Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 17-04-15 20:49 #1
    Προεπιλογή θυροειδής και συμπλήρωμα πρωτεΐνης ?
    Όπου και να ψάξω στο διαδίκτυο οι απόψεις διίστανται, έχω αφαιρέσει τον θυροειδή μου με επέμβαση πριν 2 μήνες και τώρα παίρνω τ4 62 κάθε πρωί, γίνεται να ξεκινώ συμπλήρωμα πρωτεΐνης κάθε απόγευμα η όχι ? λένε υποτίθεται ότι όταν περιέχει μέσα soya επηρεάζει και την θυροξίνη που αποροφάται από το χάπι, το συμπλήρωμα που αγόρασε ο αδερφός μου είναι Whey to go - Solgar - low heat,non-chemical, contains soya.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-04-15 20:53 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η πρωτεινη σε σκονη ειναι σαν φαγητο.
    αν δεν εχει την σογια σαν πηγη κ ειναι προιον ορου γαλακτος ,ειναι σαν να πινεις γαλα σε σκονη ουσιαστικα ,αλλα με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη.
    γενικα δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα ,μιας κ η σογια που περιερχεται στις σκονες αυτες ειναι ελαχιστη κ δεν προσμετραται καν στα συστατικα.

    αλλα κ παλι κ σογιας να ειναι δεν εχω ακουσει κατι για εμπλοκη με τον θυεοειδη..ο γιατρος σου τι λεει,τον εχεις ρωτησει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-04-15 21:17 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πρωτεινη σε σκονη ειναι σαν φαγητο.
    αν δεν εχει την σογια σαν πηγη κ ειναι προιον ορου γαλακτος ,ειναι σαν να πινεις γαλα σε σκονη ουσιαστικα ,αλλα με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη.
    γενικα δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα ,μιας κ η σογια που περιερχεται στις σκονες αυτες ειναι ελαχιστη κ δεν προσμετραται καν στα συστατικα.

    αλλα κ παλι κ σογιας να ειναι δεν εχω ακουσει κατι για εμπλοκη με τον θυεοειδη..ο γιατρος σου τι λεει,τον εχεις ρωτησει?
    Όχι, θα τον ρωτήσω, ευχαριστώ! επίσης ξερεις αν αξιζει η φυτική/βιολογική πρωτεΐνη για αύξηση βάρους?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-04-15 21:20 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το βιολογικη δεν το ξερω.
    το φυτικη αν εννοεις απο πηγες τυπου σογια η φυτικες ,νταξ πρωτεινη ειναι κ αυτη αλλα αν την σγκρινεις με μια ορου γαλακτος καμια σχεση σε πολλα πραγματα...ασε που τις πληρωνεις κ χρυσες για καποιο λογο ενω ειναι παμφθηνες στην παρασκευη τους..
    οποτε για μενα δεν αξιζει αν την συγκρινω με μια whey.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-04-15 22:56 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βιολογικη δεν το ξερω.
    το φυτικη αν εννοεις απο πηγες τυπου σογια η φυτικες ,νταξ πρωτεινη ειναι κ αυτη αλλα αν την σγκρινεις με μια ορου γαλακτος καμια σχεση σε πολλα πραγματα...ασε που τις πληρωνεις κ χρυσες για καποιο λογο ενω ειναι παμφθηνες στην παρασκευη τους..
    οποτε για μενα δεν αξιζει αν την συγκρινω με μια whey.
    Κάτσε γιατί έχω μπερδευτεί, αυτήν εδώ έχω:

    http://www.solgar.co.uk/pub/products...T1_W275_H.jpeg

    Whey δεν είναι? από τυρόγαλο λέει είναι αλλά λέει ότι περιέχει και soya , τελικά αυτή θεωρείται γάλακτος? δεν είμαι πολύ καλoς από αυτά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-06-15 19:52 #6
    Προεπιλογή
    Έχω και εγώ απορία για αυτό το θέμα πρόσφατα διάβασα οτι η σουκραλόζη, που έχουν οι περισσότερες πρωτεϊνες και το acesulfame μπορεί να επηρεάσουν το θυρεοειδή. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-06-15 20:16 #7
    Προεπιλογή
    γιατι δεν δοκιμαζεις μια πρωτεινη αγευστη και χωρις λεκιθινη σογας


    *** whey-protein-80-sf.***


    *** Απαγορεύεται η αναφορά σε λινκ πλην των χορηγών,mods team ***
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-06-15 11:08 #8
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Επειδη η σογια ειναι εχει καποιες goitrogenic ιδιοτητες κοινως ισως επηρεασει την λειτουργεια του θυρεοειδους εμμεσα μεσω αλληλεπηδρασης με το ιωδιο το οποιο ειναι απαραιτητο για την παραγωγη ορμονων του θυρεοειδους υπαρχει ενα θεμα ΑΝ εχεις χρονιο υποθυρεοειδισμο.Παρολαυτα μπορει να καταναλωθει ΚΑΙ απο ατομα με θεμα στον θυρεοειδη ΑΡΚΕΙ να εχουν ΕΠΑΡΚΗ προσληψη ιωδιου στην διατροφη τους.Το ιδιο ισχυει και σε αλλα τροφιμα που εχουν παρομοιες ιδιοτητες οπως κεχρι,σταυρανθη λαχανικα,λιναροσπορος,μποκ τσοι,λαχανα,σπανακια,φυστικια αραχιδες,φραουλες,αχλαδια,ροδακινα και καποια αλλα.Παρολαυτα δεν ειναι αναγκη να φοβασαι καποιο απο ολα αυτα αν εχεις αρκετο ιωδιο στην διατροφη σου.
    Σε πρωτεινη τωρα οποια και αν παρεις μη νομιζεις οτι θα δεις καμια διαφορα,συμπληρωνεις απλα στην καθημερινη σου ποσοτητα.Γνωμη αν θες επελεξε μια απο whey,soy,η αν θες καποια φυτικη απαραιτητα και δεν ειναι soy παρε μια που να εχει συνδυασμο διαφορων πηγων.Και κοιτα να μην εχει 3 σειρες προσθετα και αν ειναι φυτικη να μην ειναι ακριβη οπως ειπε πιο πανω ο beef μιας και ειναι πιο φτηνες στην παρασκευη τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-06-15 19:59 #9
    Προεπιλογή
    Έχω δοκιμάσει άγευστη και δυσκολεύτικα να την πιώ. Χρησιμοποιώ την Optimum γενικά η οποία έχει σουκραλόζη. Όταν είπα στη γιατρό οτι παίρνω πρωτείνη αντέδρασε με τον κλασσικό τρόπο που σίγουρα όλοι έχουμε δεί, οτι δεν χρειάζεσαι να μην τα παίρνετε αυτά και τέτοια, εν μέρει μπορεί να έχει και δίκιο αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι θέλω να μάθω αν όντως μπορεί να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα τα γλυκαντικά που αναφέραμε καθώς και άλλα όπως ταυρίνη, κρεατίνη..και πιστεύω η απάντηση της θα είνια δεν τα χρειάζεσαι και τέλος. Αν κάποιος γνωρίζει κατι παραπάνω ας βοηθήσει !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-06-15 20:17 #10
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Τα τεχνητα γλυκαντικα ειναι οπως το λεει η λεξη τεχνητα.Υποτιθεται οτι ερευνες εχουν δειξει (φυσικα ομως δεν εχουν γινει σε ανθρωπους αποτι ξερω αρα ποσο σοβαρα μπορουμε να τις παρουμε υποψην δεν ξερω) οτι δεν τρεχει θεμα με τα περισσοτερα εκτος ασπαρταμη και κανα 2 αλλα.Τωρα σε τρελο βαθος χρονου και με μεγαλες καταναλωσεις απο αυτα ισως να παιζει κατι.Προσωπικα θα προτιμουσα ζαχαρη να βαζουν οσο περιεργο και αν σου ακουγεται παρα τεχνητα γλυκαντικα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

