έννοια τερματίζω το fat loss είναι κάτι για το οποίο δεν έχουμε ιδέα το πόσο μακριά μπορεί να φτάσει χαχα. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος και να ξέρεις καλά για τι πράγμα μιλάς. Εγώ πάντως την πρώτη φορα που έχασα μεγάλο βάρος νόμιζα πως είχα ξέρω γω 9% λίπος....έπεσα βέβαια δραματικά έξω χαχα και εξεπλάγην όταν τελικά ήμουν στα όρια του φυσιολογικού προς τα πάνω....φαντάσου... Οπότε ναι λογικά πιο πολύ λίπος βλέπεις παρά πέτσα ειδικά αν ποτέ δεν υπήρξες παχύσαρκος (όπως εγώ από μικρό παιδί - πράγμα που σημαίνει πως κουβαλάω ακόμα πάνω μου τα σακούλιασμα από τότε) ειδικά αν τα έχασες γρήγορα και με "πείνα" υπό την έννοια του κόβω μαχαίρι το φαί και κάνω μόνο μακροσκελή cardio....το έχω ζήσει παλιότερα και χάθηκε μεγάλο μέρος του μυικού ιστού και ήμουν skinny-fat το λεγόμενο.....να δω abs ούτε καν....αφού δεν είχα... Τώρα πια το έκανα πιο σωστά (αν και σχετικά γρήγορα) δεν διέκοψα την προπόνηση με βάρη, ενέτεινα το αερόβιο και έτρωγα μειωμένες θερμίδες με σωστή αναλογία πρωτεινων-υδατ-λιπους και μπορώ να πω βλέπω abs πλέον, έχω μια καποια φλεβικότητα και περιόρισα όσο γίνεται την χαλάρωση...<br><br>
    Για σένα θα έλεγα κάνε βάρη, αρκετούς κοιλιακούς, να πίνεις πολύ νερό, καμια διαλειματική προπόνηση καλύτερα από 3 ώρες τρέξιμο ξερω γω και πρωτού βεβαιωθείς ότι όντος κρέμεται πέτσα χάσε κι άλλο λίπος διατηρώντας όσο γίνεται την μυική μαζα ώστε να τεντώνει από μέσα την πέτσα....Κοινώς συνέχισε την προσπάθεια και βλέπεις στην πορεία γιατί αμέσως μέχρι να προσαρμοστεί το σώμα και το δέρμα δεν βλέπουμε το τελικό αποτέλεσμα... Εγώ την παλεύω με αρκετό ύπνο, πολυβιταμίνη, πολύ νερό, αφρόλουτρο scrub με κάποιο γάντι καλύτερα και μια συσφικτική που μπορώ να πω κάνει όντος δουλεια΄..... Αλλά όπως προείπα όσο στεγνώνω και παραμένω στο πρόγραμμα της διατροφής τόσο καλυτερεύει και το θέμα χαλάρωση... Στα τελικά στάδια είμαι σίγουρος το θέμα θα είναι πολυ μικρό...

    Το παρατηρούμε όλοι στην κοιλιά γιατί από όσο ξέρω είναι από τις τελευταίες περιοχές που καίγεται το λίπος. Μόνος δρόμος είναι: συνέχισε την προσπάθεια και θα διορθωθεί...it takes time patience and work

    Kατι τελευταιο: Οσο πιο σιγα σιγα τα χανεις τοσο πιο καλα προσαρμοζεται το δερμα στα νεα δεδομενα.... αμα βιαζεσαι θα εχεις χαλαρωση....σε σημειο που αν βιαστεις πολυ μπορει να κανεις μονιμη ζημια....αυτα απο Online Πηγες αλλα και προσωπικη εμπειρια....Κατι που επισης διαπιστωσα the hard way ειναι πως το δερμα ειναι κι αυτο ενα οργανο του οργανισμου...οσο καλυτερα ζεις και τρεφεσαι και ενυδατωνεσαι σε τοσο καλυτερη κατασταση θα ειναι και αυτο....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stevevais : 15-05-15 στις 14:06
    Απάντηση με παράθεση