Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 31-03-15 15:18 #1
    Προεπιλογή ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΜΥΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ!!!
    Φιλικους χαιρετησμους προς ολους και ολες!
    Χωρις να θελω να γινω κουραστικος και με καθε σεβασμο προς ολους θελω να απευθυνω ενα ερωτημα που με απασχολει εδω και καιρο γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει παρα πολυ με το εξης θεμα!!!
    Υπαρχει η αποψη(η οποια αναφερεται και σε καποια προπονητικα θεματα στο διαδυκτιο) οτι δεν πρεπει να προπονουμε σε δυο συνεχομενες-διαδοχικες ημερες το Στηθος με τα Τρικεφαλα/το Στηθος με τους Ωμους/τους Ωμους με τα Τρικεφαλα/και την Πλατη με τα Δικεφαλα.Για τον πολυ απλο λογο οτι τα Τρικεφαλα και τα Δικεφαλα συμμετεχουν και αυτα και αρα γυμναζονται και καταπονουνται και αυτα στις προπονησεις του Στηθους,της Πλατης καθως και των Ωμων.Οπως επισης και οι Ωμοι στην προπονηση του Στηθους.Γι αυτο και προτεινεται ως πιο σωστη και καλυτερη τακτικη η να προπονουμε την ιδια ημερα αυτες τις μυικες ομαδες οι οποιες επηρεαζονται κατα αυτον τον τροπο μεταξυ τους δηλαδη η μια απο την προπονηση της αλλης η εαν επιθυμουμε να τις γυμναζουμαι χωριστα τοτε οι προπονησεις της μιας μυικης ομαδας απο την αλλη θα πρεπει να απεχουν μεταξυ τους δυο ημερες(48 ωρες) για να εχουν ετσι την ευκαιρια οι μυικες ομαδες να αναρρωσουν επαρκως.Διαφορετικα εαν δεν υπαρχει μεταξυ αυτων των μυικων ομαδων αυτη η διαφορα ασφαλειας των 48 ωρων τοτε αυτες οι μυικες ομαδες και ειδικα τα Τρικεφαλα και τα Δικεφαλα δεν θα εχουν την ευκαιρια να αναρρωσουν πληρως με αποτελεσμα να μην αναπτυσσονται και να μην σχηματιζονται επαρκως και στον βαθμο που πρεπει.Η αληθεια ειναι οτι ολο αυτο εχει μια αρκετα καλη λογικη και βαση γιατι οπως ειναι πολυ ευκολα αντιληπτο και κατανοητο και φαινεται και στην πραξη ολες οι ασκησεις και του Στηθους και της Πλατης και των Ωμων γινονται με τα χερια και αρα συμμετεχουν και σε αυτες τις προπονησεις τα Δικεφαλα και τα Τρικεφαλα.Οποτε λογικο ειναι αφου συμμετεχουν σε αυτες τις προπονησεις τα Δικεφαλα και τα Τρικεφαλα να κουραζονται και να καταπονουνται απο αυτες.
    Υπαρχει ομως σε ολα αυτα ενα ΑΛΛΛΑ!!! Τι εννοω?
    Ενω ολο το παραπανω υπαρχει και αναφερεται οπως προειπα σε αρκετα προπονητικα θεματα και μαλιστα απο ειδικους του χωρου και χρονια ασκουμενους(οπως υποστηριζουν και δεν εχω καμια προθεση να το αμφισβητησω αυτο) απο την αλλη πλευρα υπαρχουν ενα σωρο προγραμματα ακομα και στα ιδια τα sites που αναφερουν ολο το παραπανω και στα οποια αυτα προγραμματα δεν τηρειται αυτο και γινεται προπονηση των παραπανω προαναφερομενων μυικων ομαδων σε δυο συνεχομενες-διαδοχικες ημερες.Αυτο το κανουν και το προτεινουν ακομα και διασημα ατομα και ειδικοι του χωρου οπως ο Dwayne Jonshon στο προγραμμα του (ο γνωστος σε ολους The Rock) αλλα και ο γνωστος και διασημος στην Αμερικη personal trainer Jim Stoppani στο προγραμμα του Shortcat to shred.
    Το ερωτημα μου μετα απο ολα αυτα και ζητω απο ολους μια προκαταβολικη συγνωμη εαν εγινα κουραστικος ειναι απλο και το εξης:Τελικα τι ισχυει ρε παιδια???!!!
    ΝΑΙ στην προπονηση σε συνεχομενες-διαδοχικες ημερες του Στηθους με τα Τρικεφαλα/του Στηθους με τους Ωμους/των Τρικεφαλων με τους Ωμους/ και της Πλατης με τα Δικεφαλα? η ΟΧΙ στην προπονηση σε συνεχομενες-διαδοχικες ημερες του Στηθους με τα Τρικεφαλα/του Στηθους με τους Ωμους/των Τρικεφαλων με τους Ωμους/και της Πλατης με τα Δικεφαλα?
