Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 132
  1. 20-04-15 22:53 #1
    Προεπιλογή Διατροφη PanosDanis
    Η διατροφη μου ειναι ως εξης:
    Το γαλα ειναι 2% λιπαρα
    Πρωινο: 250ml γαλα με 40gr quaker(αυτα με την σοκολατα) και 1 μπανανα
    Δεκατιανο(και συγχρονως προπονητικο): 1 τοστ πολυσπορο με 2 φετες γαλοπουλα, 1 τυρι light
    Προπονηση-
    Μεσημεριανο και κατα συνεπεια μεταπροπονητικο: 160gr κρεας (ψαρι,μοσχαρι,κοτοπουλο) με 150gr υδατανθρακα (ρυζι,πατατα βραστη,μακαρονια) + σαλατα ντοματα-αγγουρι
    Απογευματινο: 40gr απο την whey της Scitec με 200ml γαλα + 1 μπανανα
    Βραδυνο: Το ιδιο με το μεσημεριανο αλλα 150gr πρωτεινη και 100-120gr υδατανθρακα.
    1-1μιση ωρα πριν τον υπνο: 150gr γιαουρτι στραγγιστο 2%

    Θερμιδες συντηρησης ειναι απ οτι θυμαμαι 2100.
    Η διατροφη ειναι απο διατροφολογο. Απ οτι εψαξα στο internet να βρω μακροσυστατικα κατεληξα σε αυτα:

    Περιπου:

    170gr πρωτεινη
    60gr λιπος
    140gr υδατανθρακας
    1855 θερμιδες

    Αν μπορειτε να βελτιωσετε κατι ή να σχολιασετε καλο θα ηταν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosDanis : 20-04-15 στις 23:07
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-04-15 23:04 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Γιατι δεν βαζεις βρωμη αντι για τα Quaker ως πρωινο? Αν μιλάμε για τα ίδια επειδή έτρωγα από τα ιδια και εγω πριν καμια 2ετια είναι τιγκα στην ζαχαρη+ότι εχουν πολλές θερμίδες το κοκκινο κουτι είναι γυρω στις 475 θερμιδες στα 100 γραμμάρια και το μαύρο γυρω στις 380 κάτι, θα εβαζα βρωμη προσωπικά ώστε να τρωω περισσοτερο μιας και εχει λιγότερες θερμίδες. Επίσης, θα αντικαταστούσα το γάλα εκτός και αν είναι χαμηλων λιπαρων και θα εβαζα 200 γραμμάρια γιαουρτάκι αναμιξη με την βρώμη+την μπανανα μεσα αν και δεν είναι απαραιτητη.

    Στο δεκατιανο θα εβγαζα πάλι το πολύσπορο με το αλλαντικο και θα εβαζα πάλι κανα γιαουρτάκι με ένα scoop πρωτεΐνης και λίγη βρώμη μέσα, διαφορετικά η κανα φιλετάκι η καναν τονο με έναν ποιοτικο υδατανθρακα.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-04-15 23:11 #3
    Προεπιλογή
    Συγνωμη, παραλειψη που δεν ανεφερα Το διορθωσα.Ε ναι τρωω το μαυρο κουτι. Οσο αναφορα την βρωμη για μια περιοδο ναι την ειχα αντικαταστησει. Ρε δεε τρωγεται ευχαριστα :/
    Εψαξα τα παντα εδω στο φορμουμ αλλα δεν. Το μονο που μπορω να "συμβιβαστω" ειναι να την βαλω μεσα στο γαλα και να την βαλω στον φουρνο μυκροκυμματων κανα 1 λεπτο αλλα και παλι δε την τρωω ευχαριστα το κανω απο υποχρεωση.

    Φιλετα και τονο τρωω σπανια λογω οτι κοστιζουν καπως. Σαν να λεμε ενα κανονικο γευμα απαιτει 2 κονσερβες τονο που κοστιζει. Ομως οποτε μπορω τρωω τονο. απο ποιοτικους υδατανθρακες τι προτεινεις εκτος απο τα 3 που ανεφερα;
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-04-15 23:31 #4
    Προεπιλογή Διατροφη PanosDanis
    Συγγνωμη που παρεμβαινω αλλα εχω να σου προτεινω κατι εναλλακτικο για τη βρωμη. Δοκιμασε το εξης:
    Βαλε σε μια χυτρα λιγο νερο με 1-2 ζαχαρινες, ριξε αμα θες μια κουταλια κακαο 100% (το πικρο) και μετα τη βρωμη σου και ανακατεψε καλα. Γινεται σαν κρεμα κ εμενα μαρεσει παρα πολυ.
    Εναλλακτικα βαλε 1-2 ζαχαρινες στο νερο κ μετα τη βρωμη μαζι με 50γρ φραουλες/μουρα (πιο διαιτητικα απο μπανανα αν κ μπορεις να κρατησεις την μπανανα αν επιμενεις). Οταν κατεβασεις απο τη φωτια ριξε απο πανω κ λιγη κανελιτσα. Οι προαναφερθεισες επιλογες προφανως δεν εχουν αρκετη πρωτεινη. Ταιριαζουν πολυ πανω απο γιαουρτι ομως.
    Τις προαλλες το παιξα τολμηρη κ εβαλα κ ενα σκουπ whey μεσα, (αλλα δεν ξερω αν εκανα σωστα διοτι ουσιαστικα μαγειρεψα την πρωτεινη). Ηταν φοβερο μονο που πρεπει να αναμειξεις τη whey με νερο πρωτα για να διαλυθει καλα.
    Επισης το ιδιο μπορεις να το κανεις και με αυγα, ανακατευοντας τα με τη βρωμη κ μαγειρευοντας τα μετα

    Και συμφωνω απολυτα, καλυτερα γιαουρτι παρα γαλα. Και προσθετω: καλυτερα 2% παρα 0%


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-04-15 23:40 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για το σχολιο morning star

    Κοιτα στο θεμα με το μαγειρεμα ειναι λιγο δυσκολο διοτι ο πρωινος χρονος ειναι καπως περιορισμενος. Σαν να λεμε σηκονωμαι 7μιση και 8 παρα 5 πρεπει να εχω φυγει. Μιας και το εχω προσπαθησει ειναι ψηλοταλαιπωρια για μενα να παιρνω κατσαρολες το να τ αλλο και να φτιαξω το πρωινο μου. Την μπανανα την κραταω λογω των θρεπτικων συστατικων που εχει + τον καλο υδατανθρακα.
    Λεω να βαλω καμια κουταλια της σουπας πρωτεινης μαζι με την βρωμη αλλα εχω γευση καραμελα δε ξερω κατα ποσο πολυ ταιριαζει...
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-04-15 23:54 #6
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Πάνο καταλαβαινω ότι μπορει να μην σου αρεσει η βρωμη σκέτη κατι ουτε εμενα μου αρέσει, αλλά προσπαθησε να την αναμιξεις με το γιαουρτι και να βαλεις ένα scoop πρωτεινη μέσα και έχει ένα πολύ καλο γευμα σχετικά χαμηλο σε θερμίδες και με πολύ πρωτεινη και υδατανθρακα. Εγω χρησιμοποιω την gold Standard Extreme milk chocolate και κάθε φορα πραγματικά περιμενω πως και πως να φαω το επομενο γευμα το οποιο απαρτίζεται από γιαοουρτι scoop πρωτεινη και βρώμη. Για τον τονο συμφωνω ότι κοστίζει και ειδικά αμα εισαι και μαθητης.
    Πάντως απορω με τετοιο πρωινο που έχεις δεν πεινάς μεχρι το επομενο γευμα? Γιατι κυρίως μονο το γαλα έχεις, τα δημητριακα αυτά είναι πολύ μικρη η μεριδα των 40. Επισης, συμφωνω με την Morningstar παρε γιαουρτι των 2% το οποιο θα το βρεις στον μαρινοπουλο γυρω στα 249 το κιλο παρακαλώ. Καθεσαι και παιρνεις δημητριακα τα οποια κοστίζουν 4+ ευρω και λές για τον τονο, ασε που τα δημητριακα αυτά είναι 375 γραμμάρια και όχιι 500 γραμμάρια όπως η βρώμη. Σκέψουτο και από την οικονομικη πλευρα μιας και εθιξες για ακρίβεια.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-04-15 23:58 #7
    Προεπιλογή
    Ρε σεις τρωω γιαουρτι καθε φορα πριν τον υπνο το χω προσθεσει το αρχικο post εχω 2% σταγγιστο της φαγε παιρνω το 1 κιλο.

    Μααλιστα θα το προσπαθησω ρε feth θα παω να αγορασω αυριο βρωμη και θα το κανω οπως το λες με το scoop μεσα ευχαριστω για την ιδεα

    Απο θεμα πεινας κοιτα τρωω κατα τις 8 παρα το πρωινο και κατα τις 11μιση το δεκατιανο. Φυσικα νιωθω καποια πεινα αλλα την διωχνω ευκολα εχω καθε φορα μαζι μου ενα μπουκαλακι νερο 500ml το κατεβαζω και δεν υπαρχει πεινα
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-04-15 23:59 #8
    Προεπιλογή
    Κι εγω καραμελα εχω, αμα σαρεσει βαλτη! Η εναλλακτικα βαλε μαζι με την πρωτεινη κακαο και ζαχαρινη!
    Και δοκιμασε το στο microwave. Αν και προτεινω να μην βαλεις την πρωτεινη στο micro, γινεται λιγο πλαστικο (το δοκιμασα κι αυτο βλεπεις :ρ)

    Θα ελεγα να βαλεις στο micro ενα ταπερακι με βρωμη & νερο & κακαο & ζαχαρινες (η βρωμη & νερο & μπανανα & σταφιδες κτλ) και να κτυπησεις ενα σκουπ με νερο ουτως ωστε να εχεις ενα πληρες γευμα απο αποψη μακρος το οποιο μπορεις ανετα να παρεις κ μαζι σου


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-04-15 00:01 #9
    Προεπιλογή
    Νερο ε; Μαλιστα.. αλλα θα ναι λιγο πιο ανοστο πιστευω.. Ξερεις εχω ενα θεμα με την πρωτεινη και προσπαθω να την χρησιμοποιω 1 φορα την μερα καθαρα λογω οικονομικου θεματος. Αν βαζω πρωτεινη το πρωι το απογευμα τι να τρωω;
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-04-15 00:02 #10
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε σεις τρωω γιαουρτι καθε φορα πριν τον υπνο το χω προσθεσει το αρχικο post εχω 2% σταγγιστο της φαγε παιρνω το 1 κιλο.

    Μααλιστα θα το προσπαθησω ρε feth θα παω να αγορασω αυριο βρωμη και θα το κανω οπως το λες με το scoop μεσα ευχαριστω για την ιδεα

    Απο θεμα πεινας κοιτα τρωω κατα τις 8 παρα το πρωινο και κατα τις 11μιση το δεκατιανο. Φυσικα νιωθω καποια πεινα αλλα την διωχνω ευκολα εχω καθε φορα μαζι μου ενα μπουκαλακι νερο 500ml το κατεβαζω και δεν υπαρχει πεινα
    Ακομα και αυγα να εχεις προπονητικο παλι φθηνοτερα θα σου βγεί, αφου κανει η 10αδα 2 ευρω ενώ εσυ παιρνεις τα αλλαντικα που οι 10 φετες θα σου κοστίσουν 2 +ευρω +το τυρι που παιρνεις αλλα 2-3 ευρω πάμε στα 5 ευρω μονο από αυτά. Η βρωμη είναι 500 γραμμάρια και την βρίσκεις στον μαρινοπουλο 1,25 και σε προσφορες που βγαζει κατεβαινει στα 80 λεπτά, πήγα προχθές πήρα 20 σακουλάκια και τα εχω στην καταψυξη μέσα. ΚΟΛΑΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-04-15 00:05 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και αυγα να εχεις προπονητικο παλι φθηνοτερα θα σου βγεί, αφου κανει η 10αδα 2 ευρω ενώ εσυ παιρνεις τα αλλαντικα που οι 10 φετες θα σου κοστίσουν 2 +ευρω +το τυρι που παιρνεις αλλα 2-3 ευρω πάμε στα 5 ευρω μονο από αυτά. Η βρωμη είναι 500 γραμμάρια και την βρίσκεις στον μαρινοπουλο 1,25 και σε προσφορες που βγαζει κατεβαινει στα 80 λεπτά, πήγα προχθές πήρα 20 σακουλάκια και τα εχω στην καταψυξη μέσα. ΚΟΛΑΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

    Μου εχεις αλλαξει ολο το πλανο και μ αρεσει
    Κατι πρεπει να κανω να διαμορφωσω αλλιως την διατροφη. Δηλαδη τι λες να φτιαξω για πορπονητικο π.χ για αυριο; Θα παω γυμναστηριο στη 1 το μεσημερι
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-04-15 00:07 #12
    Προεπιλογή
    Δοκιμασε πρωτεινη σε νερο μαζι με ΠΑΓΑΚΙΑ... Σε μενα κανει διαφορα :ρ
    Επισης το αλλο πειραμα που εκανα ειναι να κτυπησω φραπεδια κ να προσθεσω πρωτεινη με γευση καραμελας κτυπημενη με νερο :ρ ηταν τελειο. Το ηπια για μεταπροπονητικο βεβαια οπου θεωρητικα η καφεινη ηταν αχρειαστη. Αλλα απο γευση ηταν απιστευτο, θυμιζε caramel latte!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-04-15 00:08 #13
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    γιαουρτι+scoop whey+βρώμη, αλλιώς γάλα+βρώμη+whey πάντως όχι 2 φετες γαλοπουλα

    100 grams γιαουρτι+whey+βρώμη (45 γραμμάρια-50) και έχεις αμέσως αμέσως 39 γραμμάρια πρωτεινη και γυρω στους 35-40 υδατάνθρακες? βαλε περισσοτερη βρωμη αν θες περισσοτερο. ) Ούτε θα σε φουσκώσει το γιαουρτι ούτε τίποτα, και είναι σχετικά ευκολοχονευτο. Τουλάχιστον σε μένα.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-04-15 00:10 #14
    Προεπιλογή
    Χαχα τα παγακια θα κανουν την διαφορα..!
    Απο πλευρας μεταπορπονητικου εχω ολοκληρο μεσημεριανο το οποιο δε μπορω να αποφυγω.. Αν και πολλες φορες εχει τυχει να πιω πρωτεινη με νερο μετα την προπονηση δε μ γεμιζει το στομαχι θελω να φαω κατι στερεο
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-04-15 00:13 #15
    Προεπιλογή
    Δοκιμασε να μαγειρευεις ποσοτητες οταν εχεις χρονο τοτε. Φτιαξε πχ πιτακι βρωμης με αυγα απο το προηγουμενο βραδυ, ταπερακι κ εφυγες. Η κοτοπουλο ρυζι κ λαχανικα κ χωρισε τα σε ταπερ. Αντεχουν αρκετα στο ψυγειο φανταζομαι...


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία