Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 24-03-15 12:54 #1
    Προεπιλογή Άποψη για προπόνηση
    Καλησπέρα σε όλους,
    Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για ένα πρόγραμμα που μου πρότειναν.

    Το πρόγραμμα είναι για 3 φορές την εβδομάδα και περίπου 1 ώρας.

    15 λεπτά ελλειπτικό (interval με αυξημένο επίπεδο δυσκολίας)
    4χ8 squot
    3x8 οριζόντιος πάγκος
    3χ8 deadlifts

    Τα κιλά που παίζω σε αυτά τα σετ είναι 85 σε squot, 80 σε πάγκο και 100 σε dealift και ίσως με παίρνει για μια μικρή αύξηση. Το πρόγραμμα είναι ίδιο για κάθε προπόνηση χωρίς παραλλαγές και έχει και 3 σετ προθέρμανση με χαμηλότερα κιλά σε κάθε άσκηση καθώς και κενές μέρες ανάμεσα σε κάθε προπόνηση.

    Στόχος μου είναι αύξηση δύναμης και χάσιμο λίπους σε λογικά πλαίσια(λίγο αντίθετα το ξέρω απλά θέλω κάπως να συνδυάσω το: αυξημένη μυική μάζα-->αυξημένος μεταβολισμός---->χάσιμο λίπους σταδιακά). Το λογικά πλαίσια τα αναφέρω γιατί έχω καθιστική δουλειά 10-12 ώρες την ημέρα και λίγες ώρες ύπνου. Δε μπορώ να προπονούμε πάνω από 3 φορές την εβδομάδα ούτε να αφιερώνω περισσότερο από την 1 ώρα και κάτι ψιλά.

    Θα ήθελα τις απόψεις σας/βελτιώσεις/παρατηρήσεις.

    Σας ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-03-15 13:21 #2
    Προεπιλογή
    Πολυ λιγη ενταση για να σε βοηθησει, εστω μακροπροθεσμα.

    Επισης το να κανεις τις ιδιες 3 ασκησεις συνεχεια δεν ειναι οτι καλυτερο και για το σωμα γιατι συνηθιζει πολυ ευκολα, βαλε ποικιλια στις ασκησεις σου, επικληνη παγκο, κωπηλατικη με ελευθερη μπαρα, πιεσεις ωμων με μπαρα, ελξεις, βυθισεις, σου λεω βασικες ασκησεις μονο.

    Γιατι δεν ακολουθεις ενα απο τα στανταρ προγραμματα εκει εξω ? ( 5χ5 τυπου ? )

    Τελος, 80 κιλα στον παγκο και 85 καθισματα ειναι λιγο λαθος σαν αναλογια, μαλλον δεν τα γυμναζεις οσο πρεπει
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-03-15 13:42 #3
    Προεπιλογή
    Για 2 μήνες έκανα 3χ5 τις ίδιες ασκήσεις και είχα φτάσει 115 σε squot 95 σε πάγκο και 130 σε deadlift. Απλά λόγο τρόπου ζωής και αρκετής κούρασης με τρομάζει κάπως να ανέβω πέρα από αυτά τα κιλά. Πολλές φορές πάω στο γυμναστήριο με 3-4 ώρες ύπνο και μετά ξεκουράζουμε κανα 3ωρο μέχρι να πάω για δουλειά. Το να επιβαρύνω τόσο πολύ το σώμα μου δε ξέρω αν θα βγει σε καλό. Θέλω κάτι με κιλά που μου 'ακούγονται' αρκετά αλλά συννάμα δε τα φοβάμαι.

    Αυτό το πρόγραμμα που περιέγραψα το δοκίμασα πρώτη φορά χθες και η αλήθεια είναι ότι με κούρασε αρκετά.

    Γενικά η λογική είναι να κάνω 3 ασκήσεις που είναι για full body για μείωση του χρόνου στο γυμναστήριο. Απλά δε ξέρω κατά πόσο θα είναι αποτελεσματικό. Πάντως την επόμενη μέρα πάντα νιώθω το πιάσιμο σε όλο το σώμα.

    Υγ. Μια διευκρίνηση για τα squot. Κάνω βαθιά καθίσματα κάτω από το ύψος των γονάτων. Με παίρνει σίγουρα μια αύξηση απλά δε θέλω να χάσω τεχνική. Γενικά όλα τα κιλά που είπα τα επέλεξα γιατί μπορώ να τα βγάλω με αρκετά καλά τεχνικά(όσο γνωρίζω τουλάχιστον) αλλά και επειδή με πιέζουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanChar : 24-03-15 στις 13:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-03-15 10:20 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanChar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 2 μήνες έκανα 3χ5 τις ίδιες ασκήσεις και είχα φτάσει 115 σε squot 95 σε πάγκο και 130 σε deadlift. Απλά λόγο τρόπου ζωής και αρκετής κούρασης με τρομάζει κάπως να ανέβω πέρα από αυτά τα κιλά. Πολλές φορές πάω στο γυμναστήριο με 3-4 ώρες ύπνο και μετά ξεκουράζουμε κανα 3ωρο μέχρι να πάω για δουλειά. Το να επιβαρύνω τόσο πολύ το σώμα μου δε ξέρω αν θα βγει σε καλό. Θέλω κάτι με κιλά που μου 'ακούγονται' αρκετά αλλά συννάμα δε τα φοβάμαι.

    Αυτό το πρόγραμμα που περιέγραψα το δοκίμασα πρώτη φορά χθες και η αλήθεια είναι ότι με κούρασε αρκετά.

    Γενικά η λογική είναι να κάνω 3 ασκήσεις που είναι για full body για μείωση του χρόνου στο γυμναστήριο. Απλά δε ξέρω κατά πόσο θα είναι αποτελεσματικό. Πάντως την επόμενη μέρα πάντα νιώθω το πιάσιμο σε όλο το σώμα.

    Υγ. Μια διευκρίνηση για τα squot. Κάνω βαθιά καθίσματα κάτω από το ύψος των γονάτων. Με παίρνει σίγουρα μια αύξηση απλά δε θέλω να χάσω τεχνική. Γενικά όλα τα κιλά που είπα τα επέλεξα γιατί μπορώ να τα βγάλω με αρκετά καλά τεχνικά(όσο γνωρίζω τουλάχιστον) αλλά και επειδή με πιέζουν.
    Άσχετα με τα κιλά, χρειάζεσαι ξεκούραση για μυική ανάπτυξη, αλλιώς κάνεις πίσω βήματα. Τουλάχιστον 6+ ώρες ύπνου.
    Απάντηση με παράθεση