Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 25-03-15 22:21 #1
    Προεπιλογή χασιμο κιλων (πολλων) NEED HELP
    Καλησπερα σε ολους . Αφορμη να ξεκινησω γυμναστηριο και να αλλαξω μια και καλη αυτη
    τη κατασταση που με βασανιζει τοσο χρονια(τα παραπανω κιλα) σταθηκε η σταση μιας κοπελας. Και λεω ως εδω , τελειωσε, παπαλα . Αρκετα αφησα πισω τη ζωη μου για αυτο το λογο.
    Ευχαριστω που εφαγα αυτη τη σφαλιαρα και ξυπνησα .

    Στα της γυμναστικης τωρα . Ειμαι πολλα κιλα (140 -υψος 1.90- φοιτητης) αλλα ευτυχως(?) δεν μου φαινονται για κανενα λογο.

    Θα ηθελα να μου προτινετε ενα προγραμμα να κινηθω .
    Δυστυχως μετα απο 10-15 λεπτα γρηγορα περπατησα γαλακτωνομαι-πιανομαι στις γαμπες αμεσως και δεν μπορω να συνεχισω χωρις διαλλειμα .......αλλα δεν το βαζω κατω ρε γαμωτο θα ερθουν ολα με τη σειρα τους.



    Ο γυμναστης στο γυμναστηριο μου προτεινε τα κλασικα για αρχη που δινουν σε ολους ( βαρη κτλ)
    + πολυαθρικες ασκησεις 2-3 ασκησεις -4 σετ (τωρα στην αρχη του κουραδιασματος) καθως λεει θα βοηθησουν πολυ


    Υ.Γ ειχα ξαναρχισει το καλοκαιρι ενα προγραμμα
    μου ειχε προτινει ενας φιλος μου 6 ασκησεις - 12 επαναληψεις χωρις διαλλειμα ο κυκλος (2 στηθος-2πλατη--2ποδια) ωστε να ανεβαινουν οι σφιγμοι + αεροβιο στο τελος
    και ημουνα -12 κιλα στο 1ο μηνα
    αλλα τωρα ειναι αδυνατο λογο κοσμου


    Τι προτεινετε εσεις? Δεν θελω να κανω ασκοπα πραγματα γι αυτο μπηκα εδω μεσα να ενημερωθω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-03-15 14:02 #2
    Προεπιλογή
    Γεια σου φιλε μου,

    Το πρωτο πραγμα που πρεπει να μαθεις ειναι οτι το βαρος ( χασιμο / αυξηση κιλων ) αφορα καθαρα και μονο το ποσες θερμιδες καταναλωνεις και ποσες καις σε καθημερινη βαση.
    Οποιος σου προτεινε καποιο προγραμμα για να χασεις βαρος / λιπος σου ειπε ψεμματα

    Και το πιο εντατικο προγραμμα του κοσμου να κανεις και να καψεις 1000 θερμιδες σε 30 λεπτα, αν καταναλωσεις 5000 θερμιδες στην ημερα σου ενω ο οργανισμος σου εκαψε 3000, οι παραπανισιες θερμιδες θα αποθηκευτουν στο σωμα σου..

    Αυτο που χρειαζεσαι ειναι να τρως λιγοτερες θερμιδες αποτι καις ( υπολογισε τον μεταβολισμο σου ) και στοχευε να τρως καμια 500αρια θερμιδες πιο κατω.

    Το τι προγραμμα θα κανεις, μικρη διαφορα θα εχει στην απωλεια βαρους, καλο ομως θα ηταν να σηκωνες βαρη 3-4 φορες την εβδομαδα και να κανεις αεροβιο 2-3. Αν δεν μπορεις γρηγορο περπατημα, κανε ποδηλατο η ελλειπτικο.

    Μπορεις να κανεις μια κυκλικη προπονηση μερα παρα μερα, και στις ενδιαμεσες μερες να κανεις 40-60 λεπτα αεροβιο.

    Αυτο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να κοψεις / μειωσεις τον υδατανθρακα και να εχεις 1-2 μερες την εβδομαδα που θα τρως πολυ, ειναι ο πιο ευκολος τροπος να χασει κανεις βαρος.
    Τρωγε μονο πρωτεινες, λιπαρα και λαχανικα για 2-3 μερες, και την 4η αυξησε τον υδατανθρακα σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-03-15 15:49 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο daddids Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φιλε μου,



    Αυτο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να κοψεις / μειωσεις τον υδατανθρακα και να εχεις 1-2 μερες την εβδομαδα που θα τρως πολυ, ειναι ο πιο ευκολος τροπος να χασει κανεις βαρος.
    Τρωγε μονο πρωτεινες, λιπαρα και λαχανικα για 2-3 μερες, και την 4η αυξησε τον υδατανθρακα σου.

