Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 05-04-15 16:13 #1
    Προεπιλογή Αναπηρία-παραπληγία ,γυμναστήριο ,ΑΤΡΟΦΙΑ ΜΥΩΝ!!
    Καλησπερα σας,
    Ζήτω συγγνώμη αν έχει θιχτεί ξανά το θέμα που με ενδιαφέρει .
    Όντας παραπληγικός εδώ κ 4 χρόνια ,δεν εχω μυική λειτουργία από το στήθος κ κάτω.Στο γυμναστήριο μπορώ να εκγύμναση χεριών,ώμων ,πλάτης,στήθους.Δεν εχω έλεγχο κοιλιακών ,ραχιαίων κ φυσικά ποδιών.Συνεπώς εχω έλλειψη ισορροπίας .
    Εχω έλεγχο άνω ραχιαίων κ η εκγύμναση τους ειναι το κλειδί για να μπορώ να ισορροπώ.
    Ποιες ασκήσεις προτείνεται?Τροχαλια?
    Δεύτερο ερώτημα κ ποιο σημαντικό για εμένα.Οπως ειναι φυσιολογικό δυστυχώς άρχισαν να ατροφούν οι μύες των ποδιών κ για αισθητικούς λόγους σας ρωτάω αν θα ήταν αποτελεσματική η γυμναςτικη με χρήση ηλεκτροδίων (ηλεκτροδιεργεση) τουλάχιστον να διατηρήσω την υφιστάμενη κατάσταση των μυών των ποδιών .
    Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε πληροφορία ,ενημέρωση ,πρόταση για προγράμμα εκγύμνασης των μυών που ελέγχω κ ΚΥΡΙΩΣ ως προς το δεύτερο ερώτημα μου για τη χρήση ηλεκτροδίων ή ΑΛΛΗ μέθοδο που δεν γνωρίζω .

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-04-15 02:21 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    τα άτομα με ειδικές ανάγκες μπορούν και πρέπει να γυμνάζονται και υπάρχουν λύσεις , το σώμα όπως και σε έναν αρτημελή άνθρωπο πρέπει να παράγει έργο
    εγω έχω αρκετα άτομα που άλλα σταθερα ΄'αλλα ανα διαστήματα γυμνάζονται και μάλιστα έχουν και σοβαρα αποτελέσματα και σωματικά και ψυχολογικά
    οι 2 περιπτώσεις είναι σε αμαξίδιο και γυμνάζουν τον πάνω κορμό βρίσκοντας λύσεις στα μηχανήματα (πχ κατεβάζω χαμηλα την λαβη τροχαλίας πλάτης ώστε απο καθιστη θέση να μπορεί να πιάσει η τα δίνω εγω) , η πλευρίζοντας εύκολα σε μηχανές κυρίως ώστε να καθονται και να γυμνάζουν κανονικα αλλα προσεκτικά με λίγα κιλα στην αρχή

    επίσης όπως κάθονται στο αμαξίδιο με λάστιχα με ταλάντωση του κορμού να γυμνάζονται οι κοιλιακοί , η τραβώντας στην τροχαλία πλάτης και σφίγγοντας ισομετρικά τους μύς

    γενικά όπου δεν δίνουν εντολές τα νεύρα για κίνηση όπου υπάρχει έστω λίγος έλεγχος στούς μύς αν τούς ελέγχουμε κι αυτο βοηθάει ώστε και τα νεύρα αλλα και οι μύς να βρίσκονται σε κάποια φόρμα

    και όπου δεν υπάρχει καθόλου έλεγχος , τότε μια λύση είναι κάποια καλά μηχανήματα ηλεκτροδιέγερσης , γιατι και αυτα είναι ποιότητες και δεν έχουν όλα αποτελεσματικότητα , χρειάζετε κάποιο καλό και δεν είναι απαραίτητα ακριβό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-04-15 18:05 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση σου ,ήδη στη Γερμανία με ανέλαβαν σε ενα γυμναστήριο ενός κέντρου αποκατάστασης κ φαίνεται να ξέρουν τι κάνουν.Συναντησα κ πολλούς παραπληγικούς που γυμνάζονται 25 χρόνια στο καρότσι κ κάνουμε κυρίως τροχαλία κ λάστιχα όπως κ πάγκο.Το πιο σημαντικό για εμάς όμως ειναι οι ώμοι κυρίως λόγω καταπόνησης τους από καρότσι.
    Όσον αφορά τα ηλεκτρόδια για τα πόδια που δεν υπάρχει καμία κινητικότητα ποια κριτήρια πρέπει να εχω ?Αν όχι την τιμή (όσο πιο ακριβά,τόσο καλύτερα...)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-04-15 20:36 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    όχι δεν σημαίνει το ακριβότερο πάντα είναι αντίστοιχα καλύτερο με βάση την τιμή του , εγω δεν έχω σχέση με αυτα αλλα κάποια που έδωσα σε κάποια άτομα και κοπέλες , επειδη εμένα δεν με κοροιδεύουν , δεν τούς παίρνει γιατι μετα έχει κι αλλού πορτοκαλιές με προτείνουν τα καλύτερα σε σχέση τιμής ποιότητας και αυτο μου το επιβεβαίωσαν αυτοί που τα χρησιμοποίησαν

    καταλαβαίνω απόλυτα τι ασκήσεις κάνετε γιατι τα ξέρω πολύ καλά και όπως και την σημασία της υγείας και της καλής κατάστασης των ώμων που επωμίζονται όλο το βάρος της μετακίνησης

    αυτός ο δικός μου εκτός την γυμναστική που τον έβαζα να κάνει ξεψάρωσε ενω τον είχα πεί να ξεκουράζετε και πήγαινε και έκανε σπρίντ με το καρότσι στο λιμάνι της καβάλας η στο γήπεδο καμια φορά και με ήρθε με ενοχλήσεις στούς ώμους και πόνους και τον εξήγησα απο τι το έπαθε και πλέον να προσέχει

    αν βρείς τον ρυθμό σου και το προγραμμα σου να δείς τι καλα θα είσαι και με όρεξη και διάθεση και ειδικα όταν βλέπεις να έχεις αποτελέσματα θα το χαίρεσαι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση