Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38
  1. 12-04-15 22:40 #31
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    θα συμφωνήσω για την συχνότητα, ειδικά σε κάποιον νάτουραλ. Οτι και να κάνεις αποκλείεται να μην έχεις αναρώσει μέσα σε 2-3 μέρες από το χειρότερο πιάσιμο, επίσης οι μικρές μυικές ομάδες αναρώνουν γρηγορότερα οπότε μπορείς να τις προπονείς συχνότερα.
    Αλλο τραγικό μειονέκτιμα του bb split είναι ότι επιτρέπει μια φορά την εβδομάδα να γυμνάζεις πόδια...εντελώς ανεπαρκής όγκος προπόνησης κ όποιος πιστεύει το αντίθετο, απλά δεν έχει δει τα αποτελέσματα του minimum 2/week προπονήσεων.

    Το pump μπορείς να το πετύχεις και με 2 σετ στο τέλος της βασικής προπόνησης, με 1-2 supersets ή dropsets.

    Για κάποιο λόγο οι περισσότεροι "φοβούνται να κουραστούν", μήπως και παραγυμναστούν και πάθουν υπερκόπωση. Αυτό είναι πολύ δύσκολο εκτός αν κάνεις πολύ εξτρημ προπονήσεις, ή αν η δουλειά σου είναι χειρονακτική.


    Επίσης το "εγώ που κάνω το Χ πρόγραμμα έχω καλύτερο σώμα από τον δίπλα που κάνει το Y και από τον παραδίπλα που λέει να κάνω το Ζ " προφανώς και είναι σαθρό επιχείρημα. Νομίζω είναι αυτονόητο το γιατί.

    Και τέλος το αν ένα πρόγραμμα είναι για προχωρημένους ή όχι δεν το κάνει ο διαχωρισμός των ομάδων. Το κάνουν τα κιλά, τα σετ, η συχνότητα και κυρίως η ένταση με την οποία μπορεί να προπονείται ο αθλούμενος για συγκεκριμένο χρόνο.
     

  2. 12-04-15 22:44 #32
    Προεπιλογή
    Σιγουρα ο καθενας ανταποκρινεται διαφορετικα σε καθε προγραμμα δεν δουλευουν ολα το ιδιο στον καθενα αλλα για ενα αρχαριο η συχνοτητα x2 θα τον βοηθησει αρκετα και στο να μαθει τα βασικα lifts και να γινει και πιο δυνατος και επισης ειναι πιο σωστα δομημενα γιατι στα σπλιτ συνηθως δινουν πολυ εμφαση στο ανω σωμα τη στιγμη που κανει 1 φορα την εβδομαδα ποδια ενω για παραδειγμα τα χερια και τους ωμους τα χρησιμοποιεις πιο πολυ ειτε κανει πλατη ειτε στηθος +αν εχει και ξεχωριστη μερα για χερια ή ωμους οποτε ναι μεν θα χει πρηξιματα αλλα θα ανεβαινει πολυ αργα στα lifts ,παντα μιλαμε για εναν αρχαριο που πρεπει να μαθει καποιες βασικες πολυαρθρικες ασκησεις και οχι να ασχολειται με απομωνοτικες ασκησεις γιατι θελει δουλεια ολο το σωμα του.Εννοειται δεν ειμαι κατα των σπλιτ απλα πιστευω οτι ο αρχαριος πρεπει να χτισει μια βαση πρωτα.Σημασια ομως εχει να σου αρεσει αυτο που κανεις ειτε χ2 ειτε σπλιτ απο το να πας γυμναστηριο και να κανεις ενα προγραμμα με το ζορι επειδη δεν σου αρεσει,αυτη ειναι η αποψη μου.Φιλικα παντα
    Always Pushing And Pushin For More
     

  3. 12-04-15 22:52 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα συμφωνήσω για την συχνότητα, ειδικά σε κάποιον νάτουραλ. Οτι και να κάνεις αποκλείεται να μην έχεις αναρώσει μέσα σε 2-3 μέρες από το χειρότερο πιάσιμο, επίσης οι μικρές μυικές ομάδες αναρώνουν γρηγορότερα οπότε μπορείς να τις προπονείς συχνότερα.
    Αλλο τραγικό μειονέκτιμα του bb split είναι ότι επιτρέπει μια φορά την εβδομάδα να γυμνάζεις πόδια...εντελώς ανεπαρκής όγκος προπόνησης κ όποιος πιστεύει το αντίθετο, απλά δεν έχει δει τα αποτελέσματα του minimum 2/week προπονήσεων.

    Το pump μπορείς να το πετύχεις και με 2 σετ στο τέλος της βασικής προπόνησης, με 1-2 supersets ή dropsets.

    Για κάποιο λόγο οι περισσότεροι "φοβούνται να κουραστούν", μήπως και παραγυμναστούν και πάθουν υπερκόπωση. Αυτό είναι πολύ δύσκολο εκτός αν κάνεις πολύ εξτρημ προπονήσεις, ή αν η δουλειά σου είναι χειρονακτική.


    Επίσης το "εγώ που κάνω το Χ πρόγραμμα έχω καλύτερο σώμα από τον δίπλα που κάνει το Y και από τον παραδίπλα που λέει να κάνω το Ζ " προφανώς και είναι σαθρό επιχείρημα. Νομίζω είναι αυτονόητο το γιατί.

    Και τέλος το αν ένα πρόγραμμα είναι για προχωρημένους ή όχι δεν το κάνει ο διαχωρισμός των ομάδων. Το κάνουν τα κιλά, τα σετ, η συχνότητα και κυρίως η ένταση με την οποία μπορεί να προπονείται ο αθλούμενος για συγκεκριμένο χρόνο.
    Με προλαβες και το τελευταιο κομματι που ειπες καλυψες και οτι ξεχασα
    Always Pushing And Pushin For More
     

  4. 13-04-15 01:10 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια χαλαρωστε λιγο με τις "μοδες" κλπ κ μην τρωτε παραμυθια που σας ταιζουν Χριστοφορε
    Με την καλη εννοια το γραφω μιας κ υπαρχουν πολλοι γκουρουδες εκει εξω που ο καθενας γραφει την παπαρια του ,οποτε μην πολυ κρατιεστε απο τα λογια τους..λιγη κριση δεν βλαπτει.
    τπτ δεν ειναι μοδα ,σιγα τις μοδες..

    πανω στο θεμα τωρα νομιζω το υπεραναλυσατε..εγω παλι πιστευω αυτο που εγραψα κ πιο πισω..οσο μπορει ο καθενας μπαινει..οσο πειραματιζεται ο καθενας θα δει πανω του τι ειναι καλυτερο κ τι οτι κ τι δουλευει καλυτερα κ τι οχι..
    επισης (Χριστοφορε) μην ξεχνας οτι εισαι ακομα περιπου 17 αν δεν απατωμαι κ οι υποχρεωσεις σου ειναι αναλογες ,με οτι σημαινει αυτο..δεν ξερω ,βεβαια μπορει να δουλευεις χειρονακτικα ,η μπορει να ξυπνας καθε μερα στις 5μιση-6 το πρωι για δουλεια η κατι αναλογο ,αλλα ανηκεις δεν ανηκεις σε αυτες τις κατηγοριες μην ξεχνας οτι δεν ισχυουν τα ιδια για καποιον που ειναι 35-40 ετων..αλλιως ολα ειναι δρομος κ τα ισοπεδωνουμε.

    καλο θα ηταν ,να εισαι εδω περα κ μετα απο 15+ χρονια που θα φτασεις την ηλικια αυτη να μπορεις να γραφεις τα ιδια ,κ τοτε θα μπορεις κ εσυ ο ιδιος να βγαλεις συμπερασμα του τι ειναι σωστο κ τι οχι.

    για την ιστορια ,για μενα κ μετα απο πολλα χρονια ββ split καθως κ αλλα 3-4 με upper/lower στις εκδοχες που το κανω ,το 2ο ειναι σαφως καλυτερο απο το πρωτο..γυμναστες μου λενε κατα καιρους αυτα τα παραμυθια για αρχαριους κ οτι αμα προχωρησεις θελει split κλπ αλλα ξερεις τι?
    το 80% που το λενε ειναι πιο πισω σωματικα απο μενα οποτε δεν τους δινω σημασια..

    κατι παρομοιο ισχυει κ για αυτους που λενε για τις αρσεις κ την πλατη..κατα 90% εχω καλυτερη πλατη απο αυτους που τα λενε κ δεν κανω αρσεις.

    υ.γ το "Χριστοφορε" το γραφω οχι περιπαικτικα αλλα φιλικα ,γιατι βλεπω οτι ασχολεισαι κ το εχεις παρει ζεστα ,οποτε θα ηθελα να σου δωσω μια αλλη πλευρα στην κουβεντα αυτη..οπως κ τα απο πανω δεν τα εγραψα γιατι ηθελα να γραψω για μενα ,αλλα γιατι θελω να πω οτι παντα μπορει να υπαρχει αλλος τροπος για καλο αποτελεσμα χωρις να μπαινουμε σε λουκια...

    τι θελω να πω....καλα ειναι αυτα που γραφεις κ ως επι το πλειστον συμφωνουμε..αλλα ρε συ χωρις να εχεις κανει ββ split για χρονια ,που ξερεις τι κανει κ τι δεν κανει το αμοιρο ,ετσι για να κανω κ τον δικηγορο του διαβολου
    οποτε ξαναδιαβασε την πρωτη παραγραφο..
    Ευχαριστώ αρχικά για το ποστ, για το τελευταίο που λες δεν μιλάω από προσωπική εμπειρία προφανώς αλλά απο γνωστούς μου που είχαν 4 χρόνια+ σε σπλιτ με muscle mind connection Κ έμφαση σε τέτοια (δν λέω καλά είναι κ αυτά) και μόλις άλλαξαν σε μεγαλύτερη συχνότητα και περιοδικότητα και προγραμματισμό καλύτερο είδαν τις διαφορές που είδαν σε αυτά τα 4 χρόνια σε 1 χρόνο. Για τις άρσεις θανάτου, αν σε νοιάζει καθαρά η υπερτροφία, όντως υπάρχουν πολύ καλύτερες ασκήσεις όπως και block pulls αν θες παραλλαγή που παίζεις και με πιο heavy loads. Μίλησα γενικότερα για το τι αποδίδει περισσότερο χωρίς να λαμβάνω υπόψιν άλλους σημαντικούς παράγοντες όπςω δουλειά κτλ γιατί δεν αναφέρθηκαν. Απ'όσα έχω δει, ένα άτομο με καλά γενετικά και ήδη καλό σώμα με bb split απλά θα κάνει καλύτερ. Αν δεν έχει καλά γενετικά θα κάνει ένα νορμαλ σώμα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και το πιο πιθανό να κολλήσει εκεί. Το να φτάσεις απο το 0 στο 5 είναι εύκολο. Από το 5-8 θέλει πολύ καλό προγραμματισμό και από το 8-10 ίσως και coach. Τα κιλά στη μπάρα και η πρόοδος παίζουν ίσως τον σημαντικότερο ρόλο. Και μην πεταχτεί κανένας '' φυσικός '' και πει να βγάλω από το μυαλό μου τα στερεότυπα με τα κιλά γιατί άλλα ισχύουν σε φυσικούς και άλλα σε μη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστοφορος123 : 13-04-15 στις 01:15
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
     

  5. 13-04-15 01:24 #35
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα συμφωνήσω για την συχνότητα, ειδικά σε κάποιον νάτουραλ. Οτι και να κάνεις αποκλείεται να μην έχεις αναρώσει μέσα σε 2-3 μέρες από το χειρότερο πιάσιμο, επίσης οι μικρές μυικές ομάδες αναρώνουν γρηγορότερα οπότε μπορείς να τις προπονείς συχνότερα.
    Αλλο τραγικό μειονέκτιμα του bb split είναι ότι επιτρέπει μια φορά την εβδομάδα να γυμνάζεις πόδια...εντελώς ανεπαρκής όγκος προπόνησης κ όποιος πιστεύει το αντίθετο, απλά δεν έχει δει τα αποτελέσματα του minimum 2/week προπονήσεων.

    Το pump μπορείς να το πετύχεις και με 2 σετ στο τέλος της βασικής προπόνησης, με 1-2 supersets ή dropsets.

    Για κάποιο λόγο οι περισσότεροι "φοβούνται να κουραστούν", μήπως και παραγυμναστούν και πάθουν υπερκόπωση. Αυτό είναι πολύ δύσκολο εκτός αν κάνεις πολύ εξτρημ προπονήσεις, ή αν η δουλειά σου είναι χειρονακτική.


    Επίσης το "εγώ που κάνω το Χ πρόγραμμα έχω καλύτερο σώμα από τον δίπλα που κάνει το Y και από τον παραδίπλα που λέει να κάνω το Ζ " προφανώς και είναι σαθρό επιχείρημα. Νομίζω είναι αυτονόητο το γιατί.

    Και τέλος το αν ένα πρόγραμμα είναι για προχωρημένους ή όχι δεν το κάνει ο διαχωρισμός των ομάδων. Το κάνουν τα κιλά, τα σετ, η συχνότητα και κυρίως η ένταση με την οποία μπορεί να προπονείται ο αθλούμενος για συγκεκριμένο χρόνο.
    Οσον αφορα τον φιλο Χριστοφορο, αν ηξερα οτι ειναι μονο 17 χρονων δεν νομιζω οτι θα καθομουν να αιτιολογησω τοσο πολυ τα αυτονοητα περι upper lower, 3 φορες τη βδομαδα πολυαρθρικες κλπ γιατι με τα χρονια θα εβλεπε κι ο ιδιος οτι δεν στεκουν ουτε καν θεωρητικα.
    Εντελως φιλικα στο λεω, κανω 11 χρονια ερασιτεχνικο bbing, εχω δοκιμασει πολλες εναλλαγες και προγραμματα και, παροτι σιγουρα εχω να μαθω πολλα ακομα, εχω καταληξει σε καποια βασικα συμπερασματα που δουλευουν σ'εμενα και σχεδον σε οσους ξερω κι ασχολουνται σοβαρα.
    Ε αυτα δεν ειναι ουτε upper lower, ουτε κυκλικα ουτε τιποτα τετοιο. Αυτα ειναι για τους αρχαριους για να δυναμωσουν καπως συνολικα και να μαθει το σωμα τους στη γυμναστικη. Μετα οταν πας για το κατι παραπανω, πολυ απλα ειναι ανεπαρκη.

    Ως προς τα οσα λεει η Λιλα τωρα, ναι, ενα προγραμμα για προχωρημενους το κανει και ο διαχωρισμος των ομαδων.
    Δεν γινεται να μου γυμναζεις μυικες ομαδες οπως την πλατη, που αν κανεις σωστη προπονηση στο τελος το μονο που θες ειναι να πεσεις στο κρεβατι και να μην ξανασηκωθεις για κανα μηνα, και να μου βαζεις μαζι και στηθος και ωμους κλπ οπως γινεται με τα upper lower. Αν θες να κανεις σοβαρη δουλεια σε υψηλη ενταση, τουλαχιστον τις μεγαλες μυικες ομαδες τις γυμναζεις μονες τους.
    Τσιτωμα σου δινουν και τα κυκλικα και ισως και παραπανω, τη δυναμη ομως και τη μετεπειτα μυικη αναπτυξη που θα κερδισεις φτανοντας στα ακρα μια μυικη ομαδα, δεν θα στη δωσει κανενα upper lower. Πολυ απλα γιατι γυμναζεις πολλες μυικες ομαδες μαζι και οταν συμβαινει αυτο, δεν μπορεις να φτασεις καμια στα ορια της στο μαξιμουμ της εντασης.
    Δεν μπορει να δινεις το 100% σε μια προπονηση και στο στηθος και στην πλατη και στους ωμους φερειπειν, ειναι φυση αδυνατο.

    Εισαι κοπελα βεβαια και ειμαι σιγουρος οτι δεν φτανεις στο μαξιμουμ καμια μυικη ομαδα (πλην ισως ποδιων?) οποτε πιθανον να μη μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω.
    Και σε γυναικες σιγουρα λειτουργει καλυτερα το upper down γιατι δεν πανε για το μαξιμουμ του ογκου και της δυναμης, αλλα για σοβαρο bbing, η ενδεδειγμενη μεθοδος ειναι ξεχωριστο σπλιτ για καθε μυικη ομαδα και αντε καμια μικρη μυικη ομαδα να γυμναζεται συμπληρωματικα με καποια μεγαλη (πχ πλατη-δικεφαλοι).
    Μεχρι εκει ομως.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
     

  6. 13-04-15 01:29 #36
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλο ειναι να αποκτισεις ομως κ προσωπικη εμπηρια γιατι οι αποψεις των αλλων ειναι καλες ,αλλα δεν ξερεις τι κανουν/δεν κανουν οι αλλοι κ δεν τους πηγε καλα οπως αυτο που εγραψα στον βαγγελη απο πανω για το upper/lower..δεν νοειται να γυμναζεις ολοκληρο τον ανω κορμο κ να μην εχεις καλυτερα overall πρηξιματα αποτι αν γυμναζες μονο πλατη ας πουμε...

    οι αλλοι παραγοντες να ξερεις ειναι οι σημαντικοτεροι συνηθως..ποτέ μια κατασταση που αφορα την καθημερινοτητα δεν μπορει να ειναι τελεια η οπως την θελουμε εμεις μιας κ ειμαστε ανθρωποι τις καθημερινοτητας..η τα φαρμακα ας πουμε ,οποτε εκει τις αποψεις των φιλων δεν τις περνω σοβαρα να ξερεις...καλως η κακως μεταξυ μας ολοι "ξερενομαστε" ,ειναι μικρος ο κυκλος.

    κ παλι συμφωνουμε στα υπολοιπα που γραφεις στο τελος ,καπως ετσι ειναι..για μενα αν θες τα ββ σπλιτ ειναι χασιμο χρονου πλεον..το θεωρω απαλευτο να κανω 1 ωρα πλατη η στηθος ,απλα δεν εχει νοημα γιατι πλεον καταλαβαινω οτι υπαρχει καλυτερος τροπος που μπορει να βοηθισει ολοκληρο το σωμα..2 φορες την βδομαδα ειναι καλα αν γινονται ολα ,κ υπαρχει χρονος για αναρρωση..ειδικα στα ποδια.

    βεβαια αν καποιος κανει 2 φορες την βδομαδα στηθος σε ενα κλασσικο ββ split κ του αλλαζει τον αδοξαστο με 45 ασκησεις για να πιασει ολες τις γωνιες ,ποτε θα προλαβει να αναρρωσει αλλα εκει παμε αλλου μετα ,στο ποσο ξερουμε να προπονουμαστε ο καθενας κ πως.
    οποτε αναφερομαι κυριως στο upper/lower εδω.


    el topo αν μετα απο 11 χρονια ββ εσυ κ οι φιλοι σου θελετε 1 προπονηση 45λεπτων/1ωρας με 4-5-6 ασκησεις για να γυμνασετε την πλατη σας κ σεις κατι λαθος κανετε..εισαι κ εσυ απολυτος χωρις λογο φιλε κ απορω πραγματικα με τετοιες στασεις.

    οσο για το απο κατω αν συνεχισεις ετσι θα τετραγωνισεις τον κυκλο..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εισαι κοπελα βεβαια και ειμαι σιγουρος οτι δεν φτανεις στο μαξιμουμ καμια μυικη ομαδα (πλην ισως ποδιων?) οποτε πιθανον να μη μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω.
     

  7. 13-04-15 01:34 #37
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    χαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Καλά ναι εγγύηση χαχαχαχαχα
     

  8. 13-04-15 01:41 #38
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    νομιζω υπεραναλυθηκε το θεμα απο ολες τις αποψεις ας βγαλει κ καθενας τα συμπερασματα του.
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123