    Κομμενος υδατανθρακας? Και με τι ενεργεια να παω gym και γενικα ? Να με ξεκανεις θες ?
    Εδω με τα χιλια ζορια βγαζω το προγραμμα μου τωρα (βεβαια ειν αρχη μετα απο χρονια κουραδιασματος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-03-15 10:30 #4
    Προεπιλογή
    Δοκιμασε το για λιγο καιρο και μετα πες μου για δυναμη
    Σιγουρα δεν θα ειναι το ιδιο αλλα πιστεψε με μπορεις να βγαλεις προπονηση και χωρις υ/θ.

    Εγω εδω και λιγο καιρο τρωω μονο 1 φρουτο την ημερα για υ/θ και μετα οτι αλλο παρω απο τα λαχανικα μου, επισης τρωω το τελευταιο μου γευμα 2-4 ωρες πριν απο την προπονηση. Οι προπονησεις μου ειναι σχεδον το ιδιο με οταν ετρωγα υ/θ.

    Στα 74 κιλα μπορω ακομα να βγαλω 100 κιλα παγκο 6-8 επαναληψεις, ελευθερα καθισματα με 120 για ~10 και deadlifts με 140 ~10 επισης. Οποτε, οχι, δεν θελω να σε ξεκανω

    Περα απο αυτο, ειμαι πιο στεγνος απο περυσι που ημουν 71 κιλα το καλοκαιρι...
    ( Τρωω επιτηδες πολλαααα λιπαρα και κρεας, γιαυτο και εχω παρει βαρος )

    Πρωτου προκαταδικασεις κατι, δοκιμασε το, εστω και για λιγο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-03-15 11:30 #5
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Συμφωνω με τον daddis και επίσης θα ήθελα να προσθέσω,

    1ον Βρές τις θερμίδες συντηρησης σου, ψαξε για bmr calculator στο Internet ή χρησιμοποιησε το calculator του site μας. Βρές το bmr σου, μετά το πολλαπλασιάζεις με καποιο ποσοστο που αντιστοιχει στις καθημερινες σου δραστηριότητες ώστε να βρείς περίπου ποσο είναι, να επισημάνω, δεν υπάρχει κάποιο site που θα σου δώσει ακριβές νουμεράκι, διότι άλλες μέρες κάνεις αλλα πράγματα με λιγοτερη καθώς και με περισσοτερη ενταση συνεπώς ανεβοκατέβασμα των θερμίδων. Επειτα αφού βρείς το νουμερο των θερμιδων φάε όπως ειπε και ο daddis -500 π.χ υποθετικά οι θερμίδες συντηρησης σου είναι 3000 (για να συντηρήσεις τα 140 κιλα, αν θέλεις να χάσεις βγάλε από το 3000 500 συνεπώς μέσα σε ένα μήνα θα χάνεις από περίπου 2 κιλά (μην στοχεύεις για διψήδιο νούμερο καταπονείς πολύ τον μεταβολισμό σου κατά την γνώμη μου. Οπότε στοχευε για ένα deficit των 500 και ανα 2 κιλά τον μήνα, ζυγισου κάθε εβδομάδα αφου ξυπνήσεις και έχεις πάει τουαλέτα, να δείς χάνεις οσο θα επρεπε? αν δεν χάνεις κατεβάζεις 100-200 θερμίδες ακομη και ξανα check την επόμενη εβδομάδα και πάει λέγωντας.

    Φάε φαγητά ποιοτικά και εξυπνα ώστε να σε κρατάνε , και βάλε στην ζωή σου το συχνο γευματισμα.
    π.χ βρώμη με ENA scoopaki Πρωτεΐνης/ γιαουρτάκι με scoop protein και κανα blueberry/BlackBerry/+oats/ κανα σαντουιτσάκι/ απλά κάνε συχνα γευματάκια με λίγες θερμίδες που στο τέλος της ημέρας να βγαίνουν 500 θερμίδες κάτω από της συντηρησης σου. A και που είσαι, φάε λαχανικά μέχρι να βγάλεις ρίζες

    Καλη σου μέρα και καλή δύναμη!
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση