Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 1 από 1
  1. 28-03-15 21:13 #1
    Προεπιλογή Κήλες και βάρη.
    Καλησπέρα σε ολους. Ειμαι 1.80 79 κιλά. Παλιά ημουν 75 αλλα πήρα 4 (οχι ποιοτικά)!!! Ειμαι 28 χρονων

    Με την γυμναστική δεν μπορω να πω οτι ειμαι αρχάριος κυριως βέβαια με το τρέξιμο έχω μια εξοικειωση και τις κάμψεις εδω και 2 χρονια. Προσφατα γράφτηκα σε ενα γυμναστηριο οπου εκει κάνω 3 φορές την εβδομάδα πολεμικές τέχνες και απο χθες ξεκινησα και λιγο βάρη. Βεβαια παλια ειχα κάνει επεμβαση κηλης στην αριστερη βουβωνικη περιοχη και απο τοτε ειμαι λιγο επιφυλακτικος με τα βάρη. Το ειπα αυτο και στον γυμναστη. Για βάρη πηγα χθες και σήμερα και δεν έκανα πολλα κιλα βέβαια αφου σκεφτειτε πάγκο έβαλα 5 + 5 και οσα ειναι η μπάρα

    Και στον τροχαλια έβαζα 3 κυβάκια το πολύ 4. Και στο PEK DEK έπαιξα με 15 κιλά. Χθες ωστοσο έκανα και βυθισεις και αρκετές κάμψεις. Η ερωτηση μου ειναι να μου πεί κάποιος έμπειρος τι να προσέχω απο ασκησεις η στραβομπαρα πχ ειναι επικινδυνη? ή οι βυθισεις? ο γυμναστης μου ειπε οι βυθισεις ειναι αλλα εξαρταται πως τις κάνεις. Εγω τις έκανα με τα ποδια ευθεια τεντωμένα προς τα κάτω και σε κάποια σετ τα σταύρωνα κιολας. Βασικά επειδη ειναι ταλαιπωρια να πάθεις κηλη και να τραβιέσαι με επεμβασεις και μετα να εισαι 3 μηνες εκτος θελω να μου πει κάποιος γενικα τι να αποφευγω. Απο ασκησεις έκανα "σφυρια" με βαράκια , το σχοινι στον τροχαλια για ωμους κτλπ κτλπ απο πολεμικές τέχνες κάνω Krav Maga. Βασικά σημερα μου έδειξε και ένα αλλο παιδι μια άσκηση εκει πως να την κάνω γενικά θα αρχισω να ρωταω γιατι δε γινεται μη γινει καμια ζημιά.

    ΥΓ Η Φυσικη μου κατασταση ειναι περιπου 4 λεπτά και 10 δευτερολεπτα το χιλιομετρο. Σήμερα εκανα 23 λεπτά στο διαδρομο καλύπτοντας 3 χιλιομετρα αποσταση χαλαρο τρεξιματάκι χωρις να κουραστω ιδιαιτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lover28 : 28-03-15 στις 21:16
    Απάντηση με παράθεση