    Συγνωμη που επιμενω τοσο πολυ σε αυτο το θεμα και το ερωτημα αλλα επιμενω γιατι οι διαφορες αποψεις περι αυτου του θεματος διιστανται σε μεγαλο βαθμο! Με αποτελεσμα το μπερδεμα και η συγχυση με το τι ισχυει τελικα να ειναι μεγαλη! Αλλα και γιατι γνωριζω πολυ καλα ποσο σημαντικο ρολο παιζει στην σωστη αναπτυξη των μυων η αναρρωση και ξεκουραση αυτων καθως και η δημιουργια ενος σωστου προπονητικου split.Ευχομαι να μην με ξεχασετε και να με τιμησετε και βοηθησετε με τις οποιες πολυτιμες γνωσεις και απαντησεις σας τις οποιες ηδη σεβομαι και εκτιμω και πονταρω ηδη σε αυτες για να λυθει μια και καλη η απορια μου περι του θεματος αυτου!Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα για το χρονο που θα διαθεσετε για να διαβασετε το θεμα μου και για τις οποιες παντα καλοδεχουμενες απαντησεις και αποψεις σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-03-15 15:38 #2
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Κατα την γνωμη μου ψαχνεις να βρεις απαντηση σε ενα θεμα το οποιο μεχρι εναν βαθμο ειναι σχετικο.Δεν ειναι απαραιτητα λαθος αλαλ ουτε και σωστο το να κανεις πχ πλατη με δικεφαλους,μπορει να μην μπορεις να δωσεις (ισως) οσο θα ηθελες μετα απο την πλατη στους δικεφαλους αλλα απο την αλλη η προκοπωση που θα εχουν υποστει μπορει να σε βοηθησει ωστε να πετυχεις και παλι ενα καλο αποτελεσμα με εναν εμμεσο τροπο λογω της ηδη υπαρχουσας προπονησης που υπεστησαν απο την πλατη.Το ιδιο παει και με τα υπολοιπα.Θα ακουσεις αναμεικτες αποψεις.Το σωστο οπως παντα προτεινω ειναι να πειραματιστεις πανω στο θεμα ενα αξιολογο διαστημα και να αποκτησεις την δικη σου αποψη και να καταληξεις εκει που σε βοηθαει το δικο σου σωμα.

    Προσωπικα προπονουμαι ως εξης πλατη μονη της γιατι θελω να την βελτιωσω ακομα ειδικα σε ανοιγμα γιατι εκει εχω το θεμα μου,απο γεμισμα ειμαι οκ,ποδια μονα τους που ειναι μεγαλη ομαδα και ειναι πολυ κουραστικο να εχεις και κατι ακομα,στηθος το βαζω με πηχεις και δικεφαλους γιατι δεν εχω μεγαλες απαιτησεις απο στηθος λογω του ειναι απο τα δυνατα μου σημεια και γιἀυτο χωρανε δικεφαλοι πηχεις,και ωμοι τρικεφαλους που και εδω ειναι δυνατα μου σημεια και ειμαι οκ.Καποιες φορες βεβαια θα αλλαξω ισως για να δωσω καποια εμφαση πιο πολυ αλλου.Αλλα τις πλειστες περιπτωσεις με εχει βολεψει αυτο το προγραμμα και μου ταιριαζει.

    Κατι που ειναι καλο κατα την γνωμη μου ειναι (αν εχεις το χρονο και την ορεξη παντα) τις μεγαλες ομαδες πλατη στηθος ποδια να τις προπονεις μονος σου.Και απο την στιγμη που εισαι χωρις φαρμακευτικη υποστηριξη (υποθετω) να αφηνεις ευλογα διαστηματα αναρρωσης,κοινω μην πηγαινεις τζυμ 6 μερες την εβδομαδα καθε μερα,θα σε γονατισει ειδικα αν τα δινεις ολα.Αυτο που αναφερεις ετσι οπως το φανταζομαι μπορει να μην ειναι το ιδανικο αν θες νουμερα κοινως αν παιζεις για στοχο κυριως την δυναμη.Εκει ναι μετα απο στηθος δεν θα πας για τρικεφαλους για οπως και να'χει δεν θα εχεις την μεγιστη αποδοση,και θα πρεπει να σκεφτεις καποιον αλλο τροπο,απο κει και περα ολα ειναι σχετικα,εκτος τις υπερβολες βεβαια του στυλ καθε μερα τζυμ χωρις ξεκουραση,καλο υπνο,η καθε μερα την ιδια ομαδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-03-15 16:59 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω πολυ solid για την γνωμη σου και απο οτι καταλαβαινω τα παντα ειναι σχετικα κ θεμα προσωπικου πειραματισμου του καθενος γιατι το καθε σωμα εχει τα δικα του χαρακτηριστικα και αντιδρα διαφορετικα στα διαφορα ερεθισματα.Να σαι καλα κ καλες προπονησεις σου ευχομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-03-15 17:42 #4
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Και σε σενα.
    Απάντηση με παράθεση