    Υπαρχουν οι αγευστες απο κει και περα,και αυτες με στεβια και monk fruit που ειναι τελειως φυσικα και δεν τρεχει θεμα,οπως και η περιπτωση του να παρεις μια αγευστη και να βαλεις εσυ πχ στεβια η κατι τετοιο,η μελι,σφενταμι,ακομα και ξυλιτολη.Διαλεγεις και περνεις.
    Η κρεατινη δεν θα σου δημιουργησει κανενα απολυτως προβλημα απο την στιγμη που δεν θα κανεις ταρζανιες και του κεφαλιου σου με τις δοσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-06-15 21:22 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τεχνητα γλυκαντικα ειναι οπως το λεει η λεξη τεχνητα.Υποτιθεται οτι ερευνες εχουν δειξει (φυσικα ομως δεν εχουν γινει σε ανθρωπους αποτι ξερω αρα ποσο σοβαρα μπορουμε να τις παρουμε υποψην δεν ξερω) οτι δεν τρεχει θεμα με τα περισσοτερα εκτος ασπαρταμη και κανα 2 αλλα.Τωρα σε τρελο βαθος χρονου και με μεγαλες καταναλωσεις απο αυτα ισως να παιζει κατι.Προσωπικα θα προτιμουσα ζαχαρη να βαζουν οσο περιεργο και αν σου ακουγεται παρα τεχνητα γλυκαντικα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

    Υπαρχουν οι αγευστες απο κει και περα,και αυτες με στεβια και monk fruit που ειναι τελειως φυσικα και δεν τρεχει θεμα,οπως και η περιπτωση του να παρεις μια αγευστη και να βαλεις εσυ πχ στεβια η κατι τετοιο,η μελι,σφενταμι,ακομα και ξυλιτολη.Διαλεγεις και περνεις.
    Η κρεατινη δεν θα σου δημιουργησει κανενα απολυτως προβλημα απο την στιγμη που δεν θα κανεις ταρζανιες και του κεφαλιου σου με τις δοσεις.
    Πεστα χρυσοστομε !!!!!sorry για το off topic την έχουν κάνει κακό δαιμονα την ζάχαρη για να πουλάνε τις τεχνικές μλκιες
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-06-15 22:05 #12
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Nαι ειναι η καταστροφη του κοσμου η ζαχαρη χαχαχα.Ολα αυτα ερχονται απο Αμερικα μερια μαν που εχουν την ζαχαρη με την σεσουλα καθε μερα μαζι με κανα δυο λιτρα κοκα κολα και επεξεργασμενες αηδιες κτλ και ολα αυτα φυσικα χωρις πολλοι να γυμναζονται.Ε προφανως μετα θα βγει ο σατανας η ζαχαρη.Δεν λεω να αρχισει ο κοσμος να τρωει ζαχαρη με το κιλο,αλλα ουτε παχυσαρκια αυξανει η ζαχαρη η ιδια ουτε διαβητη σορυ,ειδικα αν γυμναζεται καποιος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-06-15 23:30 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι ειναι η καταστροφη του κοσμου η ζαχαρη χαχαχα.Ολα αυτα ερχονται απο Αμερικα μερια μαν που εχουν την ζαχαρη με την σεσουλα καθε μερα μαζι με κανα δυο λιτρα κοκα κολα και επεξεργασμενες αηδιες κτλ και ολα αυτα φυσικα χωρις πολλοι να γυμναζονται.Ε προφανως μετα θα βγει ο σατανας η ζαχαρη.Δεν λεω να αρχισει ο κοσμος να τρωει ζαχαρη με το κιλο,αλλα ουτε παχυσαρκια αυξανει η ζαχαρη η ιδια ουτε διαβητη σορυ,ειδικα αν γυμναζεται καποιος.
    Πεστα πόσο σημαντική είναι η ζάχαρη για τη λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμου με μέτρο παντα!!και πόσο αναβολικη η δράση της! !!!!!
    Απάντηση με παράθεση